Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Štěpování

06 Nov 2022, 12:55

vysloužil napísal:
06 Nov 2022, 12:35
Mimmo napísal:
05 Nov 2022, 18:28
p.n. napísal:
05 Nov 2022, 14:57
Mám dotaz. Nyní na podzim jsem zasadil jabloň. Když by ji na jaře rouboval, ujme se roub nebo je lepší počkat až do dalšího jara ?
U peckovin bych to raději nepokoušel. Ale pokud je to špičák jabloně zasazený v říjnu, je velmi pravděpodobné, že se chytne. Samozřejmě musí to být zalito, správně naroubováno a za bezmrazého počasí v předjaří. Má-li už stromek korunku a jedná se o roubování jednotlivých větví, chtělo by to vidět aspoň na fotce.
Jabloňový roub naštěpovaný na čerstvě vysazený stromek se na 90% ujme. Ale přírůstek bude malý, navíc musíte zajistit, aby jej okolní obrost nepřerůstal. Z toho důvodu s naroubováním vždycky minimálně rok počkám.
Čo sa týka rastu vrúbľa, väčšinou je to tak.

Ale nemusí to tak byť vždy... - viď foto.
(Aj keď popísaný spôsob je trochu o inom). IH

Screenshot_20221106-124836_Chrome.jpg
Screenshot_20221106-125004_Chrome.jpg
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Štěpování

06 Nov 2022, 19:15

Děkuji, za odpovědi. Trochu jsem i předpokládal, že bude doporučeno rok počkat. Ale co kdyby ne.
Ano roubování by bylo na špičák. Malý přírustek by ani tak nevadil. Ale odpadla by starost držet ještě jeden rok odrůdy, z kterých budu brát rouby.Ta devadesáti procentní úspěšnost je lákavá. Takový trochu brouk v hlavě :D
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

06 Nov 2022, 22:11

p.n. napísal:
06 Nov 2022, 19:15
Děkuji, za odpovědi. Trochu jsem i předpokládal, že bude doporučeno rok počkat. Ale co kdyby ne.
Ano roubování by bylo na špičák. Malý přírustek by ani tak nevadil. Ale odpadla by starost držet ještě jeden rok odrůdy, z kterých budu brát rouby.Ta devadesáti procentní úspěšnost je lákavá. Takový trochu brouk v hlavě :D
Občas se mi stane, že naštěpuju roub na podnož, kterou ve stejnou dobu podežral hryzec. Stromek živoří a je bez přírůstků, ale roub - jde-li o jabloň - se přihojil. Peckoviny by se v takovém případě neujaly, ty ale hryzci - aspoň u nás - moc nežerou.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

06 Dec 2022, 18:08

Meteorologové hlásí nástup zimy, tekže je ideální čas na sklizeň podnoží v minimatečnici. Sklidil a roztřídil podle síly jsem oddělky jabloňové podnože J-TE-H. Roztřídil jsem je podle síly. Sinější o průměru 10 mm a více budu roubovat v ruce. Středně silné pod 10 mm lze rovněž roubovat v ruce, pokud mají vyvinutý nějaký kořenový systém. Podnože pod 5 mm se vyškolkují na jaře na záhon a v srpnu naočkuji. Oddělky jsem založil do substrátu a dal do sklepa.
Podnož pro peckoviny Pumiselect má být polyvalentní, vhodná pro broskvoně, meruňky i slivoně, má zakrslý růst. Moc s ní nejsou u nás zkušenosti, ale hodlám ji využít do palmety. Je právně chráněna, ale pro vlastní potřebu jsem si jednu matku založil. / Nakoupené oficiálně v Polsku jsou šarkové ./ Dá se množit v hrůbkové matečnici, ale i z dřevitých řízků. Rád občas vyzkouším neověřené postupy. Proto jsem výhony Pumiselectu v matečnici v srpnu naočkoval očky odrůd meruněk a broskvoní. Očka se ujala. Dnes jsem sklízel naočkované oddělky. Zakrátil nahrubo asi 10 cm nad místem očkování. Založím je kořeny do substrátu, umístím do vlhkého sklepa a na jaře je seříznu naostro nad očkem a vyškolkuji. Mám představu, že zejména u broskvoní zkrátim cyklus pěstování, kdy bych je očkoval až příští rok v srpnu. Dřevité řízky síly 10 mm plus v bázi stimuluji, napíchám do pytle se směsí pilin a rašeliny, pytel volně zaváži a umístím do jara do sklepa s teplotou 5 stupňů.
Asi by bylo jednoduchší podnože nakoupit, ale zatím mám zkušenosti, že si vypěstuji lepší vnější kvalitu. Mívám podstatně lepší kořenový systém a rovněž si volím dostatečnou výšku robování či očkování.
Prílohy
1. Sortování oddělků podnože J-TE-H podle síly..JPG
2. Podnož J-TE-H slabá..JPG
3. Podnož J-TE-H střední..JPG
4. Podnož J-TE-H silná..JPG
5. Podnož Pumiselect.JPG
6. Naočkované oddělky Pumiselectu broskvoňi..JPG
7. Naočkované oddělky Pumiselectu meruňkou..JPG
8. Ujatá očka broskvoně..JPG
9. Ujatá očka meruňky..JPG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

