Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

03 Máj 2023, 06:36

Včera jsem se dostal k nafocení rašících očkovanců peckovin. Jako důkaz, že to s očky vždy není tak jednoduché, jaká je teorie. Samozřejmně ideální je, když vyraší jedno očko. Ale to bývá méně časté. Často vyraší dvě i více. Květní pupeny pak spíše u roubovanců, než očkovanců. Doporučuji vždy nechat pouze jedno rašící očko / pupen /, další šetrně vylomit. Ranka se lépe hojí. U peckovin nenechávám žádný pomocný obrost. Ten zároveň s konkurenčními pupeny odstraňuji. Preferuji, aby energie šla do jednoho očka a do konce vegetace narostl silný špičák s předčasnou korunkou. V tomto případě májí větve korunky tupější úhel odklonu než u klasického zapěstování, kdy první rok naroste pouze nerozvětvený špičák a druhým rokem založíme korunku. U tohoto druhého případu tupějšího úhlu odklonu kosterních vetví dosáhneme rovněž vyslepením dvou nebo tří pupenů pod koncovým pupenem.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

03 Máj 2023, 06:39

Dokumentace.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

03 Máj 2023, 09:35

Peb - máte tu korunu pěknou řídkou, snažím se stříhat podobně, tedy méně zakracování a spíše delší větve jen s krátkým obrostem.... samozřejmě podle druhu stromu a odrůdy, všechno neroste stejně. :)
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

03 Máj 2023, 10:09

Nechávám růst z roubů nebo oček zpočátku všechny výhony které vyrostou až dorostou velikosti několik centimetrů, pak vyberu jeden a ostatním zaštípnu vrchol, takže nakonec roste jen jeden výhon který může tvořit ten zmiňovaný předčasný obrost. Nechat hned zpočátku jeden pupen a ostatní zrušit - mám obavu že mi ho sežere nějaká havěť, obzvláště mimo zástavbu jsou ty případy sežrání narašených pupenů časté. U roubování 100-120cm vysoko na podnoži se pochopitelně nechávají růst všechny výhony na roubu a tvoří hned kosterní větve, i když stalo se ožráním havěti, že jsem v této výšce nakonec pěstoval jeden zbylý výhon. a koruna se tak vytvořila o něco výše.

Vzal jsem ze místní školky pěkný tlustý špičák hrušně, ( obrost netvořil) při roubování jsem zjistil že je dřevo neskutečně řídké, rychle narostlé intenzivním hnojením, roub na něm se ujal bez problému. Tak rychlého růstu někde na okraji v záhoně jen se zavlažováním nedosáhnu, u těnčích nezakořeněných podnoží roubovaných v ruce už vůbec ne, jsem rád že se roub příjme a vyroste pár desítek centimetrů v prvním roce kdy zakořeňuje.

K obrostu - kdyby dolní obrost na podnoži se odstranil zpočátku celý a roub se neujal, tak z podnože vždy vyrazí odněkud nový výhon. Ten důvod ponechání obrostu pod roubem - někde bylo uvedeno že pomáhá zpočátku táhnout mízu, pak je samozřejmě k ničemu, kdyby se nezaštípnul mohl by brát sílu příliš až by přerostl roub, to se stává.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

03 Máj 2023, 15:32

K obrostu - kdyby dolní obrost na podnoži se odstranil zpočátku celý a roub se neujal, tak z podnože vždy vyrazí odněkud nový výhon. Ten důvod ponechání obrostu pod roubem - někde bylo uvedeno že pomáhá zpočátku táhnout mízu, pak je samozřejmě k ničemu, kdyby se nezaštípnul mohl by brát sílu příliš až by přerostl roub, to se stává.


Záleží na tom, v jaké výšce se roubuje. Jestli v nějakých 15 - 20 cm, pak je ponechávání obrostu na podnoži zbytečné. Roubujeme-li metr nebo ještě výš, abychom kmínek vytvořili z podnože (vhodné je to např. u ptáčnic, které tvoří lepší kmínky než šlechtěné třešně), pak považuji ponechání obrostu na podnoži za užitečné. Pomáhá nejen táhnout mízu, ale i zesílit kmínek. Obrost není třeba nechávat ze všech pupenů, stačí sem tam. Průběžně se zaštipuje a nechává se jen listová růžice. Samozřejmě obrost nesmí přerůst (ani dočasně) nad výhon(y) z roubu.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Štěpování

