Rašení

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rašení

16 Apr 2021, 22:17

přasličák napísal:
16 Apr 2021, 21:46
Mery na hrušních jsem nikdy neznal. V posledních třech létech jsem poznal, co je to za potvory. Kdo je neznáte, jste šťastní lidé.Jediná metodika, ktera zafungovala je od doktora Pultara. Předjarní postřik brzy v předjaří, i v únoru, pokud je teplý den nad 10 stupňů. Olej plus Vertimec / Je hodně drahý /. Druhý postřik provedu před květem. Pak mám pokoj. Profesionálové stříkají několikrát kaolinem. Stromy pak vypadají hrozně.
Môžem len súhlasiť - méra hrušková je najnepríjemnejší škodca aj u mňa (jednak charakterom a rozsahom poškodenia, ktoré na stromoch spôsobuje, jednak pomerne komplikovanou ochranou proti nej). Môj postup ktorý sa mi osvedčil je na foto 2. Jednoznačne sú potrebné akaricídy, bez nich to nejde. IH

IMG_20210416_220013.png
IMG_20210416_215939.png
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rašení

18 Apr 2021, 14:28

Ivan Hlavatý napísal:
16 Apr 2021, 22:17
přasličák napísal:
16 Apr 2021, 21:46
Mery na hrušních jsem nikdy neznal. V posledních třech létech jsem poznal, co je to za potvory. Kdo je neznáte, jste šťastní lidé.Jediná metodika, ktera zafungovala je od doktora Pultara. Předjarní postřik brzy v předjaří, i v únoru, pokud je teplý den nad 10 stupňů. Olej plus Vertimec / Je hodně drahý /. Druhý postřik provedu před květem. Pak mám pokoj. Profesionálové stříkají několikrát kaolinem. Stromy pak vypadají hrozně.
Môžem len súhlasiť - méra hrušková je najnepríjemnejší škodca aj u mňa (jednak charakterom a rozsahom poškodenia, ktoré na stromoch spôsobuje, jednak pomerne komplikovanou ochranou proti nej). Môj postup ktorý sa mi osvedčil je na foto 2. Jednoznačne sú potrebné akaricídy, bez nich to nejde. IH
Ešte k téme ochrana proti mére hruškovej: existuje prípravok s názvom VOLIAM TARGO, ktorý obsahuje 2 účinné látky - abamectin (ten je aj v prípravku Vertimec) a chlorantraniliprol (túto jazyk lámajúcu látku nepoznám). Mal by byť na méry ešte účinnejší než samotný Vertimec. Neviem ale, či je v SR a ČR vôbec v predaji, tiež neviem či existuje malospotrebiteľské balenie a či je malospotrebiteľom vôbec dostupný. Na foto je o.i. aj 100-mililitrové balenie. IH
IMG_20210418_141548.png
IMG_20210418_141548.png (21.68 KiB) 3203 zobrazení
IMG_20210418_141803.png
IMG_20210418_141803.png (83.04 KiB) 3203 zobrazení
IMG_20210418_141605.png
IMG_20210418_141628.png
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rašení

19 Apr 2021, 20:31

Přípravek Voliam Targo jsem našel na webu agromanual.cz. Takže je v ČR povolený. Má velmi široké použití v ovoci a zelenině. Jelikož jsem jej nenašel na e.shopu Agromanuálu, je určen asi pouze pro profesionální použití. / Kupující musí mít osvědčení II. stupně o odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin. / Když jsem se díval, na co všechno je povolen, co vše bere, tak je to velice zajímavé. Ale má některá omezení. V ovoci použití jeden krát v sezóně, jedovatý pro vodní organismy, toxický pro včely.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rašení

20 Apr 2021, 20:32

Konečně u nás byl dnes den beze srážek s teplotou nad 10 stupňů. Letošní průběh jara se mi jeví jako problematický, takže jsem preventivně přistoupil k chemickému ošetření.
Jabloně - proti přezimujícím škůdcům a první postřik proti strupovitosti. Fenofáze zelené poupě je vhodný termín. / Olej + Calypso + Syllit /
Broskvoně - fáze před květem, postřik Syllitem proti kadeřavosti. / před rašením byl proveden postřik Sulkou. / Jaro je velmi vlhké a chladné a tímto postřikem to jistím.
Slivoně - jsou zatím před květem, takže s postřikem proti moniliniovémé spále ještě počkám.
Meruňky - fáze počátek kvetení, ideální termín na první preventivní postřik proti moniliniové spále. / Signum /. Pokud bude pokračovat stávající průběh počasí, po deseti dnech postřik zopakuji přípravkem s jinou účinnou látkou.
Skalním odpůrcům použití chemie na zahradě se omlouvám. Ale uvedené postřiky fungicidy zejména u meruněk a broskvoní považuji v současných povětrnostních podmínkách za rozhodující. Přikládám dnešní fotografie současné fáze vegetace jednotlivých ovocných druhů.Matadoři to znají, začátečníkům to snad pomůže.
Prílohy
Meruňka..JPG
Slivoň..JPG
Broskvoň..JPG
Jabloň..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rašení

