Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

18 Jún 2023, 07:26

M.H napísal:
17 Jún 2023, 22:43
...Průhledná PVC páska má velký podíl na úspěšnosti roubování - je pružná, vodotěsná, silně stahuje, srůsty jsou dokonalé. Má jednu nevýhodu - je příliš pevná, srůst se pod ní neroztahuje...
Tak 'pružná', alebo 'príliš pevná' ? 😀
Neviem, aký druh pásky používate, ale podľa mňa je zbytočné "preväzovať" vrúble po takom krátkom čase. Pochybujem, že okrem Vás to vôbec niekto robí. Moja skúsenosť je taká, že počas pár mesiacov kým vrúbeľ pevne prirastie páska dostatočne pruží, aby miesto zrastu 'neškrtila'. Poznám záhradkárov, ktorí odstraňujú pásku až po roku. To je už pre mňa zbytočne neskoro, ja to robím už v priebehu leta (väčšinou v júli-auguste, ak som vrúbľoval vo februári). Dnes sú k dispozícii rôzne 'vychytávky' vo forme nových materiálov, aj tzv. samorozložiteľné. Osobne nemám žiadny dôvod meniť starú dobrú ('obyčajnú' klasickú priehľadnú) pásku za niečo 'modernejšie'. Pri tenkých vrúbľoch môže byť niekedu trochu zbytočne široká, v takom prípade sa dá pozdĺžne zrezať na polovičnú šírku.
P.S.1: na Vašich fotkách je zdá sa 'jednoduchá' kopulácia (nevidno to ale dokonale), ja robím vždy 'anglickú' s 'jazýčkami'. Viazanie pásky je pri nej podstatne pohodlnejšie a podľa mňa (môžem sa mýliť) je aj zrast pevnejší.
P.S.2: treba asi dodať, že moje skúsenosti sa týkajú vrúbľovania jadrovín. H.
Naposledy upravil/-a Hawkeye v 18 Jún 2023, 08:30, upravené celkom 1 krát.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

18 Jún 2023, 07:44

Postup s převazováním pásky u roubů peckovin, uváděný M.H. je rozhodně správný. Nedokonalý počáteční srůst a možnost vylomení bývá někdy u peckovin problém. Je vidět, že M.H. u práce přemýšlí. Přitom o této možnosti se mnoho autorů v odborných publikacích vůbec nezmiňuje. Roubovací páska, kterou já používám, je celkem plastická, do jisté míry se roztahuje. Problém nastává v místě uzlíku. Tam se to zaškrcuje. A nejenom u roubování, ale i u očkování peckovin. Tam je důležité pásku včas odstranit. Já nenechávám řapík a volný pupen, takže při ponechání pásky dlouhou dobu může dojít nejen k zaškrcení, ale pupen může i vyhnít. Pokud se u peckovin při očkování nechá volný pupen, nebo při roubování, pásku nejprve povolím odříznutí uzlíku. Pásku ponechám další dva týdny a teprve potom ji odmotám nebo rozříznu na protilehlé straně očka. Kontroluji však případné zaškrcování. Převázání je určitě spolehlivější.
Co se týče odkopků podnože od pěstovaných stromků, doporučuji se napřed důkladně přesvědčit o zdravotním stavu stromu. Ne zřídka se vyskytují ve výsadbách virózy, fytoplazmózy či dokonce bakteriózy. Snad nejčastěji mozajka na jabloni. Pak si to rozšiříte po zahradě. Přenáší se to nejen infikovaným materiálem, ale pak i při řezu. Osvědčilo se mi koupit bezvirózní podnož, množitelnou vegetativně oddělky a z ní si založit matku. Pro vlastní potřebu to většinou stačí. Její zdravotní stav pozorně kontroluji a po několika létech / i po deseti / obnovím za novou.
Poprvé jsem na jaře vyzkoušel roubovat broskvoň, neúspěšně. Ale je pravda, že podnože byly slabší. Naproti tomu jsem zároveň rouboval i dvě mandloně na slivoně, založené v zakládce od podzimu a ty rostou. Tak BABO RAĎ.
Prílohy
1. Přeroubovaná slivoň mandloni..JPG
1a. Přeroubovaná slivoň mandloni..JPG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

