Ochrana stromků před zvěří

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Peb
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

24 Jan 2023, 23:04

hugovotr napísal:
24 Jan 2023, 10:27
Taky možnost 🤭
M.H napísal:
24 Jan 2023, 22:22
Pěkná chránička to jo. :thumbup:
Šach mat :)

Ja som pred rokmi robil v záhrade 350 m pletiva .betónové stĺpy, pletivo 2 m vysoké ..teraz vela krát večer počuť diviaky a vysokú ako prechádzajú popod zahradu .neviem si predstavit niečo bez plotu pestovať ..možno tak 20 rokov vzad sme mohli sadiť zemiaky kapustu na lúke bez toho , aby sa toho niečo dotklo..
BB kraj 460 mnm
PeterS
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03

25 Jan 2023, 21:58

Peb napísal:
24 Jan 2023, 23:04
Ja som pred rokmi robil v záhrade 350 m pletiva .betónové stĺpy, pletivo 2 m vysoké ..teraz vela krát večer počuť diviaky a vysokú ako prechádzajú popod zahradu .neviem si predstavit niečo bez plotu pestovať ..možno tak 20 rokov vzad sme mohli sadiť zemiaky kapustu na lúke bez toho , aby sa toho niečo dotklo..
Veru tak, stavy raticovej zvery lámu rekordy, diviakov u nás na juhu obmedzil africký mor, ale predtým to bolo priam hrozné. Viacerí poľovníci sa mi vyjadrili, že kým netreba platiť odškodné za škody na úrode, tak sa to dá, potom to balia. Systém je podľa nich zle nastavený, poplatky vysoké, motivácia udržiavať stavy na prijateľnej úrovni nízka až žiadna. Dnes máme zver aj tam, kde pred rokmi iba zablúdila. Druhý problém sú zanedbané pozemky, doslova vznikajú 20-30 metrov za záhradami a rýchlo si ich podmaňuje príroda. Následne sa stávajú úkrytom zveri a to doslova pod záhonmi zeleniny a zemiakov, tá len počká kým sa zvečerí a hody má pod nosom. Navyše sa zver stretáva s neškodnými ľuďmi, tak stráca plachosť. Pomaly ju budem môcť uloviť s nožom na násade o metly ako pračlovek. Lebo niekedy po sebe pozeráme a tá jelenia na mňa zazerá štýlom "čo chceš" :D .
Tento rok na Spiši aj mňa čaká dvojmetrový plot, lebo inak sa to nedá. Susedia problém dosť ignorovali, ale minulý rok sa zver naučila nájsť miesta, kde sa dá plot podliezť a osmelila sa prechádzať zo záhrady cez záhradu, takže koniec zemiakom a začínajú tiež pokukovať po dierach v plote, že čo s nimi.
Napísať odpoveď