rosič

Tu si možete vyskúšať založenie témy, vkladanie príspevkov, príloh a pod.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

rosič

22 Feb 2023, 12:53

Zavisi aky druh pripravkov pouzivate. Ja sa v ramci moznosti snazim pouzivat "ekologickejsie" pripravky, co su vacsinou kontaktne. A tam kvalita pokrytia je rozhodujuca. Podobne napr. pri prvom jarnom postreku proti kuceravitosti. Okrem trysky potom samozrejme treba riesit aj zmacadlo. Okrem kvality pokrytia ide aj o mnozstvo postreku potrebne na dosiahnutie tohto pokrytia. Pre mna to znamena, ze potrebujem dosiahnut relativne jemnu hmlu. Pri matabi mi postacuje zelena tryska a vyssi tlak cca 3-4 bar, poriesim s tym vsetko, nemenim trysky podla druhu postreku. Trysky s vyssim prietokom (zlta) uz nie su vhodne, robia vacsie kvapky a mina sa vela postreku. Naopak, pri tryske s nizsim prietokom (oranzova) trva postrekovanie velkych stromov zbytocne dlho, ale hodi sa napr. pre niektore druhy zeleniny. Pri rosici z principu fungovania nema zmysel hovorit o tryskach, tam sa robi jemna hmla defaultne. Rosic je nevhodny do malych zahrad v obytnej zone, lebo je hlucny a neviete postrek aplikovat dostatocne lokalizovane, postriekate cele okolie. To sa hodi do vacsich monokultur mimo obce.
andre.marek
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

rosič

22 Feb 2023, 13:06

Ano, je potřeba u rosiče přemýšlet nad cíleností aplikace. To je jedna z nevýhod daná principem fungování. Ale při postřiku velkého stromu to není problém - tam prostě stříkáte do celé koruny, pokud nefouká, tak nic moc vedle nejde. Problém je u hustší výsadby, třeba různých druhů mladých stromků, tam pak hrozí zásah při postřiku.
S druhý zmiňovaným problémem - hluk - je také nutno počítat. Většina postřiků se dělá večer, nebo pozdě odpoledne, což v některých místech může dělat potíže se sousedy. Ten rosič je opravdu hlučný - je to dvoutakt.
Já mám naštěstí tolerantní sousedy z vesnického prostředí, i tak se snažím vynechávat třeba nedělní podvečery, což někdy bohužel, vzhledem k vývoji počasí a možnostem volného času není možné.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
smire
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

rosič

22 Feb 2023, 17:10

Tak som dnes postrekoval s elektrickým postrekovačom a teleskopom 3,2m. Na teleskope sa trysky vymieňať dajú. Pravdepodobne u mňa došlo k omylu tak, že ja som sa najskôr informoval na elktrický postrekovač, ktorého súčasťou sú dve hlavice na striekanie. Jedna je na vymeniteľné trysky. Keď som sa potom vypytoval, či sa dajú meniť aj na teleskope, povedali mi že nie. Oni si asi mysleli, že sa pýtam na to, či sa dajú na teleskop použiť hlavice s elektrického postrekovača. Tie sa tam použiť naozaj nedajú. Ale náhradné trysky sa vymieňať dajú.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

rosič

23 Feb 2023, 21:48

Že je to velmi hlučný strojek je neoddiskuvatelný fact.
Ale i to, že je daleko výkonnější než všichni jeho konkurenti dohromady.

Podobně jako benzínovou řetězovku nemůže žádná jiná alternativa překonat. I s tupějším nebo tupým řetězem toho nařeže ještě spoustu.
*
U toho rosiče mi m.j jeho hluku vadila i jeho velká váha. A to dost protože jsem měl problém ho na sebe navléknout. Ale to bylo způsobeno i velkou přes 10l nádrží. Tak jsem si ty popruhy navlékal když byl položený na nějakém vyvýšeném místě. Stole nebo pecku na terase.

