Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

12 Feb 2024, 13:07

přasličák napísal:
10 Feb 2024, 18:54
...Desetiletý stromek, i když je to rybíz, dává nějakou naděj. Podrůstání asi bude problém. Ale to mi dělá i meruzalka. Zkusím to vysadit hlouběji.
Toto je angrešt naroubovaný na jostě asi v červnu 2021. Po přesazení jsem ho zasadil asi o 10cm hlouběji. V loňském roce mu vyrašil jeden rozdvojený jostový odkopek (je vidět vlevo), který zkusím oddělit.
Prílohy
Screenshot_20240212_125603_Gallery.jpg
Screenshot_20240212_125603_Gallery.jpg (122.26 KiB) 900 zobrazení
Hawkeye
Príspevky: 2413
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

12 Feb 2024, 14:37

Stromček jablone, ktorý sa ukázal byť nežiadúcou zámenou (namiesto Red Winter je to zrejme Red Chief), som pôvodne plánoval vykopať a nahradiť iným. Keďže som mal teraz k dispozícii celkom kvalitné vrúble z povýsadbového rezu v inej záhrade, tak som zámer zmenil a stromček (ktorý za nič nemôže) som radšej prevrúbľoval. Preštepil som ho odrodami Rubelit, Barby a Mars. Všetko sú to pre mňa nové odrody, takže ich rastový potenciál nemám 'zmapovaný'. Ale hádam si v tej preštepenej korunke budú navzájom rozumieť... 😀 H.


20240212_135504.jpg
20240212_135513.jpg
20240212_135537.jpg
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

14 Feb 2024, 11:55

přasličák napísal:
10 Feb 2024, 07:28
...Pokud by to mělo vliv i na růst naroubovaného angreštu, zkusil bych jej udělat jako štíhlé vřeteno do palmety. / Jsem si vědom určitých obtíží se stárnutím dřeva angreštu...
Ten tvar štíhlého vřetene mě jako nápad zaujal. Zkušebně jsem proto narouboval do boku jednu meruzalku. Pokud se všechny nebo skoro všechny rouby chytnou, mohl by to být zajímavý stromek. Nevím však, jak se mi podaří tlumit nadměrný růst horních pater a podporovat slabý růst spodních pater.
Prílohy
Vřeteno.jpg
Jirka61

IP:  89.133

Štěpování

15 Feb 2024, 17:09

Při okopávání angreštu jsem objevil pod listím samovolně zahřížený angrešt. Jde to asi snadno. J.
IMG_20240215_170406.jpg
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

15 Feb 2024, 17:28

Jirka61 napísal:
15 Feb 2024, 17:09
Při okopávání angreštu jsem objevil pod listím samovolně zahřížený angrešt. Jde to asi snadno. J.
Je to hezké. :thumbup:
Když jsme u těch angreštů: já jsem si dneska všiml, že mi raší roubované angrešty, které měly rašit už v červnu. Roubování za zelena (do rozštěpu) bylo 11.6.2023 provedeno už poněkud pozdě. Ve velmi teplé lokalitě by to ještě vyrašilo, ale na Vysočině v 530m rouby už jen přirostly. Nevadí, vyraší dříve než roubovanci z února a konce ledna. Pokud tedy budu letos roubovat za zelena, měl bych být o něco rychlejší.
Prílohy
Rašící angreštový roub.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

17 Feb 2024, 09:39

Způsob, jaký uvádí Mimmo jsem nikdy nezkoušel. Vidím v tom několik ryzik. Jednak ne vše se musí ujmout a jak správně Mimmo uvádí, problémem bude zřejmně apikální dominance. Horní rouby budou "utíkat", spodní babčit. Já jsem to zkusil jinou cestou. Podnože Josty jsem si vypěstoval loňským nahřížením větve. Lze i nařízkovat. Zakořeňuje pěkně. Hřížence odstřihl od matečné rostliny, vykopal, zastřihl kořeny. Rouboval jsem anglickou kopulaví nízko, kolem 30 ti cm nad krčkem třiočkovými rouby. Jeden je překryt páskou, dva by měly rašit. Podle síly se rozhodnu, budu li pěstovat na jeden nebo dva kmínky. Zkušenosti s Jostou jako podnoží pro angrešt nemám žádné. Představuji si, že na kmínku / ose / nebo na dvou kmíncích ve tvaru V budu zapěstovávat plodný obrost, který se bude pravidelně co čtyři roky zmlazovat. Drátěnka je samozřejmností. Problém může být podrůstání. Pro srovnání, stejně jsem si udělal angrešt i na meruzalce, která však roste slaběji a trpí plísni šedou ve dřevě. Rouboval jsem běžnou technikou. Anglickou kopulací. Rouby zavázal plastovou páskou, po roubování jsem svazek roubovanců rouby namočil do roztopeného parafínu, po vytažení okamžitě schladil ponořením do vody. Kořeny založil do vlhké směsi substrátu a pilin a uložil do sklepa.
Prílohy
101. Roubování angreštu na Jostu..JPG
102. Roubování angreštu na Jostu..JPG
103. Roubování angreštu na Jostu..JPG
104. Roubování angreštu na Jostu..JPG
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

