Scillato

MH.

IP:  212.49

Scillato

08 Nov 2020, 22:31

Farhial a Farclo by mohly být nadějné meruňky, navzdory velmi pozdnímu zrání. Jak jsem uvedl na starém mazacím foru, kvetení je pozdní, mrazuodolnost tedy daleko lepší než Leskora a spol. První vzorek farhialu sice z trvalých dešťů popraskal jak píše pan Fiala, ale neuhnil a byl dobrý. Takovou celoroční vodní smršť neustojí žádná meruňka, i bergerony hnily, ale bergeron se u mě nikdy nedostane na špici, je to dobrá sladká nemeruňková meruňka. Scillato by mohla být taky jedna z perspektivních, proč ne? i když pochází od Palerma :-)

Celá léta se tu chválila kvalita velkopavlovické/maďarské, ale na dopěstování kvalitních plodů je to snad nejhorší odrůda ze všech, nesnáší vodu, chlad ani vlhkost.

Pro PzP, za Tardibelle budu rád, ze Spomyšle to je stále loterie. Ve vláknu výměna máte tam můj mail. Na Zahrada forum mi příspěvky nejdou odesílat, nechal jsem tam na sebe mail a od té doby vše mažou a cokoliv napíšu jde to na schvalování a kdejaké k******y. Ať si trhnou.
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Scillato

09 Nov 2020, 05:52

M.H.
To máš pravdu Maďarská a Velkopavlovická trpia veľmi moniliou, keď je daždivé leto zhnije polovica plodov .
MH.

IP:  212.49

Scillato

09 Nov 2020, 16:00

VP má i silnou strupovitost, stačí k tomu deště nebo jen letní mlhy a chlad, a pokud 2 týdny před dozráním nesvítí slunce, plody jsou bez cukru, letos VP nevymrzla a stejně byla celá úroda nejedlá. Jsem na severovýchodě v 250m a tady v létě táhne chlad a vlhko od baltu. Na jihu slovenska máte daleko lepší podmínky, to je bez debat. Ale je to přecejen k údivu, že sicilská Scillato dozrává, zatímco VP končí často na hnoji.
Neregistrovaný

IP:  70.240

Scillato

09 Nov 2020, 18:58

Tak ten místní kre.tén smazal příspěvek s kterým jsem se tak dlouho psal. Co ty seš za de.bila, to mně fakt hlava nebere. Kam se na tebe hrabe staré fórum, ty idi.ote.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Scillato

09 Nov 2020, 20:48

Guest napísal:
09 Nov 2020, 18:58
Tak ten místní kre.tén smazal příspěvek s kterým jsem se tak dlouho psal. Co ty seš za de.bila, to mně fakt hlava nebere. Kam se na tebe hrabe staré fórum, ty idi.ote.
Neviem presne koho myslite, ale ak som to ja, tak sa obavam, ze placete na zlom hrobe. Uz je to pekne davno, co som na tomto fore zmazal nejaky prispevok. Myslim, ze to bolo niekedy pred letnymi prazdninami a pravdepodobne sa to tykalo uzivatela PzP. Okrem mna nikto pravo na mazanie cudzich prispevkov nema, takze podla mna chyba bude medzi klavesnicou a stolickou. Samozrejme moze ist o nejaky bug/chybu v jadre samotneho fora ale urcite chapete, ze za danych okolnosti mam minimalnu motivaciu riesit vasu "slusnu staznost" ;)
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Scillato

09 Nov 2020, 21:05

Myslím, že na tomto fóre nie je treba dávať tie bodky v strede slova 😀.
Keby sa aj stalo, že sa nejaký ten príspevok stratil, tak sa dá po ňom pátrať a opýtať sa slušne kompetentného, či nevie, čo sa stalo...
Počastovať niekoho hneď urážkami je úbohé...
Koniec hlásenia.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Scillato

