Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

06 Máj 2023, 11:42

Rad1 napísal:
06 Máj 2023, 10:40
Ahoj,

V zimě jsem zkoušel poprvé roubování jabloní a mám pár dotazů.
Když roub pěkně roste z obou oček, necháváte spodní výhon jako záložní a odstranit ho za rok, nebo zaštípnout pro asimilační plochu, nebo úplně odstranit?
Mám tam pár kousků za začaly rašit s ostatními, ale nijak moc nepřirůstají - mám počítat s tím, že se roubování nazdařilo a z podnože si zapěstovat výhon na příště, nebo obrost na podnoži odstranit a dát roubům šanci a čas?
Díky za názor a případnou radu
Já nechávám růst silnější výhon - obvykle je to ten horní, ale ne vždy. Ten druhý neodstraňujiu, jen zaštípnu. Párkrát se stalo, že se ten hlavní vylomil, tak aby byla rezerva.
Ty, co moc nepřirůstají, mají buď slabé kořínky, nedokonalý styk řezných ploch, nehermetický úvazek, možná nekvalitní roub,... Napovědět může intenzita růstu výhonů na podnoži. U jabloní, nebývá zvykem, že by neujmutý roub vyrašil a pak uschnul, jak to vídáme u peckovin. Takže bych mu asi dal šanci.
Nevím, jaký smysl vidíte v té štěpce v květináčích. Ochuzuje to zeminu v nich (viz vlákno Nároky cibule a česneku).
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Štěpování

06 Máj 2023, 12:04

Rad1 napísal:
06 Máj 2023, 10:40
Mám tam pár kousků za začaly rašit s ostatními, ale nijak moc nepřirůstají
Zeptám se - ty semenáčky jste si vypěstoval v květináčích, nebo jsou tam přesazené zvenku? Možnost špatného rašení je i tehdy, když stromek oslabíte hned 2x. Poprvé přesazením na podzim a podruhé roubováním v předjaří.
Jestli můžu poradit - semenáčky jádrovin pěstuji venku v nějakém záhonku a tam i provádím na konci zimy roubování. Rašení roubu pak probíhá většinou velmi pěkně. Jádroviny s mrazem žádný problém nemají.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

06 Máj 2023, 13:02

No Miloš to hodně přehnal s tím tvrzením, že stromky vyrábím pro kus Moravskoslezkého kraje. To bych si nedovolil. Na jaře něco prodávám, ale to nakupuji od dodavatelů v ČR a v PR. Pouze něco málo, co se špatně shání, mám i pro přátele. Je ale pravda, že v současnosti toho množím více. Před časem jsem vyklučil jabloňový sad s tím, že jako čerstvý důchodce musím ubírat práce. Když jsem ale po třech létech viděl, jak si pozemek bere příroda zpět, kdy z náletu sad zarůstal hlohem, šípkem, ostružinou a podobně, nemohl jsem se na to dívat. Přes nesouhlas manželky půlhektarový sad postupně obnovuji. Dvě řady jsem vysadil vloni, dvě letos a zbývá dalších jedenáct řad. Takže si 1400 jabloní vyrábím sám. Navíc u nás zregulovali potok vedle mého pozemku a je to bez porostu prázdné. Dám tam slivoně.
K dotazu na roubovance a očkovance, pěstované v květináči. Rozhodně pěstovat stromek v květináči není ideální řešení. Samozřejmně že to lze, ale přírustky jsou podstatně menší, než ve volné půdě. Není důvod běžně pěstované ovocné druhy trápit v květináči, máme li vhodný pozemek.
V posledním příspěvku se mi nepodařilo k očkovancům odeslat přílohu. Snad to po zkomprimování půjde.
Prílohy
1.  Ideální případ..JPG
1b. Po odstranění obrostu..JPG
2a.Meruňka před korekcí..JPG
2b. Meruňka po korekci..JPG
3a.Meruňka před korekcí..JPG
3b.Meruňka po korekci..JPG
5a. Slivoň před korekcí..JPG
5b.Slivoň po korekci..JPG
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

06 Máj 2023, 13:55

Zrovna jsem odstraňoval čípek na očkované meruňce s ročním přírůstkem. Podnož byla dost silná, takže jsem musel použít pilku. Snad poroste dobře.
Prílohy
Meruňka očkovanec 1a.jpg
Meruňka očkovanec 2.jpg
Meruňka očkovanec 3.jpg
Rad1

