marhula vhodna na susenie

M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

marhula vhodna na susenie

24 Nov 2023, 17:27

mato napísal:
24 Nov 2023, 00:10
ako sa dostat k tym tureckym odrodam? pestuje ich tu niekto? zachovaju si v nasich klimatickych podmienkach pozadovane vlastnosti?
skusil niekto sadit kostky z tych susenych marhul, co tu dovazaju z turecka, ci nejakeho istanu?
Kde pěstujete, přibližná lokalita a nadm. výška?
Ty sušené meruňky jsou bohužel dokonale všechny vypeckované.

Nevím přesně, jak je to s podobností semenáčů, ale mělo by platit, že pokud je meruňka cizosprašná, nový semenáč bude kříženec původní odrůdy a odrůdy opylující - takže plody z nového stromu z pecky nebudou přesně stejné, i když můžou být podobné.
Druhý případ když je meruňka samosprašná, a nenaletí na ni cizí pyl, tzn. opýlí se jen vlastním pylem - třeba Maďarská, tak nový semenáč bude plodit jaké meruňky, 100% stejné Maďarské? :)
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

marhula vhodna na susenie

24 Nov 2023, 19:04

Druhý případ když je meruňka samosprašná, a nenaletí na ni cizí pyl, tzn. opýlí se jen vlastním pylem - třeba Maďarská, tak nový semenáč bude plodit jaké meruňky, 100% stejné Maďarské?

Nikoliv. Jedná se o vnitrodruhového křížence. Potomci samosprašných meruněk, kde se květy opylily vlastním pylem budou patrně podobné rodičovské odrůdě, ale nebudou totožné. Ani nebudou shodní navzájem.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

marhula vhodna na susenie

24 Nov 2023, 20:00

Možno by to stálo za skúšku. Pred pár rokmi som bol na ovocinárskom kurze, kde nám školiteľ hovoril, že marhule sa dajú s relatívnym úspechom pestovať aj bez štepenia. Vraj keď zasadím marhuľovú kôstku je obrovská šanca, že z nej vyrastie niečo zmysluplné - pravdepodobnosť je niekde okolo 1:5. To sa samozrejme nedá porovnať s jablkami či hruškami.
Experimentálne to možno pre zábavu vyskúšam s jedinečnou odrodou Vanilla cot. :D Ale na stránke cot internacional som videl už aj potomkov Vanilla cotu, tak možno nakoniec iba počkám na profesionálov. :thumbup:
mato

IP:  249.134

marhula vhodna na susenie

25 Nov 2023, 14:18

"Kde pěstujete, přibližná lokalita a nadm. výška? "

lokalita je juzny svah krupinskej planiny, nadmorska vyska cca 500mnm. je to vsak velmi specificka lokalita.
goldeny, fuji, presenty, broskyne, moruse aj dule dozrievaju uplne bez problemov do spickovej kvality. teda pokial nie je nejaky specialny rok, kedy vkuse prsi.
mam este dalsiu zahradu aj juznejsie (okolie modreho kamena) a tam napriklad goldeny taku kvalitu nedosahuju.

"Ty sušené meruňky jsou bohužel dokonale všechny vypeckované."
nasiel som nejake susene neodkostkovane z tadzikistanu, tak si myslim, ze aj z turecka sa budu dat podobne zohnat.
videl som jeden dokument o pestovani marhul na vidieku v turecku, a tam to susili vonku pod slnkom na plachte na skale rozlozene a prehrnali to hrablami.
predpokladam, ze niekde vo fair-trade alebo bio obchode sa budu dat neodkostkovane zohnat.

"Nevím přesně, jak je to s podobností semenáčů, ale mělo by platit, že pokud je meruňka cizosprašná, nový semenáč bude kříženec původní odrůdy a odrůdy opylující - takže plody z nového stromu z pecky nebudou přesně stejné, i když můžou být podobné."
tak rozdiely budu hlavne pri potomkoch pri novsich odrodach, kde obaja rodicia su velmi vzdialeni.
ine to je pri starych odrodach, kde tie vznikli vyberom zo semenacov. takze nejaky potomok sabinovskej, velkopavlovickej alebo madarskej, s mensimi plodmi, by mohol kludne vyhovovat.

problemom su hlavne suche zimy bez snehu.
mal som tam vysadenu vehardu nastepenu na myrobalane, plody boli fantasticke, ale po nejakych 5 tich rokoch ju trafil slak. mam jednu vehardu aj pri modrom kameni a kvalita plodov je o triedu slabsia.
pravidelne tam marhule stepim do roznych vymladkov myrobalanu, ale vydrzia 2, 3 roky a potom sa ani nepreberu. pruty su svieze, maju miazgu, len sa na jar proste nepreberu. nevypucia. a pocas roka vyschnu.

