Podpníky pre slivky

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podpníky pre slivky

02 Mar 2021, 19:24

Informácie o podpníkoch používaných pre slivkoviny - foto. IH
IMG_20210302_185359.png
IMG_20210302_185419.png
IMG_20210302_185438.png
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podpníky pre slivky

03 Mar 2021, 09:38

Šlechtitelé chytili sami sebe do pasti. Vyšlechtili tolik odrůd a tolik podnoží, že je prakticky nemožné někde koupit právě tu kombinaci, kterou bychom si vybrali jako optimální pro naše podmínky.
Navíc mnohá ovocná sadba má jako podnož označeno pouze: meruňkový semenáč, broskvoňový semenáč, planá hrušeň, hrušňový semenáč, Kawkazská, Antonovka, myrobalán....
Nemluvím o případech, kdy podnož není uvedena vůbec.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podpníky pre slivky

03 Mar 2021, 19:43

Ambrož napísal:
03 Mar 2021, 17:13
...oni nechytli do pasti sebe, ale nás. Protože je toho tolik, tak je v tom nevýslovný brajgl. Je nemožné v tom chaosu zabránit záměnám, legislativa je slabá... My se pídíme po něčem a bereme to co má visačku, kterou považujeme za punc pravosti. Kdybyste byl jednou v marketu s takovým zbožím tak byste se musel zbláznit. A co teprve pojízdní prodejci. Za dědinou vyměňují visačky, kterých mají plné kapsy, a věšejí tam visačky s údaji, podle toho co je žádáno. Takže moc málo věcí je skutečně to co říká visačka.
A čo to má spoločné so šľachtením ? Šľachtitelia si robia svoju prácu - vytvárajú nové odrody. No a čo ak ich je veľa ? - vždy lepšie ako keby ich bolo málo. Druhá vec sú predajcovia. Miešate dokopy dve záležitosti, ktoré treba oddeľovať - šľachtenie a predaj. Šľachtiteľ predsa nemôže za to, ak má predajca vo svojej činnosti chaos, a už vôbec nie - ako naznačujete - za prípadné úmyselné zámeny. Navyše hádžete všetkých predajcov do jedného vreca, a to neprávom. Sú aj seriózni. Ak niekto nakupuje od pojazdných predajcov, berie na seba riziko, že bude oklamaný, ale to je z veľkej časti jeho problém. Čo s tým má šľachtiteľ ?
Ja osobne sa v žiadnej pasci necítim byť, práve naopak - som vďačný za bohatý výber. Dr.Vysloužil má pravdu v tom, že množstvo odrôd a podpníkov generuje viacero možných kombinácií a nie vždy je k dispozícii tá, ktorú by sme si želali (napr. chcem mať Admiral na MM111, ale majú ho "len" na M9, M26, MM106 a A2).
Odsudzovať šľachtiteľov za množstvo odrôd ktoré sú k dispozícii mi pripadá ako keby niekto velebil časy, keď ste si mohli kúpiť len Škodovku (prípadne ešte Volgu, Moskvič, Wartburg či Trabant. Hm, vlastne aj vtedy ste mali na výber...😃). IH
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Podpníky pre slivky

04 Mar 2021, 08:51

Ambrož napísal:
04 Mar 2021, 07:32
Myslím si, že je zbytečné mít ve všem tolik odrůd, které nikdo nemohl dlouhodobě vyzkoušet a vyhodnotit. Pak je v tom mafie výrobců a završí to další mafie, mafie prodejců. Všichni chtějí mít obrovské zisky, ale nikdo z nich nezaručí to, co je deklarováno. Zisky jim zaručují nezkušení zahradkáři, kteří, každých pár roků mění sortiment, protože je to neuspokojilo.
po precitani tohoto prispevku ma okamzite napadla paralela s pani vierou. zial chyba mi tu emotikon "facepalm" - musim doinstalovat.

https://zive.aktuality.sk/clanok/134810 ... internety/
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podpníky pre slivky

04 Mar 2021, 09:19

Ambrož napísal:
04 Mar 2021, 07:32
Pak je v tom mafie výrobců a završí to další mafie, mafie prodejců. Všichni chtějí mít obrovské zisky, ale nikdo z nich nezaručí to, co je deklarováno.
Opäť hádžete všetkých do jedného vreca, dokonca by som to kvalifikoval ako urážku (označiť totiž poctivého producenta výpestkov za mafiána urážkou nepochybne je). Možno ak by ste si načas vyskúšali túto prácu, tak by ste zmenili názor a nepoužili slovo 'mafia'. Samozrejme, sú aj nepoctiví špekulanti, najmä z radov predajcov - ale takých nájdete v každej oblasti ľudskej činnosti.
A čo sa týka nejakého 'zaručenia' alebo 'garancie' - táto je len jedna jediná. A síce že všetkým nám čas plynie rovnako a všetci raz zomrieme. IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podpníky pre slivky

04 Mar 2021, 09:36

Já vidím jistou paralelu s automobily. Před 50 lety bylo pár značek a každé auto jiné - Tatraplán od Moskviče jsme poznali i na dálku. Dnes jsou osobních aut stovky znažek , ale vozy dané kategorie (např. nižší střední třídy) se od sebe liší jen tvarem světel a emblémem na kapotě. S těmi odrůdami ovoce je o podobné. Stovky odrůd jablek a většina chutná jako Jonagold. Je to daň - anebo výdobytek(?) - globalizace.
ariadna30
Príspevky: 2817
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Podpníky pre slivky

04 Mar 2021, 09:37

No neviem, ja mam pocit, ze mne plynie cas 100krat rychlejsie ako ostatnym😲😀
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podpníky pre slivky

05 Mar 2021, 10:48

Já to mám naopak. Jsem pořád mladý, akorát všichni kolem hrozně stárnou. Ovšem nesmím se dívat do zrcadla nebo jít rychle do kopce... :(
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podpníky pre slivky

16 Aug 2022, 07:30

Tematické okienko "Poučme sa zo 'starého' fóra": na totáčfóre dal prispievateľ zaujímavý príspevok - referuje, že nechal zarodiť odnožujúci výhonok podpníka slivky (foto 1). Plody sú modré, takmer guľovité (foto 2). Prispievateľ uvažuje nad tým, či je podpníkom myrobalán.
Ja by som skôr tipoval na podpník St.Julien, aj ked to výrazné odnožovanie je typickým znakom myrobalánových podpníkov. A sú aj tmavoplodé myrobalány, aj keď neviem, či sa používajú/používali aj ako podpníky. Myslím si ale, že skôr to bude ten St.Julien. Má niekto takúto skúsenosť a vie do problému vniesť viac svetla ? IH

Screenshot_20220816-071653_Chrome.jpg
Screenshot_20220816-071720_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  24.219

Podpníky pre slivky

16 Aug 2022, 09:29

Plody nejsou tmavoplodý myrobalán.
Napísať odpoveď