Podpníky pre ríbezle a egreše

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podpníky pre ríbezle a egreše

02 Mar 2021, 19:40

Informácie o podpníkoch používaných pre ríbezle a egreše - foto. IH
IMG_20210302_185932.png
IMG_20210302_185932.png (431.82 KiB) 2788 zobrazení
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podpníky pre ríbezle a egreše

04 Mar 2021, 20:17

Přátelé. Máte někdo zkušenosti s pěstováním stromkových angreštů a rybízů na podnoži Josta. Dvacet let si říkám, že to vyzkouším, ale pořád jsem se k tomu neodhodlal. Vegetativní množení Josty určitě nebude žádný problém. Neroste sice tak rovně, jako meruzalka, ale bambus je dobrý vynález. Jak to bude s jejím podrůstáním nebo větvením. Afinita by snad měla být dobrá. Rozhodně by Josta neměla být tak náchylná k plísni šedé. Stromky by mohly být dlouhověké, korunky vzrůstnější. Nemám informace, že by se to někde ve větším dělalo.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Podpníky pre ríbezle a egreše

04 Mar 2021, 20:29

Josta (semenáč nebo řízek) může po seříznutí tvořit i rovné a silné pruty. Afinita je skutečně dobrá. Podrůstání srovnatelné s meruzalkou. Hlavním benefitem je až 10x mohutnější kořenový systém. V mých podmínkách lépe odolává letnímu horku a suchu. Jako oporu volím železný drát prům. 6-8mm.
Naposledy upravil/-a Mimmo v 04 Mar 2021, 20:34, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Podpníky pre ríbezle a egreše

04 Mar 2021, 20:31

Josta se z řízků množí dobře. Možná se k tomu roubování na ní letos dostanu.
Trnavsko 145 mnm

IP:  170.187

Podpníky pre ríbezle a egreše

04 Mar 2021, 21:03

Na starom fóre sa to dávnejšie riešilo (vlákno Josta ako podnož)
Narýchlo som vygooglil aj staršie zmienky zo zahraničných fór (napr. tu), jeden pán tam jostu ako podpník pre egreše po vlastnej skúsenosti neodporúča.

Ja som sa napriek pôvodnému zámeru na základe odporúčania p. Mimma k naštepeniu Niesluchovského na meruzalku nedostal, prišli iné povinnosti a priority. Zostalo pri tých pravokorenných verziách, kde sa mi ale nepodarilo zapestovať kmienky, egreše z bázy silne obrážali, tak som ich nechal ako kríky. Ale plody na nich sú menšie než na stromčekovom tvare na meruzalke, horšie sa oberajú, aj sú špinavšie. Čo ma prekvapuje je, že aj napriek relatívne silným neskorým jarným mrazom v posledných rokoch som vôbec nemal problémy s poškodením egrešov mrazom - a to ani pri tých kríčkových formách, ktoré sú vystavené silnejším mrazom (prízemným) než stromčekové formy.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podpníky pre ríbezle a egreše

05 Mar 2021, 08:47

Mně se pravokořené stromky angreštů celkem daří. Pravda, hodně obrůstají od kořenů i kmínku, ale to dělá meruzalka koneckonců taky. Štěpované stromky mi dřív nebo později odešly na botrytidu v místě naroubování. Plody možná trochu menší jsou.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Podpníky pre ríbezle a egreše

30 Dec 2021, 15:53

Ivan Hlavatý napísal:
02 Mar 2021, 19:40
Informácie o podpníkoch používaných pre ríbezle a egreše - foto. IH

IMG_20210302_185932.png
Při oblevě jsem vykopal starý meruzalkový keř (asi bývalý stromek angreštu). Výhony jsou opravdu velmi staré a silné. Nejsou vhodné pro roubování. Proto jsem kořen rozdělil na několik kousků a ty zasadím. V létě snad vyženou mladé pruty použitelné na roubování.
Prílohy
Meruzalky.jpg
Meruzalky.jpg (112.6 KiB) 2023 zobrazení
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podpníky pre ríbezle a egreše

30 Dec 2021, 18:15

Meruzalka se bezproblemově množí v hrůbkové matečnici. Já přihrnuji pilinami. Důležité je si během vegetace pohlídat mšice. Jinak napadená část se pokřiví a nedostaneme rovné výhony. Profesionálové rovněž množí dřevitými řízka. Pozdě na podzim nařežou rovné dlouhá výhony. Ty naroubují v zimě v ruce a umístí bázi do substrátu či vlhkých pilin. Zavazené rouby se ponoří do roztoku vosku. Lze nahradit přetřením ředěným bílým latexem. Do jara v bezmrazé místnosti se na bazální části vytvoří bílé kořínky. Po přechodu silnějších mrazíků později na jaře roubovance vyškolkují. Takovýto výpěstek však nikdy tak pěkně nenaroste, jako při roubování meruzalky již s kořeny.
Prílohy
1. Podnože meruzalky..JPG
2. Podnože meruzalky..JPG
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podpníky pre ríbezle a egreše

30 Dec 2021, 21:02

Mně se dařilo roubování na meruzalku jen dvěma způsoby:
1. V srpnu do boku na výhony vyrostlé u stromku
2. Na podzim vyryté výmladky (někdy jen s malým kořínkem nebo i bez) jsem zasadil do uříznuté PETky se substrátem a umístil ve sklepě. V lednu jsem rouboval mírně narašené podnože čerstvě uříznutým roubem. V květnu jsem pak PETku rozřízl a sazenici s kořenovým balem zasadil.
Už to nedělám. Rybízy pěstuju keřové a angrešty jako pravokořenný stromek.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Podpníky pre ríbezle a egreše

23 Aug 2022, 11:00

Vzhledem k chladnému a vlhkému počasí je právě teď čas na roubování angreštu a rybízu. Dá se roubovat kopulací i do boku. Rouboval jsem dnes tři angrešty do boku a jeden kopulací. Použil jsem rouby vlastní odrůdy, které jsou poměrně tenké. Stáhl jsem proto místo roubování konopným provázkem a pak přelepil lepicí páskou. O Vánocích to převážu normální roubovací páskou, aby se úvazek nezařízl. U řezu roubu se mi odlupovala trochu pokožka, ale na kambiu je poměrně čistý řez. Kopulační řez jsem malinko ořízl i z druhé strany (do špičky) podobně jako u roubování za kůru. Řez roubu a podnože se mi kryje jen na jedné straně, ale nejméně na dvou centimetrech. Mělo by to stačit.
Prílohy
Angrešt roubování do boku 1.jpg
Napísať odpoveď