Označovanie odrôd

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
peron
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Označovanie odrôd

10 Mar 2021, 12:16

Poznáte to - papierové cedulky po roku , dvoch nieje mozne prečítať a pri viacerých stromoch už si nik nepamätá čo je čo...
Riešil som to už na starom fore- tam pán Ivan Hlavaty radil hlinikovy plech z krytiny nastrihať a vyryť názov. Robil som to tak ale objavil som lepšie riesenie- staré lamely z hliníkových žalúzií... je to tenké, ideálny rozmer - stačí len nastrihat na 8 cm kusy... niektoré dokonca už majú aj otvor na uchytenie:)
Viem že už viacerí to poznáte ale pre ostatných- skúste 😉
Prílohy
20201116_132837_zmensena-1.jpg
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Označovanie odrôd

10 Mar 2021, 12:32

Jj, už se řešilo zde: viewtopic.php?p=1803#p1803
Letos poprvé to zkouším :thumbup:
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Označovanie odrôd

10 Mar 2021, 12:59

peron napísal:
10 Mar 2021, 12:16
Poznáte to - papierové cedulky po roku , dvoch nieje mozne prečítať a pri viacerých stromoch už si nik nepamätá čo je čo...
Riešil som to už na starom fore- tam pán Ivan Hlavaty radil hlinikovy plech z krytiny nastrihať a vyryť názov. Robil som to tak ale objavil som lepšie riesenie- staré lamely z hliníkových žalúzií... je to tenké, ideálny rozmer - stačí len nastrihat na 8 cm kusy... niektoré dokonca už majú aj otvor na uchytenie:)
Viem že už viacerí to poznáte ale pre ostatných- skúste 😉
Myslím, že cedulky z hliníkové krytiny nepropagoval pan Hlavatý, ale to je vcelku jedno. Visačky ze žaluzií cíleně nevyrábím, ale párkrát jsem dostal takto označené rouby a tak jsem je na stromech nechal. Jsou trvanlivé, trochu vadí, že jsou za větru víc "slyšet", ale to ty z krytiny koneckonců taky. Na rozdíl od hliníku ze střešní krytiny se do žaluzie hůř vytváří zcela trvalý nápis (jako vyrytím do eloxované barvy). Pokud nápis do žaluzie vyryjeme nebo vytlačíme není z dálky dobře vidět.
Poměrně praktické jsou tyto visačky:
https://bittech.cz/eshop/zahradnicke-st ... s-na-roli/
Třebaže vypadají jako z papíru, jde o plast. Jejich trvanlivost je nevím jak dlouhá, údajně hodně. Jsou lehounké, neslyšné, nepotřebují drátek a nezaříznou se do větvičky. Alfou a omegou trvanlivosti nápisu je zvolený fix. Cena 0,50 Kč je asi vyšší než odpadový plech a drát, nicméně dá se to snést. Navíc je lze použít opakovaně.
Samozřejmě nápis vyrytý do eloxovaného hliníku je bezkonkurenční - multigenerační. Jediné, co se mi na nich po 40 letech rozpadlo, byla izolace měděného drátku.
peron
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Označovanie odrôd

10 Mar 2021, 15:18

Ak sa to riešilo už inde tak poprosím admin o zlúčenie tem.
P. Vyslouzil aku fixu používate?
Mne sa plastové vysacky (original zo skolky)po pár rokoch od zakúpenia stromov všetky rozpadli.. UV a plast asi nejdú moc do kopy..
Ale je možné že tieto na ktoré odkazujete sú trvacnejsie.
Mne sa zatiaľ najviac osvedčili tie zo žalúzií. Tak nech kazdy poskúša a vyberie pre neho najlepšiu možnosť.
R.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Označovanie odrôd

10 Mar 2021, 15:55

Tento týden se to řešilo i ve vlákně Štěpování. Ale asi to nepůjde propojit. Konstatoval jsem, že není plast jako plast. Jmenovky z PET lahví s vygravírovaným nápisem mě asi přežijí (a to jsem očkovaný).
Prílohy
jmenovka.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Označovanie odrôd

