Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

02 Jan 2022, 20:47

vysloužil napísal:
02 Jan 2022, 19:15
Nechci být šťoural, ale přeroubování15 - 20ileté třešně je vyšší dívčí. Pro běžného amatéra je to odsouzeno k neúspěchu. Jestli Vám plody nevyhovují (proč vlastně?) vykopejte ho a nasaďte nový. Je sice možné, že z neúspěšně přeroubovaného pahýlu vyrazí vlky, které lze příští rok úspěšně naroubovat kopulací, ale vzniklé řezné rány se nezahojí a strom bude živořit.
Pokud by šlo o jabloň nebo hrušeň, tam je samozřejmě přeroubování na místě.
Charles písal, že strom sadil jeho otec, takže je pochopiteľné, že ho chce zachovať. Stojí na hranici pozemkov, takže po jeho vykopaní by asi sused nesúhlasil so zasadením nového stromu na tom istom mieste.
Riziko, že sa to pri čerešni v tomto veku nepodarí, je samozrejme vysoké (aj ak sa vrúble ujmú, hrozí v mieste štepenia glejotok, redukciou listovej plochy sa strom oslabí, následne môže podľahnúť monilióze či apoplexii atď.). Za pokus ale nič nedá. Myslím, že v tomto prípade nie sú prioritou záhradkárske záležitosti, ale ide o čosi viac. Poznám to dobre. IH
Radovan

02 Jan 2022, 21:09

Charles píše, že strom je malý (vo veľkosti 5 ročného stromu na mahalebke). Otázne je, či strom rodí zlé ovocie kvôli odrode, alebo kvôli slabému rastu. Po preštepení sa to nemusí zlepšiť, ak je poškodená koreňová sústava. Ten slabý rast mi to nejako evokuje. Predpokladám, že pred 15 -20 rokmi ešte čerešne na zakrslých podpníkoch neboli bežne v predaji.
Každopádne za pokus to stojí, keď nič tak aspoň skúsenosti z toho budú. Kozej nôžke by som sa tiež vyhol. To je potrebné si dobre natrénovať. Bežne používam plátkovanie. Len nezabudnúť kambium na kambium, teda brať do úvahy rozdielnu hrúbku kôrky na podpníku a vrúbli. Veru, nie je to len tak šup šup, ako napichať vrúbľe za kôrku.
charles91
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

02 Jan 2022, 23:45

Ivan Hlavatý napísal:
02 Jan 2022, 20:47
vysloužil napísal:
02 Jan 2022, 19:15
Nechci být šťoural, ale přeroubování15 - 20ileté třešně je vyšší dívčí. Pro běžného amatéra je to odsouzeno k neúspěchu. Jestli Vám plody nevyhovují (proč vlastně?) vykopejte ho a nasaďte nový. Je sice možné, že z neúspěšně přeroubovaného pahýlu vyrazí vlky, které lze příští rok úspěšně naroubovat kopulací, ale vzniklé řezné rány se nezahojí a strom bude živořit.
Pokud by šlo o jabloň nebo hrušeň, tam je samozřejmě přeroubování na místě.
Charles písal, že strom sadil jeho otec, takže je pochopiteľné, že ho chce zachovať. Stojí na hranici pozemkov, takže po jeho vykopaní by asi sused nesúhlasil so zasadením nového stromu na tom istom mieste.
Riziko, že sa to pri čerešni v tomto veku nepodarí, je samozrejme vysoké (aj ak sa vrúble ujmú, hrozí v mieste štepenia glejotok, redukciou listovej plochy sa strom oslabí, následne môže podľahnúť monilióze či apoplexii atď.). Za pokus ale nič nedá. Myslím, že v tomto prípade nie sú prioritou záhradkárske záležitosti, ale ide o čosi viac. Poznám to dobre. IH
Presne ako píše p.Hlavatý. Strom bol na hranici pozemkov - v minulosti. S súčastnosti pri presnom vymeraní pozemku je na susedovej strane, takže majiteľ v kompetencii zhodnocovateľa je sused. Nejde mi o vysadenie nového.
Nemám čo stratiť. Z vrúbľovania nemam obavu, skor z tých vrúbľov, preto hľadám najschodnejšiu cestu.
Uvažujem aj o postupnom prevrubľovaní, s tým, že by som začal zhora ( Apikálna dominancia), a další rok nižšie časti.
Hľadam informácie aj o letnom vrúbľovaní, čo by mohla byť tiež zaujimavá alternatíva v mojom prípade.
charles91
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

