Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Štěpování

26 Apr 2023, 20:32

Určitě může být více odrůd na jednom stromě. Máme na jedné hrušni 3 odrůdy a roste a plodí normálně. Naopak to může pomoci opylování.
Pokud by u tak mladého stromku ta Abate Fetel nějak výrazně přerůstala kosterní větve, může se po zapěstování dalšího patra znovu na terminál naroubovat Konference. :D Zrovna u hrušní je roubování bezproblémové.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Štěpování

27 Apr 2023, 11:11

Tento rok jsem roubování neplánoval a tak jsem cca před měsícem rouboval bez přípravy ze stromu na strom a s již narašenými "rouby" ... a snad by to i mohlo klapnout ;)
Prílohy
Loňský roub semenáče "nashi" ... který bohužel ztratil odolnost proti RZI!! :-(
Loňský roub semenáče "nashi" ... který bohužel ztratil odolnost proti RZI!! :-(
Roubován roub s již vyčuhujícími zelenými pupeny u "broskvoslivoně" ...
Roubován roub s již vyčuhujícími zelenými pupeny u "broskvoslivoně" ...
Roubování narašeného roubu s vylomenými květními pupeny u meruňky ...
Roubování narašeného roubu s vylomenými květními pupeny u meruňky ...
Roub z dvouletého dřeva Santa Maria ...
Roub z dvouletého dřeva Santa Maria ...
Teňounký roub Izoldy ...
Teňounký roub Izoldy ...
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
p.n.
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Štěpování

30 Apr 2023, 16:13

Potřeboval by prosím poradit. Mám odstranit rašící očka - viz červené šipky - tedy jedno by nechal a nebo čekat a doufat, že na roubu očka taky vyraší ? Jedno očko na roubu jsem opatrně prozkoumal a zaschlé není. Mám obavu, aby víc energie nešlo do oček již vyrašených a roub by šel do háje.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Štěpování

30 Apr 2023, 17:03

to máte mezištěpování?
Ale k věci. Pokud si věříte , můžete očka vyslepit. Pokud si nevěříte , tak to poslední horní nechte , aby jste se měl čeho chytnout na rok, pokud by se roub neujal.
Nevím jak se to má dělat "správně", píšu svoji zkušenost.
Nakonec dotaz, proč ty rouby máte celé natřené? U mě většinou stačí zamáznout horní řez, nebo ani to ne.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
p.n.
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Štěpování

30 Apr 2023, 19:01

Vlasatej napísal:
30 Apr 2023, 17:03
to máte mezištěpování?
Dalo by se říci, ale vyvstalo to z situace, kdy odrůdu nešlo sehnat na silnější podnoži než M26. A mám obavy, že na zdejší půdě by M26 v lepším případě špatně rostla, v horším nějaké ty nemoci atd. Takže koupen špičák s podnoží M7 a na něj naroubována patřičná odrůda.

Proč je to celé zatřené.... dalo by se říci doporučení zkušenějších, fotky viz strana 42 tohoto vlákna. Kdyby v době roubování (březnový teplý týden) věděl jak bude probíhat nynější jaro, co se týče teplot, tak by to spíše natřel penetrákem než bílým latexem :D
M.H
Príspevky: 1829
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

30 Apr 2023, 20:55

Ty rašící očka na podnoži nechávám tak 5-7ks, až když se jim rozvninou listy tak vyslepím většinu, nechám jen tu zálohu 2 vyrašené výhony jak píše Vlasatej, podnož by takto mohla být více probuzená a roub by měl už v tu dobu taky rašit, spodní záloze uštípnu vegetační vrchol aby na čas nerostla, a až se roub odváže a nevylomí se do týdne, pak se může podnož očesat úplně. Letos jsem na rouby nedával žádné sáčky a k žádnému sesychání nedošlo pokud je roubování provedeno dobře rovně a pevně staženo. Když je roub více narašený tak by ta ochrana nátěrem mohla teoreticky pomoct u tenčích roubů.
dagdag

IP:  116.181

Štěpování

01 Máj 2023, 05:08

k žádnému sesychání nedošlo pokud je roubování provedeno dobře rovně a pevně staženo.
[/quote]

Pane M.H, mohl byste, prosím, laskavě, specifikovat, co znaméná „pokud je roubování provedeno rovně“. Skutečně by mne to zajímalo. To znamená, způsob roubování, délka řezu a jeho rovinnost, no a v neposlední řadě, použitý nástroj.
děkuji dagdag
M.H
Príspevky: 1829
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

01 Máj 2023, 09:54

Roubuju ve většině případů jen kopulací na stejnou tloušťku, sem tam kopulace tlustčí podnož než roub a někdy ještě tlustčí podnož to pak sedékováním. Nožem ulamovákem, nasadím nový plátek a postupně vyřezu roviny tak, aby doléhaly na sebe bez vzduchu, drobné nerovnosti stáhne PVC páska. Ujímavost roubů je 90%, u meruněk roubování narašenými rouby mají ujímavost slabší kolem 50% někdy i míň. Tloušťka roubu nemá moc vliv na ujmavost, tlustčí rouby mají více síly a rostou bujněji než ty tenké.
Prílohy
meruňka do koruny
meruňka do koruny
tenký roub meruňky
tenký roub meruňky
slivka na MY, nezakořeněné roubováno v ruce
slivka na MY, nezakořeněné roubováno v ruce
bujná odrůda meruňky i zakořeněná podnož
bujná odrůda meruňky i zakořeněná podnož
narašený roub meruňky už se neujal, pod ním očka z léta jiné odrůdy
narašený roub meruňky už se neujal, pod ním očka z léta jiné odrůdy
slivka na MY, nezakořeněné roubováno v ruce
slivka na MY, nezakořeněné roubováno v ruce
slivka na MY, nezakořeněné roubováno v ruce, sedélkování
slivka na MY, nezakořeněné roubováno v ruce, sedélkování
byl narašený roub Admiral na M9, jabloním narašené rouby tolik nevadí, dole záložní výhon z podnože ponechán pro případ neujmutí roubu.
byl narašený roub Admiral na M9, jabloním narašené rouby tolik nevadí, dole záložní výhon z podnože ponechán pro případ neujmutí roubu.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Štěpování

02 Máj 2023, 06:58

p.n. napísal:
30 Apr 2023, 19:01
Vlasatej napísal:
30 Apr 2023, 17:03
to máte mezištěpování?
Dalo by se říci, ale vyvstalo to z situace, kdy odrůdu nešlo sehnat na silnější podnoži než M26.....

Proč je to celé zatřené.... dalo by se říci doporučení zkušenějších, fotky viz strana 42 tohoto vlákna.
Rozumím, díky, já sem celé vlákno nečetl. :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Peb
Príspevky: 1989
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Štěpování

02 Máj 2023, 11:45

Asi 5 rokov od preštepenia neznámej jablone na ďalšiu neznámu chutnú odrodu od suseda . odpileny celý kmienok .trochu mi pripomína rubinolu ..vzhľadom ..ešte som naľavo pod korunkou nechal nastepenu zálohu tu časom odstrihnem

Obrázok
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď