Meruňky 2024

larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Meruňky 2024

17 Mar 2024, 20:01

M.H napísal:
16 Mar 2024, 20:18
Podle rašícího růstového pupenu by to u vás odpovídalo fázi kvetení nebo těsně před kvetením. Ty květní poupata budou zmrzlé nebo byl možná problém v kořenu/podnoži a strom je už během zimy odstavil. U mě letos několik odrůd nevydrželo -20°C po tom, když už před vánocema se jim začaly nalévat pupeny - stromy se probudily, jinak by ty mrazy vydržely kdyby byly ještě v dormanci. Wondercot, Perlecot, Magiccot takto zmrzly květní pupeny, zůstaly jako na vaší fotce.
Je naozaj zvláštne, že sú kvetné puky v tomto období menšie ako listové. Možno máte pravdu a kvetné puky nakoniec odpadnú ale dnes som ich na základe vášho komentára pozrel detailne a sú živé, držia primerane a za posledné dni sa viditeľne zväčšili.
Ešte mi (okrem vymrznutia) napadla jedna možnosť - stromček (kontajnerový) som sadil v septembri a viditeľne bol pozadu s ukončovaním sezóny. Stromy v mojej lokalite už menili farbu listov ale táto marhuľa mala ešte listy sviežo zelené. Takže je možné, že do zimy poriadne neukončila vegetáciu, a teda aj štart novej sezóny neprebieha z fyziologického hľadiska normálne. Uvidím neskôr a v ďalších rokoch.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
MiKo
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Meruňky 2024

18 Mar 2024, 16:54

V koupeném sadu je několik bohatě kvetoucích meruní - snad ty květy ve výšce 6-10 m přežijou mrazíky a neco do bečky zbude.... Budu se modlit...
Prílohy
kveteni1.jpg
kveteni2.jpg
kveteni6.jpg
david x

IP:  249.55

Meruňky 2024

18 Mar 2024, 19:53

Není co řešit... prostě budeme pěstovat ty, co kvetou nejpozději. Když máte ráno t min -5°Cm netřeba diskutovat o potřebě pěstovat ne to, co je zajímavé plodem a barvou, ale to, co přežije. Platí to minimálně posledních 10 let do puntíku. U nás (250 m) zatím nekvetou (fáze růžového puku až začátek kvetení- 20% rozkvetlých) Armen, Farhial, Farclo, Frostina, Koolgat, Kuresia, Lejuna, Leala a řada hybridů.... nevím, proč řada lidí bazíruje neustále na Velkopavlovické.....sice meruňková chuť, ale sklizeň 1x za 10 let...
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Meruňky 2024

18 Mar 2024, 20:29

david x napísal:
18 Mar 2024, 19:53
nevím, proč řada lidí bazíruje neustále na Velkopavlovické.....sice meruňková chuť, ale sklizeň 1x za 10 let...
Když pěstuji meruňky, chci aby chutnaly jako meruňky nejenom tak vypadaly. Mám je jenom pro vlastní potřebu. Nepotřebuji hodně ovocné hmoty, ale chci si pochutnat a vypálit kvalitní destilát. Podobně volím u švestek, hrušek, jablek... Až se objeví mrazu odolná meruňka s excelentní chutí lepší jak VP, nebudu se bránit ji pěstovat. Do té doby bude u mě VP stěžejní odrůdou - mám jich 10, pak po jednom Maďarskou, Orangered a Tsunami.
Plody mám každý rok, někdy méně, někdy více. Rozkvetlé jsou mladé stomy komplet, u starých je to tak 30%. Takže i tyto tři mrazivá rána nebudou fatální. Mráz může přijít i za měsíc nebo později.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2024

18 Mar 2024, 21:05

larix napísal:
17 Mar 2024, 20:01
M.H napísal:
16 Mar 2024, 20:18
Podle rašícího růstového pupenu by to u vás odpovídalo fázi kvetení nebo těsně před kvetením. Ty květní poupata budou zmrzlé nebo byl možná problém v kořenu/podnoži a strom je už během zimy odstavil. U mě letos několik odrůd nevydrželo -20°C po tom, když už před vánocema se jim začaly nalévat pupeny - stromy se probudily, jinak by ty mrazy vydržely kdyby byly ještě v dormanci. Wondercot, Perlecot, Magiccot takto zmrzly květní pupeny, zůstaly jako na vaší fotce.
Je naozaj zvláštne, že sú kvetné puky v tomto období menšie ako listové. Možno máte pravdu a kvetné puky nakoniec odpadnú ale dnes som ich na základe vášho komentára pozrel detailne a sú živé, držia primerane a za posledné dni sa viditeľne zväčšili.
Ešte mi (okrem vymrznutia) napadla jedna možnosť - stromček (kontajnerový) som sadil v septembri a viditeľne bol pozadu s ukončovaním sezóny. Stromy v mojej lokalite už menili farbu listov ale táto marhuľa mala ešte listy sviežo zelené. Takže je možné, že do zimy poriadne neukončila vegetáciu, a teda aj štart novej sezóny neprebieha z fyziologického hľadiska normálne. Uvidím neskôr a v ďalších rokoch.
Pokud neukončí meruňka vegetaci - neshodí listy, tak nepřežije zimu, umrzne i s podnoží komplet, stává se to i u broskvoní. Ale možná že u vás to bylo nějak na hraně v ukončením vegetace..... dejte pak vědět jestli rozkvetou :thumbup: , nebo budou možná květní poupata jen živé, ale zakrslé, nevyvinuté z nestandardní sezony jak píšete.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Meruňky 2024

