Podpníky pre jablone

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Podpníky pre jablone

07 Nov 2022, 18:34

Z VŠUO Holovousy jsem objednával St. Julien a tam byla trochu horší domluva - přišly dost pozdě a byly hodně větvené - kvalita trochu horší. V ruce se už neujalo nic, zkoušel jsem letní očkování, tam se zdá lepší úspěšnost.
Zbytek budu mít na příští rok.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

07 Nov 2022, 18:45

p.n. napísal:
07 Nov 2022, 18:16
...Jakožto neangličtinář jsem si přes gůůgl překladač :D přeložil vo co go - ten červeně označený odstavec. Jen nějak nevím zda překladač správně přeložil toto : "runts out" .... vyběhne....... ?? Jak je to vlastně správně myšleno ?
A ještě je zajímavý údaj - pokud kořeny narazí na nepropustnou hliněnou oblast cca 30 - 40 cm růst se zastaví. Ovšem co je nebo co může být nepropustná hliněná oblast ?
Pak si ještě překladač poradil s tím v kolika letech začíná plodnost a tím skončil. Zbytek věty nedal. Takže jestli mohu poprosit o normální překlad oč se tam jedná.
OK - prikladám kompletný preklad odseku, ktorý je v prílohe na fotke.

Preklad:
"Na kvalitných, hlbokých pôdach môžu byť stromčeky na M7 bez opory, avšak na zle drénovaných (nepriepustných) pôdach sa môže častejšie vyskytnúť naklonenie stromčekov (a teda nutnosť opory). Koreňový systém podpníka M7 má tendenciu ku kolmému rastu do hĺbky, preto keď korene narazia na nepriepustnú vrstvu pôdy v hĺbke 30-45cm, rast koreňov sa zvyčajne zastaví a stromček sa "vysunie" z pôdy (myslené je to tak, že stromček akoby "povyskočil" nad úroveň okolitej pôdy). Rodivosť sa začína zvyčajne v 3.-4.roku po výsadbe, teda neskôr než na novších podpníkoch (pozn. prekladateľa: toto je nepodstatné a tak trochu aj blbosť 😀), a odnožovanie podpníka M7 môže byť tak výrazné, že môže predstavovať závažný problém".
Koniec prekladu.

(P.S.: "nepriepustnou vrstvou pôdy" môže byť myslená tuhá ílovitá, alebo kamenistá vrstva, predstavujúca prekážku pre prienik koreňov do nej/cez ňu. Korene - keďže rastú kolmo nadol - sa potom do nej akoby "zaprú" a celý stromček sa následne (údajne) vysúva z pôdy nahor). IH

Screenshot_20221107-181918_Chrome.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výsadba jeseň 2022

07 Nov 2022, 19:30

Pokusil jsem se přeložit svým translatorem do češtiny. Zřejmé blbosti jsem zkusil opravit. Úplně se však neshodneme s předchozím překladem, protože runt znamená něco zakrslého.
Prílohy
1.jpg
1.jpg (125.03 KiB) 1281 zobrazení
2.jpg
2.jpg (130.95 KiB) 1281 zobrazení
3.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

07 Nov 2022, 20:12

Mimmo napísal:
07 Nov 2022, 19:30
...Úplně se však neshodneme s předchozím překladem, protože runt znamená něco zakrslého...
Jazykové okienko:
Áno Mimmo, máte pravdu. Ja som sa zmýlil v tom, že som prehliadol, že je to "runt" a nie "run". A vyprodukoval som tam peknú konfabuláciu so "zapretím sa koreňov"...😀
Sloveso 'to run out' môže mať význam 'vybehnúť', 'vysunúť sa'. Slovo 'runt' je v slovníku uvádzané ako podstatné meno ('trpazlíček', 'krpáň', 'skrčok'). Ako sloveso 'to runt' som ho v slovníku ani nenašiel, asi je to skôr 'hovorový' výraz, ale z kontextu textov v prílohe (foto 1,2) je jednoznačne zrejmé, že "to runt out" znamená "zakrpatieť", v našom prípade "zababčiť".

Takže záver: moja chyba, môj omyl. Mimmo správne👍😀.

