Rez slivky

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez slivky

25 Sep 2021, 21:12

Miro27 napísal:
25 Sep 2021, 21:02
Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom rezu slivky (Stanley, cca 10 rokov). Strom mal tento rok celkom výrazné prírastky ale jedna vetva (2.poschodie) začala výrazne rastom dominovať. Prerástla výškou aj terminál, ktorý bol do minulého roku najvyšším bodom stromu. Prikladám aj názornú fotku zosilnenej vetvy (vetva na pravej strane). Chcem sa opýtať ak postupovať aby som zmiernil jej rast? Alebo mám to nechať tak nech si strom sám vyberie dominantnú vetvu?
Táto fotka ale nie je názorná, na základe nej Vám nikto nedokáže poradiť. Odfoťte celý strom, najlepšie tak že medzi pomyselnou spojnicou "Vy - strom" a smerovaním problematickej vetvy bude 90-stupňový uhol (teda tak ako ste to nafotili, ale zachytiť celý strom. IH
Miro27
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 05 Dec 2020, 21:41
Bydlisko: okr. Malacky, 174 m n. m.

Rez slivky

01 Okt 2021, 21:00

Dobrý večer,

dopĺňam ďalšie fotky k môjmu predošlému príspevku, resp. otázke. Vyznačil som predmetnú vetvu šípkami, žiaľ lepšie som to odfotiť nevedel (vetvy vzájomne dosť splývajú z akéhokoľvek uhla. Prípadne by som uvedenú vetvu použil na privrúbľovanie inej odrody. Nie som si istý či Stanley je dostatočne samoopelivá odroda.

Ďakujem za každú radu.

MD
Prílohy
IMG_20210926_181830.jpg
IMG_20210926_181704.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez slivky

01 Okt 2021, 22:25

Miro27 napísal:
01 Okt 2021, 21:00
Dobrý večer,

dopĺňam ďalšie fotky k môjmu predošlému príspevku, resp. otázke. Vyznačil som predmetnú vetvu šípkami, žiaľ lepšie som to odfotiť nevedel (vetvy vzájomne dosť splývajú z akéhokoľvek uhla. Prípadne by som uvedenú vetvu použil na privrúbľovanie inej odrody. Nie som si istý či Stanley je dostatočne samoopelivá odroda.
Ďakujem za každú radu.
MD
Myslím si, že ten strom má podstatne menej než 10 rokov.
Ale k veci:
Problém je v pravej polovici stromu (pri pohľade na foto 2). Tu konáre výškou prerastajú stredník a minimálne jeden z nich je aj rovnako hrubý, ak nie hrubší ako stredník. Hrozí tzv. prestavba koruny, čo by viedlo k jej zdeformovaniu a zrušeniu pyramídového tvaru. Škoda, že ste tie konáre vpravo nechali takto narásť, na to slúži letný rez, aby sa to priebežne korigovalo. Náprava je možná tak, že pri predjarnom reze ten nežiadúco dominujúci konár vpravo skrátite a zároveň odkloníte do tupšieho uhla (teda viac k horizontále). Skrátenie by bolo ideálne spraviť tzv. rezom na prevod (strihá sa tesne nad výhonkom, ktorý odstupuje z daného konára do strany - von z koruny). Takú možnosť tam z fotky príliš nevidím, problémom je totiž aj to, že konáre v pravej časti koruny sú veľmi málo rozvetvené. Ak nie je možný rez na prevod, je vhodné pomôcť si tzv. dvojstupňovým sektorovým rezom (DSR) - ak si tu naťukáte do vyhľadávania "DSR - technika a benefity", zobrazí sa Vám vlákno, kde je jeho princíp vysvetlený. Z fotky to tiež nie je celkom jasné, ale zdá sa, že pravá strana stromu je prehustená a možno by bolo vhodné jeden z tých zahusťujúcich konárov úplne odstrániť (rezom na konárový krúžok). To čo je veľmi dôležité - ten nežiadúco dominujúci konár vpravo treba odkloniť do tupšieho uhla (buď rozperkou, alebo radšej vyviazaním). Alternatívou je aj postup bez skrátenia v predjarí, spraviť len odklon a skracovací rez až v lete.
{ Sú aj iné postupy ako oslabiť rast nevhodne dominantného konára - krúžkovanie (odstránenie cirkulárneho pruhu kôry), alebo priškrtenie pevným drôtom. Tieto metódy zredukujú tok miazgy do daného konára a oslabia jeho rast. Ak s tým ale nemáte skúsenosti, tak to radšej neskúšajte }.
P.S.: opelivosť vôbec neriešte, to porieši za Vás príroda) IH
Miro27
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 05 Dec 2020, 21:41
Bydlisko: okr. Malacky, 174 m n. m.

Rez slivky

01 Okt 2021, 23:35

Ďakujem pán Hlavatý za rozsiahlu odpoveď a Vaše odporúčania.

Čo sa týka rezu ovocných stromov, stále sa učím ako ho správne aplikovať v praxi. Postupne zisťujem (už pár rokov), že i keď sú všeobecné princípy a postupy pri reze ovocných stromov veľmi užitočné, vždy je potrebné brať do úvahy aj rastové vlastnosti jednotlivých ovocných druhov, dokonca aj odrôd, ktoré aj v prípade rovnakého prístupu pri reze rastú odlišne.
Aktuálny stav uvedenej slivky je zrejme spôsobený (aj) mojím nedôsledným výchovným rezom resp. neskracovaním jednoročných výhonkov s úmyslom vyhnúť sa "metliam" ako aj podporiť premenu listových púčikov na kvetné. No a nové letorasty sa predĺžili takmer všetky iba z koncového púčika. Vtedy som ešte nevedel, že slivka sa nebude chcieť vetviť "sama" a bude treba jej k tomu dopomôcť. Predpokladám, že ešte stále je možné využiť na predmetnej slivke kombináciu výchovného a udržiavacieho (aj presvetlovacieho) rezu, podľa potreby.

Viete mi poradiť do akého starého "dreva" môžem u slivky urobiť zakrátenie? (2-3 ročného?)

Chcel som vykonať letný rez po obratí úrody, ale kým som k tomu dostal, bolo už po lete a zrazu začiatok októbra. Rez nechám teda na až na jarné obdobie. Správne ste si všimli, že vetvy na pravej strane rastú silnejšie v ostrejšom uhle k stredníku. Naopak na ľavej strane rastú viac horizontálne. Popravde, neviem presne čo tento rozdiel spôsobuje.

MD
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez slivky

02 Okt 2021, 07:22

MD: Skráťte len jednoročné výhonky, iba ak by to bolo potrebné tak režte maximálne 2-ročné drevo.
Hlavné zásady výchovného rezu: Ak sa výhonky nechcú vetviť a rastú nadmerne do dĺžky, dobrým prostriedkom, ako ich k tomu primäť a zároveň ich vhodne skrátiť a "roztvárať" korunu, je dvojstupňový sektorový rez (DSR). Ak konárik rastie príliš strmo až kolmo nahor, treba ho odkloniť do tupšieho uhla. Pri výchovnom reze je veľmi vhodné používať rez na prevod (ak sa dá). Priebežne tiež odstraňovať nevhodné výhonky (rastúce nevhodným smerom, príliš zahusťujúce, križujúce atď.). IH
Miro27
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 05 Dec 2020, 21:41
Bydlisko: okr. Malacky, 174 m n. m.

Rez slivky

02 Okt 2021, 08:34

Ešte raz veľmi pekne ďakujem. Na jar sa do toho pustím :D .

MD
Napísať odpoveď