Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Štěpování

11 Jan 2024, 11:18

vysloužil napísal:
11 Jan 2024, 09:48
Nádherné fotky!
Myslím, že neméně důležitá je péče o vysazené roubovance (kvalitní substrát, závlaha, plevel) . V tom byla, možná, příčina mých neúspěchů s peckovinami. Na zahradu jsem se dostal jen o víkendu, někdy až po 2 týdnech.
Mirku, Ty roubuješ žabkou?
Otázka, proč by Mirek, nemohl roubovat žabkou? Záleží, jen na tom, jak je nabroušena! Ostatně řada výrobců zahradnických nožů je vyrábí a samozřejmě i v provedení pro leváky. Určitě je k roubování mnohem vhodnější, než ulamovák, dají se s ní provádět perfektně rovné a potřebně dlouhé řezy. Rostfrei je přímo vynikající. Vložil bych foto, bohužel, všechno nemusím umět.
M.H
Príspevky: 1828
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Štěpování

11 Jan 2024, 11:54

Mám tu i několik selektovaných myrobalánů ze školky. Původně jsem je chtěl roubovat v ruce, ale mají radikálně odstraněný kůlový kořen tak, že některé zůstaly skoro bez postranních kořínků. Zakracují takto kořeny podnože kvůli traktorové výsadby. Některé mají kořínky snad i dostatečné. Rozhodnul jsem nakonec je nejdřív vysadit do květináčů a počkat jak naraší, podle toho pak možná roubovat. V minulosti jsem rouboval v ruce převážně jabloně na A2, přírustky s péčí byly více jak 1 metr, ale měly bohatější kořen než ty Myroše na foto.
Zatím nevím na kolik je u roubování v ruce rozhodující počáteční stav kořenů. Roubovat je či neroubovat, má to smysl?
Prílohy
Myrobalán - odstraněný kůlový kořen, zbylo málo kořínků
Myrobalán - odstraněný kůlový kořen, zbylo málo kořínků
Jeden z těch ,,bohatějších" kořenů
Jeden z těch ,,bohatějších" kořenů
Zasazený
Zasazený
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

11 Jan 2024, 12:04

Ano Miloši. Uváděl jsem to snad už v tom předchozím příspěvku. Tak asi pět let žabkou nejen roubuji, ale i očkuji. Používám k tomu tu rovnou část ostří žabky. Samozřejmně občas ostřím. Takže vše dělám jedním nožem. Při roubování nemusím mít další nože, ani nůžky. Žabkou krátím i rouby. Jde to lépe než roubovákem. U očkování používám pouze Forketa, takže žádné odchlipování kůry. Na podnoži pod odříznutým štítkem dělám pod kůrou ještě podélný kratší zářez. Takže když nasadím štítek s očkem, mohu si jej libovolně posunovat ve vertikálním směru nahoru či dolu. S tou žabkou jsem zřejmně exot, ale dlouhodobá praxe mne to naučila a značně to zrychlilo práci. Zřejmně to jsou pozůstatky strojařského vzdělání, kdy jsme v technologii dělali pracovní snímky operací se stopkama v ruce.
A k růstu po vysazení roubovanců do volné půdy. Je to o kvalitě půdy, hnojení, možnosti zálivky, i opěrný bambus pomůže, školkařským prácem. Prvním rokem mi to naroste ne metr, ale běžně 1,5 metrů i více. Peckoviny někdy i s korunkou. Velký vliv má i použitá podnož. Dělám to v malém, dám si práci v matečnici, takže podnož mívá slušný kořenový systém a ne dva vlásky, jak u některých kupovaných.
Mimmo
Príspevky: 3127
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

14 Jan 2024, 10:35

S tou žabkou bych to bez tréninku asi nedokázal. Možná to však vyzkouším. Mohlo by se to nouzově hodit. Celkem běžně roubuji očkovákem nebo očkuji roubovákem, ale hlavně v situaci, když nemám vydesinfikovaný správný nůž. Nože často před štěpováním lehce osmahnu plamenem.

Moje štěpovance v teple maličko pokročily. Je to jako prodlužující se den. Dodává mi to energii.
Prílohy
Meruňka 81.jpg
Meruňka 87.jpg
Meruňka 83.jpg
Broskvoň 94.jpg
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

