Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

Monky
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 16 Jan 2024, 13:06

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

16 Jan 2024, 13:30

Vedel by mi niekto poskytnúť vrúble marhúľ, ktoré kvintu neskoro, veľmi neskoro, resp. kvitnú 6 a viac dní. Ďakujem
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

16 Jan 2024, 18:35

Šest a více dní kvetou asi všechny meruňky - tedy pokud není v době květu mimořádně teplo. Hledat odrůdu, která kvete o pár dní později asi velký význam nemá. Zmrzlí - Pankrác, Servác, Bonifác - jsou 12 - 14.5. , to jsou odkvetlé spolehlivě všechny meruňky, a nejen ty. Smysluplnější je najít pro meruňku chráněné místo - např u zdi domu, která v mrazivou noc vyzařuje teplo.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

16 Jan 2024, 20:37

No menší problém vidím v tom, je že tie poväčšine tie čo kvitnú neskoro tak aj neskoro dozrievaju. Bolo by vhodne doplniť aj Vašu lokalitu.
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

16 Jan 2024, 21:04

Stromky v závětří lépe odolávají mrazům, ale více trpí monilií. Nevím proč.
Některé odrůdy skutečně velmi pozdě kvetou, ale taky velmi pozdě plodí (Ferdao?). Navíc se moc neprodávají. Škoda.
Z prodávaných kvete o něco později Veharda, ale dozrává kupodivu poměrně brzy.
U plůdků peckovin často rozhoduje o mrazuvzdornosti jejich chlupatost. Lysé plůdky mohou zmrznout i v nerozkvetlých poupatech. Ale týká se to spíše třešní než meruněk.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

16 Jan 2024, 21:25

A co Bergeron? Je dostupný v každém zahradnictví. Rozkvétá pozdně - tady o 2 dny později než průměr, a navíc má vyšší odolnost na mrazy do květu. Ale rané ovoce to není, zraje pozdě až po VP, pokud by to nevadilo.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

17 Jan 2024, 07:36

Mám cca 10 odrůd a všechny kvetou zhruba ve stejnou dobu. Jejich postřik provádím naráz, žádná nevybočuje. Posun 2 dny nemá význam, když kvetení trvá až 2 týdny. Asi nenajdete meruňku, která kvete jindy než ostatní, dle mých zkušeností se to neděje.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Martin
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

17 Jan 2024, 10:55

Vypůjčil jsem si informací ze starého fóra k meruňce Cegledi Bíbor: "Liší se "zvláštní nenapodobitelnou chutí" Mám tříletý stromek, letos bude kvést poprvé. Zatímco většina meruněk je odkvetlá, tak Cegledi Bíbor má poupata ještě zatažené. Jestli něco dozraje poreferuju později."
Já jsem měl od devadesátých let meruňku ze slovenského šlechtění z Veselé u Piešťanech, snad to byla 9/12, už to asi nedohledám. Rozkvétala postupně a kvetla dlouho, jednou přišly mrazové dny a všechny otevřené květy zmrzly, ale pak ještě během několika dnů se objevilo dost nových květů a úroda byla slušná. Meruňka pravidelně rodila přes dvacet let, pak mi ji bohužel jednou v srpnu vyvrátil silný vítr.
Já meruňky z postupným anebo pozdějším rozkvétáním hledám, podle mne se pravděpodobnost úrod zvýší, u mne přicházejí mrazíky většinou před "zmrzlými".
Samozřejmě i dobrá poloha má svůj význam.
Co se týče prospívání meruněk v návětrných polohách jak zmiňuje Mimmo, mám někde staré vydání o meruňkách vydaného za starých časů od státního zemědělského nakladatelství, kde byly fota stromů meruňek a přidán komentář, že v polohách kde profoukává se stromy dožily snad 100 let. Asi to byly přirozené semenáče. Možná to časnější osychání stromů má vliv na zdravotní stav.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

17 Jan 2024, 11:13

Martin napísal:
17 Jan 2024, 10:55
Vypůjčil jsem si informací ze starého fóra k meruňce Cegledi Bíbor: "Liší se "zvláštní nenapodobitelnou chutí" Mám tříletý stromek, letos bude kvést poprvé. Zatímco většina meruněk je odkvetlá, tak Cegledi Bíbor má poupata ještě zatažené. Jestli něco dozraje poreferuju později."
Já jsem měl od devadesátých let meruňku ze slovenského šlechtění z Veselé u Piešťanech, snad to byla 9/12, už to asi nedohledám. Rozkvétala postupně a kvetla dlouho, jednou přišly mrazové dny a všechny otevřené květy zmrzly, ale pak ještě během několika dnů se objevilo dost nových květů a úroda byla slušná. Meruňka pravidelně rodila přes dvacet let, pak mi ji bohužel jednou v srpnu vyvrátil silný vítr.
Já meruňky z postupným anebo pozdějším rozkvétáním hledám, podle mne se pravděpodobnost úrod zvýší, u mne přicházejí mrazíky většinou před "zmrzlými".
Samozřejmě i dobrá poloha má svůj význam.
Co se týče prospívání meruněk v návětrných polohách jak zmiňuje Mimmo, mám někde staré vydání o meruňkách vydaného za starých časů od státního zemědělského nakladatelství, kde byly fota stromů meruňek a přidán komentář, že v polohách kde profoukává se stromy dožily snad 100 let. Asi to byly přirozené semenáče. Možná to časnější osychání stromů má vliv na zdravotní stav.

To se hezky čte. Když ale zadáte Ceglédi Bíbor do vyhledavače, tak tuzemský prodejce píše, že kvete 2 dny před Velkopavlovickou. Zahraniční stránky pak hlásí jako největší nedostatek vyšší citlivost k jarnímu mrazu.
Těžko říct, čemu věřit. Nicméně, pokud by existovala meruňka, co by měla zavřená poupata v době, kdy jsou všechny meruňky odkvetlé, tak by ji měl vysazenou asi každý.
Že je větrná poloha méně náchylná k houbovým chorobám vázaným na vlhko, je logické.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

17 Jan 2024, 13:13

Jednu merunku jsem na radu zahradníka zasadila na severní stranu stodoly (s odstupem). V zimě je ve stínu, v létě slunce za stodolu dosáhne. Rozdíl v kvetení proti ostatním je víc než týden. Minulou sezónu ale ani to nepomohlo.
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

17 Jan 2024, 13:25

Nejpozději mi kvetou Leskora a Leala. Loni v tom rozvleklém jaru to bylo výrazně patrné. Postřik proti moniliovému úžehu jsem zvládla udělat až při dokvétání většiny meruněk, a to Leala teprve začala nakvétat. Květy sice unikly mrazu, ale od zkázy je to nezachránilo. Ani přes dva další postřiky. Skoro všechno zlikvidoval kvůli chladnému a deštivému počasí moniliový úžeh. Takže člověk si nevybere, nejvíc záleží na počasí.
Olomoucko 220 m n. m.
Napísať odpoveď