20 Apr 2021, 20:40

přasličák napísal:
20 Apr 2021, 20:32
Konečně u nás byl dnes den beze srážek s teplotou nad 10 stupňů. Letošní průběh jara se mi jeví jako problematický, takže jsem preventivně přistoupil k chemickému ošetření.
Jabloně - proti přezimujícím škůdcům a první postřik proti strupovitosti. Fenofáze zelené poupě je vhodný termín. / Olej + Calypso + Syllit /
Broskvoně - fáze před květem, postřik Syllitem proti kadeřavosti. / před rašením byl proveden postřik Sulkou. / Jaro je velmi vlhké a chladné a tímto postřikem to jistím.
Slivoně - jsou zatím před květem, takže s postřikem proti moniliniovémé spále ještě počkám.
Meruňky - fáze počátek kvetení, ideální termín na první preventivní postřik proti moniliniové spále. / Signum /. Pokud bude pokračovat stávající průběh počasí, po deseti dnech postřik zopakuji přípravkem s jinou účinnou látkou.
Skalním odpůrcům použití chemie na zahradě se omlouvám. Ale uvedené postřiky fungicidy zejména u meruněk a broskvoní považuji v současných povětrnostních podmínkách za rozhodující. Přikládám dnešní fotografie současné fáze vegetace jednotlivých ovocných druhů.Matadoři to znají, začátečníkům to snad pomůže.
Mirku - dotaz: ako prvý postrek broskýň proti kučeravosti/kadeřavosti ste použili Sulku. Máte nejaký špeciálny dôvod, prečo nepoužívate meďnaté prípravky ? Event. ste meď použili už predtým ako 'asanačný' postrek ?
Sulka účinkuje aj proti kučeravosti, ale meď sa považuje za účinnejšiu, resp. za akýsi 'zlatý štandard'. Na druhej strane síra účinkuje aj proti niektorým prezimujúcim škodcom. IH
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rašení

20 Apr 2021, 23:32

Taky severovýchod, už jsem z té opakující zimy a mokra na jaře tak znechucen, že už jsem dal letos jen postřik 1x champion na broskve a ještě čekám 1x na pilatku na švestky, která je jinak schopna zlikvidovat naprosto celou násadu švestek. V této věčné zimě na teplomilné druhy stromů nepomůže ani svěcená voda. Broskve jen co vyrašily, už jsou stejně kadeřavé, navíc vypadávají pupeny, -20°C v zimě tak 10% pupenů umrzlo. Kotlina -23°C = 90% vymrznutí, nejhorší Haveny, větvé vyholené, raší jen některé záložní očka. Skvrny na dřevě z vytrvalých lijáků co byly celý loňský rok možná snížily odolnost na mrazy?

Meruňky bez poškození, kromě VP - ta má 80% květních pupenů vymrzlých ( - 20°C) a konce větviček spálené. Meruňky akorát dokvétají, okvětní lístky padají, kvetení komplet propršelo a včely a čmeláci aspoň trochu olízly. Teď už kvetou třešně.
Už bych po letech rád ochutnal meruňky, pokud je nezkosí další mrazy nebo úžeh.

Jak závažný je ten moniliozový. úžeh? Mám každý rok napadené jednoleté větvičky nějaké procento, sem tam i dvouletý 30cm kus tloušťky palce, víc ne. Mám se obávat i horšího? Vždycky jsem se snažil vše proschlé odstranit, zamazávat, pravidelný řez, okopání a stejně z úrody byl prd. Na jihu evropy tam se o to tak nestarají, mají teplo a sucho to je všelék. Viděl jsem i u Kyjova, kolem příkopy meruňky, zarostlé, normálně zralé, chuťově dobré.

