Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Štěpování

26 Mar 2024, 16:46

u mna ta metoda nevzbudzuje doveru. Suhlasim, ze je to mozno urychlenie prace, ale myslim si, ze vyrazne zvysuje riziko zleho spoja. Nechal by som to radsej vyskusat inym, ja by som nerobil pokusneho kralika.
PeterM
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 17:43
Bydlisko: Nové Zámky

Štěpování

26 Mar 2024, 17:36

Tá hadička je evidentne tzv. heat shrink používaný na izoláciu a ako názov hovorí, "scvrkáva" sa pri pôsobení tepla, takže po natiahnutí na štep a následním nahriatím sa to perfekne prilne k drevu, ale či to vplýva pozitívne na výsledok štepenia neviem.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

26 Mar 2024, 18:42

PeterM napísal:
26 Mar 2024, 17:36
Tá hadička je evidentne tzv. heat shrink používaný na izoláciu a ako názov hovorí, "scvrkáva" sa pri pôsobení tepla, takže po natiahnutí na štep a následním nahriatím sa to perfekne prilne k drevu...
Aha... Vďaka za dôležitú informáciu. 👍
"To shrink" znamená "scvrknúť sa/zmenšiť sa/zraziť sa/zmŕštiť sa/stiahnuť sa" ...
Takže postup by mal byť opačný - najprv natiahnuť hadičku na vrúbeľ a vrúbľovanú vetvičku a až potom zahriať. Takže nie najprv zahriať a potom nasadzovať... Ak je to naozaj "heat-shrink" trubička, tak by to po tom zahriatí a 'scvrknutí sa' fakt mohlo pevne držať. 🤔 H.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Štěpování

26 Mar 2024, 19:35

Ty smršťovací bužírky používané v elektrotechnice jsou určitě lepším řešením než ten můj bláznivý nápad s drahými slikonovými hadičkami.
Ale i když o jejich existenci vím, nenapadly mě.
Možná proto, že s nimi nemám vůbec žádnou zkušenost...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Štěpování

26 Mar 2024, 21:12

A já mám zrovna nakoupené barevné neprůhledné... stojí to pár korun, na temu - 10m 10mm průměr, smrštění 2/1 78,- CZK
Ale s tou přilnavou páskou se dělá dobře.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Štěpování

27 Mar 2024, 00:11

Vyzera to na teflonovu buzirku.

Inak len tak mimo, silikon je velmi dobry, odolny a neplastovy material.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

29 Mar 2024, 14:53

Hawkeye napísal:
07 Mar 2024, 15:34
Hawkeye napísal:
12 Feb 2024, 14:37
Stromček jablone, ktorý sa ukázal byť nežiadúcou zámenou (namiesto Red Winter je to zrejme Red Chief), som pôvodne plánoval vykopať a nahradiť iným. Keďže som mal teraz k dispozícii celkom kvalitné vrúble z povýsadbového rezu v inej záhrade, tak som zámer zmenil a stromček (ktorý za nič nemôže) som radšej prevrúbľoval. Preštepil som ho odrodami Rubelit, Barby a Mars. H.
Vrúbľoval som anglickou kopuláciou 12.februára. Dnes už vidno, že púčiky sa 'pohli' (na foto vrúble Rubelitu a Barby). Niektoré s nich budú kvetné (presnejšie povedané zmiešané generatívno-vegetatívne).
Súčasný stav vrúbľov Rubelitu a Barby (angl.kopulácia 12.2.2024). Rašiace puky Rubelitu sú vegetatívne, niektoré puky Barby sú zmiešané a budú chcieť zakvitnúť, to im ale nedovolím. 😀
(Foto1,2 Rubelit, foto 3,4 Barby). H.

