Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

20 Jan 2024, 00:32

Toto je dosť ťažká téma, ja mám na záhrade v Períne pri Košiciach na juhu východného SR viacero odrôd, niektoré sa označujú ako skoro kvitnúce, ďalšie ako stredne a jednu ako neskoro kvitnúca. Ale prakticky kvitnú pomaly naraz, keď príde prvé dlhšie trvajúce jarné oteplenie. Rozdiely sa stierajú. Na Spiši mi rodí spoľahlivo Anegat.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

20 Jan 2024, 18:41

U mne je nerelevantní doba kvetení odrůd meruněk. Potřeboval bych tak rozdíl 40 ti dnů. Jarní mrazy v Krnově, v říčním údolí, chodí v dubnu i v květnu. Takže zkouším a zkouším. Zatím jsem na takovou nenarazil. Už se smiřuji s požadavkem manželky a vysadím nějaké odrůdy meruněk na slabé podnoži do velkých kontejnerů a při příchodu nočních mrazíků je budu schovávat do foliáče. At je aspoň něco na zavařování. Kolekci různých odrůd meruněk ve formě hotových stromků jsem dal kolegovi, který je na kopci a tam meruňky plodí. Slíbil mi každý rok bedýnku meruněk na zavaření. Můj sen, že si jednou nechám vypálit meruňkovici z vlastní úrody se mi zatím nesplnil.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

20 Jan 2024, 19:31

přasličák napísal:
20 Jan 2024, 18:41
... Můj sen, že si jednou nechám vypálit meruňkovici z vlastní úrody se mi zatím nesplnil...
Já to taky vzdal. Ale zkusil jsem to. Na kdysi starý popud mého kolegy z práce.Byl odněkud z Olbramic, takže ne tak daleko od nás. Vysadil si tam menší meruňkový sad a dařilo se mu tam.
A nejen tak, že nosil do práce meruňky, ale i svou meruňkovici a tím mě tehdy na jejich pěstování nalákal.
*
Jak se tam tomu jeho sadu daří poslední dobou po těch divných jarech, netuším protože ač jsme byli skoro stejně staři už delší dobu není mezi námi...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

21 Jan 2024, 09:47

přasličák napísal:
20 Jan 2024, 18:41
U mne je nerelevantní doba kvetení odrůd meruněk. Potřeboval bych tak rozdíl 40 ti dnů. Jarní mrazy v Krnově, v říčním údolí, chodí v dubnu i v květnu. Takže zkouším a zkouším. Zatím jsem na takovou nenarazil. Už se smiřuji s požadavkem manželky a vysadím nějaké odrůdy meruněk na slabé podnoži do velkých kontejnerů a při příchodu nočních mrazíků je budu schovávat do foliáče. At je aspoň něco na zavařování. Kolekci různých odrůd meruněk ve formě hotových stromků jsem dal kolegovi, který je na kopci a tam meruňky plodí. Slíbil mi každý rok bedýnku meruněk na zavaření. Můj sen, že si jednou nechám vypálit meruňkovici z vlastní úrody se mi zatím nesplnil.
Tak to jsem hodně pyšný. Mně se totiž vypěstovat meruňky, že zbylo i na 100 litrů kvasu podařilo. Dokonce už třikrát! Základ tvořily 3 odrůdy. Leskora, Goldrich a Bergeval. Ale abych řekl pravdu, ve srovnání s VP meruňkami, co jsem si přivezl z Hustopečí, má meruňkovice neobstojí. To aroma je slabší, bude to dáno jak chladnou polohou, tak odrůdami. Dalším problémem je, že jednotlivé odrůdy zrají v dlouhých intervalech a přidávat plody do kvasu po hlavním kvašení není ideální.
Marek1

IP:  146.149

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

23 Jan 2024, 20:33

U mě nejpozději nakvétá Koolgát a to dokonce o pár dní později než Leala.
Marek.
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Vrúble marhúľ ktoré kvitnú neskoro.

08 Feb 2024, 21:53

Sázel jsem několik meruněk před několika lety. Ještě neplodí, ale už kvetou, takže jsem to pozoroval... Rozmístil jsem je právě kvůli těmto problémům různě po pozemku na jížní i severní stranu, ke stěně i volně do prostoru. No a 3 mi kvetou o 10 dní později než jiné 3 (a sedmá chcípla hned první rok - podle mě byla mizerná sazenice). Jakoby dvě skupiny. Podle mě to dělá spíš ta poloha než odrůda, ale kdo ví. Stromky chráněné od severozápadu a u stěny kvetou prostě o 10 dní dřív, severní a otevřená stanoviště později.
Napísať odpoveď