14 Jan 2024, 14:33

přasličák napísal:
11 Jan 2024, 12:04
Ano Miloši. Uváděl jsem to snad už v tom předchozím příspěvku. Tak asi pět let žabkou nejen roubuji, ale i očkuji. Používám k tomu tu rovnou část ostří žabky. Samozřejmně občas ostřím. Takže vše dělám jedním nožem. Při roubování nemusím mít další nože, ani nůžky. Žabkou krátím i rouby. Jde to lépe než roubovákem. U očkování používám pouze Forketa, takže žádné odchlipování kůry. Na podnoži pod odříznutým štítkem dělám pod kůrou ještě podélný kratší zářez. Takže když nasadím štítek s očkem, mohu si jej libovolně posunovat ve vertikálním směru nahoru či dolu. S tou žabkou jsem zřejmně exot, ale dlouhodobá praxe mne to naučila a značně to zrychlilo práci. Zřejmně to jsou pozůstatky strojařského vzdělání, kdy jsme v technologii dělali pracovní snímky operací se stopkama v ruce.
A k růstu po vysazení roubovanců do volné půdy. Je to o kvalitě půdy, hnojení, možnosti zálivky, i opěrný bambus pomůže, školkařským prácem. Prvním rokem mi to naroste ne metr, ale běžně 1,5 metrů i více. Peckoviny někdy i s korunkou. Velký vliv má i použitá podnož. Dělám to v malém, dám si práci v matečnici, takže podnož mívá slušný kořenový systém a ne dva vlásky, jak u některých kupovaných.
Žabku jsem odložil, dřív jsem ji používal jen na začišťování řezných ran a to u nových pilek není třeba. Vadily mi na žabce dvě věci: příliš silná čepel a taky jsem ji neuměl nabrousit na kameni jako rovné ostří.
Roubovat jde v podstatě jakýmkoli ostrým nožem. Před lety mi v Zahrádkáři otiskli historku, co se mi stala ještě v minulém režimu. Můj šéf mě požádal, abych mu přerouboval několik stromků tehdejší novinkou - Rubínem. Odvezl mě na svou zahradu - asi 15 km za město, kde jsem teprve zjistil, že v roubovací tašce nemám patřičný nůž. Šéfovy stromky jsem tak v nouzi přerouboval starým hliníkovým jídelním nožem - používal jsem ho jako mazáček na vosk. Jen jsem oškrábal zaschlý vosk a nabrousil na žulovém obrubníku. Taky se to ujmulo.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Štěpování

15 Jan 2024, 12:41

Žabku jsem odložil, dřív jsem ji používal jen na začišťování řezných ran a to u nových pilek není třeba. Vadily mi na žabce dvě věci: příliš silná čepel a taky jsem ji neuměl nabrousit na kameni jako rovné ostří.
Roubovat jde v podstatě jakýmkoli ostrým nožem. Před lety mi v Zahrádkáři otiskli historku, co se mi stala ještě v minulém režimu. Můj šéf mě požádal, abych mu přerouboval několik stromků tehdejší novinkou - Rubínem. Odvezl mě na svou zahradu - asi 15 km za město, kde jsem teprve zjistil, že v roubovací tašce nemám patřičný nůž. Šéfovy stromky jsem tak v nouzi přerouboval starým hliníkovým jídelním nožem - používal jsem ho jako mazáček na vosk. Jen jsem oškrábal zaschlý vosk a nabrousil na žulovém obrubníku. Taky se to ujmulo.
[/quote]

Doktore, kam na ty neskutečné špeky chodíte. Zkusil jste si někdy na žulovém obrubníku, něco přiostřit?
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Štěpování

15 Jan 2024, 14:09

Není to určeno mně, ale překvapivě to funguje. Není z nože břitva , ale jakž takž se to v nouzi dá. Vyzkoušejte.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Štěpování

15 Jan 2024, 23:13

PepaS napísal:
15 Jan 2024, 14:09
Není to určeno mně, ale překvapivě to funguje. Není z nože břitva , ale jakž takž se to v nouzi dá. Vyzkoušejte.
Zkoušet nebudu, protože, kdyby to mělo dobré brusné, nebo leštící vlastnosti, tak už by to dávno bylo zařazeno v sortimentu výrobců brousků
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2201
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Štěpování

16 Jan 2024, 06:37

Na kdejakém kamenivu, na kdejaké cihle nebo čímkoliv podobným se dá skoro cokoliv nabrousit nebo oddřít.
Je to vlastně princip všech brousků, brusných kotoučů apod.
*
Jistě, může to vypadat hodně primitivně, ale funguje to tak.
A nevěřící si to můžou velmi jednoduše vyzkoušet.
*
P.S. Jak jsem kdysi ve větším množství množil po mezích a lesích černé aronie, tak ty tenoučké rouby jsem seřezával starou použitou žiletkou.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Štěpování

16 Jan 2024, 09:09

Rafael napísal:
16 Jan 2024, 06:37
Na kdejakém kamenivu, na kdejaké cihle nebo čímkoliv podobným se dá skoro cokoliv nabrousit nebo oddřít.
Je to vlastně princip všech brousků, brusných kotoučů apod.
*
Jistě, může to vypadat hodně primitivně, ale funguje to tak.
A nevěřící si to můžou velmi jednoduše vyzkoušet.
*
P.S. Jak jsem kdysi ve větším množství množil po mezích a lesích černé aronie, tak ty tenoučké rouby jsem seřezával starou použitou žiletkou.
Naše babičky, ten způsob oškrkání nože, běžně používaly. K narkrájení správně uvařených povidel, to určitě stačilo. Ale po zabíjačce, aby stařenka, nakrájela dostatečné množství řízků - šnyclů, tak musela do kmory oškrkat kudlu, na kameňáku několikrát. Na tenké, či bylinné rouby, se dnes vyrábí speci nástroj, s nímž se velmi pohodlně a hlavně přesně pracuje, bez rizika zranění. Proto také výrobci, vyrábí celou řadu brousků, různého zrnění. Nebudeme dělat, z nouze ctnost!
Napísať odpoveď