Taky mi hodně vadilo, že jsem neviděl kolik zbývá ještě postřiku když jsem to měl na zádech. Zkoušel jsem zrcátko, ale moc se neosvědčilo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

rosič

24 Feb 2023, 16:23

Je vôbec potrebné tie stromy v aleji postrekovať? Stojí to za to? Príde mi to trochu ako zbytočnosť. Dôležitejší bude kvalitný rez. Možno by sa hodila skôr nejaká dobrá teleskopická pílka a veľká zásoba balzámu. Ono to bude vyzerať asi takto: Keď tie ovocné stromy v tej obecnej aleji nedajboh zarodia, ľudia - stádo sa tam nahrnie, oberie úrodu a pritom doláme konáre. Pár takých úrodných sezón a ani rosič Vám netreba. Keby to bolo doma na záhrade, tak je to iné. A keď nepostriekate a bude nižšia úroda, bude Vás to veľmi trápiť v tej aleji? Rosič by som vo verejnej aleji vôbec neriešil. Dobrý rez, vzdušné koruny...a opravovať poškodenia po zberačoch a vandaloch, to je podľa mňa priorita.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

rosič

24 Feb 2023, 18:19

Neviem si predstaviť starať sa o slivky bez chemickej ochrany proti voškám a v poslednej dobe aj vlnovníkovi višňovému a monílliovej spále. To by sa tie stromy ani nepodarilo zapestovať a už by boli odsúdené na zánik. Ani zberači nespravia toľko škody. V tomto prípade si myslím, že rosič je nielen rozumná ale skôr aj nevyhnutná voľba.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

rosič

26 Feb 2023, 11:52

Posledních 16 let si nedovedu práci na zahradě vůbec představit bez kvalitního motorového rosiče. Samozřejmně, má to i některé nevýhody. Hlučnost, váha, cena. Ale zejména pro mírně větší výsadby jej považuji za nepostradatelného pomocníka. Tím spíše pro použití v alejích. V pětimetrových a vyšších stromech toho klasickým ručním ani elektrickým postřikovačem moc neuděláte. Nepomůže mnoho ani nástavec. Vše je o výkonu. Rosičem obrátím list. Postříkám důkladně. Při nasazování plného rosiše si pomáhám převrácenou bečkou nebo vybudovaným bydílkem s plošinkou pro rosič ve výši zad. U moderních rosičů vedle ramenních popruhů pomáhá i břišní popruh s rychloupínáním. Kravál to dělá. Ale naštěstí jsem ve vesnické zástavbě a mimo neděle se to zase tak moc u nás neřeší. A velice to zkracuje čas postřiku. Tryska se dá ručně regulovat, v nové verzi Stihlky má i plyn dvě polohy. Samozřejmně není rosič jako rosič. Já dávám přednost kvalitě a spolehlivosti před lákavou cenou. První rosič jsem si přál od rodiny ke kulatinám jako společný dárek, místo dárkových košů a jiných zbytných věcí. Dodnes slouží.
Host

IP:  10.57

rosič

26 Feb 2023, 15:41

Díky všem za reakce.Jsme v podstatě rozhodnuti.Měl jsem spíš na mysli osobní zkušenosti s jednotlivými konkrétními typy.A případně doporučení do čeho nejít.Děkuji.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

rosič

26 Feb 2023, 16:04

Já jsem si ho kdysi pořídil kvůli záchraně višňového sadu a nebylo moc z čeho vybírat. Na trhu byly jen dva prodejci a typy.
Matně si vzpomínám, že ten můj vybraný stál cca 15tis. a byl u něho oproti konkurentovi návod v češtině. Na prodejce, výrobce a typ si už nevzpomenu.

A měl i zajímavý doplněk. Uměl rozhazovat i sypká minerální hnojiva. K tomu tam měl m.j. i zvláštní hubici a řetízek který se měl kvůli elektrostatice tahat po zemi.
Ale to jsem nikdy nevyužil.
Občas jsem ho ale využíval jako fukaru na čištění terasy, dvorku a chodníčku na odfoukávání bordelu.

A kolega zemědělec ho použil s úspěchem na bílení chlévů a obnovu vápenných omítek vně.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
andre.marek
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

rosič

26 Feb 2023, 20:32

Já pořídil Stihl, tu verzi co má i rozhazování sypkých materiálů, s řetízkem na zemi. Sranda byla, že profi prodejce značky nevěděl k čemu ten řetízek je :D
Nikdy jsem to nepoužil, ale věřím že to může být fajn pro velké plochy trávníku - aby tam nevznikaly mapy. Jinak je asi jednodušší rozhodit to ručně...
Nyní bych volil levnější verzi bez toho a pořídil přídavné čerpadlo aby se zvýšil vertikální dosah.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Napísať odpoveď