Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

včely

13 Apr 2023, 14:30

Co tak vsetky posledne prispevky od 12.4. dat do vlakna Ring volny?
viewtopic.php?t=353

Pretoze je to tu zapas za zapasom a tieto zapasy maju so vcelami fakt pramalo spolocne.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

včely

13 Apr 2023, 14:33

ariadna30 napísal:
13 Apr 2023, 14:30
Co tak vsetky posledne prispevky od 12.4. dat do vlakna Ring volny?
viewtopic.php?t=353

Pretoze je to tu zapas za zapasom a tieto zapasy maju so vcelami fakt pramalo spolocne.
A tak to bylo pohodové fórum :?
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

13 Apr 2023, 14:55

Někoho to zjevně baví a někteří to možná rádi pro pobavení se zájmem čtou.
Ale plevelí, znehodnocuje a znečitelňuje to odborné vlákna. Kdo se má tím prokousávat?!

Když máme Vtipy a Ring Volný, Kompost, tam kde to hnije, proč se takové boje neodehrávají tam?
Koho to baví, ať se vyřádí a čte si to v tom Ringu.

Proto bych chtěl taky poprosit admina ať ty "Perly" nemaže, ale když bude mít čas a náladu o přesunutí těch bojových příspěvků tam.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

13 Apr 2023, 16:08

:thumbup:
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

včely

13 Apr 2023, 21:57

Petr z H. napísal:
13 Apr 2023, 10:19

Ze svého okolí (i několika svách pokusných kousků) bohužel vím, jak vypadají plody semenáčů. A také vím, v jakém věku a stavu semenáče odcházejí. Nebudu mu kazit nadšení, brzy to zjistí sám.
Napadlo vás, že to není tvrzení, ale zkušenost? Vy máte svou, já svou. Lidé si často pletou pojmy "názor" a "fakt", u mne je to opravdu málokdy. Navíc prostoru máme celkem dostatek, času relativně dost a i místo na palivo do grilu či udírny.
Co mohu výsadbou dvaceti semenáčů za tři roky ztratit? Někdo by řekl "čas", ale jak už jistě víte, televizi nemáme a "na zahradě" žijeme. Mohu jedině získat. Buď ovoce nebo palivo. My nemusíme do sadu lít denně šest kubíků vody ani platit za energii na to, ani za hnojiva. Dokonce nemusím platit za posilku a stepovat tam na pásu.
To jen tak na okraj.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

včely

13 Apr 2023, 22:01

ariadna30 napísal:
13 Apr 2023, 14:30
Co tak vsetky posledne prispevky od 12.4. dat do vlakna Ring volny?
viewtopic.php?t=353

Pretoze je to tu zapas za zapasom a tieto zapasy maju so vcelami fakt pramalo spolocne.
A pritom stačilo tak málo. Aby diskutéri hodnotili obsah príspevku a nie diskutujúceho. Žiaľ, k tomuto trendu sa pridal aj admin.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

včely

13 Apr 2023, 22:18

ChlapeczDediny napísal:
13 Apr 2023, 21:57
Napadlo vás, že to není tvrzení, ale zkušenost? Vy máte svou, já svou. Lidé si často pletou pojmy "názor" a "fakt", u mne je to opravdu málokdy. Navíc prostoru máme celkem dostatek, času relativně dost a i místo na palivo do grilu či udírny.
Co mohu výsadbou dvaceti semenáčů za tři roky ztratit? Někdo by řekl "čas", ale jak už jistě víte, televizi nemáme a "na zahradě" žijeme. Mohu jedině získat. Buď ovoce nebo palivo. My nemusíme do sadu lít denně šest kubíků vody ani platit za energii na to, ani za hnojiva. Dokonce nemusím platit za posilku a stepovat tam na pásu.
To jen tak na okraj.
Vy ale mluvíte úplně o něčem jiném. Já jen poznamenal, že semenáče vám téměř jistě moc radosti neudělají, vyselektovat nějakou slušnou odrůdu je běh na dlouhou trať a zkoušení tisíců křížení. Jakous takous šanci máte s meruňkou či tuzemskou broskvoní, u ořešáku je šance už podstatně horší, ale jiné ovocné druhy jsou spíš utopie. Můj příspěvek byl o tom, že lidský život je příliš krátký na takovéto amatérské zkoušení, a že nesrovnatelně lepší užitek (v podobě kvalitních plodů) by vám přineslo obětovat trochu financí a vysadit nějakou rozumnou odrůdu, když v tomto směru je výběr obrovský. A nebo si na ty semenáče něco slušného naroubovat, rouby není problém třeba od zdejších pěstitelů sehnat (včetně mě). Poznamenal jsem také, že není pravda, že by semenáče žily nějak významně déle než roubovance, a už vůbec není pravda, že by semenáče byly odolné proti škůdcům a chorobám. Opak je totiž pravdou. Ale je to samozřejmě vaše věc a vaše energie a čas, pokud si to potřebujete ověřit na vlastní kůži. ;) Mnozí z nás už tu zkušenost udělali, takže můžeme nabídnout jen dobře míněnou radu. Je jen na vás, jak s ní naložíte.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  18.170