18 Jún 2023, 08:53

Já odstraňuju pásku při kopulačním roubování tak nějak individuálně. Nejčastěji v srpnu. Je-li přírůstek velký, roub vzácný a obávám-li se vylomení, pak letorost z roubu zakrátím.
S vylomením roubů mám bohaté zkušenosti. Naprostá většina vylomených roubů se týkala stromů přeroubovaných za kůru. K vylomení ale dochází obvykle až následující rok, kdy se výhon z roubu rozvětví obrostem. Při prudkém větru je listová plocha velká a 1,5 roku starý srůst to nevydrží. Proto při přeroubování silnější větve ponechávám několik let všechny ujmuté rouby a někdy je i svážu dokola k sobě. Až po několika letech, když už je rána na podnožové větvi z větší části zahojená, odstraním přebytečné rouby a ponechám jeden. Úvazek roubovací pásky taky nechávám i několik let, na silné větvi se nezařízne Loni se mi vylomila větev na přeroubované slivoni až asi po 10 letech.
Jestli je převazování pásky, jak dělá M.H. správné, nevím. Starý zahradník, co mě před 50 lety učil roubovat, nepoužíval pásku, nýbrž lýko. To nebylo pružné vůbec. Jakmile roub začal sílit, tak při prvních známkách zaříznutí, což bývalo někdy v červnu touto dobou, lýko přeřízl podélně nožem včetně kůry pod ním. Říkal, že to nevadí, naopak to napomůže sílení roubu. Roub podruhé nepřevazoval.
Já uzlík na pásce nedělám. Pásku jen podvléknu pod poslední otáčku a utáhnu. Aby to nedrhlo, konec pásky nasliním.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

18 Jún 2023, 09:20

vysloužil napísal:
18 Jún 2023, 08:53
▪︎...Já uzlík na pásce nedělám. Pásku jen podvléknu pod poslední otáčku a utáhnu. Aby to nedrhlo, konec pásky nasliním.
přasličák napísal:
18 Jún 2023, 07:44
▪︎...Roubovací páska, kterou já používám, je celkem plastická, do jisté míry se roztahuje. Problém nastává v místě uzlíku. Tam se to zaškrcuje...
▪︎ Áno, uzlík nie je nevyhnutný. Podvlečenie tiež pásku fixuje spoľahlivo.
▪︎Priznám sa, že tomuto celkom nerozumiem. Ja koniec pásky uzlím - spravím to tak, že posledných asi 10cm pásky pozdĺžne prestrihnem na polovicu, jednu časť pretočím do 'protismeru' a potom zauzlím s tou druhou časťou (odstávajúce konce nakoniec skrátim). Ten uzlík robím tak, aby bol pomerne voľný (foto). Napokon - ak by som ho aj chcel napevno dotiahnuť, tak je to v podstate nemožné. Takže 'škrtenie' v mieste uzlíka nie je o nič väčšie, ako v ktoromkoľvek inom úseku omotanom páskou. H.


Screenshot_20230618-091138_Chrome.jpg
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

18 Jún 2023, 11:44

V tuto dobu už odvazuju všechny rouby, uplynulo min. 14 dní po 1. převazu, samozřejmě jde odvázat i později, ale v srpnu/augustu může být docela pozdě - pokud roub silně roste, páska ho uškrtí do podoby přesypacích hodin. Odvazovat až po sezoně v zimě jde u slaběji rostoucích roubů které tolik nezesílí.

Ta PVC páska na kotouči průžná je, ale ne natolik aby ji roub neomezeně roztáhl, 2 vrstvy silně stažené neroztáhne. Rozřezávám ji taky na půl šířky, na tenké rouby i na třetinu.
Anglická kopulace s jazýčkem bude proti vylamování asi jistější, já dělám jen obyčejnou kopulaci co nejpřesnější, někdy plátkování a sedélkování při různých tloušťkách podnože a roubu, snažím se v prvé řadě o rovné plochy řezu bez vzduchových mezer. Rouby jabloně se mi ještě po prvním odvázání (bez převazu) nevylomily. U peckovin je vylamování časté, nejvíce se vylamovaly asi třešně, ten převaz vylamování opravdu eliminoval.

Za kůru neroubuju, ale umím si představit že k vylamování dochází i po letech, sem tam uříznu nálety dřevin na pařez, zboku sice obrostou, do větví stačí zatlačit a jsou vylomené.

p. Přasličák -Proč se broskvoně nepřijaly, možná by se přijaly lépe na těch slivoňových podnožích. Kdy vám vyrašili ty mandloně? Druhá věc broskvoně jsem rouboval začátkem ledna a v únoru, později už ne. První náznak rašení tech povedených nastal v půlce máje, do té doby byly rouby na pohled živé -dřevo, ale žádný náznak rašení jen šedé pupeny bez známek života, po zmrzlých (asi s potřebným teplem pro srůstnání?) vyrašili. Ty neúspěšné se naopak v až v máji scvrkly.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