19 Feb 2024, 17:14

přasličák napísal:
17 Feb 2024, 09:39
Způsob, jaký uvádí Mimmo jsem nikdy nezkoušel. Vidím v tom několik ryzik. Jednak ne vše se musí ujmout a jak správně Mimmo uvádí, problémem bude zřejmně apikální dominance. Horní rouby budou "utíkat", spodní babčit...
Při řezu jsem si všiml, že mám jeden starý rybíz, na kterém jsem se podobně vyřádil. Roubovat jsem asi v srpnu i kopulací na terminál i do boku. Chytly se oba. Dlouho jsem vymýšlel, který odstraním a pak jsem na to zapomněl. Ten horní roub roste skutečně o něco bujněji a tak jsem ho přistřihl. Na ten spodní jsem nesahal ať se trochu srovnají.
Prílohy
Rybíz duo.jpg
Vyhlídka

IP:  81.144

Štěpování

19 Feb 2024, 19:08

S rybízem nebo angreštem mám velmi dobré zkušenosti štěpování mladými zelenými výhony. Sežíznete do klínku a vsadíte do rozštěpu. Nejlépe je použít žiletku. Je to radost, když se něco povede.
Letos mám připravené podnože pro různé peckoviny a budu to dělat trochu jinak než v minulosti. Vysadím podnože na trvalé stanoviště a když se dobře chytnou, zaštěpuju. V zálote budu mít školičku doma na zahradě.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

19 Feb 2024, 19:53

Rybíz a angrešt na meruzalku jsem v minulosti rouboval pouze v srpnu do boku. Ujímavost byla vysoká. Zimní roubování na zaškolkované podnože se mi moc nedařilo.
V současnosti se snažím meruzalce vyhýbat kvůli botrytidě krčku a stromky angreštu pěstuju radši pravokořenné. Některé odrůdy s tenčími výhony s tím ale mají problém. Rybízové stromky nezkouším, vyhovují keře - jsou dlouhověké a nepoléhají.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

20 Feb 2024, 18:04

Roubování jehličnanů sice patří do sekce okrasného zahradnictví, ale nechci tam zakládat nové téma, tak si dovolím příspěvek umístit zde. Dnes mi přišel balík od šikovné zahrádkářky ze vsetínska s krásným čarověníkem smrku ztepilého. Smrky sice roubují obvykle v březnu. Ale není jistota, zda ten čarověník vydrží, tak jsem něco narouboval dnes a něco si nechám v lednici na pozdější termín. Hrnkované podnože mám měsíc ve foliovníku. Sice ještě nejsou vidět bílé kořenové špičky, ale vzhledem k teplé zimě míza již proudí. Roubuji do boku. Na roubu provedu kopulační řez. Z druhé strany seříznu i kousek špičky roubu. Na podnoži jemně seříznu kůru a dole zaříznu pro nasazení seříznuté špičky roubu. Řezy na podnoži a roubu by se měly krýt. Běžně se váže gumičkou. Mezery zaleje pryskyřice. Já jsem zvyklý vázat páskou. Roubovanec ošetřím fungicidem / Ortiva /, nasadim nařízlý mikroténový sáček na roub a upevním jej drátkem. Založím do boxu do foliovníku pod stínovku. Pokud by hrozilo nějaké výrazné ochlazení se silnějšími mrazy, roubovance přemístím domů do vytápěného skleníku.
Je to pouze amatérský postup. Profesionálové mají mlžení, vytápěné skleníky, fungicidní clonu.
Prílohy
201. Čarověník Picea abies Ester..JPG
201c. Připravené rouby P.ab. Ester..JPG
201d. Řez na roubu a podnoži..JPG
201f. Zavázání roubu páskou..JPG
201g. Nasazen mikroten. sáček na roub..JPG
201h. Roubovanci P. abies Ester..JPG
201i. Zajištění vzdušné vlhkosti roubů mikrotenovým sáčkem..JPG
Napísať odpoveď