04 Máj 2023, 15:14

Kedy je najlepší čas na očkovanie myrobalánov? Z vašich skúseností? V mojej polohe som pokusne myrobalány očkoval do T-zárezu v polke júla, niečo sa ujalo, ale bolo to tak 50:50. Usudzujem, že pre lepšiu ujateľnosť to chce ešte trošku časovo posunúť - možno na koniec júla/začiatok augusta, alebo až polka augusta? Myrobalány ukončujú vegetáciu neskoro, možno by zniesli aj neskoršie očkovanie. Snažím sa termín odvodiť z mojich minuloročných pokusov z očkovania jabloní. Očkovanie jablone Merkúr na semenáč v polke júla (v termíne spolu s myrobalánmi) bolo neúspešné, z 2 očiek sa žiadne nechytilo, letorasty neboli zrejme vyzreté, očká sa mi dosť zle rezali, prúty sa mi hužvili v ruke. Ďalší pokus začiatkom augusta, tentokrát z 2 očiek Angoldu na semenáč sa nakoniec jedno očko ujalo a jedno neujalo. Ujalo sa väčšie očko, asi lepšie vyvinuté, menšie očko síce prirástlo ale zčernelo. Posledný augustový týždeň som očkoval opakovane Merkúr na ten istý semenáč čo v polke júla, v podstate opravné očkovanie. Obe očká sa tentoraz ujali a ujatie bolo jednoznačnejšie ako u Angoldu, kde som bol dosť na pochybách. Pri Merkúre boli štítky zelené, očká jednoznačne živé, bola väčšia istota, že sa ujali. Letorasty boli koncom augusta tvrdšie, očká sa oveľa lepšie rezali, výsledok teda 100 perc. Takže z pokusov mi vyšlo, že jablone si budem u seba očkovať koncom augusta. No a ten myrobalán s úspešnosťou cca 50:50 mi pripadá ako ten Angold s úspešnosťou 50:50 zač. augusta. Tak mi to vychádza tak, že pre myrobalány by v mojej polohe mohla byť optimálna asi polka augusta. Akurát to túto sezónu asi nevyskúšam, tak len tak teoreticky uvažujem nad optimálnym termínom. Očkoval niekto myrobalány? V akom termíne a s akým výsledkom? Ono sa to asi nedá prenášať z jednej lokality na druhú, len či nie som s tou polkou augusta úplne mimo.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Štěpování

05 Máj 2023, 20:17

Nevím, jestli to bylo optimální, vloni Mimo řekl, že můžu ještě zkraje září očkovat a na myrobalánech se mi Lepotice krásně chytly. Bylo na zdejší poměry mokro.
Na velkoplodé slívě jsem neuspěla.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

06 Máj 2023, 06:43

V zásadě souhlasím s Milošem ohledně ponechávání pomocného obrostu na k,mnku při roubování v korunce. Já to však u peckovin nedělám a to zejména z časových důvodů. Když je jasné, že se roub ujal a statečně raší, zdrhnu všechen rašící obrost na kmínku rukou jedním tahem a je hotovo. zakracování a pozdější odstraňování obrostu později je časově velmi pracné a já neustále něco nestíhám. Samozřejmně u mne mají stromky lepší půdní a zřejmně i klimatické podmínky, naž má Miloš. takový výpěstek , roubovaný v korunce mi za jednu sezónu naroste a po zaštípnutí v létě vytvoří pěknou korunku a je připraven k přesazení na trvalé stanoviště. Mám rovněž možnost dodatečné zálivky a samozřejmně hnojím. A to jak před výsadbou chlévským hnojem, tak průmyslovým hnojivem Ledkem vápenatým a vícesložkovým hnojivem Yara Milla Complex. Někdy postříkám i na list Krystalonem. Od druhé poloviny vegetace nehnojím dusíkem kvůli řádnému vyzrání pletiv.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

06 Máj 2023, 08:56

přasličák napísal:
06 Máj 2023, 06:43
V zásadě souhlasím s Milošem ohledně ponechávání pomocného obrostu na k,mnku při roubování v korunce. Já to však u peckovin nedělám a to zejména z časových důvodů. Když je jasné, že se roub ujal a statečně raší, zdrhnu všechen rašící obrost na kmínku rukou jedním tahem a je hotovo. zakracování a pozdější odstraňování obrostu později je časově velmi pracné a já neustále něco nestíhám. Samozřejmně u mne mají stromky lepší půdní a zřejmně i klimatické podmínky, naž má Miloš. takový výpěstek , roubovaný v korunce mi za jednu sezónu naroste a po zaštípnutí v létě vytvoří pěknou korunku a je připraven k přesazení na trvalé stanoviště. Mám rovněž možnost dodatečné zálivky a samozřejmně hnojím. A to jak před výsadbou chlévským hnojem, tak průmyslovým hnojivem Ledkem vápenatým a vícesložkovým hnojivem Yara Milla Complex. Někdy postříkám i na list Krystalonem. Od druhé poloviny vegetace nehnojím dusíkem kvůli řádnému vyzrání pletiv.
Rozdíl je i v tom, že já si vyrábím 1 - 2 stromečky pro sebe a souseda, Mirek pro kus Moravskoslezského kraje :)
Co se týče obrostu na kmínku a roubování v korunce, týká se to prakticky jen třešní. Nikdy bych neštěpoval modré peckoviny v korunce na myrobalán (a už vůbec ne z vlastního výsevu), boj s obrostem na kmínku by nikdy neskončil.
Rad1

IP:  168.143

Štěpování

06 Máj 2023, 10:40

Ahoj,

V zimě jsem zkoušel poprvé roubování jabloní a mám pár dotazů.
Když roub pěkně roste z obou oček, necháváte spodní výhon jako záložní a odstranit ho za rok, nebo zaštípnout pro asimilační plochu, nebo úplně odstranit?
Mám tam pár kousků za začaly rašit s ostatními, ale nijak moc nepřirůstají - mám počítat s tím, že se roubování nazdařilo a z podnože si zapěstovat výhon na příště, nebo obrost na podnoži odstranit a dát roubům šanci a čas?
Díky za názor a případnou radu
Prílohy
IMG_20230505_164800.jpg
IMG_20230505_164930.jpg
IMG_20230505_164908.jpg
IMG_20230505_164845.jpg
IMG_20230505_164824.jpg
Napísať odpoveď