Podpníky pre ríbezle a egreše

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podpníky pre ríbezle a egreše

27 Aug 2022, 14:44

Roubování angreštu na meruzalku za vegetace se mi zdá trochu problematické. Ujmutí je složitější, než při roubování v ruce v době vegetačního klidu. Dopředu nevíme, jaké počasí bude koncem srpna a v září. Pokud nastane sucho, při roubování za vegetace musíme zajistit roubu vlhkost, většinou mikroténovým sáčkem. Já všechnu meruzalku narouboval v zimě v ruce. Rouby jsem parafinoval a roubovance založil ve sklepě do substrátu. Počátkem dubna vyškolkoval ven na záhon. Ujatelnost byla přes 90 %. Po vyrašení, když dosáhnou výhony 20 cm, tak je zaštipnu, aby se nevylomily. Zároveň se rozvětví. Do konce vegetace naroste pěkná korunka a stromek může jít do výsadby. Stromek ukáže první plody již v prvním roce výsadby.
Prílohy
4. Roubovanec angreštu..JPG
5. Roubovanec červeného rybízu..JPG
6. Roubovanec černého rybízu..JPG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Podpníky pre ríbezle a egreše

29 Aug 2022, 13:51

To je profesionální postup s profesionálním výsledkem. :thumbup:
Někteří zahrádkáři však volí i postup s roubováním podnože na venkovním stanovišti. Máme-li jen 1-5 podnoží nebo nemáme možnost vhodného zimování, je roubování venku dobrou volbou. Ať už jde o roubování v únoru, v červnu nebo v srpnu. Někdy taky volíme termín podle toho, jak získáme rouby. Pro zajímavost: rouby angreštů a rybízu naroubované v červnu nebo v srpnu snášejí teploty až do 40st. Při hodně vysokých teplotách by však podnož měla být zalita a roub ovázaný alobalem.
Napísať odpoveď