09 Nov 2020, 21:38

MH. napísal:
09 Nov 2020, 16:00
... stačí k tomu deště nebo jen letní mlhy a chlad, a pokud 2 týdny před dozráním nesvítí slunce, plody jsou bez cukru, letos VP nevymrzla a stejně byla celá úroda nejedlá...
Ale je to přecejen k údivu, že sicilská Scillato dozrává, zatímco VP končí často na hnoji.
Letos ano, ale v minulých letech byl problém spíš se suchem, takže tady VP v předchozích letech na hnoji nekončila. Italská meruňka dozrává později, těsně před Bergeronem a letos stačila dozrát stejně jako Bergeron. Nějaké meruňky popraskané byly, ty jsem trhal přednostně. Proti strupovitosti jsem nestříkal, vyskytla se na meruňkách také a v rámci dodatečné probírky jsem je chycené plody odstranil.
U příbuzného kousek od Brna, shodou okolností je také v 400 m n.m, se strupovitost na italské meruňce nevyskytla vůbec. Zajímavé taky je, že v 400 m n.m letos meruňky nepomrzly více lidem.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Scillato

10 Nov 2020, 05:46

kvas napísal:
09 Nov 2020, 20:48
Guest napísal:
09 Nov 2020, 18:58
Tak ten místní kre.tén smazal příspěvek s kterým jsem se tak dlouho psal. Co ty seš za de.bila, to mně fakt hlava nebere. Kam se na tebe hrabe staré fórum, ty idi.ote.
Uz je to pekne davno, co som na tomto fore zmazal nejaky prispevok. Myslim, ze to bolo niekedy pred letnymi prazdninami a pravdepodobne sa to tykalo uzivatela PzP.
Admin zrejme udrel klinec po hlavičke...
Od založenia tohto fóra tu nikdy neboli žiadne problémy s vulgárnosťou a osobnými útokmi. Až na jedného pána.
Za takýmto správaním býva väčšinou nevyriešený osobný problém, dlhodobá frustrácia, smutný život... V podstate je to svojský spôsob volania o pomoc. Takže buďme podľa možnosti tolerantní. IH
MH.

IP:  212.49

Scillato

10 Nov 2020, 16:12

roman napísal:
09 Nov 2020, 21:38
MH. napísal:
09 Nov 2020, 16:00
... stačí k tomu deště nebo jen letní mlhy a chlad, a pokud 2 týdny před dozráním nesvítí slunce, plody jsou bez cukru, letos VP nevymrzla a stejně byla celá úroda nejedlá...
Ale je to přecejen k údivu, že sicilská Scillato dozrává, zatímco VP končí často na hnoji.
Letos ano, ale v minulých letech byl problém spíš se suchem, takže tady VP v předchozích letech na hnoji nekončila. Italská meruňka dozrává později, těsně před Bergeronem a letos stačila dozrát stejně jako Bergeron. Nějaké meruňky popraskané byly, ty jsem trhal přednostně. Proti strupovitosti jsem nestříkal, vyskytla se na meruňkách také a v rámci dodatečné probírky jsem je chycené plody odstranil.
U příbuzného kousek od Brna, shodou okolností je také v 400 m n.m, se strupovitost na italské meruňce nevyskytla vůbec. Zajímavé taky je, že v 400 m n.m letos meruňky nepomrzly více lidem.
Letos praskalo nepřetřitě úplně všechno, švestky, meruňky, všechny třešně i angrešty. Důležité je co se děje po tom co meruňky prasknou. Některé odrůdy jen zaschnou, zatímco staré sorty- VP, Leskora okamžitě shnijí.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Scillato

10 Nov 2020, 17:09

Na předchozí straně máte fotku popraskané meruňky (download/file.php?id=3390&t=1), takže bych řekl že hned nehnijí, ale na stromě samozřejmě nějaké plody chycené monilií byly, odhaduji ztráty mezi 10-20%. Vosy a včely na meruňkách letos moc neškodily, ale mravenci ano a bez lepu by ztráty byly podstatně větší.
Napísať odpoveď