Podpníky pre jablone

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Podpníky pre jablone

12 Jan 2024, 06:26

Mám jednu jabloň Katia na P14 a růst je jen o malinko bujnější než bych si ideálně představoval, ale je to mladý strom, možná to bude později tak akorát.
Ale samozřejmě hodně záleží na odrůdě a konkrétním místě. Mám něco na M26 co skoro neroste a zase některé stromy na M9 udělají metrové přírůstky, takže chápu, že paušálně to nelze říct. Chtěl jsem vědět jestli tam třeba není něco co stojí za to vyzkoušet.
Třeba něco jako naše J-TE-H, která vypadá ve výsadbě nadějně, i když zatím mám jen mladé, dvouleté stromky.

Sháním totiž nějakou kdouloň pod hrušně, ale u nás nikdo oficiálně neprodává, tak se dívám v tom Polsku.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podpníky pre jablone

12 Jan 2024, 07:51

Polská P14 u mne roste trochu silněji než M26. Ale je zdravější a ideální pro slaběji rostoucí sloupcové jabloně. Je vhodná i pro slabě rostoucí odrůdy jabloní jako Pinova a podobné.
Těchobuzická podnož J-TE-H je vzrůstově na tom podobně, jako M26. Tvoří pěkný kořenový systém, ale aspoň u mne hodně podrůstá. Zajímavá je i ze školkařského hlediska. Tvoří velké množství rovných oddělků skoro bez trnů. Dá se i množit řízky.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Podpníky pre jablone

22 Jan 2024, 20:11

andre.marek napísal:
12 Jan 2024, 06:26
Mám jednu jabloň Katia na P14 a růst je jen o malinko bujnější než bych si ideálně představoval, ale je to mladý strom, možná to bude později tak akorát.
Ale samozřejmě hodně záleží na odrůdě a konkrétním místě. Mám něco na M26 co skoro neroste a zase některé stromy na M9 udělají metrové přírůstky, takže chápu, že paušálně to nelze říct. Chtěl jsem vědět jestli tam třeba není něco co stojí za to vyzkoušet.
Třeba něco jako naše J-TE-H, která vypadá ve výsadbě nadějně, i když zatím mám jen mladé, dvouleté stromky.

Sháním totiž nějakou kdouloň pod hrušně, ale u nás nikdo oficiálně neprodává, tak se dívám v tom Polsku.
V Poľsku používajú pre hrušky dulu: S1. Ale kde sa dá zohnať? To teda neviem.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podpníky pre jablone

23 Jan 2024, 07:33

Dejte si vyhledávač www.google.pl a vyhledejte termín "podkladka S1". Z nabídky si vyberte polského pěstitele, který je co nejblíže Vašemu bydlišti. Většina velkopěstitelů malé množství podnoží neprodá. V Polsku je mnoho malých školek ovocných stromků, kteří podnože nakupují. Opět si vyguglujte "szkolka drzewek owocowych " a zvolte školku nejblíže k Vašemu byslišti. Některé polské školky mají stránky i v češtině či slovenštině. Jinak zapněte překládač. Na stránkách fora jsem viděl příspěvek,že si pán z Polska podnože objednával online s dodáním na Slovensko. Asi nejschůdnějším řešením je zavolat do nějaké blízké ovocné školky a většinou Vám požadovanou podnož prodají. V ČR většinou školkaři podnože nakupují v zahraničí. Ale nakupovat či objednávat podnože v zimě nebo na jaře je pozdě. Je to potřeba řešit dříve. Mapu ovocných školek najdete na stránkách Svazu školkařů ČR a byla uveřejněna i v časopise Zajrádkář.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Podpníky pre jablone

23 Jan 2024, 22:45

Mari napísal:
22 Jan 2024, 20:11
andre.marek napísal:
12 Jan 2024, 06:26
Mám jednu jabloň Katia na P14 a růst je jen o malinko bujnější než bych si ideálně představoval, ale je to mladý strom, možná to bude později tak akorát.
Ale samozřejmě hodně záleží na odrůdě a konkrétním místě. Mám něco na M26 co skoro neroste a zase některé stromy na M9 udělají metrové přírůstky, takže chápu, že paušálně to nelze říct. Chtěl jsem vědět jestli tam třeba není něco co stojí za to vyzkoušet.
Třeba něco jako naše J-TE-H, která vypadá ve výsadbě nadějně, i když zatím mám jen mladé, dvouleté stromky.

Sháním totiž nějakou kdouloň pod hrušně, ale u nás nikdo oficiálně neprodává, tak se dívám v tom Polsku.
V Poľsku používajú pre hrušky dulu: S1. Ale kde sa dá zohnať? To teda neviem.
Dulu S1 nie je problém objednať minimálne z dvoch poľských škôlok s platbou v Eurách. Našiel som si ich cez google. Ale po dohode cez telefón vám predá dulu viac škôlok, ale niektoré len na osobný odber. Škôlka v Sabinove predáva po dohode dulové podpníky BA29. Ja som nikoho bližšie nemal.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Podpníky pre jablone

24 Jan 2024, 08:48

Já vím, že jdou objednat, ale chtěl jsem jen pár kusů a říkal si, jestli třeba v okolí něco nebude.
Kdyžtak na příští sezónu objednám včas.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Podpníky pre jablone

