Medvede

Jirka61

IP:  42.45

Medvede

23 Aug 2022, 19:09

No toto.
Slovensko má necelých 50000 km čtverečních. Pokud tam žije 1000 medvědů, na jednoho vychází 50 km čtverečních. To je teritorium 7x7 km. Včetně velkých měst, skalnatých štítů a polí, což jsou pro ně místa nevhodná. Je evidentní, že na území, které obývají, jsou v blízkém kontaktu a mají problém - nedostatek přirozené potravy.
Nejsem odborník na medvědy, ale myslím, že přemnožení jsou. J.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medvede

23 Aug 2022, 19:45

Jirka61 napísal:
23 Aug 2022, 19:09
No toto.
Slovensko má necelých 50000 km čtverečních. Pokud tam žije 1000 medvědů, na jednoho vychází 50 km čtverečních. To je teritorium 7x7 km. Včetně velkých měst, skalnatých štítů a polí, což jsou pro ně místa nevhodná. Je evidentní, že na území, které obývají, jsou v blízkém kontaktu a mají problém - nedostatek přirozené potravy.
Nejsem odborník na medvědy, ale myslím, že přemnožení jsou. J.
Treba zrejme rozoznávať 2 pojmy:
1.) "Početnosť medveďov sa nezvýšila".
2.) "Medvede nie sú premnožené".
Čo nie je jedno a to isté. Novinár, ktorý písal ten článok, tieto 2 veci 'zmixoval' do jedného konštatovania (viď nadpis článku). Či je pravdivé, to nedokážem posúdiť. Ale už o tom samotnom slove "premnožené" by sa dalo filozofovať. Z pohľadu medveďov sme hrozne premnožení my... 😁 IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 23 Aug 2022, 20:00, upravené celkom 1 krát.
Jirka61

IP:  42.45

Medvede

23 Aug 2022, 20:00

Jen doplním výňatek z Aktuálně.cz:
Od roku 1932, kdy se téměř vyhynulí medvědi (tehdy jich bylo podle různých odhadů nejvíce 40) dočkali celoroční ochrany, křivka jejich výskytu stále stoupá. V roce 1948 to bylo údajně 50 až 80 kusů, v roce 1953 dvě stě, v roce 1962 tři sta a počet se podle expertů plynule zvyšoval až dodnes.
Nic nerozporuju. J.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Medvede

23 Aug 2022, 20:49

Ak berieme do úvahy iba vedecké (a nie hysterické bulvárne ani skeptické záujmové)
údaje, populácia medveďa hnedého na Slovensku od roku 2014 do roku 2022 mierne poklesla, cca z 1200 jedincov na 1050.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Míra

IP:  80.252

Medvede

23 Aug 2022, 23:07

Ivan Hlavatý napísal:
04 Aug 2022, 20:50
Vo viacerých oblastiach Slovenska sa čoraz častejšie objavujú medvede, ....... To ma dosť vydesilo, keďže trasa z Kľačna cez Fačkovské sedlo do Fačkova (prípadne opačným smerom) je môj obľúbený cyklistický 'stupák'. Je to niekoľkokilometrové, miestami dosť strmé stúpanie. Medveďovi by tam na bajku neunikol ani Pogačar či Vingegaard, nieto ešte 'slimák' ako ja. Takže tento rok zrejme Fačkovské sedlo vynechám...😳
IH
Stát se může.... :-)
Prílohy
medved.jpg
medved.jpg (70.87 KiB) 1744 zobrazení
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medvede

24 Aug 2022, 06:51

Míra napísal:
23 Aug 2022, 23:07
Stát se může.... :-)
Ako fór dobré, ale je to fotomontáž. Žiadny cyklista by sa do takéhoto počasia takto neobliekol.A nesedí ani 'reč tela' pri jazde do kopca. A nemal by ten medveď spať v brlohu ?

Toto sú ale reálne zábery (viď foto) - Malinô Brdo, Liptov, Slovensko.😀 IH

Screenshot_20220824-064330_Chrome.jpg
Screenshot_20220824-064232_Chrome.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medvede

24 Aug 2022, 13:58

EL Edgar napísal:
24 Aug 2022, 11:38
Pôvodne som sa nechcel miešať do takejto citlivej témy. Ale nedá mi, aby som nepripomenul že ľudia zbožňujú atrakcie a senzácie všetkého druhu...
Ja si nemyslím, že by "medvede na Slovensku" bola nejaká 'citlivá' téma. My si tu na túto tému môžeme debatovať akokoľvek, nič tým neovplyvníme. O stratégii a taktike "prístupu k medveďom" rozhodujú iní a inde.
Podľa mňa (ako človeka, ktorý sa rád 'túla' prírodou) ale nemožno ignorovať fakt, že medveď je šelma, ktorá človeka môže usmrtiť. Takýchto 'možností' v našej prídode veľa nie je (okrem medveďa ešte diviak, vlk - extrémne nepravdepodobné, zubor - extrémne nepravdepodobné, vretenica - veľmi nepravdepodobné, túlavé psy - veľmi nepravdepodobné).

Ten medveď v Mojzesove je možno 'kačica' - neviem. Ale výskyt na Zobore a vo Vajnoroch je myslím nespochybniteľný. Istotne to nie sú bežné 'medvedie destinácie'.

