Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

06 Okt 2022, 20:05

Roubování a čipování koncem února je asi optimální termín. Ne vždycky mám čas, rouby a cestu tam, kde jsou podnože. Někdy je taky v srpnu horko a sucho a to není dobré. Pak je potřeba opravit neujaté štěpy. Podnož je někdy v srpnu ještě tenká, ale v listopadu už dobrá. Pro sebe štěpuji obvykle venku a přesazuji až za rok. Když mi někdo donese podnož v květináči, roubuji v chladnu u jablek. Když je to technicky možné, štěpuji až se mi chce. I opravdičtí štěpaři štěpují ve více termínech, protože by jinak všechno nestihli.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

08 Okt 2022, 21:03

Mimmo napísal:
06 Okt 2022, 20:05
Roubování a čipování koncem února je asi optimální termín. Ne vždycky mám čas, rouby a cestu tam, kde jsou podnože. Někdy je taky v srpnu horko a sucho a to není dobré. Pak je potřeba opravit neujaté štěpy. Podnož je někdy v srpnu ještě tenká, ale v listopadu už dobrá. Pro sebe štěpuji obvykle venku a přesazuji až za rok. Když mi někdo donese podnož v květináči, roubuji v chladnu u jablek. Když je to technicky možné, štěpuji až se mi chce. I opravdičtí štěpaři štěpují ve více termínech, protože by jinak všechno nestihli.
V předjaří kdy se úspěšně roubují peckoviny únor/feb, tak očkování forkertem se mi špatně přijímalo, ani opožděné očka z koupených stromků z chladných skladů oproti narašené podnoži, chytlo se obvykle jedno očko z několika (meruňky). Ještě menší - nulová úspěšnost byla v očkování třešní začátkem prosince/decembra, nemrzlo a byla teplejší perioda, ale prostě jak není dost mízy tak mi očkování nefunguje - pokud očka nepřirostly do podzimu, tak v zimě vymrzly. V létě červenec až září se mi očka přijímají všechny.

Roubovat v zimě mě ještě nenapadlo, třeba o vánocích, jabloně, třešně, meruňky .... pak do roubů zimní mrazy na nový rok, nějak si to neumím představit, pravda je, že roub je odolnější na přežití než plátek s očkem, který má málo zásob. Zkusím v zimě něco naroubovat. :shock:
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

09 Okt 2022, 08:35

Jednotlivé postupy, neúspěchy a úspěchy se asi nedají prohlásit za pravidla. Ani motivace k nestandardním pokusům. Asi už nikdy nebudu mít zahrady ve třech zemích EU a současně zakázaný vstup do jedné z nich po dobu několika měsíců (Covid). Takže se postupně vrátím k tomu, co je optimální. U zimního očkování si myslím, že je potřeba zaříznout trošku hlouběji do dřeva podnože, aby nějaká céva zásobovala štěp. V létě stačí mělčí řez poblíž kambiální vrstvy. Ale i tady platí, že myslet znamená nevědět jistě.

Taky mám své bariéry. Přestal jsem se pokoušet štěpovat ořešáky, nechytají se mi štěpy na jednu podnož americké révy a neraší mi žádný samičí roub na samčí moruši na Vysočině. Už se mi však stalo, že živý roub vyrašil až za rok, což je proti všem pravidlům a zkušenostem.
Dzumigar
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 29 Dec 2020, 13:37

Štěpování

15 Okt 2022, 09:41

Dobrý deň,

V auguste som očkov čerešeňu.
Vyzerá, že sa prijalo.
Otazka: Ako ochrániť očko v zime, aby nevyrzlo?
Vďaka za radu.
Prílohy
20221015_093053.jpg
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

15 Okt 2022, 10:35

Dzumigar napísal:
15 Okt 2022, 09:41
Dobrý deň,

V auguste som očkov čerešeňu.
Vyzerá, že sa prijalo.
Otazka: Ako ochrániť očko v zime, aby nevyrzlo?
Vďaka za radu.
Očka třešní není třeba chránit nijak, mrazuodolnost přirostlých oček je stejná jako u běžných oček na stromku. Vymrzají některé očka broskvoní když to jde k -20°C. Po cca měsíci očka odvazuju, ukáže se srůst a tedy úspěch / neúspěch, jen podle pupenu to na 100% nejde poznat, ten vypadá ještě dlouho živý.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

15 Okt 2022, 10:54

I přes precizní dosednutí ploch očka a dobré stažení roubovací páskou v řezu se někdy očko nepříjme (broskvoně), skoro ve všech případech se jedná o málo vyzrálé rouby. Někdy se taková nevyzrálá očka příjmou i srostou, ale po měsíci začne štítek hnědnout, často od krajů až flek nakonec dojde k očku a to uschne - jestli projev nějaké druhotné choroby?
Prílohy
Broskvoň - 1x nepřijaté, 2x nejisté
Broskvoň - 1x nepřijaté, 2x nejisté
Broskvoň - 1x nepřijaté
Broskvoň - 1x nepřijaté
Meruňka na odkopku Myrobalánu
Meruňka na odkopku Myrobalánu
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Štěpování

05 Nov 2022, 14:57

Mám dotaz. Nyní na podzim jsem zasadil jabloň. Když by ji na jaře rouboval, ujme se roub nebo je lepší počkat až do dalšího jara ?
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

05 Nov 2022, 17:01

Na tuto otázku nemusí být jednoznačná odpověď. Záleží na termínu výsadby, zda stromek do zimy stačí zakořenit a včas na jaře začne rašit, na hloubce seříznutí , na ovocném druhu ... Já mám lepší zkušenosti roubovat až na rok.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

05 Nov 2022, 18:28

p.n. napísal:
05 Nov 2022, 14:57
Mám dotaz. Nyní na podzim jsem zasadil jabloň. Když by ji na jaře rouboval, ujme se roub nebo je lepší počkat až do dalšího jara ?
U peckovin bych to raději nepokoušel. Ale pokud je to špičák jabloně zasazený v říjnu, je velmi pravděpodobné, že se chytne. Samozřejmě musí to být zalito, správně naroubováno a za bezmrazého počasí v předjaří. Má-li už stromek korunku a jedná se o roubování jednotlivých větví, chtělo by to vidět aspoň na fotce.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

06 Nov 2022, 12:35

Mimmo napísal:
05 Nov 2022, 18:28
p.n. napísal:
05 Nov 2022, 14:57
Mám dotaz. Nyní na podzim jsem zasadil jabloň. Když by ji na jaře rouboval, ujme se roub nebo je lepší počkat až do dalšího jara ?
U peckovin bych to raději nepokoušel. Ale pokud je to špičák jabloně zasazený v říjnu, je velmi pravděpodobné, že se chytne. Samozřejmě musí to být zalito, správně naroubováno a za bezmrazého počasí v předjaří. Má-li už stromek korunku a jedná se o roubování jednotlivých větví, chtělo by to vidět aspoň na fotce.
Jabloňový roub naštěpovaný na čerstvě vysazený stromek se na 90% ujme. Ale přírůstek bude malý, navíc musíte zajistit, aby jej okolní obrost nepřerůstal. Z toho důvodu s naroubováním vždycky minimálně rok počkám.
Napísať odpoveď