(Ten výraz "suckering" ale v tomto kontexte znamená 'odnožovanie', a nie 'vetvenie' (foto 3). V tomto mám pre zmenu pravdu ja 😀). IH

Screenshot_20221107-200209_Chrome.jpg
Screenshot_20221107-200011_Chrome.jpg
Screenshot_20221107-202034_Chrome.jpg
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Výsadba jeseň 2022

07 Nov 2022, 22:07

Děkuji za překlady. Měl by (snad poslední) dotaz k M7. Prý koření mělčeji (?) Údaj s internetu. Kolik do hloubky sahají (v průměru) kořeny ? To už jsem nenašel.
Docela by mne zajímalo jaký "klíč" zadává pan Hlavatý na internetu pro ty zahraniční odkazy :D

Jen mne napadlo: nepřesunout tuto debatu o M7 do vlákna o podnožích ? O této podnoži tam toho moc není.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Podpníky pre jablone

07 Nov 2022, 22:51

walter napísal:
07 Nov 2022, 10:18
Dobrý den, pánové sadaři, rád bych se zeptal, zda je možné někde objednat a získat podnože, jmenovitě 10-20 kusů M26. Walter
podnoze maju tu:
https://www.prodejstromku.cz/katalog/ov ... y/podnoze/

vlani som kupoval stromky aj podnoze MM106/A2 a poslali mi to aj postou.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Výsadba jeseň 2022

07 Nov 2022, 23:06

p.n. napísal:
07 Nov 2022, 22:07
Jen mne napadlo: nepřesunout tuto debatu o M7 do vlákna o podnožích ? O této podnoži tam toho moc není.
Myslim ze rozumna pripomienka. Prispevky, ktore suvisia s podpnikom M7 som presunul sem. Ak by sa autorom nieco nepozdavalo (alebo si myslia, ze som do toho vniesol viac chaosu), dajte mi prosim vediet, pokusim sa to napravit.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

07 Nov 2022, 23:13

p.n. napísal:
07 Nov 2022, 22:07
▪︎Měl by (snad poslední) dotaz k M7. Prý koření mělčeji (?) Údaj s internetu. Kolik do hloubky sahají (v průměru) kořeny ? To už jsem nenašel.
▪︎Docela by mne zajímalo jaký "klíč" zadává pan Hlavatý na internetu pro ty zahraniční odkazy :D
▪︎M7 v porovnaní s M26 korení určite hlbšie. Avšak odpovedať jednoznačne na Vašu otázku (ako hlboko presne ?) sa v podstate nedá. Jednak preto, že to závisí od konkrétnej lokality (typ pôdy, štruktúra jej vrstiev, vlahové pomery, hĺbka spodnej vody, mikroklíma atď.), ale najmä kvôli samotnej koreňovej sústave stromu. Väčšina koreňov jabloní je v hĺbke od 10cm do 50cm, ale zároveň niektoré korene môžu siahať aj niekoľko metrov hlboko. Jablone majú koreňovú sústavu rozloženú skôr do šírky. Ako široko a ako hlboko korene siahajú, to pri vykopávaní stromu (aj keď sme to robili desiatky krát) nemáme šancu zistiť.
▪︎Žiadny kľúč ani nič špeciálne. Pri téme 'podpník M7' stačí zadať do googlu 'rootstock M7' a objavia sa vám desiatky odkazov. Pravda, niektoré témy mám za tie roky 'prelezené' a tiež mám istú databázu informácií. Okrem toho mám - nech to nevyznie ako samochvála - veľmi dobrú pamäť (zatiaľ 😀). Dnes platí, že na nete sa dá nájsť (takmer) všetko, len je dobré ovládať aspoň trochu angličtinu. Zároveň však platí, že mnohé 'informácie' sú nepresné, alebo až chybné a zavádzajúce. Treba vedieť selektovať a vyberať tie spoľahlivé. Ale najcennejšie sú osobné skúsenosti, to je najväčšia devíza takéhoto fóra a za to patrí vďaka všetkým prispievateľom. 😍 IH

Screenshot_20221107-224053_Drive.jpg
Screenshot_20221107-222408_Chrome.jpg
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 12:06

Pre zaujímavosť pridávam obrázok reálneho prirodzeného priestorového rozloženia koreňovej sústavy našej pôvodnej divokej jablone M. sylvestris:

Autor: Kutschera, L.; Lichtenegger, E.
Autor: Kutschera, L.; Lichtenegger, E.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 17:54

Nevím, jestli autoři kreseb kořenových systémů vůbec stromy pěstovali případně nějaké vykopávali. Jejich obrázky budou platit v případech, kdy strom poroste v nekonečně hluboké ornici souvisle provlhčené a v celém profilu zásobené živinami. Taková situace v praxi nenastane nikdy. Strom je živý organizmus, který na základě chemotaxe posílá kořeny tam, kde cítí vodu, živiny, a kde to struktura půdy umožňuje. Rozdíly v síle kořenů, jejich hloubce a vzdálenosti od kmene jsou v závislosti na půdním profilu a dostupnosti vody tak rozdílné, až se tomu nechce věřit. A že kořeny téže podnože budou vypadat úplně jinak, bude-li na nich Clivia nebo Blenheimská. o tom není třeba mluvit.
Napísať odpoveď