včely

13 Apr 2023, 22:34

ChlapeczDediny napísal:
13 Apr 2023, 21:57
Co mohu výsadbou dvaceti semenáčů za tři roky ztratit?
Nejako sa v tom strácam. Trojročný semenáč napr. jablone zrejme nedokáže zaplodiť, tak koľko rokov mali stromčeky pri výsadbe? A ich pôvod? Predpokladám že tri roky od výsadby už prešli, máte teda už aj nejaké výsledky?
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Ring volný, Kompost, Tam kde to hnije apod.

13 Apr 2023, 22:36

Myslím, že vám rozumím, ale myslím, že sa vy mě moc ne.
My se nechystáme křizit odrůdy, pouze pěstovat semenáče a selektovat ty, které dají plody rozumné kvality a budou dostatečně odolné (v našich podmínkách). Máme pozitivní zkušenosti s jabloněmi, ořechy, broskvemi i meruňkami, u hrušek čekáme na hodnotilné výsledky.
Myslím, že jsem nikde netvrdil, že semenáče jsou odolné chorobám a škůdcům, ale že mohou být. V souvislosti s tím, jak nemohou mít různou odolnost stromky stejné odrůdy (na jednom stanovišti). Když mám deset semenačů, každý bude jiný a mohu si vybrat nejlepší z nich a s ostatnými naložit, jako stát s plastovým odpadem: energeticky zhodnotit.

Moje motivace není čistě finanční. Nevěřil byste, kolik prodejců dřevin je schopno tvrdit, že semenáče neplodí a MUSÍ se přeroubovat. A pak to také tvrdí laici, protože nepřemýšlí.

Kolik myslíte, že orešáků na běžné vesnici bylo naroubovaných anebo kupovaných odrodových. Nemyslím v satelitech, bavíme se o těch vzrostlých 30-50 let starých stromech.
Naposledy upravil/-a ChlapeczDediny v 13 Apr 2023, 22:50, upravené celkom 1 krát.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

včely

13 Apr 2023, 22:47

Neregistrovaný napísal:
13 Apr 2023, 22:34
ChlapeczDediny napísal:
13 Apr 2023, 21:57
Co mohu výsadbou dvaceti semenáčů za tři roky ztratit?
Nejako sa v tom strácam. Trojročný semenáč napr. jablone zrejme nedokáže zaplodiť, tak koľko rokov mali stromčeky pri výsadbe? A ich pôvod? Predpokladám že tri roky od výsadby už prešli, máte teda už aj nejaké výsledky?
Hrušky s jablkami dokopy, to je nikdy moc nejde.

Takže, co môžem stratiť, keď ročne venujem čas zasadeniu siedmych stromov, ktoré vyrástli zo semena, buď na mieste kde sme ich dali do zeme, alebo vykopali tam, kde ich "vrana zasadila", pretože nekosíme hlava-nehlava na golf, teda majú šancu.
Toho roku sa ukazuje možnosť ochutnania prvých plodov desiatky semenáčov "starých" sliviek a čerešní.

Máme výsledky orechov, jabloní a z inej lokality broskyne. Liesky, ak som na nič nezabudol, už som hore fakt dlho.

Fakt nepotrebujeme garantované vlastnosti plodov podľa katalógu. Stačí ze budú chutiť a ak budú stromy odolné, super. A keď nie, pílku máme. A ďalšie semenáče budeme mať určite. :D
Napísať odpoveď