Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Štěpování

18 Jan 2024, 15:08

Petr z H. napísal:
18 Jan 2024, 08:40
Je legrace, jak má potřebu si provokatér Ambrož vytvořit alter ego Dagdag, aby své nové teorii přidal dvojnásobnou důvěryhodnost. Ona se dá totiž těžko skrýt vaše identita typická kuriozním (náhodným) psaním větných čárek. ;)
Nad vaší teorií vylamování roubů po několika letech neprovedených dokonale ostrým nožem se můžu jen ušklíbnout. Narouboval jsem už stovky stromků, a to nijak zvlášť ostrým nožíkem a prakticky nikdy nedělám řez jedním tahem, ale několikrát jej opracovávám, přesto ujímavost je velmi vysoká a k vylomení zatím nedošlo NIKDY. Můžete své tvrzení podpořit nějakým faktickým argumentem, nebo si myslíte, že tomu někdo bude věřit jen proto, že jste to tu napsal? Nebo vám vůbec nejde o to, aby vám někdo věřil, jen jste měl vaše obvyklé nutkání se opět do někoho navážet?
Dagdag, je tam jiných důvodů! Můžete hádat z kterých. Akorát mi lezou na nervy lži, jak se všechno neomylně daří.!? Ušklebovat se můžete, to vám nikdo nemůže zakázat. Zřejmě jste kantor, který měl v minulosti, snahu poučit mě o pravopisu. Díky!! Tady taky platí v plné míře, starého psa, novým kouskům nenaučíš! Jestli tu někdo, napíše, že na žulovém obrubníku si nabrousil nůž a pak s ním rouboval, tak je to nebetyčná lež. Tento člověk neví, že z žuly se výrobky dělaly jen lámáním a štípáním, na kterých nebyla žádná rovná ploška a že se tyto obrubníky vyrábějí řadu desetiletí technologií, která je velmi odlišná od kamenických technologií.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Štěpování

18 Jan 2024, 15:33

Ambrož napísal:
18 Jan 2024, 15:08
Tento člověk neví, že z žuly se výrobky dělaly jen lámáním a štípáním, na kterých nebyla žádná rovná ploška a že se tyto obrubníky vyrábějí řadu desetiletí technologií, která je velmi odlišná od kamenických technologií.
Hm, A mrož kecá, až se mu od klávesnice práší. Na obrázku je řezaná a leštěná mrákotínská žula. Dar Masaryka. Pražský hrad. JG
mrák.jpeg
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Štěpování

18 Jan 2024, 15:37

Vykašlete se už na něj, to je choroba a jakákoliv odpověď mu jen dělá dobře.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

18 Jan 2024, 15:38

Návštěvník napísal:
18 Jan 2024, 15:33
Ambrož napísal:
18 Jan 2024, 15:08
Tento člověk neví, že z žuly se výrobky dělaly jen lámáním a štípáním, na kterých nebyla žádná rovná ploška a že se tyto obrubníky vyrábějí řadu desetiletí technologií, která je velmi odlišná od kamenických technologií.
Hm, A mrož kecá, až se mu od klávesnice práší. Na obrázku je řezaná a leštěná mrákotínská žula. Dar Masaryka. Pražský hrad. JG

mrák.jpeg
A každý druhý náhrobek na hřbitově je ze žuly.
Mimmo
Príspevky: 3127
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

18 Jan 2024, 16:34

Pár poznámek k chlupatému řezu: pokud je chlupatost způsobena vytržením vláken lýka mimo řez, nemělo by to mít žádný vliv na spojení kambia roubu a podnože. Kambium je uloženo mezi lýkem a dřevem. Pokud je však nůž tak tupý, že tříska dřeva protíná kambium, mohlo by to mít krátkodobě vliv na srůst. Zvláště u odrůd s horší afinitou.
Na obrázku je slivoň rozříznutá extrémně tupým nožem.
Prílohy
Ňedokonalý řez
Ňedokonalý řez
Lýko vytržené z řezu
Lýko vytržené z řezu
Tříska
Tříska
Jitka
Príspevky: 1169
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Štěpování

20 Jan 2024, 12:36

A to všechno platí u nás. Pak vidíte videa, jak vrtají nebozezem, zatínají mačetu a taky to funguje :D
Já jsem měla ostrý nůž, tenké rouby a mám na hrušce srůstový korek 3 mm, nebylo mi dáno. Takže přiznám, že mi Wiliamska nechutná a zkusím další kolo, letos je oběť v neplodném roce, takže budou přírůstky.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