06 Dec 2022, 18:26

Krásné podnože :thumbup: . To každý neumí.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

07 Dec 2022, 07:40

To není má zásluha. Je to způsobeno použitou technologií. Přihrnuji pilinami z jehličnatého dřeva. Jsou vzdušné a chudobné na živiny. To nutí rostlinu tvořit mohutnější kořenový systém.
zumi
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Štěpování

07 Dec 2022, 08:21

přasličák napísal:
07 Dec 2022, 07:40
To není má zásluha. Je to způsobeno použitou technologií. Přihrnuji pilinami z jehličnatého dřeva. Jsou vzdušné a chudobné na živiny. To nutí rostlinu tvořit mohutnější kořenový systém.
Obdivujem Vašu skromnosť :thumbup:
Kysuce 600 m.n.m
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Štěpování

07 Dec 2022, 22:46

přasličák napísal:
07 Dec 2022, 07:40
Přihrnuji pilinami z jehličnatého dřeva. Jsou vzdušné a chudobné na živiny. To nutí rostlinu tvořit mohutnější kořenový systém.
Děkuji za obrázky a sdílení technologie. :thumbup:
Naposledy upravil/-a Jitka v 10 Dec 2022, 22:21, upravené celkom 1 krát.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

08 Dec 2022, 17:16

Včera a dne jsem využil ještě počasí a sklidil zbytek podnožových matek. Jabloňové podnože J-OH-A, lotyšskou Pure P1 a americkou Geneva 41. Právně chráněné podnože samozřejmně nemohu komerčně množit, ale po jedne matce jsem si založil pro studijní účely. J-OH-A je od ing. Dvořáka. Měl jsem na ni výsadby. Růst je podobný podnoži M9, lépe koření, s mnoha odrůdami hodně podrůstá. Lotyšská červenolistá Pure P1 je růstově podobná M9, mrazuodolnější, má křehké dřevo, má lépe vybarvovat červenoplodé odrůdy. Geneva 41 je americká, růst podobný jako M9, má mít některé lepší vlastnosti, jako odolnost ke spále, ke krčkové hnilobě, ke vlnatce krvavé / tuto vlastnost potvrdil Josef Buzrla /, snese i unavené půdy a snad i omezuje pihovitost citlivých odrůd. O tom zde psal již Ivan. To jsou zajímavé vlastnosti a chci to ověřit. Z podnoží pro hrušně mám pouze matku polské podnože S1, se kterou jsem dlouhodobě celkem spokojen. Ještě se pokouším sehnat kdouloň Sydo.
Při kopčení a přihrnování půdy používám piliny a byl jsem přesvětčen, že lepší kořenový systém než u přihrnování zeminou je způsoben vzdušností pilin a jejich chudobou na živiny. Letos na jaře mi piliny pochyběly a tak jsem u podnože Geneva 41 a Pure 1 polovinu pilin nahradil dvouletým kompostem a touto směsí přihrnoval. Trochu jsem se obával o výsledek. Jestli nedojde k rozvoji houbových chorob dřeva, zda kořeny dostatečně narostou, když budou mít živiny a nebudou muset se za nimi natahovat. Při sklizni jsem byl tedy velice mile překvapen. Kořenový systém byl ještě bujnější, než při použití pilin. Takové oddělky jsem ještě nikdy nesklidil. Znovu se přesvědčuji, že učit se musím celý život. Takový materiál bude radost roubovat a jinak to naroste, než chcípáčci s několika vlásky.
Prílohy
11. Geneva 41..JPG
12. Geneva 41..JPG
13. Pure 1..JPG
15. Pure 1..JPG
17. Kdouloň S 1..JPG
18. J-OH-A..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Štěpování

08 Dec 2022, 18:01

přasličák napísal:
08 Dec 2022, 17:16
...Geneva 41 je americká, růst podobný jako M9, má mít některé lepší vlastnosti, jako odolnost ke spále, ke krčkové hnilobě, ke vlnatce krvavé / tuto vlastnost potvrdil Josef Buzrla /, snese i unavené půdy a snad i omezuje pihovitost citlivých odrůd. O tom zde psal již Ivan. To jsou zajímavé vlastnosti a chci to ověřit...
Podpníky série 'Geneva' majú deklarovaných viacero kladných vlastností a predností. V USA sú už rozšírené nielen v profi-výsadbách, ale aj medzi hobíkmi. Práve od hobíkov sa v poslednej dobe objavilo viac referencií o tom, že stromky na viacerých typoch podpníkov série Geneva majú tendenciu k vylamovaniu v mieste naštepenia (teda v mieste zrastu podpníka a ušľachtilej odrody) - aj pri nie extrémnych víchriciach, kedy stromky na iných podpníkoch zostávali nepoškodené. Počet takýchto "hlásení" je znepokojivý, zatiaľ sa však všetko odohráva len na (amerických) sociálnych sieťach. O nejakej vedeckej štúdii, ktorá by to potvrdila alebo vyvrátila, zatiaľ neviem. Dúfajme, že sa to nepotvrdí. IH
Napísať odpoveď