Nie som zástancom odstrelu medveďov - skôr by som hlasoval za ich odchyt a premiestnenie do lokalít, kde by chceli obnoviť jeho prirodzený výskyt v prírode (trebárs aj v inom štáte). IH
Screenshot_20220824-134606_Chrome.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Medvede

24 Aug 2022, 15:24

EL Edgar napísal:
24 Aug 2022, 15:08
Ivan Hlavatý napísal:
24 Aug 2022, 13:58

Ja si nemyslím, že by "medvede na Slovensku" bola nejaká 'citlivá' téma....
Na Slovensku možno nie, ale tu na zahrade by mohla vyvolať ostrejšu debatu (ako sa už veľakrát stalo) a tomu som sa chcel vyhnúť.
Je medveď na Slovensku premnožený?
Zmenšuje sa prirodzený biotop medveďa?
Nech je to akokoľvek, medveď na Slovensku nemä dobré vyhliadky do budúcna. Možno sa to nestane "hneď", ale stane sa to. Nebude tu mať pri človeku miesto. Chceme stále viac... a medveď nám nezabráni aby sme si to zobrali...
Ivan Hlavatý napísal:
24 Aug 2022, 13:58
Podľa mňa (ako človeka, ktorý sa rád 'túla' prírodou) ale nemožno ignorovať fakt, že medveď je šelma, ktorá človeka môže usmrtiť....
Tak isto chodím často do prírody.
Ale toto riziko stretu s medveďom tu bolo vždy..
A na turistiku sa chodilo a aj chodí.
Len teraz sa o tom veľa hovorí a píše. Pripadá mi to ako účelovo vyvolávaná "panika" s nejakým cieľom.
Mali by sme sa so zvieratami ktoré sú tu s nami naučiť vychádzať. (ale ja si myslím že to nechceme)
Nevidel by som to až tak pesimisticky. Na Slovensku máme (v porovnaní s okolitými štátmi) početnú populáciu medveďa. Obnovujú sa aj vlčie svorky, dokonca sa do voľnej prírody vrátil zubor, objavuje sa los. Máme tu rysy, divé mačky, kamzíky, orly skalné...
Budúcnosť závisí od nás - akých politikov si zvolíme, ako dokážeme ovplyvňovať záležitosti (vrátane ochrany prírody) cez občianske združenia a záujmové organizácie. Osobne to nevidím v čiernych farbách - mladá generácia je mentálne už niekde inde ako amnéziou poznačení reminiscenti minulosti. Je to v našich rukách, budeme mať presne to, čo si zaslúžime. IH
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Medvede

24 Aug 2022, 16:44

Našťastie musíme mať našu legislatívu v oblasti ochrany prírody a krajiny do značnej miery kompatibilnú so zvyškom EÚ a na jej dodržiavanie dohliada Európska komisia.
V opačnom prípade by na tom slovenská príroda bola dnes podstatne horšie lebo veľkej časti slovenskej spoločnosti ničenie prírody vyhovuje alebo aspoň nevadí.

Ochrana prírody donedávna vôbec nebola témou, čo sa našťastie trochu mení. Jednak nie je politická objednávka a druhak mnoho ľudí rieši existenčné problémy a príroda nie je pre nich prioritou, hoci jej kvalita úzko súvisí aj s budúcou prosperitou.

Terajšie "pozdvižení" kvôli medveďom je podľa mňa jednak dôsledkom zmeny zákona - delimitácia manažmentu medveďa sa presunula z poľovných združení (MH SR) na Zásahový tím pre medveďa hnedého (MŽP SR). Poľovníci (je ich naozaj veľa a sú medzi nimi aj veľmi vplyvné osoby) prišli o lukratívnu a exluzívnu činnosť, takže je prirodzené, že sa bránia a robia rozruch. A druhým faktorom je zmena správania medveďa - menší rešpekt pred človekom (príčin je viacero) a následný častejší kontakt, ktorý sa bohužiaľ tento rok skončil na prvým potvrdeným úmrtím človeka v modernej histórii na území Slovenska. Kedysi sa o stretoch ani toľko nevedelo ale dnes už má každý návštevník prírody telefón s fotoaparátom a kamerou, takže aj fotiek je dnes na internete veľa. Publikovaním neoverených a zveličených správ potom všetko akcentujú médiá a "medvedí problém" je na svete.

Netvrdím, že medveď nepredstavuje riziko ale reálne je toto riziko malé (oveľa viac ľudí usmrtia v lese napríklad poľovníci), je zbytočne nafúknuté a len vďaka EÚ a pár jednotlivcom tu ešte neprebieha na medvede pogrom. Synantropné alebo inak rizikové jedince asi musia byť odstránené ale vyhlásenia "od boku", aby sme vystrieľali plošne polovicu medveďov a podobne sú mimo. Manažment populácie medveďa treba riešiť komplexne, nie skratkovito.

Možno som niektorých záhradkárov mierne povedané pobúril ale toto je môj názor, hoci som sám z poľovníckej rodiny.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  11.241

Medvede

24 Aug 2022, 16:45

Na Slovensku nebude dobre, pokiaľ tu bude generácia amnéziou poznačených reminiscentov minulosti. Ešte pár generácií sa musí vymeniť.
Máme tu rysa, je zákonom chránený už snáď 20 rokov. Napriek tomu jeho populácia klesá.
Vlk je tiež už celoročne chránený. Jeho poulácia tiež neporastie. Dôvod? Pytliactvo. Tuposť ľudí, arogancia, ľahostajnosť.
Napísať odpoveď