18 Mar 2024, 21:16

Mi letos takhle zmrzla japonská slivoň Santa Rosa. Zůstala olistěná a zmrzla. Krásný stromek. Vůbec jsem to nečekal.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2024

18 Mar 2024, 21:34

david x napísal:
18 Mar 2024, 19:53
Není co řešit... prostě budeme pěstovat ty, co kvetou nejpozději. Když máte ráno t min -5°Cm netřeba diskutovat o potřebě pěstovat ne to, co je zajímavé plodem a barvou, ale to, co přežije. Platí to minimálně posledních 10 let do puntíku. U nás (250 m) zatím nekvetou (fáze růžového puku až začátek kvetení- 20% rozkvetlých) Armen, Farhial, Farclo, Frostina, Koolgat, Kuresia, Lejuna, Leala a řada hybridů.... nevím, proč řada lidí bazíruje neustále na Velkopavlovické.....sice meruňková chuť, ale sklizeň 1x za 10 let...
Mám už rozkvetlou vaši Armen, je opravdu pozdnější, ale na jihu moravy už by asi v tuto dobu dokvétala. Ta Dovrtělova rozkvétá ještě později 1-2 dny po Armen, takže teprve je napočátku kvetení, stejně jako Farhial, Forum,Vynoslivyj, nebo ULA na novém koupeném stromku má teprve první otevřené květy ... to jsou opravdu všechno pozdně kvetoucí. Ještě o nějaké 2 dny později rozkvétá Zard - ten je těsně před rozkvětem prvních květů, po něm už asi není žádná odrůda.

Velkopavlovická velký strom je v plném květu už několik dní, asi zmrzne.

Měl bych dotaz na Armen, odkud se vzala - původ, a jaké plodí meruňky - barva dužiny, chuť ? Nepodařilo se mi najít nic.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2024

18 Mar 2024, 21:39

andre.marek napísal:
18 Mar 2024, 21:16
Mi letos takhle zmrzla japonská slivoň Santa Rosa. Zůstala olistěná a zmrzla. Krásný stromek. Vůbec jsem to nečekal.
Mám podezření že je to v prvé řadě přelitá zem napodzim - velký přísun živin prodlužuje vegetaci. A pak další faktory odrůda ( jižní Low chill) a podnož.
david x

IP:  249.55

Meruňky 2024

18 Mar 2024, 21:41

Zdravím, tady to je nic moc.... čekáme ráno opět -5, takže prověrka bude důkladná...Armen je středoasijská, původ Arménie-vých. Turecko. Dužnina je bílá, a sladká. Vzhled je průměrný, žlutobílá s červeným líčkem a tečkami. Mám ji z výzkumu, a vcelku mě pozitivně překvapila. Kdo má např. Šalach nebo Pozdní Chrámovou, tak je to něco podobného.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Meruňky 2024

18 Mar 2024, 21:44

M.H napísal:
18 Mar 2024, 21:05
Pokud neukončí meruňka vegetaci - neshodí listy, tak nepřežije zimu, umrzne i s podnoží komplet, stává se to i u broskvoní. Ale možná že u vás to bylo nějak na hraně v ukončením vegetace.....
Meruňka Anegat na naší zahradě si držela asi polovinu zelených listů až do ledna a přežila, Leskora a Tsunami už měly dávno listí zežloutlé a opadané (asi začátkem listopadu). Po těch prosincových velkých mrazech jsem měl o Anegat docela obavu, ale v minulých letech to ukončování vegetace neměla o moc lepší.

Jinak včera jsem postříkal meruňky Championem a zdá se, že zvládly mráz -4,5°C absolutně bez problému, takže to funguje - vis dnes focená Leskora. Chtěl jsem se zeptat: jak ta ochrana dlouho působí? A myslíte že by bylo vhodné ještě jednou postříkat i meruňku (Anegat), která ještě nerozkvetla (pupeny s bílou košilkou), až rozkvete?
L.png
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Napísať odpoveď