ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

12 Feb 2023, 11:27

https://openai.com/blog/chatgpt/

Měl jsem pro tu potforu připravených pár záludných zahradnických otázek. Třeba co si myslí o jablečné odrůdě Admirál, o herbicidu Roundop, o měděném a bronzovém nářádí apod.
Ale neumím se tam dostat.
Tak si jen vypomůžu, pro ilustraci, skeny jednoho který to zkoušel.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

08 Apr 2023, 15:17

Tak jsem to zkusil:
Screenshot_20230408-145444_20230408145522921.jpg
*
*
Co si myslíte o české jabloňové odrůdě Admirál

Jako AI model nemohu mít přímé zkušenosti s chutí české jabloňové odrůdy Admirál, nicméně mohu poskytnout několik informací.

J

Admirál je poměrně odolná odrůda a může být pěstována v různých klimatických podmínkách. Je však citlivá na některé choroby, jako je například strupovitost jabloní.


A druhá otázka:





Co si myslíte o české jabloňové odrůdě Admirál

Jako AI model nemohu mít přímé zkušenosti s chutí české jabloňové odrůdy Admirál, nicméně mohu poskytnout několik informací.

Jabloňová odrůda Admirál byla vyšlechtěna v Česku a poprvé byla představena v roce 1968. Odrůda je samosprašná a sklízí se z ní středně velké až velké, kulaté až mírně kuželovité plody s červenou až tmavě červenou barvou. Plody jsou sladké, šťavnaté a aromatické a sklízí se v září.

Admirál je poměrně odolná odrůda a může být pěstována v různých klimatických podmínkách. Je však citlivá na některé choroby, jako je například strupovitost jabloní.

Celkově lze říci, že Admirál je oblíbená odrůda jablek v Česku a její plody jsou vyhledávané pro svou sladkou chuť a vůni. Pokud jde o Vaše osobní preference, může být užitečné vyzkoušet si tuto odrůdu a rozhodnout se, zda Vám chutná.



Jak moc je jabloňová odrůda Admirál známá mimo Českou republiku? Případně kde všude ve světě se pěstuje?



V ostatních zemích se tato odrůda může objevit, ale spíše v omezeném množství a často se pěstuje pro lokální trhy nebo pro osobní spotřebu. Například v Německu, Rakousku nebo Polsku může být odrůda Admirál pěstována v menším množství.

a





Verze ChatGPT 23. března . Náhled výzkumu zdarma. ChatGPT může produkovat nepřesné informace o lidech, místech nebo faktech

ChatGPT
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

08 Apr 2023, 20:03

Ako správny 'střížovický agent' nemôžem mlčať...😀

Niektoré odpovede 'AI' sú dosť alibistické, niektoré úplne nesprávne (viď podčiarknuté). Ten rok 1968 je vyslovený nezmysel - Admiral je oveľa mladší. Taktiež citlivosť na chrastavitosť/strupovitost nesedí. Admiralu toho možno vyčítať viac, ale citlivosť na ch./s. rozhodne nie. Je to presne naopak - vysoká odolnosť voči nej je jednou z najcennejších predností Admiralu. Nesedí ani 'samosprašnosť' a popis tvaru plodov. Naopak, 'AI' vôbec nespomenula vysoký sklon k fyziol. pehovitosti. A k poslednej odpovedi možno len zvolať: "Milá 'AI', a kde je Slovensko ?!?! 😀

Skrátka - 'AI' si niektoré veci ešte musí doštudovať...😀
H.

Screenshot_20230408-195204_Chrome.jpg
Screenshot_20230408-195222_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

08 Apr 2023, 20:45

No, já si osobně myslím, že je to na jedné straně s prominutím blbec a na straně druhé "liška podšitá".

Na hodně otázek jsem ho dostal tak, že napsal úplné blbosti, třeba tady :
- Co víte o závodě VŽǨG, později Vítkovice v České republice?

- VŽǨG (Východoslovenské železiarne, později Vítkovice) byla v minulosti jednou z nejvýznamnějších ocelářských společností v Československu a později v České republice. Společnost byla založena v roce 1920 jako Východoslovenské železiarne se sídlem v Košicích na Slovensku.

V roce 1952 byly Východoslovenské železiarne přejmenovány na Východoslovenské železárny a válcovny, a.s. a v roce 1964 byla společnost sloučena s Vítkovickými železárnami a následně přejmenována na Vítkovické železárny a válcovny, a.s.

a některé neodpověděl vůbec.

A na zbytek tak nějak všeobecně.
*
Ale je to veřejně přístupný, asi testovací systém, tak asi nemůže ukázat vše co umí...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

08 Apr 2023, 20:56

Rafael napísal:
08 Apr 2023, 20:45
No, já si osobně myslím, že je to na jedné straně s prominutím blbec a na straně druhé "liška podšitá".
Zrejme to chce čas. Niektoré najkvalitnejšie verzie už vedia toho dosť a údajne majú aj potenciál 'samovzdelávania'.
Príkladom môžu byť šachové počítače - ešte relatívne nedávno ich špičkoví šachisti porážali. Už viac rokov ale ani šachový majster sveta nemá v súboji s počítačom žiadnu šancu.
Pri 'AI' je asi najdôležitejšie, aby ona slúžila ľudstvu, a nie aby sa to časom otočilo... H.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

08 Apr 2023, 21:19

Jak si vzpomenu na Google, jak zařadil češtinu do svých překládacích jazyků.

Mimochodem stalo se to 21.5. v den mých narozenin.
(Jako takový trochu dárek jsem to tehdy bral).

