Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

19 Máj 2022, 07:29

Postranní větve přeroubované Bohemiky bych nýní sesadil na vhodné nižší rozvětvení, aby vrcholky nepřesahovaly místo roubování. Klidně můžete spodní patro nechat z Bohemiky. Další patro bych pak tvořil z roubů.
K dotazu přítele Waltera. Rozhodně mám asi ovoce na trochu větší ploše, než běžný zahrádkář. Jádroviny ve tvaru volné palmety mám na 0,2 ha. Drobné ovoce a peckoviny na 0,1 ha. Extenzivně pěstované slivoně na 0,25 ha. V minulosti jsem měl i půlhektarový intenzivní malý sad jabloní.
Ten jsem vyklučil s tím, že musím ubírat práce. Ale jaksi mi to nedalo a pomalu sad znovu začínám obnovovat. Takže na jaře jsem vysadil dvě řady, 150 stromků jabloní. Ale spíše jako zkušebnu odrůd. Vedle dvaceti Admirálu většinou novinky po dvou kusech od odrůdy, ať si mám s čím hrát. Od dvaceti let mne ovocnařina chytla a stala se mým koníčkem. A co s ovocem dělám. Samozřejmně to vše nejsme schopni konzumovat. Z dob, kdy jsem měl sad, mám spoustu zákazníků, takže přebytky prodám ze dvora. Proto jsem si i v důchodu nechal živnosťák. Nemyslím si, že je něco špatného nadprodukci si nechat zaplatit. Jsou to celkem tvrdě vydělané peníze. Ale zatím mne to baví, zdraví slouží. Jsem poměrně aktivní člověk, žena tvrdí že až radioaktivní. A pro úplnost, mám kolem 100 hlav stolních odrůd vinné révy. Víno z nich nedělám. Pro to si zajedu na jižní Moravu. Vylisovaný mošt žena pasterizuje do plastových pet boxů s kohoutkem. Je to výborné pití, míchané s jablečným moštem.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Štěpování

19 Máj 2022, 10:17

LETNÍ ROUBOVÁNÍ
Loňský rok jsem při záchranné akci v létě zkusil naroubovat 3 mm tenké i víceleté větvičky hrušně Izolda. Forkert, za kůru, rozštěp, kopulace ... většina se chytla, jen nevyzrálé zelené rouby, byť se chytly, tak zimu nepřežily. Proč to píši? Oplatí se zkoušet nové věci, příroda je mocná čarodějka :-D
Prílohy
IMG_20220518_195707.jpg
IMG_20220518_194020.jpg
IMG_20220518_193429.jpg
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Štěpování

19 Máj 2022, 12:46

přasličák napísal:
19 Máj 2022, 07:29
Postranní větve přeroubované Bohemiky bych nýní sesadil na vhodné nižší rozvětvení, aby vrcholky nepřesahovaly místo roubování. Klidně můžete spodní patro nechat z Bohemiky. Další patro bych pak tvořil z roubů.
Spodní patro zůstane z Bohemiky. Bohužel zrovna tento rok má plodný, loni alternovala. Moc se mi nechce řezat do staršího dřeva.
Zkusím první patro přiklonit dolů, pokud nepůjde, nezbyde než řezat.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

19 Máj 2022, 15:07

hugovotr napísal:
19 Máj 2022, 12:46
přasličák napísal:
19 Máj 2022, 07:29
Postranní větve přeroubované Bohemiky bych nýní sesadil na vhodné nižší rozvětvení, aby vrcholky nepřesahovaly místo roubování. Klidně můžete spodní patro nechat z Bohemiky. Další patro bych pak tvořil z roubů.
Spodní patro zůstane z Bohemiky. Bohužel zrovna tento rok má plodný, loni alternovala. Moc se mi nechce řezat do staršího dřeva.
Zkusím první patro přiklonit dolů, pokud nepůjde, nezbyde než řezat.
Já bych ve shodě s Mirkem P. taky doporučil redukci větví Bohemiky. Ponechaného dřeva a listí je skoro stejně jako před roubováním, stromek nic nenutí posílat mízu do roubu. Roub, i když se ujme, bude mít malé přírůstky. Navíc v tomto plodném roce bude stromek muset živit hrušky, díky tomu bude růst z roubu ještě slabší.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Štěpování

19 Máj 2022, 20:31

Ano, děkuji pánové, máte pravdu. Hlava radí Bohemiku dost zredukovat, srdce se trochu brání...
Já nemám na Boscovu štěstí. Před 25 lety jsem s rodiči jednu zasadil, no po čase se ukázalo, že jde nejspíš o semenáč, podnož. Ten jsem následně použil pro přeroubování několika odrůdami. Boscovu jsem zasadil znovu, po roce stromek záhadně zdechl. Další pokus zasazení do meze zhatila zvěř, která značně poškodila kmínek. Po pár letech živoření jsem před koncem roku odebral čtyři krátké mizerné rouby a stromek zlikvidoval.
Takže teď bych měl pro rouby udělat maximum možného, abych se vlastní flaše vůbec dočkal.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