jeden vrubel este preziva, ten ma uz zo 10 rokov, ale ten je v uplnom tieni v trni chrasti rastie. prirastky ma sotva 5cm za rok. listova plocha minimalna. taky uboziak na prvy pohlad. a paradoxne, ten nema ziadne choroby ani nevymrza ani porazky ho netrapia.
mato

IP:  249.134

marhula vhodna na susenie

25 Nov 2023, 14:41

peter_z_tt napísal:
24 Nov 2023, 20:00
Možno by to stálo za skúšku. Pred pár rokmi som bol na ovocinárskom kurze, kde nám školiteľ hovoril, že marhule sa dajú s relatívnym úspechom pestovať aj bez štepenia. Vraj keď zasadím marhuľovú kôstku je obrovská šanca, že z nej vyrastie niečo zmysluplné - pravdepodobnosť je niekde okolo 1:5. To sa samozrejme nedá porovnať s jablkami či hruškami.
Experimentálne to možno pre zábavu vyskúšam s jedinečnou odrodou Vanilla cot. :D Ale na stránke cot internacional som videl už aj potomkov Vanilla cotu, tak možno nakoniec iba počkám na profesionálov. :thumbup:
ja som uz skusal sadit kostky kade tade, ale v tej lokalite je tolko zvere, ze to nema sancu prezit mimo ohradeneho priestoru. co nezozeru mysi a hrabose, tak to dokoncia srny a zajace.
skusal som to pestovat aj v kvetinaci, ale opat to neprezilo prvu zimu. marhulky narastli prvy rok pekne cca 30-40cm, vyzrete pletiva. tak som ich nechal na podstienke pri chalupe cez zimu.
ze nech maju lepsiu klimu, aby im nevymrzli korene. dopadlo to vsak rovnako, ako pri vrubloch. na jar pruty stavnate, s miazgou, ale odmietli vypucat a postupne vyschli.

ja si myslim, ze pokracovat v semenarceni tych starsich kvalitnych odrod ma zmysel. kazdou dalsou generaciou su marhule viac prisposobene nasim podmienkam.
moznoze aj tie zahranicne stare odrody by sa mohli vyskusat, ako napr. ten salach ananasovy.

neviem, ako je to s jablkami, ale mam nejake jablone aj pri tom modrom kameni v zahradkarskej osade po rodicoch. viac ako 20 rokov sa o to nikto nestaral. ked som to potom cistil od naletov a krikov, tak som tam nasiel jednu jablon zo semienka. zo zvedavosti som ju nechal a urobil som dobre. ma krasne a chutne plody. akurat bujne rastie a ma striedavu rodivost. ale to mne nevadi. urobil som z toho vyhodu. jeden rok necham nech zarodi a dalsi rok ju na jar prestriham a v lete tvarujem.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

marhula vhodna na susenie

25 Nov 2023, 19:38

Mato - kde jste viděl sušené meruňky i s peckama a z Tádžikistánu? Ani nevím že se tu takové prodávají.
Podle toho co píše Dr. Vysloužil, stejné plody jako ty původní sušené by na semenáči z pecky tedy nevyrostly, ale kdyby se těch pecek vysadilo několik tak se dá později porovnávat kvalita plodů a vyselektovat. U těch starých odrůd možná ten rozptyl vlastností nebude tak výrazný od původní odrůdy?

Napadá mě, že rychlejší by potom bylo po prvním roce semenáčků z pecek odebrat z nich rouby a přiroubovat je na větší stromek do koruny, mohly by další rok kvést. Chce to ale dost pecek, většina nevyklíčí nebo je zakrslá, v běžném květináči mi klíčí pecky z VP po zimě tak 1 z 10, a z těch další selekce polovina roste dobře, druhá polovina málo roste - zruším. V lepších podmínkách možná s namořením pecek by byla úspěšnost klíčivosti větší. Otázka je jestli ty pecky v sušených meruňkách budou životaschopné. Na staré zahradě psal pán, že uschlé meruňkové pecky z auta v hicu za sklem tam je přes 50°C, prý po letech klíčily, neuvěřitelné. :)
Jestli chcete zkusit naroubovat tureckou, tak mi napište do zprávy.
mato

IP:  249.134

marhula vhodna na susenie

25 Nov 2023, 22:40

M.H napísal:
25 Nov 2023, 19:38
Mato - kde jste viděl sušené meruňky i s peckama a z Tádžikistánu? Ani nevím že se tu takové prodávají.
Podle toho co píše Dr. Vysloužil, stejné plody jako ty původní sušené by na semenáči z pecky tedy nevyrostly, ale kdyby se těch pecek vysadilo několik tak se dá později porovnávat kvalita plodů a vyselektovat. U těch starých odrůd možná ten rozptyl vlastností nebude tak výrazný od původní odrůdy?