20240329_125652.jpg
20240329_125711.jpg
20240329_125730.jpg
20240329_125752.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

30 Mar 2024, 21:10

Dnes jsem byl zkontrolovat robovance angrešu na meruzalku. Rouboval jsem 5. února podle doporučení Mimma na trvalém stanovišti anglickou kopulací. Rouby jsem nazatíral ani nevoskoval, dal jsem na ně mikroténový sáček rovněž dle doporučení Mimma. Uvnitř se držela vysoká vlhkost. Sundal jsem sáčky a odstranil obrost na podnoži. Byl jsem velice příjemně překvapen úspěšností tohoto technoligického postupu. Neznalj sem jej. To je kouzlo tohoto fóra. Kdo umí poradí ostatním. Díky Mimmo. Vždy jsem rouboval v ruce. Asi je ještě předčasné jásat. Stát se může cokoliv. Ale rouby raší z 94 %. To se mi ještě nikdy nestalo. Uvidíme, co udělají případné mrazíky. Sáčky jsem odstranil, aby nedocházelo k deformaci rašících výhonů.
Prílohy
331. Roubovaný angrešt před odstraněním obrostu..JPG
332. Roubovaný angrešt po odstanění obrostu..JPG
333. Roubovaný angrešt..JPG
335. Roubovaný angrešt..JPG
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

30 Mar 2024, 21:19

Rovněž jsem zkontroloval výsledky srpnového očkování broskvoní na slabě rostoucí podnoži Pumiselect. Loňský srpen byl atipický. Spadlo hodně srážek. Podnože dlouho držely mízu. Podzim byl dlouhý a velmi teplý. Několik spících oček se po očkování probudilo a narostly nové nezdřevnatělé výhony 10 až 20 cm. Předpokládal jsem, že nepřežiji zimu. Přežily. Zima byla mírná. U nás byly dva mrazivé výkyvy, kdy teplota v prosinci klesla ke mínus dvaceti stupňům. Naštěstí byla vyjímečně sněhová pokrávka. Takže loňslé očkování oproti předloňskému bylo úspěšné.
Prílohy
336. Očkovanec broskvoně na Pumiselectu..JPG
337 b. Očkovanec broskvoně na Pum,iselectu..JPG
337. Očkovanec broskvoně na Pumiselectu..JPG
338. Očkovanec na Pumiselectu..JPG
339. Očkovanec broskvoně na Pumiselectu..JPG
340a. Očkovanec na Pumiselectu..JPG
340b. Očkovanec broskvoně na Pumiselectu..JPG
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

31 Mar 2024, 14:42

Nějaké foto rostoucích štěpovanců. Na první fotce přijatá poslední roubovaná broskvoň až 10.3. z odleželých zimních roubů ( skladované venku ). Podnož v květináči nastartovaná asi 2-3 týdny ve sklepě při 17°C, po naroubování asi ještě týden ve sklepě dokud roub nezačal rašit, pak jde ven. Roubování přímo venku na podnož / do koruny - něco sice raší, ale úspěšnost je malá - pravděpodobně příliš zima, zatím to vypadá tak na 30% přijatých max. Z roubování na ty nastartované květináčovky ve sklepě se z 5 přijalo všech 5, akorát u jedné bylo třeba opravné přeroubování, někdy se vezme zvadlý roub, přeroubovat se dá času je dost. Narašení roubů u broskvoní nevadí, naopak asi je to i žádoucí ... podobně jako roubování u révy se roubují až napučené rouby.
Prílohy
Vlevo roubovaná broskvoň raší. Vpravo očkovaná Fokertem vloni v létě, 3očka a všechny vyrašily.
Vlevo roubovaná broskvoň raší. Vpravo očkovaná Fokertem vloni v létě, 3očka a všechny vyrašily.
Vyplatí se často očkovat 3 očka na podnož, když je roub méně vyzrálý nebo na jistotu ... spodní očko se nepřijalo už v létě, horní se přijalo, ale nevyrašilo, nakonec vyrašilo jen to prostřední. V pozadí druhá podnož ze 3 oček rostou všechny 3.
Vyplatí se často očkovat 3 očka na podnož, když je roub méně vyzrálý nebo na jistotu ... spodní očko se nepřijalo už v létě, horní se přijalo, ale nevyrašilo, nakonec vyrašilo jen to prostřední. V pozadí druhá podnož ze 3 oček rostou všechny 3.
Napísať odpoveď