Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Štěpování

25 Dec 2021, 14:18

Dendrosan sa javí ako univerzálnejsi ..aj kôli použitiu na jednoročné výhonky ..
Naposledy upravil/-a Peb v 25 Dec 2021, 17:11, upravené celkom 1 krát.
BB kraj 465 mnm
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Štěpování

25 Dec 2021, 15:23

jiri.zajicek napísal:
25 Dec 2021, 13:19
Zkouším i Legocortex a ten se mi jeví být účinky srovnatelný s Tervanolem. Má jen trochu "hrubší" konzistenci, proto injekční stříkačku (po vzoru Dr. Hlavatého) plním Tervanolem.
To bude nejaké nedorozumenie alebo zámena mien. Používal som aj Tervanol, aj Dendrosan, ale do injekčnej striekačky som ich nikdy nedával. Vždy zatieram prstom/prstami a ním/nimi 'naberám' priamo z nádobky. Tak neviem... (?). IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

25 Dec 2021, 16:47

U zatírání roubů mám dost archaické názory. Převážně roubuji v ruce v době vegetačního klidu. Zatírám pouze řeznou ránu na roubu. Jedná se o malou plochu. Většinou používám štěpařský vosk. Na trhu jich je více značek, nejlépe se mi osvědčil Jenten. Doufám že to nevyzní jako nepovolená reklama. Některé jiné značky vosků méně tuhnou, ale leptají. Práce dělám ve vyhřívaném skleníku a kelímek mám na topení, takže je vláčný. Asi je to nehygienické, ale mažu prstem. Bez obav používám dvouočké rouby / spodní očko naproti kopulačnímu řezu příjde převázat páskou, horní na jaře vyraší /. Řez na roubu dělám klasicky mírně šikmo nad očkem. Štěpařský vosk očko nepoškodí. Výhon pak roste skoro rovně, netvoří klasickou fajku, jako známe z očkování. V několika posledních létech jsem místo vosku používal balzám neznámé značky, který jsem dostal od kamaráda, profesionálního školkaře z Polska. Balzám byl šedozelené barvy, vodou ředitelný. Nanášel jsem jej štetcem. Nepálil pletiva a byl jsem s ním nadmíru spokojen. Žel kamarád je po smrti a nedaří se mi zjistit název tohoto balzámu. Přípravky Tervanol, Legocertex, Flex Skin či Lac Balsam jsem ještě nevyzkoušel. Cena by v tomto případě asi nehrála roli. Spotřeba je malá.
Pro zatírání řezných ran používám Sanatex. Dobře mi slouží i Latex s příměsí fungicidu a stimulátoru růstu.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

25 Dec 2021, 16:53

Ivan Hlavatý napísal:
25 Dec 2021, 15:23
jiri.zajicek napísal:
25 Dec 2021, 13:19
Zkouším i Legocortex a ten se mi jeví být účinky srovnatelný s Tervanolem. Má jen trochu "hrubší" konzistenci, proto injekční stříkačku (po vzoru Dr. Hlavatého) plním Tervanolem.
To bude nejaké nedorozumenie alebo zámena mien. Používal som aj Tervanol, aj Dendrosan, ale do injekčnej striekačky som ich nikdy nedával. Vždy zatieram prstom/prstami a ním/nimi 'naberám' priamo z nádobky. Tak neviem... (?). IH
Já na to mám vyrobený "mazáček". Je to dřívko z Eskyma zastrčené do zářezu krátké hůlky. Samozřejmě s sebou nenosím celou kilovku Tervanolu nýbrž naplním malou plastovou lahvičku - třeba od Ibalginu. Díky dominanci Tervanolu už všechny vosky a balzámy jen tvrdnou ve skříni. Pouze na extra velké řezné rány - na ořešáku nebo třešni zatřu (kvůli ceně) latexem nebo Balakrylem.
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Štěpování