03 Jan 2022, 00:06

Radovan napísal:
02 Jan 2022, 21:09
Charles píše, že strom je malý (vo veľkosti 5 ročného stromu na mahalebke). Otázne je, či strom rodí zlé ovocie kvôli odrode, alebo kvôli slabému rastu. Po preštepení sa to nemusí zlepšiť, ak je poškodená koreňová sústava. Ten slabý rast mi to nejako evokuje. Predpokladám, že pred 15 -20 rokmi ešte čerešne na zakrslých podpníkoch neboli bežne v predaji.
Každopádne za pokus to stojí, keď nič tak aspoň skúsenosti z toho budú. Kozej nôžke by som sa tiež vyhol. To je potrebné si dobre natrénovať. Bežne používam plátkovanie. Len nezabudnúť kambium na kambium, teda brať do úvahy rozdielnu hrúbku kôrky na podpníku a vrúbli. Veru, nie je to len tak šup šup, ako napichať vrúbľe za kôrku.
Strom ma asi 3,5 m, je vhodný na prevrubľovanie. Rast bol dlhé roky slaby pre jeho miesto na ktorom je vysadený. (Stavebná činnosť, zle podložie - nasypovisko, vysadená na vyvyšenine). Teraz rastie značne lepšie.
Vďaka.
EL Edgar
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 09:09
Kontaktovať používateľa:

07 Jan 2022, 20:31

Celkom zaujímavá publikácia. Jedna z najstarších v mojej knižnici. Prvé vydanie z roku 1986.
Prílohy
Vrúbľovanie očkovanie rozmnožovanie 1986
Vrúbľovanie očkovanie rozmnožovanie 1986
Edgar
PeterS
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03

07 Jan 2022, 22:55

Mňa by zaujímali rozdiely dulových podpníkov. Dnes som sa stretol s ponukou na dulu Adams. Aká je tá oproti našim klasickým MA-MB-MC? Medzi dulovými podpníkmi sú veľké rozdiely, preto by som rád o tomto podpníku niečo zistil.
Ivan Hlavatý
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

08 Jan 2022, 07:37

PeterS napísal:
07 Jan 2022, 22:55
Mňa by zaujímali rozdiely dulových podpníkov. Dnes som sa stretol s ponukou na dulu Adams. Aká je tá oproti našim klasickým MA-MB-MC? Medzi dulovými podpníkmi sú veľké rozdiely, preto by som rád o tomto podpníku niečo zistil.
Podrobné informácie o hruškových podpníkoch nájdete aj tu na fóre vo vlákne "Podpníky pre hrušky" (viď foto 1).
Na foto 2 máte prehľad hruškových podpníkov od Mirka Přasličáka. IH

Screenshot_20220108-073429_Chrome.jpg
Screenshot_20220108-074347_Drive.jpg
PeterS
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03

08 Jan 2022, 21:57

Ďakujem. Moja chyba, hľadal som to zle. Adams mi vo vyhľadávaní nenašlo a neprišlo mi na um hľadať tému o podpníkoch. Pardon za množenie príspevkov.
EL Edgar
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 09:09
Kontaktovať používateľa:

15 Jan 2022, 20:27

Skúšali ste už niekedy vrúbľovanie do klina?
Nebude to najjednoduchší , ani bežný spôsob, ale asi má svoje plusy...
Prílohy
Vrúbľovanie do klina
Vrúbľovanie do klina
Edgar
Napísať odpoveď