20 Máj 2022, 09:02

hugovotr napísal:
19 Máj 2022, 20:31
Ano, děkuji pánové, máte pravdu. Hlava radí Bohemiku dost zredukovat, srdce se trochu brání...
Já nemám na Boscovu štěstí. Před 25 lety jsem s rodiči jednu zasadil, no po čase se ukázalo, že jde nejspíš o semenáč, podnož. Ten jsem následně použil pro přeroubování několika odrůdami. Boscovu jsem zasadil znovu, po roce stromek záhadně zdechl. Další pokus zasazení do meze zhatila zvěř, která značně poškodila kmínek. Po pár letech živoření jsem před koncem roku odebral čtyři krátké mizerné rouby a stromek zlikvidoval.
Takže teď bych měl pro rouby udělat maximum možného, abych se vlastní flaše vůbec dočkal.
Boscova nepatří k nejplodnějším hruškám. Při naštěpování na jeden stromek s hodně plodnou odrůdou hrozí, že úroda bude ještě slabší, zatímco plodnější odrůda se bude přeplozovat. Je pravda, že u hrušní tento fenomén není tak výrazný jako u jabloní.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

20 Máj 2022, 10:01

hugovotr napísal:
19 Máj 2022, 20:31
Ano, děkuji pánové, máte pravdu. Hlava radí Bohemiku dost zredukovat, srdce se trochu brání...
Já nemám na Boscovu štěstí. Před 25 lety jsem s rodiči jednu zasadil, no po čase se ukázalo, že jde nejspíš o semenáč, podnož. Ten jsem následně použil pro přeroubování několika odrůdami. Boscovu jsem zasadil znovu, po roce stromek záhadně zdechl. Další pokus zasazení do meze zhatila zvěř, která značně poškodila kmínek. Po pár letech živoření jsem před koncem roku odebral čtyři krátké mizerné rouby a stromek zlikvidoval.
Takže teď bych měl pro rouby udělat maximum možného, abych se vlastní flaše vůbec dočkal.
Taky jsem několik let ztratil s nerostoucím stromkem Boskové lahvice - problém byl v kořenu - i v dobré půdě byl s minimálními přírustky, po přesazení se nic nezměnilo. Z druhé hrušně ale jiné odrůdy ve stejnou dobu sázené se vyklubal zákrsek na kdouli - po letech je to malý stromek...
Teď mám další Boscovu lahvici (z uh. ostrohu) a roste velice silně, obrovské listy a letos má i pár plodů, tak snad bude pravá.

A jinak se zeptám, Bohemica nevyhovuje? Mám ji taky, letos by mohla něco ukázat, snad to nebude řepa bez chuti jak tu někdo zmiňoval, u vás je dostatek tepla na dozrání, jakou ji máte?
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Štěpování

20 Máj 2022, 17:55

Na Bohemice zůstaly dvě patra, sesazeny na rozvětvení pod úrovní roubů. Patra jsou cca 40cm od sebe a snažil jsem se, aby horní kosterní větve vyrůstal mezi spodními. Uvidíme, jak se rouby Boscovky prosadí.
Bohemicu částečně přeroubovávám, protože nepotřebuji dvě bedny pozdně zimních hrušek. Chuťově je chvalitebná, když to vezmu jako ve škole. Ale musíte se s konzumací trefit mezi řepu a kaši, někdy kolem Vánoc. Déle jak do začátku února mi tuším ve sklepě nevydržela.
Prílohy
_20220520_174211.JPG
_20220520_174234.JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

20 Máj 2022, 19:39

Přesně tak bych tu Bohemiku ořezal. Rouby teď mají šanci narůst. Já u sebe Bohemiku nepěstuji. Je dosti náročná na teplo a obávám se, že u nás by neměla chuť. Na zimní odrůdy mi chybí teplo a lehčí, propustné půdy. Vloni jsem vysadil odrůdu Kirgizská zimní. Kolegovi plodila pod Beskydama, měla slušnou chuť a skladovatelnost do března. Tak uvidím.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

20 Máj 2022, 20:51

Díky za odpověď. Jsem Bohemicu vysadil právě že je to prý jedna z nejdéle skladovatelných hrušek, tak jestli chutná aspoň průměrně by nevadilo. S dozráním to tu bude o něco slabší, s tím počítám.

Stromek máte pěkně střižený jak podle pravítka :thumbup:
Napísať odpoveď