Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Hawkeye
Príspevky: 2407
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

26 Mar 2024, 13:32

Tematické okienko "Poučme sa zo starého fóra":
Na fóre Zahrada.cz prispievateľ 'Korzár' okopíroval fotografie z facebooku, popisujúce určitý 'zlepšovák' pri vrúbľovaní technikou 'klasickej' kopulácie (viď foto). Je to iste zaujímavé, a mám k tomu pár poznámok:
▪︎ Oproti fotkám by som určite volil šikmejšie rezy, aby styčné plôšky boli väčšie. To je ale len "na margo", riešiteľné je to jednoducho - tak že potom tá plastová trubička bude trochu dlhšia.
▪︎ Pri kopulácii (či už klasickej alebo anglickej) vždy kladiem veľký dôraz na pevné utiahnutie pásky - aby bol kontakt styčných plôch čo najpevnejší a dokonale fixovaný. Pri tejto technike s plastovou trubičkou mám trochu pochybnosti, či tá fixácia bude naozaj pevná a či prípadne nepríde k nejakému mini-posunu (vietor, dážď, zmeny teploty...). Navyše je bezpodmienečne potrebná dokonalá hladkosť a 'kompatibilita' oboch rezov, keďže nejaké 'korekcie' nedokonalostí rezov sa v tomto prípade nedajú kompenzovať dotiahnutím páskou. To je však opäť otázkou techniky rezu.
▪︎ Možno sa aj v tomto prípade mýlim, ale nie som si istý, či plastová trubička zabezpečí dokonalú izoláciu línií styku rezov od vonkajšieho prostredia. Aby sa tam trebárs nehromadili minikvapôčky rosy a prípadná nadmerná vlhkosť by následne mohla negatívne ovplyvniť proces zrastania.
▪︎ Návrh ďalšieho diskutujúceho na fóre Zahrada.cz - omotať plastovú trubičku ešte páskou - nepovažujem za vhodný, jednak kvôli duplicite úkonov, ale najmä z dôvodu, že benefit (pevné dotiahnutie vrúbľa k recipientovi) je pôsobením cez plastovú trubičku podľa mňa otázny.
▪︎ Predpokladám, že autori tohto postupu ho majú v praxi vyskúšaný a overený a moje vyššieuvedené úvahy sú možno bezpredmetné. Každopádne alfou a omegou úspechu pri tejto technike zrejme bude dokonale padnúca (tesná) plastová trubička - teda mať k dispozícii jej rôzne priemery - a tiež čo najdokonalejšie styčné rezy čo najrovnejších zúčastnených komponentov (vrúbľa a jeho recipienta).
(P.S.: beriem tento postup ako určitú zaujímavosť, nevidím však dôvod meniť svoje zabehané a osvedčené postupy - teda preferovanie anglickej kopulácie a plastovej pásky). 😀 H.

Screenshot_20240326_130413_Chrome.jpg
Screenshot_20240326_130346_Chrome.jpg
Screenshot_20240326_130356_Chrome.jpg
Naposledy upravil/-a Hawkeye v 26 Mar 2024, 14:02, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Štěpování

26 Mar 2024, 13:47

Dobrý nápad. Hlavně pro nešiky třeba jako jsem já.

A použil bych v tom případě silikonovou hadičku. Je pružná, poddajná a "natahovací".
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hawkeye
Príspevky: 2407
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

26 Mar 2024, 13:54

Rafael napísal:
26 Mar 2024, 13:47
Dobrý nápad. Hlavně pro nešiky třeba jako jsem já.
A použil bych v tom případě silikonovou hadičku. Je pružná, poddajná a "natahovací".
Práve v tej "poddajnosti" by som videl určité riziko - vplyvom veľkých výkyvov teploty medzi nocou a dňom (pri vrúbľovaní koncom zimy či v predjarí to môže byť pokojne aj cez 20°C) môže plastová trubička do určitej miery meniť svoj objem a 'tuhosť/poddajnosť'. Čo by práve mohlo viesť k tým 'mikroposunom' styčných rezných plôch a narúšať proces zrastania. Ale ako som už uviedol - je možné, že táto obava je zbytočná a popísaná technika funguje spoľahlivo. H.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Štěpování

26 Mar 2024, 14:09

Právě proto jsem zmínil ten silikon. Je to materiál měkký, poddajný a vlivem změny teplot nepodléhající.
*
Taky proto ho používám m.j. jako těsnění mezi vařákem a jeho víkem apod.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hawkeye
Príspevky: 2407
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

26 Mar 2024, 14:54

Rafael napísal:
26 Mar 2024, 14:09
Právě proto jsem zmínil ten silikon. Je to materiál měkký, poddajný a vlivem změny teplot nepodléhající.
*
Taky proto ho používám m.j. jako těsnění mezi vařákem a jeho víkem apod.
Nechcem byť za 'rýpala', ale otázkou je, či ten "materiál měkký, poddajný" je práve tým 'pravým orechovým' ... Podľa mňa by to chcelo skôr niečo pevnejšie, málo poddajné a zároveň nepodliehajúce zmenám vplyvom výkyvu teplôt. Aby som to parafrázoval: je to niečo ako fixácia zlomenej končatiny. Tam potrebujeme sádru alebo dlahu, nie elastický obväz. H.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Štěpování

26 Mar 2024, 15:09

Ještě bych dodal, že ten správný silikon je i pružný a stahující. Něco jako gumové škrtidlo nebo gumičky.
Ale nijak to nepropaguji. Jen teoretizuji a přemýšlím nad tím.
A navíc ty vhodné silikonové hadičky budou asi dost drahé
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Štěpování

26 Mar 2024, 15:16

Hawkeye napísal:
26 Mar 2024, 14:54
Rafael napísal:
26 Mar 2024, 14:09
Právě proto jsem zmínil ten silikon. Je to materiál měkký, poddajný a vlivem změny teplot nepodléhající.
*
Taky proto ho používám m.j. jako těsnění mezi vařákem a jeho víkem apod.
Nechcem byť za 'rýpala', ale otázkou je, či ten "materiál měkký, poddajný" je práve tým 'pravým orechovým' ... Podľa mňa by to chcelo skôr niečo pevnejšie, málo poddajné a zároveň nepodliehajúce zmenám vplyvom výkyvu teplôt. Aby som to parafrázoval: je to niečo ako fixácia zlomenej končatiny. Tam potrebujeme sádru alebo dlahu, nie elastický obväz. H.
No jo, ale jak to potom sundat? ;)
Hawkeye
Príspevky: 2407
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

26 Mar 2024, 15:17

Mikeš13 napísal:
26 Mar 2024, 15:16
No jo, ale jak to potom sundat? ;)
Opatrne pozdĺžne prerezať. 😀 H.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Štěpování

26 Mar 2024, 15:22

Hawkeye napísal:
26 Mar 2024, 15:17
Mikeš13 napísal:
26 Mar 2024, 15:16
No jo, ale jak to potom sundat? ;)
Opatrne pozdĺžne prerezať. 😀 H.
U silnějšího "plastu" to bude zábava :).
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

26 Mar 2024, 15:27

Řez odpovídá skutečně štěpování v interiéru (home) a ne ve větru. Hadičku bych před nasazením nahřál v mikrovlnce nebo v teplé vodě. Nemusí mít různé průměry. Po vychladnutí může být velmi pevně sevřená. Sundal bych ji po přeříznutí ostrým nožem nebo žiletkou. Taky nemám v úmyslu měnit své zvyklosti, ale klidně bych to vyzkoušel. Jen mít tu speciální ověřenou hadičku.
Napísať odpoveď