18 Jún 2023, 14:46

Hawkeye napísal:
18 Jún 2023, 09:20
vysloužil napísal:
18 Jún 2023, 08:53
▪︎...Já uzlík na pásce nedělám. Pásku jen podvléknu pod poslední otáčku a utáhnu. Aby to nedrhlo, konec pásky nasliním.
přasličák napísal:
18 Jún 2023, 07:44
▪︎...Roubovací páska, kterou já používám, je celkem plastická, do jisté míry se roztahuje. Problém nastává v místě uzlíku. Tam se to zaškrcuje...
▪︎ Áno, uzlík nie je nevyhnutný. Podvlečenie tiež pásku fixuje spoľahlivo.
▪︎Priznám sa, že tomuto celkom nerozumiem. Ja koniec pásky uzlím - spravím to tak, že posledných asi 10cm pásky pozdĺžne prestrihnem na polovicu, jednu časť pretočím do 'protismeru' a potom zauzlím s tou druhou časťou (odstávajúce konce nakoniec skrátim). Ten uzlík robím tak, aby bol pomerne voľný (foto). Napokon - ak by som ho aj chcel napevno dotiahnuť, tak je to v podstate nemožné. Takže 'škrtenie' v mieste uzlíka nie je o nič väčšie, ako v ktoromkoľvek inom úseku omotanom páskou. H.



Screenshot_20230618-091138_Chrome.jpg
Tomu přestřižení pásky a zauzlení v protisměru úplně nerozumím já. Pokud se páska nepodvlékne a jen lehce zauzlí po podélném přestřižení, měl bych obavu, že se úvazek i s uzlíkem může odmotat.
Jestli chápu Mirkovu techniku, on konec pásky sruluje do jakéhosi provázku a ten podvlékne. Srolovaná páska je pevnější, snadněji se podvléká a nehrozí její přetržení při dotahování . Ovšem páska ztratí svou elasticitu. Tedy hrozí zaříznutí onoho provázku. Tomu se snažím zabránit tím, že podvlékám pásku nesrolovanou, což je ovšem u suché pásky problém. Navlhčení slinami problém vyřeší.
Naroubovat či přeroubovat broskvoň jsem se nikdy nepokoušel. Celkem úspěšné je letní přeočkování Forkertem do črstvě narostlých výhonů. Samozřejmě smysl to má jen v případech, kdy stromek je jen několik málo let starý.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

18 Jún 2023, 15:17

přasličák napísal:
18 Jún 2023, 07:44
Poprvé jsem na jaře vyzkoušel roubovat broskvoň, neúspěšně... Tak BABO RAĎ.
Kdysi se mi neujímalo 100% . Až když se mi tam připletl čerstvý roub, tak to začalo fungovat. Roubování i Forkert zhruba v únoru, venku nebo v zimní zahradě. Vy jste velmi zručný ovocnář. S čerstvým roubem to půjde snadno.

Ještě k tomu ukončování pásky. Já konec lepím jednou otáčkou lepicí pásky. Někdy použiju lepicí pásku na celé vinutí. Problém s uzlíkem proto neznám.
Naposledy upravil/-a Mimmo v 18 Jún 2023, 15:25, upravené celkom 1 krát.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

18 Jún 2023, 15:23

vysloužil napísal:
18 Jún 2023, 14:46
...Tomu přestřižení pásky a zauzlení v protisměru úplně nerozumím já. Pokud se páska nepodvlékne a jen lehce zauzlí po podélném přestřižení, měl bych obavu, že se úvazek i s uzlíkem může odmotat.
Nie, neodmotá sa to. Robím to takto roky a drží to pevne. Netvrdím ale, že je to optimálny spôsob, skôr nie. Len som si na to zvykol, funguje to, nemám dôvod to meniť. H.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Štěpování

18 Jún 2023, 16:32

Vrublujem obycajnou kopulaciou, podla mna skrti menej ako anglicka. Pri anglickej, aj ked je presna, vzdy sa tvori kalus a hoc aj mierna hrcka.

Pasku odstranujem cca v polovici augusta, v case druheho rastu. Paska mierne zarezava do kory. Miesto vrublovania len jemne zviazem tou istou paskou.

Z mojej skusenosti, je podstata zavrublovance polievat a polievat idealne dazdovou vodou.

Tento rok som vrubloval cca od 16-20. Marca, - slivky, jablone a broskyne. Vsetko zo stromu na strom.
Broskyne uz boli dost narasene, vrublovane na odkopky sliviek. Skor to bol pokus, ci sa ujmu, a ujali sa, vitalne rastu.
Foto pridam neskor.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Štěpování

18 Jún 2023, 20:50

Pásku sundavám náhodně - kouknu, jestli je tam náznak příp. zaškrcení - to pak pásku sundám, ale v místě srůstu tam dám kousek odmotané pásky a na jeden uzel - pro sichr. Jinak při roubování dělám na na konci pásky dva uzly :).
Napísať odpoveď