20 Jan 2024, 18:21

Včera přišlo na řadu roubování v ruce anglickou kopulací u peckovin. Slivoně, meruňky, třešně a višně takto roubuji běžně a funguje to. Broskvoně jsem v minulosti vždy jen očkoval v srpnu. Na foru bylo několik příspěvků o úspešném roubování broskvoní. Vloni jsem to zkoušel na jaře na trvalém stanovišti venku, neúspěšně. Nerad se vzdávám. Dostal jsem rouby zajímavých odrůd broskví, tak jsem to tentokráte zkusil roubovat v ruce. Podnože jsem měl založené ve substrátu, a sice St. Julien. Mladé dřevo broskvoně má velmi řídká pletiva a prodyšnou kůru. Na roubech byly smíšené pupeny s květními po stranách a růstovým uprostřed. Dělal jsem dvě alternativy. Roub bez vyslepení květních pupenů a roub s vyslepenými květními pupeny. U druhé alternativy jsem zavoskoval vedle řezné rány na roubu i ranky po vyslepených pupenech. Všechny rouby, jak broskve, tak i meruňky jsem přetřel ředěným latexem s vodou v poměru 1 : 3. k omezení výparu. Založil do kontejneru s vlhkým substrátem. Nahoru natahl mikrotenový sáček k zajištění trvalé vysoké vzdušné vlhkosti a umístil do sklepa s teplotou kolem pěti stupňů. Ven vyškolkuji v dubnu. Více toho udělat neumím a jsem zvědav na výsledek.
Prílohy
340. Roubovanci meruněk a broskvoní..JPG
341. Voskování řezných ran..JPG
342. Nátěr roubů latexem..JPG
343. Nátěr roubů latexem..JPG
344. Překrytí roubovanců mikroténem..JPG
M.H
Príspevky: 1828
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

21 Jan 2024, 01:16

přasličák napísal:
20 Jan 2024, 18:21
Včera přišlo na řadu roubování v ruce anglickou kopulací u peckovin. Slivoně, meruňky, třešně a višně takto roubuji běžně a funguje to. Broskvoně jsem v minulosti vždy jen očkoval v srpnu. Na foru bylo několik příspěvků o úspešném roubování broskvoní. Vloni jsem to zkoušel na jaře na trvalém stanovišti venku, neúspěšně. Nerad se vzdávám. Dostal jsem rouby zajímavých odrůd broskví, tak jsem to tentokráte zkusil roubovat v ruce. Podnože jsem měl založené ve substrátu, a sice St. Julien. Mladé dřevo broskvoně má velmi řídká pletiva a prodyšnou kůru. Na roubech byly smíšené pupeny s květními po stranách a růstovým uprostřed. Dělal jsem dvě alternativy. Roub bez vyslepení květních pupenů a roub s vyslepenými květními pupeny. U druhé alternativy jsem zavoskoval vedle řezné rány na roubu i ranky po vyslepených pupenech. Všechny rouby, jak broskve, tak i meruňky jsem přetřel ředěným latexem s vodou v poměru 1 : 3. k omezení výparu. Založil do kontejneru s vlhkým substrátem. Nahoru natahl mikrotenový sáček k zajištění trvalé vysoké vzdušné vlhkosti a umístil do sklepa s teplotou kolem pěti stupňů. Ven vyškolkuji v dubnu. Více toho udělat neumím a jsem zvědav na výsledek.
Tak to je parádní práce. :thumbup: Ty broskvoně mě taky zajímají jestli se vám příjmou. Co jsem zkoušel roubované v předjaří venku nic moc - 30% přijetí, chybu vidím v nedostatku tepla, meruňky slivky raší a přirostou, ale broskvoně jakoby jim chybělo teplo pro srůstání, ty přijaté venku vyrašily opožděně až někdy v květnu, ty nepřijaté se scvrkly až po 1-3 měsících od naroubování. Prý broskvoně roubované v předjaří ve skleníku bez problému.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Štěpování

21 Jan 2024, 08:49

přasličák napísal:
20 Jan 2024, 18:21
Na foru bylo několik příspěvků o úspešném roubování broskvoní. Vloni jsem to zkoušel na jaře na trvalém stanovišti venku, neúspěšně. Nerad se vzdávám.
Nevzdávejte. ;) Možná jedním z inspirativních příspěvků byl ten můj: https://www.zahrada.cz/forum/broskvone/ ... oni-445672
Povedlo se mi to s velmi vysokou úspěšností v předjaří 2019 na semenáčky meruněk, broskvoní a myrobalánů. Neumím si to vysvětlit, protože jsem se pokoušel vloni přeroubovat už víceletou broskvoň několika rouby, ale neujaly se - vyrašily, ale pak zaschly.
Ještě jsem se díval do historie počasí, a možná to bylo skutečně tím, že tehdejší předjaří bylo celkem teplé:

2019-unor.png
2019-unor.png (24.79 KiB) 458 zobrazení
2019-brezen.png
2019-brezen.png (26.77 KiB) 458 zobrazení
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Mimmo
Príspevky: 3127
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

24 Jan 2024, 12:46

Angrešty se mi obvykle daří roubovat v únoru. Ale dneska je tak vysoká teplota, že jsem jich několik narouboval už teď. Zkoušel jsem experimentálně použít žabku a šlo to i žabkou.
Přírůstky na štěpovancích v teple jsou dost veliké. Až 2cm za den. Prospělo by jim však více světla a delší den.
Prílohy
Screenshot_20240124_120345_Gallery.jpg
Řez žabkou jedním tahem.
Řez žabkou jedním tahem.
Napísať odpoveď