Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

28 Jan 2023, 19:39

Mandloň je dost citlivá na těžkou půdu. Na propustných a mírně alkalických půdách by mohla být dlouhověká. Ve vašem okrese (je-li TT Trnava a ne Trenčianské Teplice) se vyskytují černozemě i jílovice. Záleží, jaké jste měl štěstí na půdní typ. Viděl jsem odcházet meruňky na mandloních v těžké půdě, ale vyhovovaly jim slivoňové podnože. Afinitu mívá mandloň dobrou nejen k mandloním, ale i k meruňkám a broskvoním. Přednostně bych ji rouboval v předjaří.
Broskvomandloně mají podobné nároky.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Štěpování

28 Jan 2023, 20:00

TT je skratka pre Trnavu. Geologicky sa to volá "trnavská sprašová tabuľa". Vlastnosti tejto zeminy sa radikálne menia s vlhkosťou, vo všeobecnosti sú to veľmi ťažké zeminy.
Na GF677 mám 3 broskyne a darí sa im. Myrobalánu sa tiež darí, st. julien sa ukazuje ako vhodný pre marhule, ale nevhodný pre slivky, semenáč wangenheimovej ako veľmi vhodný. Broskyňový a marhuľový semenáč sa neoscedčili. Za skúšku by možno stálo adesoto. Nemáte s ním niekto skúsenosti v ťažkých pôdach?
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Štěpování

29 Jan 2023, 00:28

peter_z_tt napísal:
28 Jan 2023, 20:00
TT je skratka pre Trnavu. Geologicky sa to volá "trnavská sprašová tabuľa". Vlastnosti tejto zeminy sa radikálne menia s vlhkosťou, vo všeobecnosti sú to veľmi ťažké zeminy.
Na GF677 mám 3 broskyne a darí sa im. Myrobalánu sa tiež darí, st. julien sa ukazuje ako vhodný pre marhule, ale nevhodný pre slivky, semenáč wangenheimovej ako veľmi vhodný. Broskyňový a marhuľový semenáč sa neoscedčili. Za skúšku by možno stálo adesoto. Nemáte s ním niekto skúsenosti v ťažkých pôdach?
Adesoto môžem odporúčať, podľa mňa je to veľmi plastický podpník a poradí si so suchšou pôdou, ale aj ťažšou. Ja mám na adesote tri broskyne a marhuľu, sú aj na Spiši aj u pri Košiciach a som spokojný v oboch lokalitách. Ide o slivkový podník, ktorý by mal koreniť hlbšie ako St. Julien, preto znesie aj suchšie lokality, čo ma viedlo k jeho výberu. Na Spiši mám totiž takú čudnú piesčito-ílovitú zeminu, ktorá vo väčších hĺbkach je ťažká, no povrchová vrstva je ľahšia s vyšším podielom piesku a rýchlo presychá, no hlbšie býva vlhkosti dosť. V Períne je vrchná vrstva dobrá hlinitá, hlbšie prechádza do ílu, všeobecne sa hodnotí ako ťažká pôda. Adesoto rast naštepených odrôd oproti semenáčom tlmí, ale nezdá sa mi, žeby to bolo nejak extrémne, taký dobrý stredný vzrast na hornej hranici. U mňa Adesotá sporadicky odnožujú, ale je to znesiteľné a aspoň mám občas nové podpníky.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

29 Jan 2023, 08:21

Souhlasím. Adesoto je deklarovaná jako vegetativní, bujněji rostoucí. Je velmi plastická na půdní půdní podmínky. Snese jak lehké, tak jílovité půdy. Dokonce i s vysokým PH. Nabízí je f. Vitrotree by Batistini, meristemově množené. Nabízí ji jen pro broskvoně. Větší zkušenosti s ní nemám. Listem mi připomíná spíše myrobalán, než slivoň. Tvoří trny. V živných půdách může mít vzrůstnost jako myrobalán. Mám na tom uděláno i několik slivoní a meruněk, které chci letos vysadit. Tak uvidím.
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Štěpování