11 Mar 2021, 10:03

První visačky před 40 lety jsem vyrobil z plastových oranžových cedulí "Zákaz vstupu", co jsem našel pohozené na stavbě budovy KV KSČ. Do nich jsem vytavil páječkou čísla k označení stromů v sadu. Bíle svítící vyrytá čísla na oranžovém pozadí vypadala krásně a byla z dálky vidět. Visačky přežily něco přes 2 roky, kombinace UV záření, silného mrazu a větru byla smrtící. Pružný plast v zimě ztvrdl a zkřehnul, rozlámané oranžové střípky jsem v trávě nacházel ještě několik let. Od té doby plastovým cedulkám příliš nefandím, třebaže není jistě plast jako plast. Měl jsem slíbený materiál, z jakého se vyrábějí skluznice lyží, ale sešlo z toho.
U souseda jsem uviděl visačky z pozinkovaného plechu a na něm vyraženy římské číslice. Visely tam mnoho let, ale pěkné to nebylo. A pak se na místním kulturáku měnila střecha a poprvé jsem tam uviděl červený eloxovaný hlinikový plech. Lehký, měkký, nerezavící. A bylo jasno. Od té doby už jsem jenom vylepšoval rycí nástroj - od hřebíku, k raznicím, gravírovačce, nakonec k malé kapesní akufréze.
Když naštěpuju roub či vysadím stromek, napíšu odrůdu včetně letopočtu na kovovou stranu plíšku černou lakovou fixou. Když se ujmou, projdu se po zahradě a vyfrézuju text do barevné části. Obě strany jsou čitelné z dálky. Když se roub či stromek neujme, ulomí pták, sedře srnec, sežere hlodavec, otřu nápis lihem a cedulku použiju znovu.
Jedna hliníková šablona 1x0,5m stojí 120Kč a nastříhá se z ní víc než 300 cedulek 8x2 cm, tedy v ceně 38 haléřů za jednu.
https://www.krytiny-strechy.cz/katalog- ... ryt-p.html
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Označovanie odrôd

13 Mar 2021, 21:17

Pro čerstvé roubovance, "zkušební" odrůdy a semenáče používám hliníkové žaluziové pásky a nůžkami (hřebíkem) vyrytý nápis, někdy plastové visačky s popisem voskovkou (příp. obyčejnou tužkou). U trvalých odrůd pak nezerové visačky s raženým nápisem (rok výsadby na visačkách chybí, bo nemám číselné raznice :) ).
Prílohy
IMG_0501.JPG
IMG_0503.JPG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Označovanie odrôd

14 Mar 2021, 09:23

To je dokonalé, s trvanlivostí přímo archeologickou. Raznice jsem si taky koupil, ale zahálejí v šuplíku. Nedalo se s nimi "psát" přímo v sadu, i když samotné litery jsou pěkné, nápis jsem měl kostrbatý. A taky cedulka na vyšší větvi byla málo čitelná. Vrátil jsem se k brusce.
Používáte nerez z nějakého důvodu? Hliník mi přijde lehčí, měkší i levnější.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Označovanie odrôd

14 Mar 2021, 10:04

vysloužil napísal:
14 Mar 2021, 09:23
Používáte nerez z nějakého důvodu? Hliník mi přijde lehčí, měkší i levnější.
Kamarádovi pomáhám s řezem ovocných stromů na jeho zahradě a na revanš mi přinesl množství těchto nerez štítků (a půjčil i raznici) - tak jsem to využil.
Ta ražba je někdy fuška :) . Až dojdou štítky, tak na hliník přejdu, i s ražbou.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Označovanie odrôd

14 Mar 2021, 17:49

Nápis lakovou fixou asi není věčný, ale 5-10 let vydrží. Naopak popisovače cédéček, fixy na prádlo, různé permanenty brzy oprší. Překvapivě trvanlivý je nápis obyčejnou tužkou. Na fotce je 7 let starý nápis lakovkou
IMG_20210314_105230.jpg
Cedulky s nápisem vyrytým hřebíkem jsou minulostí. Nicméně stále je stejně čitelný. Visačka má 27 let
IMG_20210314_104242.jpg
Nápis vyrytý malou akubruskou je lépe čitelný. Nejslabším článkem je izolace měděného zvonkového drátu
IMG_20210314_104339.jpg
Psací potřeby:
IMG_20210314_174123.jpg
Napísať odpoveď