Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Štěpování

09 Apr 2024, 06:44

Mikeš13 napísal:
08 Apr 2024, 20:54
zumi napísal:
07 Apr 2024, 21:16
Keď spomínate FM3, prvý krát mi kvitne,sú to typické kvety tejto odrody? Ďakujem
Ano.
Super! Dobrá správa :) Vďaka
Kysuce 600 m.n.m
rony
Príspevky: 538
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Štěpování

09 Apr 2024, 13:37

Moje stepenie jabloni z polovice februara vyzera velmi zle. Este pred 2 tyzdnami boli ocka narasene, pekne zelene. Vtedy som si povedal, ako dobre ze som to stepil hned vo februari. Dnes uz velka vetsina ociek je hneda ... az mam obavu ci sa vobec nieco podari.
Stepil som to do 2 rocnych stromov, dobre zakorenenych. Do tych istych do ktorych som uz velmi uspesne stepil vlani cca v aprili. Vtedy uspesnost bola urcite cez 90%.

Pred 2-3 tyzdnami som tiez stepil jablone - hlavne do starsich stromov v hornej casti koruny. Tie ocka vyzeraju velmi dobre - rasia. Stepil som v tomto case aj do 2 rocnych stromov (tych istych ako vo februari) - tieto ocka zatial vyzeraju zive.
Pred 2 tyzdnami som stepil za koru aj do starsich stromov v spodnej casti koruny a tam tiez ocka zoschli - toto bol len taky pokus - lebo stepeny strom som chcel mat hlavne na urodu - takze som rezom NEpresmeroval miazgu do stepenych konarov. Toto som skusal na jednom strome aj vlani a tiez to nebolo uspesne - vtedy som sice vrubloval angl. kopulaciou.

Tento rok som pouzival len 2 - ockove vruble, mal som obmedzeny pocet vrublov a strategicky som myslel, ze je lepsie pouzit viac 2ockovych ako menej 3 ockovych vrublov.
Konce vrublov som zatrel farbou. Ale tento rok som NEobaloval cely vrubel natesno/nakozu do tenkej folie - tak ako som to robieval ine roky - lebo som tu na fore videl, ze pri jabloniach to nerobite a ide to spolahlivo.
Myslite, ze aj na vrubloch so zoschnutymi ockami je sance, ze vyrasia zalozne ocka? Tie zoschnute ocka podla mna casto boli kvetne ocka.

https://photos.app.goo.gl/nEkyVJzzts8DmWeKA
Mimmo
Príspevky: 3130
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

09 Apr 2024, 14:06

Zatření roubu barvou bych nedělal. Když mám málo roubů, raději očkuji. Někdy se stane, že se výhon spálí sluncem a vedle vyraší spící očko. Ale to se nepodaří vždycky. Zakrytí jabloňového roubu fólií není žádná ostuda. Zvýší to pravděpodobnost ujmutí. Každý nemá 100% ujmutí.
Na snímku z 8.4. jsou dvě očka na jabloňovém vlku.
Prílohy
Screenshot_20240409_135431_Gallery.jpg
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

09 Apr 2024, 22:29

Pred 2 tyzdnami som stepil za koru aj do starsich stromov v spodnej casti koruny a tam tiez ocka zoschli ...

V tom bylo zřejmě jádro problému. Štěpujeme-li do staršího stromu, je třeba ctít zákon apikální dominance, tedy roubovat na povrch nebo okraj koruny, ne do její spodní části nebo dovnitř stromu. V takovém případě, i když se roub ujme, příliš nenaroste. Výjimkou by mohl být roub výrazně bujnější odrůdy než původní strom.
I roubování na povrch koruny dospělého stromu má své limity. Pokud strom dosáhl své konečné velikosti, pak ani roub na povrchu koruny příliš přirůstat nebude (a nové odrůdy bude jen kousek). Proto by se mělo přiroubovávat buď do rostoucího stromu nebo dospělý strom současně s přiroubováním (alespoň mírně) zmladit.
přasličák
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

10 Apr 2024, 07:48

Čím jsem starší, tím více oceňuji použití mikroténových sáčků na zakrytí očka či roubu. Jednak jsou mléčné a nehrozí spálení rašicích roubů a oček jarním sluncem. / Letos je neskutečně ostré. / Jadnak v sáčku je udržovaná vysoká vzdušná vlhkost, což srůstu přispívá. Letos jsem získal další positivní zkušenost. Roubovance drobného ovoce v ruce jsem měl umístěny jako každý rok ve sklepě. Koncem února jsem s hrůzou zjistil, že rouby značně vyrašily a z nedostatku světla rašící výhony zetiletizovaly. Místo zelené jsou žluto bílé. Pokud bych to takto vysadil ven, slunko to okamžitě spálí. Předci si pomáhali namáčet roubovance do hliněné kaše. Ale výhony jsem měl značně narašené, tak jsem toto řešení zavrhl a u všech roubovanců angreštu a rybízu jsem na roub nasadil mikroténový zamražovací sáček. Po dvou týdnech jsou výhony zelené a pokračují v růstu. Uvidíme, co udělají případné jarní mrazíky.
rony
Príspevky: 538
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Štěpování