24 Jan 2024, 09:24

Ja som skúšal na odporučenie tento rok objednať podpníky z Poľska - Sadowniczy.pl
Objednávka bola vytvorená a zaplatená v €
Po krátkej dobe bola zrušená z ich strany.
Ako dôvod uvedený zákaz EU zasielať podpníky na Slovensko.
Myslel som, že to bolo spôsobené malou objednávkou. (20ks)
Nedalo mi to a obrátil sa na predajcu.
Bolo mi povedané, že na veľkosti objednávky nezáleží, problém je so zákazom zasielať na SK.
Dobrá správa pre priateľov z ČR, zasielanie do Čiech je zatiaľ povolené a bez problémov. Zatiaľ nemám vyskúšané v praxi!
Kysuce 600 m.n.m
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Podpníky pre jablone

25 Jan 2024, 00:13

zumi napísal:
24 Jan 2024, 09:24
Ja som skúšal na odporučenie tento rok objednať podpníky z Poľska - Sadowniczy.pl
Objednávka bola vytvorená a zaplatená v €
Po krátkej dobe bola zrušená z ich strany.
Ako dôvod uvedený zákaz EU zasielať podpníky na Slovensko.
Myslel som, že to bolo spôsobené malou objednávkou. (20ks)
Nedalo mi to a obrátil sa na predajcu.
Bolo mi povedané, že na veľkosti objednávky nezáleží, problém je so zákazom zasielať na SK.
Dobrá správa pre priateľov z ČR, zasielanie do Čiech je zatiaľ povolené a bez problémov. Zatiaľ nemám vyskúšané v praxi!
Mne sa predsa zdá, ako sme si písali, že to bude malou objednávkou. Mne na konci roka poslali balík bez vypytovania. Navyše keď sme si písali, odvolali sa na vyhlásenie EÚ, kde som upozornil, že je už neplatné. Oni sa budú ošívať, ale podľa mňa to bolo o veľkosti objednávky. Objednával som od nich 4x, vždy 100 a viac € a bez problémov.

Obrázok
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Podpníky pre jablone

01 Feb 2024, 09:50

Jedným z novších podpníkov pre jablone je Nic29, niekedy označovaný aj ako RN29. Pomenovaný bol podľa zakladateľa belgickej škôlky 'René Nicolai Nursery', v ktorej tento podpník vygenerovali selekciou z výpestkov podpníka M9. Podľa popisov (viď v prílohe) je rast odrôd na podpníku Nic29 o niečo bujnejší a koreňový systém je bohatší než pri podpníku M9. Nic29 sa rastom blíži skôr k M26, pričom včasnosť a bohatosť úrody ako aj veľkosť plodov sú rovnaké ako pri M9. Nic29 sa hodí aj do pôd menej kvalitných, než v akých prosperuje M9.
Na posledných 2 fotkách je informácia o podpníku Supporter 4 (Pi.80), ktorý vznikol v nemeckom Pillnitzi skrížením M9 a M4. Intenzita rastu a zakorenenie sú podobné ako pri M26, avšak udáva sa vyššia rodivosť.
Je možné, že v krátkej budúcnosti sa aj u nás objavia výpestky jabloní na vyššie popísaných podpníkoch (ak sa už neobjavili 😀). H.

Screenshot_20240201_090130_Chrome.jpg
Screenshot_20240201_084611_Chrome.jpg
Screenshot_20240201_084649_Chrome.jpg
Screenshot_20240201_084704_Chrome.jpg
Screenshot_20240201_084719_Chrome.jpg
Screenshot_20240201_084749_Chrome.jpg
Screenshot_20240201_085030_Chrome.jpg
Screenshot_20240201_085204_Chrome.jpg
Screenshot_20240201_084617_Chrome.jpg
Screenshot_20240201_084938_Chrome.jpg
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Podpníky pre jablone

01 Feb 2024, 14:14

PeterS napísal:
25 Jan 2024, 00:13
zumi napísal:
24 Jan 2024, 09:24
Ja som skúšal na odporučenie tento rok objednať podpníky z Poľska - Sadowniczy.pl
Objednávka bola vytvorená a zaplatená v €
Po krátkej dobe bola zrušená z ich strany.
Ako dôvod uvedený zákaz EU zasielať podpníky na Slovensko.
Myslel som, že to bolo spôsobené malou objednávkou. (20ks)
Nedalo mi to a obrátil sa na predajcu.
Bolo mi povedané, že na veľkosti objednávky nezáleží, problém je so zákazom zasielať na SK.
Dobrá správa pre priateľov z ČR, zasielanie do Čiech je zatiaľ povolené a bez problémov. Zatiaľ nemám vyskúšané v praxi!
Mne sa predsa zdá, ako sme si písali, že to bude malou objednávkou. Mne na konci roka poslali balík bez vypytovania. Navyše keď sme si písali, odvolali sa na vyhlásenie EÚ, kde som upozornil, že je už neplatné. Oni sa budú ošívať, ale podľa mňa to bolo o veľkosti objednávky. Objednával som od nich 4x, vždy 100 a viac € a bez problémov.
Vyskúšal som teda objednať z tohto eshopu podpníky s dopravou do ČR.
Objednávka vytvorená v nedeľu - 30 ks podpníkov, mali skladom už aj myrobalan, preto som to využil a 10 ks zobral k M7 - 20 ks.
Zásielka dnes dorazila. Za mňa veľká spokojnosť s kvalitou.
PeterS - veľkosťou objednávky to asi nebolo, možno zmenili pravidlá od nového roku? Netuším...
Možno to niekomu pomôže, preto to tu píšem.
Prílohy
IMG_20240201_111803.jpg
Kysuce 600 m.n.m
Napísať odpoveď