Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 13:30

Naozaj sa uz neda obycajna akumulatorova kyselina kupit v kazdej druhej drogerii? Peroxid vodika u nas v meste este predavaju jedine farby-laky (teda dufam ze este). Akurat si musia zapisat cislo obcianskeho a ucel pouzitia.
Inak ja na upravu pH dazdovej vody pouzivam prave kyselinu sirovu. Zachytavam ju betonovej podzemnej nadrzi a je to na mierne zvysenom pH poznat. Ale na 20L kybel staci 8 - 10 kvapiek a robim to len pre niektore specialne rastliny.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 13:39

Rafael napísal:
03 Aug 2023, 11:38
Ono je to stejně jedno protože kyselina dusičná i sírová jakožto prekurzory výroby výbušnim, spolu s dalšími zajímavými chemikáliemi nejsou běžně dostupné.
Viz. třeba tady:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_l% ... u%C5%A1nin
Já jsem kyselinu sírovou (tou okyseluju hruškový kvas), dusičnou i solnou (tou snižuju pH v bazénu) koupil v prodejně s barvami.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 13:46

jen ze zvědavosti jsem se podíval například sem. Řešit kyselost půdy kyselinou mě nikdy nenapadlo, ale je to zajímavá rada. W.
https://www.drogerie-ppv.cz/kyselina-du ... kup101.php
Naposledy upravil/-a walter v 03 Aug 2023, 13:51, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 13:46

Akumulátorovou kyselinu jsem kupoval naposled před pár léty ve vesnickém železářství.
Do kvasu a raději i do zásoby.
Teď netuším jak je to s její dostupnosti. Ale je hodně zředěná tak by snad měla být ještě dostupná.
(Možná, snad, protože pro chemika by neměl být problém si ji destilaci zkoncentrovat).

Ono přece ty restrikce a pak taky automobilové akumulátory jsou už bezúdržbové...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 14:00

Tady v Kompostárně se takové OT snad snese..

Kdysi jsem ve vesnické lékárně kupoval jod. Paní byla přímo zděšena. Asi si myslela, že jsem nějaký vařič drog.
Neprodala mi ho.
Ale ptala se na co to tak potřebuji. Původní účel, zkoušku zcukření, absence škrobu v obilním mázu jsem ji zamlčel. Řekl jsem, že chci zkusit vařit pivo.
Tak to jo, udělám vám Lugolův roztok, byla ochotná.
Ale čistý jod vám nedám!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 14:02

Rafael napísal:
03 Aug 2023, 13:46
Akumulátorovou kyselinu jsem kupoval naposled před pár léty ve vesnickém železářství.
Do kvasu a raději i do zásoby.
Teď netuším jak je to s její dostupnosti. Ale je hodně zředěná tak by snad měla být ještě dostupná.
(Možná, snad, protože pro chemika by neměl být problém si ji destilaci zkoncentrovat).

Ono přece ty restrikce a pak taky automobilové akumulátory jsou už bezúdržbové...
No, hodně zředěná - nevím, prodává se 32%, to je docela silná kyselina.
Nevím, jestli se dá kyselina sírová snadno destilovat, její bod varu je, myslím, o dost vyšší než vody. Proto je taky bezpečné ji přidávat do kvasu, protože se díky tomu do destilátu nedostane.
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 14:26

Tam, kde jsem kdysi kupovala kyselinu sírovou do bazénu já, tak jí už neprodávají. Jestli si dobře pamatuji, tak mi říkali, že by si museli vyřizovat nějaké speciální povolení.
Olomoucko 220 m n. m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 14:35

Do toho kvasu se ji nepřidává moc...
*
A s tím zkoncentrováním destilací si to možná pletu s dusičnou.
*
Ale až se vrátí z práce žena s tabletem kde mám přihlašovací údaje k jednomu webu napíšu víc.
(Já to nikdy nedělal protože v raném a blbém mládí jsem měl zdroje).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 15:24

Štěpánka.3 napísal:
03 Aug 2023, 14:26
Tam, kde jsem kdysi kupovala kyselinu sírovou do bazénu já, tak jí už neprodávají. Jestli si dobře pamatuji, tak mi říkali, že by si museli vyřizovat nějaké speciální povolení.
https://www.drostra.cz/?ctrl=d&pid=73012
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

03 Aug 2023, 19:15

A co okyselovat jablečnými výpalky?

Když moštujeme jablka, dávám zbytky k borůvkám. Akorát se objeví dost semenáčků :D .

K okyselení dobře poslouží běžně dostupná kyselina citronová.
Napísať odpoveď