Meruňky 2024

matkoo
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Mar 2024, 22:12
Bydlisko: Bratislava - Vajnory, 130 mnm

Meruňky 2024

05 Apr 2024, 08:30

Petr z H. napísal:
05 Apr 2024, 06:52
Ostatně to tu popsalo už několik lidí, i s fotodůkazy. Mně se v menší míře letos projevilo to samé. Paradoxně ze 2 vloni nejvíce postihnutých stromků jeden letos nevyrašil vůbec, ale na druhém po monilii ani náznak. Na ostatních sem tam malá větvička se zaschlými květy a rašícími listy. Ale zatím žádná "čerstvá" příhoda, tzn. zvadlé výhony a klejotok.
Rozumiem a chapem, mojou dilemou je len to, ako postupovat. Aspon polovica vetviciek vyzera tak, ako som nafotil, strom bol vysadeny v roku 2019. Ma vyznam skusit urobit este zasadny hlboky rez a vsetky (aj hrubsie) konare poskracovat, alebo sa toho stromu radsej zbavim, nech to neskoci aj na dvojrocnu marhulku nedaleko od tejto?
Vdaka za kazdu radu
Martin
PeterM
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 17:43
Bydlisko: Nové Zámky

Meruňky 2024

05 Apr 2024, 18:01

U mňa to vyzerá tak že väčšina plodov je v poriadku, ale veľké množstvo listových púčikov sa javí ako KO, je to tiež monilia alebo niečo iné?

Striekal som 2x Signum-om.

Obrázok Obrázok

Obrázok
M.H
Príspevky: 1830
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2024

05 Apr 2024, 21:41

PeterM napísal:
05 Apr 2024, 18:01
U mňa to vyzerá tak že väčšina plodov je v poriadku, ale veľké množstvo listových púčikov sa javí ako KO, je to tiež monilia alebo niečo iné?

Striekal som 2x Signum-om.
Jestli myslíte ty větvičky s plůdky na které nevyrašil žádný list? Tak to monilia asi nebude. Monilia znamená že listy vyraší a zvadnou a vždy zvadnou s nimi i plůdky. Když výhonky neraší vůbec - nemají z čeho, růstové pupeny po zimě upadly, taky to mám taky na meruňkách, takže pak místama rostou jen plody bez listí.
Štěpánka.3
Príspevky: 776
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Meruňky 2024

06 Apr 2024, 08:26

Včera už jsem u meruněk musela začít s postřikem proti mšicím (Movento). Mají teprve pár lístků a už jsou celé pokroucené od sajících kolonií mšic. Přimíchala jsem k tomu ještě Prolectus a důkladně ošetřila jako první stromy, ze kterých odstraňuji ty monilií zničené větvičky (přece jenom nedesinfikuji nůžky po každém šmiknutí).
Letos budou ty meruňky extra drahé ovoce - tolik lidské práce + několik postřiků :D

Dnes bude příznivý vítr, takže mě čeká ošetření zbytku meruněk (u plotu), broskvoní (monilie) a části odkvetlých slivoní (monilie, pilatka, roztoči).
Olomoucko 220 m n. m.
MikeDundee
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 07 Aug 2023, 23:18
Bydlisko: Olomoucko 280m

Meruňky 2024

06 Apr 2024, 09:08

david x napísal:
18 Mar 2024, 19:53
Není co řešit... prostě budeme pěstovat ty, co kvetou nejpozději. Když máte ráno t min -5°Cm netřeba diskutovat o potřebě pěstovat ne to, co je zajímavé plodem a barvou, ale to, co přežije. Platí to minimálně posledních 10 let do puntíku. U nás (250 m) zatím nekvetou (fáze růžového puku až začátek kvetení- 20% rozkvetlých) Armen, Farhial, Farclo, Frostina, Koolgat, Kuresia, Lejuna, Leala a řada hybridů....
Mohl bych se zeptat, jakou máte zkušenost s odolností těchto později kvetoucích výše jmenovaných odrůd vůči monilii ? Je nějaká z nich citlivější (máte více napadenou) ? nebo naopak kterou odrůdu máte napadenou minimálně nebo vůbec?
andrejZA
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Meruňky 2024