25 Dec 2021, 17:24

Aj mňa to akosi pomýlilo myslel som dendrosan s tervanolom nemám skúsenosť ..
BB kraj 465 mnm
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Štěpování

25 Dec 2021, 17:34

přasličák napísal:
25 Dec 2021, 16:47
U zatírání roubů mám dost archaické názory. Převážně roubuji v ruce v době vegetačního klidu. Zatírám pouze řeznou ránu na roubu. Jedná se o malou plochu. Většinou používám štěpařský vosk.
Pri klasickej aj anglickej kopulácii sa snažím, aby boli rezy čo najpresnejšie a ich okraje sa dokonale kryli. Vosk alebo balzam by tu boli úplne zbytočné, stačí plastová páska, ktorá to fixuje. Používam vrúble s 2, alebo 3 očkami, trošičku vosku/balzamu príde len na zatretie reznej plôšky tesne nad najvyšším očkom (jemne a opatrne, aby očko zostalo čisté). To sú ale samozrejmosti... IH
jiri.zajicek

IP:  19.49

Štěpování

25 Dec 2021, 17:49

Ivan Hlavatý napísal:
25 Dec 2021, 15:23
jiri.zajicek napísal:
25 Dec 2021, 13:19
Zkouším i Legocortex a ten se mi jeví být účinky srovnatelný s Tervanolem. Má jen trochu "hrubší" konzistenci, proto injekční stříkačku (po vzoru Dr. Hlavatého) plním Tervanolem.
To bude nejaké nedorozumenie alebo zámena mien. Používal som aj Tervanol, aj Dendrosan, ale do injekčnej striekačky som ich nikdy nedával. Vždy zatieram prstom/prstami a ním/nimi 'naberám' priamo z nádobky. Tak neviem... (?). IH
Tímto se omlouvám Dr. Hlavatému, že jsem neprávem uvedl jeho jméno ;). Ta hlava už tak neslouží... Každopádně to není můj nápad, ale už několik let používám injekční stříkačku (20 ml) naplněnou Tervanolem, kterou mám na zahradě většinou v náprsní kapse, aby byla při ruce. Druhou pak mám spolu s malýma zahrádkářskýma nůžkama a zalamovacím nožem (s několika výměnnými listy, včetně dvou pilek) v brašně s nářadím, kterou sebou vozím autem kdykoli kamkoli. Pro strýčka Příhodu.
Jako krytku na stříkačku používám plastovou část injekční jehly, ze které odstraním právě tu kovovou jehlu (uštípnout to někdy nejde, ten kov je opravdu tvrdý, ale stačí kov nahřát např. zapalovačem a z plastové čepičky jde snadno vytáhnout).
Při roubování nebo průklestu mám pak samozřejmě sebou větší dávku Tervanolu v nádobce např. od kečupu nebo šamponu.
jiri.zajicek

IP:  19.49

Štěpování

25 Dec 2021, 17:58

přasličák napísal:
25 Dec 2021, 16:47
Balzám byl šedozelené barvy, vodou ředitelný. Žel kamarád je po smrti a nedaří se mi zjistit název tohoto balzámu.
To by mohl být právě Tervanol, Legocortex je spíš hnědozelený.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Štěpování

25 Dec 2021, 17:59

jiri.zajicek napísal:
25 Dec 2021, 17:49
Tímto se omlouvám Dr. Hlavatému, že jsem neprávem uvedl jeho jméno ;). Ta hlava už tak neslouží... Každopádně to není můj nápad, ale už několik let používám injekční stříkačku (20 ml) naplněnou Tervanolem, kterou mám na zahradě většinou v náprsní kapse, aby byla při ruce.
Ospravedlňovať sa netreba, pán Jiří. To je v pohode, len som si ten inak dobrý nápad so striekačkou nechcel neprávom privlastniť. IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Štěpování

25 Dec 2021, 20:18

Tervanol a LacBalsam jsou prakticky totožné.
Napísať odpoveď