29 Jan 2023, 21:44

přasličák napísal:
29 Jan 2023, 08:21
Souhlasím. Adesoto je deklarovaná jako vegetativní, bujněji rostoucí. Je velmi plastická na půdní půdní podmínky. Snese jak lehké, tak jílovité půdy. Dokonce i s vysokým PH. Nabízí je f. Vitrotree by Batistini, meristemově množené. Nabízí ji jen pro broskvoně. Větší zkušenosti s ní nemám. Listem mi připomíná spíše myrobalán, než slivoň. Tvoří trny. V živných půdách může mít vzrůstnost jako myrobalán. Mám na tom uděláno i několik slivoní a meruněk, které chci letos vysadit. Tak uvidím.
Pri Adesote som dlho váhal s objednaním stromov na tomto podpníku práve pre rozdielne podávané informácie o vzrastnosti. Niekde sa uvádzal, ako so silným rastom, inde so stredným. Potom som našiel porovnanie, že oproti torinelu (nemám, neviem posúdiť) by mal rásť silnejšie o 10% a oproti St. Julien o 20%. Možno to sedí, ale mne sa zdá silnejšie rastúci všeobecne. Možno na suchších pôdach, kde ho odporúčajú ako vhodnú náhradu za St. Julien je to tak, ale na výživnejších ide ako drak. Síce nerastie, ako myrobalán, v tomto kúsok budem oponovať, ale ide veľmi intenzívne. Na Spiši je pôda, kde som zasadil 2 broskyne na Adesote otrasná, ťažká, piesok a íl, napchal som tam kopu kompostu a lepšej zeminy, no veľký vplyv na zeminu to nemalo a rast tam zasadených stromov je stredný.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

30 Jan 2023, 17:30

Využil jsem nevhodného počasí pro roubování a přibrousil jsem dnes nože. Už ty řezy nebyly tak čisté, jak bych chtěl. Po oteplení budu lépe připraven.
Prílohy
IMG_20230130_171140.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Štěpování

05 Feb 2023, 09:04

Mimmo napísal:
27 Jan 2023, 16:59
Já jsem zasadil slivoňovou podnož v říjnu do květináče. Po Novém roce jsem ji přenesl do tepla (20st.) a po dvou týdnech naočkoval. Průměr v místě štěpování je asi 10-12mm. Ještěže jsem tam dal dvě očka. To horní dnes vypadá jako květní, ale to spodní je dvoják. Raší nejprve jenom květ. Ale i u toho horního očka může být malinký spící pupen. Uvidím. Nechám vyhnat výhon a v květnu to vysadím nebo někomu věnuji. Možná je to cesta jak naštěpovat prostokořené podnože. Zasadit, nechat trochu napučet v teple a naštěpovat.
Naštěstí jsem se spletl. Meruňka, očkovaná v půlce ledna, má všechny výhony vegetativní. Jednou z ní může být pěkný stromek. Venku ještě něco naštěpuji až po těchto silných mrazech.
Prílohy
Meruňka rašící_6332.jpg
Meruňka rašící_6333.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

05 Feb 2023, 18:00

Byl jsem na semináři v Dolnej Strehovej. Pěkné přednášky kromně jiných měl Ing. Tomáš Letocha. Podnož Adesoto by měla pocházet ze selekce St. Julian. Je množena vegetativně. Takže můj dojem, že by se mohlo jednat o myrobalán byl mylný.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Štěpování

05 Feb 2023, 18:28

Čo som pátral, tak Adesoto patrí k Prunus Insititia. Selektovaný bol niekedy v 60-tych až 70-tych rokoch v Španielsku. Možno aj zo St. Julien. Vo veľkom sa množí meristémovo in vitro.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Štěpování

05 Feb 2023, 19:50

přasličák napísal:
05 Feb 2023, 18:00
Byl jsem na semináři v Dolnej Strehovej. Pěkné přednášky kromně jiných měl Ing. Tomáš Letocha. Podnož Adesoto by měla pocházet ze selekce St. Julian. Je množena vegetativně. Takže můj dojem, že by se mohlo jednat o myrobalán byl mylný.
Neregistrovaný napísal:
05 Feb 2023, 18:28
Čo som pátral, tak Adesoto patrí k Prunus Insititia. Selektovaný bol niekedy v 60-tych až 70-tych rokoch v Španielsku. Možno aj zo St. Julien. Vo veľkom sa množí meristémovo in vitro.

Oba uvedené podpníky - St.Julien A aj Adesoto - patria k druhu Prunus insititia (Slivka guľatoplodá).
Priamy príbuzenský vzťah ale medzi nimi nie je.
St.Julien A bol získaný v anglickej šľachtiteľskej stanici East Malling selekciou semenáčikov odrody St.Julien.
Adesoto zasa vytvorili v Španielsku (Zaragoza) selekciou semenáčikov odrody Pollizo de Murcia. Adesoto má aj synonymum Empyrean.
Intenzita rastu St.Julien A sa dá analogicky prirovnať približne k jabloňovémj podpníku MM106. Adesoto má podľa údajov o trochu silnejší rast než St.Julien A. Sklon k odnožovaniu je u oboch podobný. Samozrejme, čo sa týka intenzity rastu stromov na oboch podpníkoch, tá bude ovplyvnená aj lokálnymi podmienkami (typ a kvalita pôdy, mikroklíma, vlahové pomery atď.). H.
Napísať odpoveď