Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

vysloužil
Príspevky: 4705
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 08:26

Jen věcná připomínka: Postřikovač jsem skladovat v teple, jen samotná prázdná teleskopická trubka ( voda by z otevřené trubky vytekla) zůstala přes zimu v boudě. To je teď ale úplně vedlejší. Každopádně - schovat se za přezdívku a hrabat se v osobním a profesním životě jiného účastníka, co se přihlásil plným jménem, to mi přijde opravdu ubohé.
Slušné a necenzurované fórum asi někomu vadí.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2212
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 10:18

Ambrož napísal:
18 Apr 2023, 09:36
Napsal jsem to gramaticky a skladebně správně?
Skladebně ne, ale v gramatice jen 9 chyb. Lepšíte se.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 11:46

Ambrož napísal:
18 Apr 2023, 09:27
Otřesnou gramatiku a stavbu větx zapříčinilo poúnorové školství. Navíc všichni nemají gebíry na to, aby se stali novými Jirásky, Švandrlíky, nebo dokonce J. Seiferty. Původní textx někdo zeditovalx tak, že se opravdu nedá číst. A k různým eventualitámx jen to, že když to bude původní informace a my nebudeme znát omáčkux kolem a tazatel to na sebe nevyklopí, to zamená, že známex jen položenou otázku, tak to nelze považovat za pokrytectví. Např.: Jak a kdex je vhodné skladovat postřikovač XYZ s příslušenstvím, aby nedošlo k jeho žádné újmě? Ještě otázka - Napsal jsem to gramaticky a skladebně správně?
Odpověď: ne. ;) Špatně umístěné čárky jsem opět vyznačil červeným křížkem, jde o stejný typ chyby jako v předchozím příspěvku. Ostatně psaní čárek si lze dohledat a naučit na internetu, není to nic obtížného. Např. velmi obsáhlá a jedna z nejlepších přírůček češtiny je zde: https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=150
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2186
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 12:08

Jedna věc se panu Ambrožovi upřít nedá. Vytrvalost, píli, jistou zarputilost a odvahu bojovat sám proti všem. Něco společného se včelami jistě má.
(Ty jsou taky někdy a někde dost otravné a obtěžující).

Možná by si tady měl přivést nějakou pomoc. Nebo přivézt.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hawkeye
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 12:14

Rafael napísal:
18 Apr 2023, 12:08
Jedna věc se panu Ambrožovi upřít nedá. Vytrvalost, píli, jistou zarputilost a odvahu bojovat sám proti všem. Něco společného se včelami jistě má.
(Ty jsou taky někdy a někde dost otravné a obtěžující).

Možná by si tady měl přivést nějakou pomoc. Nebo přivézt.
...alebo si položiť otázku, prečo vo svojom "vytvalom, pilnom, zarputilom a odvážnom" boji zostal osamotený.
Sám tu, sám na Zahrada.cz ... H.
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 13:32