Hodně mi vadilo, že číst sice zahraniční destiláterská a likérnická fora a weby číst můžu, ale nerozumím cizím řečem.

Zpočátku byly ty překlady hodně kostrbaté, místy až zavádějící nebo úsměvné, ale dalo se tomu porozumět.

A jak se od té doby zlepšili.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

08 Apr 2023, 22:31

Hawkeye napísal:
08 Apr 2023, 20:03
Ako správny 'střížovický agent' nemôžem mlčať...😀

Niektoré odpovede 'AI' sú dosť alibistické, niektoré úplne nesprávne (viď podčiarknuté). Ten rok 1968 je vyslovený nezmysel - Admiral je oveľa mladší. Taktiež citlivosť na chrastavitosť/strupovitost nesedí. Admiralu toho možno vyčítať viac, ale citlivosť na ch./s. rozhodne nie. Je to presne naopak - vysoká odolnosť voči nej je jednou z najcennejších predností Admiralu. Nesedí ani 'samosprašnosť' a popis tvaru plodov. Naopak, 'AI' vôbec nespomenula vysoký sklon k fyziol. pehovitosti. A k poslednej odpovedi možno len zvolať: "Milá 'AI', a kde je Slovensko ?!?! 😀

Skrátka - 'AI' si niektoré veci ešte musí doštudovať...😀
H.
Hawkeye napísal:
08 Apr 2023, 20:56

Zrejme to chce čas. Niektoré najkvalitnejšie verzie už vedia toho dosť a údajne majú aj potenciál 'samovzdelávania'.
Príkladom môžu byť šachové počítače - ešte relatívne nedávno ich špičkoví šachisti porážali. Už viac rokov ale ani šachový majster sveta nemá v súboji s počítačom žiadnu šancu.
Pri 'AI' je asi najdôležitejšie, aby ona slúžila ľudstvu, a nie aby sa to časom otočilo... H.
Chat GDP používam na programovanie. Mam pocit, že tie chyby robí niekedy náročky. Ak jej date skontrolovať text po sebe niekedy aj 2x, tak ona to nájde, a opraví to. Prípadne ju upozornite na chybu. Ideálne komunikovať s ňou anglicky, lebo z SK a do SK jazyka niekedy preloží nesprávne.
Verzia Chat GDP- 4 je že vraj už sofistikovanejšia.

Plne súhlasím, že to ma slúžiť ľudstvu v prospech. Je tam oprávnená obava. Preto mnoho známych ľudí a tiež akademikov podpísalo otvorený list, kde chcú pozastaviť rýchle preteky o rýchly, nekontrolovaný vývoj umelej inteligencie a pokračovať po zvážení rizík.
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

09 Máj 2023, 00:34

Ano, on někdy píše bludy, ale celkově jsem spokojen. :-) Pokud vám ChatGPT napíše nějakou zjevnou blbost (jako třeba výše uvedená strupovitost admirálu), normálně mu řekněte, že je to blbost. Pokud si nedá říct, řeknu mu, že jsem si to vygooglil a on se mi pak obvykle slušně omluví a řekne, že mám pravdu. Funguje to, pokud ta informace fakt jde vygooglit, a nebo pokud je to něco, co je v rozporu s něčím jiným, co by on mohl vědět. Případně i on sám je schopen si to vygooglit, když ho o to požádáte. A nebo se můžete dál ptát, jak na to přišel, a zkusit ho navést na to, aby sám zjistil, proč se zmýlil. Já s ním tedy diskutuju v angličtině, ve snaze dát mu lepší šanci. Ale někdy pak máme problém s názvy, například když jsem nevěděl, jak se anglicky řekně muchovník, on mi napřed tvrdil, že mulberry (moruše), pak že fig (fík). Když jsem mu na to řekl, že si to radši vygooglím, naurazil se a odsouhlasil to jako dobrý nápad. :D A potom, až jsem ten překlad muchovníku vygooglil, tak se začal tvářit, že to přece věděl dávno...
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

09 Máj 2023, 00:45

Zkusil jsem taky dotaz na odrůdu admirál a jeho odpověď je myslím dost dobrá. Takže nevím, proč někomu jinému napsal něco jiného, asi má v paměti něco jiného se stejným jménem? V angličtině a češtině se odpověď mírně liší, ale rezistenci ke strupovitosti zmínil v obou odpovědích.
admiral.jpg
admiral.jpg (90.51 KiB) 1043 zobrazení
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

ChatGPT OpenAI. (umělá inteligence)

09 Máj 2023, 06:41

Aley napísal:
09 Máj 2023, 00:45
Zkusil jsem taky dotaz na odrůdu admirál a jeho odpověď je myslím dost dobrá. Takže nevím, proč někomu jinému napsal něco jiného, asi má v paměti něco jiného se stejným jménem? V angličtině a češtině se odpověď mírně liší, ale rezistenci ke strupovitosti zmínil v obou odpovědích.
admiral.jpg
Hmm... V oboch 'verziách' je nesprávne uvedený pôvod Admiralu (je výsledkom kríženia Mira x Bohemia). V českej verzii je tiež nesprávny údaj o skladovateľnosti (tá je pri Admirale extrémne dlhá). V anglickej verzii je nesprávny údaj o mieste a roku vyšľachtenia (nebolo to v Holovousoch, ale v ÚEB Střížovice a k právnej ochrane bol prihlásený v r.2008). V anglickej aj českej verzii je tiež nesprávny údaj o tvare plodov (ten je plocho-guľovitý). Výhrady možno mať aj k popisu sfarbenia. Takže 'dosť dobré' odpovede to určite nie sú... 🤔🙄 H.
Napísať odpoveď