10 Apr 2024, 09:53

vysloužil napísal:
09 Apr 2024, 22:29
V tom bylo zřejmě jádro problému. Štěpujeme-li do staršího stromu, je třeba ctít zákon apikální dominance, tedy roubovat na povrch nebo okraj koruny, ne do její spodní části nebo dovnitř stromu. V takovém případě, i když se roub ujme, příliš nenaroste. Výjimkou by mohl být roub výrazně bujnější odrůdy než původní strom.
I roubování na povrch koruny dospělého stromu má své limity. Pokud strom dosáhl své konečné velikosti, pak ani roub na povrchu koruny příliš přirůstat nebude (a nové odrůdy bude jen kousek). Proto by se mělo přiroubovávat buď do rostoucího stromu nebo dospělý strom současně s přiroubováním (alespoň mírně) zmladit.
Ano, ked som sa drzal zasad ako pisete vrublovanie jabloni bolo uspesne.
Vlani pri vrublovani tej starsej jablone v spodnej casti koruny z vyse 10 vrublov sa ujal len jeden - vrubel na vlku (silny vyhon z kmena) - teda tam kde bol silny tok miazgy.

Mna vsak velmi prekvapilo, ze som raz spravil podobny pokus na broskyni - vrubloval som angl. kopulaciou na jar pri raseni v spodnej casti koruny starsej ale silne rastucej broskyne a vetsina vrublov sa podarila - vtedy som to pokladal za zufaly pokus s minimalnou sancou ....a vyslo to. ... pri broskyni, ktora je omnoho problematickejsia ako jablon. Dovodom asi bolo prave to, ze broskyna velmi silne rastla, lebo takmer nerodila a mala tu energiu aj pre vruble.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

10 Apr 2024, 10:16

Příčiny se můžeme jen dohadovat. Co se týče broskvoní - jejich řez je specifický, řežeme-li správně, odstraníme každoročně velkou část koruny. Strom je tak každoročně výraznmě zmlazený - potřebujeme mladé dřevo s květními pupeny pro příští rok. Potom i naštěpování pod povrch koruny může mít dostatek růstové potence, aby se roub nejen ujal, ale i rostl.
Já jsem dosud nikdy broskvoně nerouboval, vždycky jen očkoval v srpnu. Letos jsem na jaře zkusil roubovat poprvé. Polovina roubů přiroubovaných k mladým stromečkům se chytla. Úspěšnější bylo roubování na jednoleté podnože GF 677. Oproti jádrovinám a slivoním je ale ujímavost menší.
M.H
Príspevky: 1830
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

10 Apr 2024, 10:40

Letošní jaro, se mi zdá, jsou podmínky pro předjarní rouby velmi nepříznivé. S vichrami a saharským prachem přišlo rychlé zasychání rašících roubů - minimálně ty, které balancovaly na hranici přijetí.

U broskvoní mám podobný výsledek, rouby na mladých stromkách terpve se založenou korunkou 3 větve, nebo ideálně předjarní roub přímo na špičák v 1 metru, tak se rouby přijímají, i když rašení je u roubů broskvoní typicky pomalé. Podobné únorové/Februárové rouby tloušťky cca tužky na obvod koruny starších broskvoní se nepřijalo nic.

Nejlepší výsledek roubování broskvoní je na květináčové podnože, které jsou v teple v předstihu narašené + po naroubování broskvoní zůstanou ještě v teple několik dní až začne roub viditelně rašit, pak se dají ven.

Rony - Ty vaše rouby vypadají pěkně naroubované, precizně stažené páskou. Dělám to taky tak, kopulací, i sedélkování, rouby jabloní mi zatím raší téměř všechny ( 2 očkové) i když dost často vyrašily na roubech květní ( smíšené ) pupeny.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2233
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Štěpování

10 Apr 2024, 11:58

Tady je problém s roubováním slivoní za kůru - doposud se kůra špatně odchlipuje.
andre.marek
Príspevky: 654
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Štěpování

10 Apr 2024, 13:50

U mě letos špatně dopadly angrešty. Měl jsem jen 2 tenoučké rouby (z koupeného malého stromku), narouboval jsem je na zakořeněnou meruzalku v únoru, na záhoně. Začaly rašit, radoval jsem se - bylo to ve stejném období, co tady dával fotky p. Přasličák svých angreštů, vypadaly stejně. Pak asi za 2 dny přišly ty saharské větry a bylo po roubech. Prostě je to s tím sluncem a vichrem spálilo.
Rouby jabloní letos sice raší, ale prakticky všechny ze 30 kusů roubovaných na podnože kvetou. Asi jak byl loni mizerný rok, tak letos většina pupenů byla květních.
Samozřejmě ihned jak to jde květy vyštipuji. Ale je to piplačka a zdržuje to.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Napísať odpoveď