Zdravím všechny přátele na cestě. Na cestě za poznáním přírody, různých způsobů hospodaření a z něho pramenícími úspěchy, ale občas i prohrami.
Kdyby se mě někdo ptal, proč přátele, prostě proto, že zahrádkáři si zvolili takové oficiální oslovení. A tak ho používám i při rozhovorech s těmi, kdo se nějakým způsobem hrabou v zemi a přináší jim to - sem tam - radost.
Obdivuji všechny, kteří stíhají realizovat své plány a při tom i pomáhají lidem v okolí. V tuhle chvíli například vím, že bych měl upravit stromy na čtyřech zahradách, že to bude tak 20 hodin práce. A vedle toho bych měl dělat i na svém. Dík tomu, že málo kdy dokážu odříct, když po mě někdo chce pomoct, nejsem na svém, nejsem doma, kde také chybím.
Mám přátele, kteří se snaží využívat informace směřující k pokroku různými směry. Někdo drží vše v bio, někdo není ochoten hrdě koukat, jak s úrodou spousty rostlin dokáže zatočit příroda. Je zajímavé, že škůdci si své hostitele málo kdy zničí úplně, zato houby a bakterie jsou nemilosrdné. A tak mám přátele, kteří sáhnou pro přípravky na hraně bio, nebo i pro ty, které nám státní zdravotnický dohled ještě dovoluje používat. V míře takové, jakou si zvolí.
Stejně tak je to s hnojivy. Mám problém s definicí syntetických hnojiv. Jediné, co jsme schopni syntetizovat nebo vlastně na katalyzátoru převést ze vzduchu do amonného kationtu je přírodní dusík. Veškerá hnojiva pocházejí ze zásob prvků a sloučenin, které si naše Země vytvořila v době, kdy vznikala.
No a možná tady vzniká rozdíl v pojetí hospodaření. Tak trochu militantní skupiny permakulturní, které se snaží na půdách, které byly již mnohokrát přeorány, vytěženy a nechány ladem, zavést pořádek, který je podobný kořistění pračlověka, prvního zemědělce. Snad Sepp Holzer je na tom jinak. Hospodaří nejspíše tam, kde ještě lidská motyka nekopla, ale jeho "teraformace" jsou energeticky úžasně náročné, nejsem si jistý, jestli energie do úprav (mechanizace, pohonné hmoty) a dalšího co předvádí se může vrátit v bioprodukci daných míst. Ale jako marketingový záměr skvělé.
No a vedle toho jsou ti, kteří mají výrazně omezenou plochu pro přilepšení si zahrádkařením, zahradničením. Beru permakulturisty tak trochu za sobce. Na nesrovnatelně větší ploše vypěstují podstatně méně než by se slušelo. Jedlý les, sázení semenáčů, stromy bez úprav koruny. Tam, kde by se slušelo něco jiného, aby to uživilo a radost přineslo mnoha dalším, na dělené ploše. Kdybychom dali dohromady, kolik vypěstují na určité ploše malí zahrádkáři a permakulturisté, kdo by vyšel jako ten, kdo dělá pro současné a budoucí více?
A ač mám vzdělání blízko zahradnickému, nikdy bych se nezval zahradníkem. Možná jsem poučený a poučující zahrádkář. Stejně jako mnoho dalších tady.
Jsem rád, že jsem si přečetl příspěvek přítele z Hospůdky na Mýtince, přeju mu aby se v rodině vše v dobré obrátilo, zdravím pány doktory, kteří dávají občas i jiný rozměr pohledu na hospodaření, zdravím ty kdož pracují ve stavebnictví a hledají, kde je něco nového, pekaře, učitele, prostě všechny, kdo mají zahradu jako koníček, ne zaměstnání. Mnoha z přispěvovatelů mohu závidět jak a kolik toho zvládnou. Na bývalé fórum jsem přispíval více, byli tam mnohem více lidí začátečníků, tady mi přijde, že je tu spousta lidí, kteří mají okolo pěstování jasno a vlastně se jen ujišťují o tom, jestli je to, co dělají, v pohodě. A když se i ti noví ptají, dík tomu, co si přečetli, vědí na co se ptát...
Pan Ambrož bude určitě časem méně radikální, ono s léty člověk v zahradě zjišťuje, že nemusí být vše takové, jak se zdá. Co naštve, je když si něco vykonstruujeme a ono nás to po mnoha letech vypeče. Když první, druhá, třetí sklizeň není taková, v jakou jsme doufali a přesvědčení nám nedovolí roubovat. Jeden známý, opravdu Zahradník říkal, že do padesáti by byl ochoten se za to jak řezat stromy i pral, ale teď, když je v důchodu už dává šanci i jiným.
Musíte si uvědomit, že to není jako se nám tvrdí, že je vše buď černé nebo bílé. A říkat, že odstínů šedi je jen padesát? To je trapné. To bychom se nikdy nikam nedostali a mohli zůstat v posteli. Bez př. Hlavatého, Vysloužila by to nebylo ono nejen tady, ale ani na výstavě ovoce v Trenčíně, v odborných časopisech, které čtou Zahradníci v SR, ČR. To si pane Ambroži uvědomte. Udělejte si rešerši, kolik a kam toho napsali. Vy sice máte na svých stránkách příspěvků opravdu mnoho, ale Vaší publikační činnost neznám.
host

IP:  112.100

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 16:29

Jako na staré mazací zahradě...
Karta se obrátila.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 16:38

okenkodozahrad napísal:
18 Apr 2023, 13:32
Zdravím všechny přátele na cestě. Na cestě za poznáním přírody, různých způsobů hospodaření a z něho pramenícími úspěchy, ale občas i prohrami.