(jinak tu chybí na foru mlsné smajlíky) :thumbup:
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rašení

21 Apr 2021, 10:36

M.H napísal:
20 Apr 2021, 23:32


Jak závažný je ten moniliozový. úžeh? Mám každý rok napadené jednoleté větvičky nějaké procento, sem tam i dvouletý 30cm kus tloušťky palce, víc ne. Mám se obávat i horšího? Vždycky jsem se snažil vše proschlé odstranit, zamazávat, pravidelný řez, okopání a stejně z úrody byl prd. Na jihu evropy tam se o to tak nestarají, mají teplo a sucho to je všelék. Viděl jsem i u Kyjova, kolem příkopy meruňky, zarostlé, normálně zralé, chuťově dobré.
Závažný je ten úžeh velmi. Dokonce bych řekl, že je hlavní příčinou předčasného úhynu meruňkových stromů . Čím horší a chladnější je stanoviště, tím je riziko větší.
Plně to vystihiuje věta M. Přasličáka: Skalním odpůrcům použití chemie na zahradě se omlouvám. Ale uvedené postřiky fungicidy zejména u meruněk a broskvoní považuji v současných povětrnostních podmínkách za rozhodující.
Ač se sám trochu řadím k těm skalním, meruňky a broskvoně bych si (v nemeruňkové poloze) bez chemické ochrany ponechat nedovolil
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rašení

21 Apr 2021, 12:20

Já jsem viděl v zahradách u chráněných zdí i meruňky na 90% uschlé, tak asi monilia mohla ty stromy zahubit, ale přišlo mi, že ty stromy nikdy nebyly ořezané, málo jednoletých pevných prutů, spíš samé drobné převislé větvičky jak to je vidět na starších švestkách. Samozřejmě že ani to není důvod k odumření, to je pravda.

Ale přece jenom - nemůže být strom, co se radikálně řeže jak to dělají v intenzivních sadech, více odolný k moniliozovému úžehu?

A taky jsem na webu někde četl poznatky z exkurze v severoitalských meruňkových sadech, už si nevzpomínám kde to bylo, a tam bylo psáno, že po výsadbě nemívají ve výsadbě takovou mezerovitost a odumírání jako u nás, protože je tam teplo, a meruňky mají slabý mráz jen v zimě a na jaře slunce. U nás ty stromy naopak se nemají čím bránit, po zimě vymrzlé a na jaře místo regenerace dlouhá období mrazů nebo kolem nuly, zataženo a mokro často i po odkvětu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rašení

21 Apr 2021, 16:57


Ale přece jenom - nemůže být strom, co se radikálně řeže jak to dělají v intenzivních sadech, více odolný k moniliozovému úžehu?


Nemyslím si. V intenzivních sadech se stromy nejen řežou, ale taky hnojí a chemicky ošetřují. Díky tomu patrně vypadají odolnější vůči úžehu.

A taky jsem na webu někde četl poznatky z exkurze v severoitalských meruňkových sadech, už si nevzpomínám kde to bylo, a tam bylo psáno, že po výsadbě nemívají ve výsadbě takovou mezerovitost a odumírání jako u nás, protože je tam teplo, a meruňky mají slabý mráz jen v zimě a na jaře slunce. U nás ty stromy naopak se nemají čím bránit, po zimě vymrzlé a na jaře místo regenerace dlouhá období mrazů nebo kolem nuly, zataženo a mokro často i po odkvětu.


Pěstuju meruňky v nevhodné lokalitě přes 40 let. Životnost jejich je krátká, málokdy přežijí 15 let. Párkrát za tu dobu se mi stalo, že přes zimu vymrzly květní pupeny, takže vůbec nekvetly, spočítal bych to na jedné ruce. Nikdy se mi ale nestalo, že by stromy zmrzly ve dřevě úplně a na jaře nevyrašily. Nejčastěji to začne odumíráním drobných větviček, pak celých větví, nakonec skoro celý strom.
Mrazivé předjaří, studené a mokré jaro, zvyšují tlak monilie, utužená půda pak vede k asfyxii.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rašení

21 Apr 2021, 18:47

M.H napísal:
20 Apr 2021, 23:32
Na jihu evropy tam se o to tak nestarají, mají teplo a sucho to je všelék.
Je pravda, že se někdy o to moc nestarají, ale např. v Bulharsku je moniliový úžeh běžný. V každé zemi však existují velmi vhodné lokality pro meruňky, papriku, někde na švestky , na melouny apod. Ještě bych podotkl, že často radíme vysadit meruňku blízko domu nebo zdi. Takovému stromku častěji přežijí plůdky mrazík, ale na druhou stranu stromek po dešti pomaleji osychá a houbovými chorobami včetně m. úžehu trpí více.
Prílohy
Plůdek bergeron.jpg
Napísať odpoveď