IP:  168.143

Štěpování

06 Máj 2023, 22:24

Mulč je tam z důvodu vysychání, ochuzení o trochu živin je pro mne menší strašák, než "žízeň"
Podnože jsem kupoval mm106 a v květináči místo v půdě jsou z důvodu, že jediný použitelný záhon nám udržuje veliký traktor a stromky by tam zavazely


vysloužil napísal:
06 Máj 2023, 11:42
Rad1 napísal:
06 Máj 2023, 10:40
Ahoj,

V zimě jsem zkoušel poprvé roubování jabloní a mám pár dotazů.
Když roub pěkně roste z obou oček, necháváte spodní výhon jako záložní a odstranit ho za rok, nebo zaštípnout pro asimilační plochu, nebo úplně odstranit?
Mám tam pár kousků za začaly rašit s ostatními, ale nijak moc nepřirůstají - mám počítat s tím, že se roubování nazdařilo a z podnože si zapěstovat výhon na příště, nebo obrost na podnoži odstranit a dát roubům šanci a čas?
Díky za názor a případnou radu
Já nechávám růst silnější výhon - obvykle je to ten horní, ale ne vždy. Ten druhý neodstraňujiu, jen zaštípnu. Párkrát se stalo, že se ten hlavní vylomil, tak aby byla rezerva.
Ty, co moc nepřirůstají, mají buď slabé kořínky, nedokonalý styk řezných ploch, nehermetický úvazek, možná nekvalitní roub,... Napovědět může intenzita růstu výhonů na podnoži. U jabloní, nebývá zvykem, že by neujmutý roub vyrašil a pak uschnul, jak to vídáme u peckovin. Takže bych mu asi dal šanci.
Nevím, jaký smysl vidíte v té štěpce v květináčích. Ochuzuje to zeminu v nich (viz vlákno Nároky cibule a česneku).
tomasi02
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 01 Jún 2021, 17:46

Štěpování

09 Máj 2023, 09:46

Dobry den,
prosím o radu,
po roubování (jabloň) mi roub kvete. Co s tim? Odstranit květy teď nebo pozdeji?
IMG_20230509_091848_1 (Medium).jpg
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

09 Máj 2023, 15:19

Můžete teď i později. Nebo tam klidně ty květy nechejte, obvykle odpadnou. Když ne, tak odstraníte plůdek. Nebo ho tam necháte a ochutnáte jablko.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Štěpování

09 Máj 2023, 16:13

Sice se mi nikdy nestalo, že by roub tak rychle vykvetl - snažil se udělat nějaký plod, ale myslím si, že bude velmi životaschopnostý a že se "operace, transplatace". povedla.
Takže dobrá zpráva. Úkaz.
*
Až poněkolika málo létech se něco takového na naroubovaných výhonech objevilo. Náznaky, zárodků plodů.
Ale vždy spadly. Strom se jich sám zbavil.
*
Ale prosím, to mé psaní neberte jako nějakou radu či doporučení!

Já jen píšu své zážítky, zkušenosti, vzpomínky a tak.

V žádném případě nejsem žádný zkušený ovocnář, pěstitel, který by mohl někomu radit nebo něco, někoho, mentorovat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

09 Máj 2023, 20:56

Mně se to poslední dobou stává velmi často, že rouby jabloní zakvetou. Pořád si nejsem jistý, proč se tak děje. Při roubování rozhodně používám rouby s vegetativními očky. Roubuji v ruce v lednu a roubovance uložím do dubna do sklepa s teplotou pěti stupňů. Snad není můj předpoklad daleko od pravdy, ale uvažuji, že ve sklepě mi pupeny diferencují a přemění se na květní. A to dokonce i u takových odrůd, jako je Rubín. Zejména po roubování v ruce. U takového výpestku je kvetení na škodu. Vysazený roubovanec zakořeňuje a kvetení odebírá sílu. A to už ani nemluvím o případu, že by si udržel plod. Většinou u jabloní je mezi květy i jeden nebo dva vegetativní pupen, který je poznat trochu později. Nechávám pupen rozvinout. Květy vylámu a nechám pouze jeden počínající vegetativní výhon. Nikdy to nedělám moc brzy, abych nepoškodil vegetativní výhon. Ale rozhodně dříve, než se květy plně rozvinou. Čím déle nachám květy, tím méně naroste výpěstek. První rok zásadně vždy pěstuji stromek a ne ovoce. Ve druhém roce u novinek, jsem li příliš nedočkavý, nechám jeden signalní plod. Ale i to je na škodu kvalitě výpěstku.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

10 Máj 2023, 10:59

Mně se to stává u roubů, co dostanu od pěstitelů, kteří o své matečné stromy hodně dobře dobře pečují. Třeba od Mirka P. nebo od Ivana H., pupeny na první pohled jako květní nevypadají, ale u jabloní to někdy nejde dobře poznat. Usuzuji, že nadstandardně živený strom vytváří květní pupeny i na letorostech (vždycky poměrně silných). Neroubuju v ruce, vždy na zakořeněnou podnož ve školce nebo (častěji) přiroubovávám k mladému stromku na trvalém stanovišti. Proto plod ze zvědavosti nechávám a ten často i dozraje. Zajímavostí je, že v následujícím roce výhon z roubu nekvete nikdy.
Napísať odpoveď