No a vedle toho jsou ti, kteří mají výrazně omezenou plochu pro přilepšení si zahrádkařením, zahradničením. Beru permakulturisty tak trochu za sobce. Na nesrovnatelně větší ploše vypěstují podstatně méně než by se slušelo. Jedlý les, sázení semenáčů, stromy bez úprav koruny. Tam, kde by se slušelo něco jiného, aby to uživilo a radost přineslo mnoha dalším, na dělené ploše. Kdybychom dali dohromady, kolik vypěstují na určité ploše malí zahrádkáři a permakulturisté, kdo by vyšel jako ten, kdo dělá pro současné a budoucí více?
Zajímavá úvaha hodná zamyšlení. Promiňte mi, že tak činím ve veřejném prostoru.

Není to tak dávno, kdy půdu vlastnilo mnoho, opravdu mnoho rodin. Tak jako nám, hodně z ní "pošlo". Něco pod novou križovatku u domu, něco pod družstevní kravín, část pod městské smetiště. A něco prodali dlouholetí důchodci, nevědíce, že majetek nevlastníme, pouze spravujeme pro potomky. Takže ti nehloupí mají, my další jsme museli kupovat (nemuseli, ale co bych se válel na exotických ostrovech) a někdo se uspokojil s málem. Nechci být jízlivý, ale každému podle jeho potřeb a jeho zásluh.

U té plochy, potřebné pro permakulturní vs. "tradiční" současné pěstování, jste do své úvahy zahrnul jen čistou plochu finální plodiny, nebo i plochy potřebné pro dodatečné hmotní a energetické vstupy, potažmo stroje a technologie, potřebné k dosažení finálního výnosu, ať nežeru, za deset let, pro zjednodušení vztaženo na standardní dotační "dobytčí jednotku"?

Sepp Holzer je kapitola sama o sobě, domnívám se, že jeho hlavním produktem je prodej kurzů a vedlejším prodej výpěstků do ekobiohogofogohipster restaurací ve stylu "když na to ti lidé mají..." Ale věděl jste, že začal hospodařit svou permakulturou na plochách, kde byla daň z pozemků desetinová, prý z důvodu nízkých výnosů v tamních podmínkách? Po pár letech jemu na permakulturní plochy daň vrátili na původní, tedy desetinásobnou hodnotu, ale ostatním moderně hospodařícím rolníkům ji nechali sníženou...

A když se vrátím k té půdě, zřejmě máme každý jiný názor, v jakém stavu bychom ji měli předat potomkům. Včetně té zahrádkářské.
Vidět věci v širokých souvislostech a v dalekých horizontech není dáno každému. Úzká specializace současné společnosti nasadila mnohým klapky na oči.
ariadna30
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 17:07

Nebola som si celkom ista ako presne suvisi meno Ambroz s vcelarstvom ale uz som si to nasla😀
A vopred sa ospravedlnujem vsetkym ktorym vadi nedodrziavanie gramatickych pravidiel😀

Prikladam niekolko vyrokov ktore sa pripisuju svatemu Ambrozovi. Storocia stare napriek tomu stale aktualne:

Ak máš vo svojom šatníku dve košele, jedna patrí tebe a druhá človeku, ktorý žiadnu košeľu nevlastní.

Nestačí len blaho želať, pre blaho musíme aj niečo urobiť.

Nik sa vskutku neuzdraví, ak pri tom zraňuje iných.

Je ľahšie múdro vyzerať, ako múdro hovoriť.

Je ozajstnou úľavou, ak máme niekoho, s kým môžeme zdieľať svoje vnútro, komu môžeme otvoriť srdce a zveriť mu svoje tajomstvá.

Hovoriť či mlčať? Mlčanie môže byť niekedy výrečnejšie ako slovo. No je dôležité, aby slovo vychádzalo z lásky a aby mlčanie nepochádzalo zo strachu.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

18 Apr 2023, 17:19

ariadna30 napísal:
18 Apr 2023, 17:07

Ak máš vo svojom šatníku dve košele, jedna patrí tebe a druhá človeku, ktorý žiadnu košeľu nevlastní.
Tento prehnane akcentovaný princíp solidárnosti na úkor zásluhovosti vyborne akceptuje aj náš dôchodkový systém. Nakoniec sa už nikomu nebude chcieť robiť a platiť, lebo však tí druhí. Pôjdeme a zoberieme mu tú druhú košeľu. A pre istotu obi dve, už sa ich nanosil dosť.
Pamätajte, ľudia sa nikdy nemenia, menia sa len technológie, ktoré používajú.
Napísať odpoveď