06 Apr 2024, 09:16

Tento rok je pre mňa z marhuľkárskeho hľadiska novou skúsenosťou. Minulé roky boli u nás ničivé jarné mrazy a tak som podobne ako ďalší pestovatelia pripisoval škody výhradne pomrznutiu. Tento rok sa ale zatiaľ u mňa žiadne devastačné mrazy nekonali a tak som bol vyvedený z omylu, že za všetko môže mráz. Teraz si dokonca začínam myslieť, že monília je pre kvety rovnako veľké nebezpečenstvo, ak nie aj väčšie. Ako bolo vyššie spomenuté, huba môže driemať hocikde, aj na zaschnutom konci vetvičky a stačí, keď na otvorené kvety preletia spóry, napríklad z nejakého nepovšimnutého ložiska infekcie na strome, ale pokojne aj zo susedných stromov. Dva postreky (Prolectus, Signum) som v čase kvitnutia dal, ale nie všade boli ideálne načasované z dôvodu rozdielnej doby nakvitania u jednotlivých odrôd. Tam, kde to ideálne nebolo, sú jasne viditeľné straty. Naopak, tam kde som sa (pri neskoršie kvitnúcich odrodách) trafil do optimálnej doby, to vyzerá dobre.
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Meruňky 2024

06 Apr 2024, 19:35

U mňa neskoršie odrody odolali monílií lepšie ako skoršie. Či to bude postrekom neviem, myslím si, že skôr nie. Väčší vplyv mohlo mať počasie.
Pre zaujímavosť, ešte dnes kvitne Šalach ananasnyj. Slivky už odkvitli... :)
Prílohy
Presenta na porovnanie
Presenta na porovnanie
Šalach ananasnyj dnes
Šalach ananasnyj dnes
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1068
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Meruňky 2024

06 Apr 2024, 20:16

Štěpánka.3 napísal:
06 Apr 2024, 08:26
Včera už jsem u meruněk musela začít s postřikem proti mšicím (Movento). Mají teprve pár lístků a už jsou celé pokroucené od sajících kolonií mšic.
Já jsem v sadu koukal jak blázen, je totálně zamořen beruškami. To jsem ještě nezažil - zatím se vždy sporadicky objevily až dlouho po nástupu mšic. Vypadá to nadějně, že letos by se mohly s přehledem postarat o čištění rašících výhonů. :thumbup:
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Daník
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Meruňky 2024

06 Apr 2024, 20:37

Díval jsem se v okolí a meruňky jsou opravdu postižené monilií mimořádně. Já zatím (ťukyťuk) jsem našel jen jednu větší větvičku a to na vrcholu stromu, kam jsem se nedostal s postřikovačem, Stříkal jsem nejprve Champion před mrazem a pak 2x Belanty. Přemýšlím, jestli je to tím Belanty, aplikací Cu nebo trefením vhodných termínů nebo vůle boží :D
Každopádně loni jsem dával Signum a jakoby to nefungovalo, v červnu pak nejstarší strom (Ledana) zašel na mrtvici uprostřed zrání.
merunka.jpeg
Možná dám po odkvětu všech peckovin ještě Prolectus nebo něco jiného
rony
Príspevky: 538
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Meruňky 2024

06 Apr 2024, 23:31

rony napísal:
03 Apr 2024, 11:20
Vyzera, ze monilia sposobila vyrazne horsie skody ako mraz 2 noci -5st vo vyske 40cm. Nejake marhule sa zatial drzia. Skusim teda dalsie roky vystihnut 2 terminy postreku proti monilii.
Aj na inych odrodach vidno, ze monilia narobila velke skody od najhorsich Tsunami dalej s odstupom Leskora, Tardicot, Harleyne s odstupom najlepsie su Bergeval, Congat.
Len jeden postrek Signum v case plneho kvetu - bohuzial az po dazdivych dnoch.

Harleyne, Tardicot, Leskora su spalene moniliou tiez velmi silne tipujem 70-80% , Leskora je z nich jasne najlepsia - celkom horne konare ma zelene.
Takze nie je pravda, ze Harleyne je odolnejsia monilii (je to rodic tiez udajne odolnejsej, ale novej a slabo preverenej, odrody ULA )

ale jednoznacne najlepsie zvladla tento rok moniliu velmi malo spominana odroda:
Puget Gold - urcite lepsie ako Congat a Bergeval.
IMG_20240406_145905-s50.jpg
Puget Gold
marhula-tsunami24.jpg
Tsunami
marhula-tardicot24.jpg
Tardicot
marhula-haleyne24.jpg
harleyne
Napísať odpoveď