Napadá mě, že rychlejší by potom bylo po prvním roce semenáčků z pecek odebrat z nich rouby a přiroubovat je na větší stromek do koruny, mohly by další rok kvést. Chce to ale dost pecek, většina nevyklíčí nebo je zakrslá, v běžném květináči mi klíčí pecky z VP po zimě tak 1 z 10, a z těch další selekce polovina roste dobře, druhá polovina málo roste - zruším. V lepších podmínkách možná s namořením pecek by byla úspěšnost klíčivosti větší. Otázka je jestli ty pecky v sušených meruňkách budou životaschopné. Na staré zahradě psal pán, že uschlé meruňkové pecky z auta v hicu za sklem tam je přes 50°C, prý po letech klíčily, neuvěřitelné. :)
Jestli chcete zkusit naroubovat tureckou, tak mi napište do zprávy.
tu to predavaju https://www.biopotravinylolila.sk/p/gri ... 00-g/10331
dakujem za ponuku. najprv musim prist na dovod, preco sa mi tie marhule na jar nepreberu.
mam taku teoriu, ze juzne svahy a priame slnko nie su v tej nadmorskej vyske vhodne kvoli skorsiemu prebudzaniu a neskorsim mrazom.
zrejme sa niektore pletiva naleju vodou a potom ich to potrha na jar tymi neskorymi mrazmi. pri mladych stromcekoch a vyhonoch je to zrejme fatalne.
jediny step co prezil bol ten, co je v podstate cely den v husti v tieni.
takze to skusim bud niekde do tiena za dom, alebo to mulcovat hrubou vrstvou mulca, ked uz ten sneh chyba.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

marhula vhodna na susenie

26 Nov 2023, 18:46

mato napísal:
25 Nov 2023, 22:40
M.H napísal:
25 Nov 2023, 19:38
Mato - kde jste viděl sušené meruňky i s peckama a z Tádžikistánu? Ani nevím že se tu takové prodávají.
Podle toho co píše Dr. Vysloužil, stejné plody jako ty původní sušené by na semenáči z pecky tedy nevyrostly, ale kdyby se těch pecek vysadilo několik tak se dá později porovnávat kvalita plodů a vyselektovat. U těch starých odrůd možná ten rozptyl vlastností nebude tak výrazný od původní odrůdy?

Napadá mě, že rychlejší by potom bylo po prvním roce semenáčků z pecek odebrat z nich rouby a přiroubovat je na větší stromek do koruny, mohly by další rok kvést. Chce to ale dost pecek, většina nevyklíčí nebo je zakrslá, v běžném květináči mi klíčí pecky z VP po zimě tak 1 z 10, a z těch další selekce polovina roste dobře, druhá polovina málo roste - zruším. V lepších podmínkách možná s namořením pecek by byla úspěšnost klíčivosti větší. Otázka je jestli ty pecky v sušených meruňkách budou životaschopné. Na staré zahradě psal pán, že uschlé meruňkové pecky z auta v hicu za sklem tam je přes 50°C, prý po letech klíčily, neuvěřitelné. :)
Jestli chcete zkusit naroubovat tureckou, tak mi napište do zprávy.
tu to predavaju https://www.biopotravinylolila.sk/p/gri ... 00-g/10331
dakujem za ponuku. najprv musim prist na dovod, preco sa mi tie marhule na jar nepreberu.
mam taku teoriu, ze juzne svahy a priame slnko nie su v tej nadmorskej vyske vhodne kvoli skorsiemu prebudzaniu a neskorsim mrazom.
zrejme sa niektore pletiva naleju vodou a potom ich to potrha na jar tymi neskorymi mrazmi. pri mladych stromcekoch a vyhonoch je to zrejme fatalne.
jediny step co prezil bol ten, co je v podstate cely den v husti v tieni.
takze to skusim bud niekde do tiena za dom, alebo to mulcovat hrubou vrstvou mulca, ked uz ten sneh chyba.
Na českých stránkách jsem meruňky s peckama nenašel. Zajímalo by mě, jestli budou klíčivé ( po stratifikaci v chladu v hlíně ). Samozřejmě je to spousta práce a čekání než se vypěstují z nich stromky až k zaplození prvních vzorků, a ještě nesmí zmrznout v květu jinak se čeká další rok. :)

Ty meruňky máte naroubované všechny na planých neselektovných myrobalánech, nebo jsou to kupované myrobalány - školkařské selektované?
Na jaře píšete že vám meruňky už nevyraší, a co podnož - obrazí nebo je KO komplet i kořen? Kolik °C tam máte zimy?
mato

IP:  249.119

marhula vhodna na susenie

26 Nov 2023, 21:19

"Na českých stránkách jsem meruňky s peckama nenašel. Zajímalo by mě, jestli budou klíčivé ( po stratifikaci v chladu v hlíně ). Samozřejmě je to spousta práce a čekání než se vypěstují z nich stromky až k zaplození prvních vzorků, a ještě nesmí zmrznout v květu jinak se čeká další rok. :) "

ceske stranky https://www.zdravepotravinypribram.cz/p ... race/13559

"Ty meruňky máte naroubované všechny na planých neselektovných myrobalánech, nebo jsou to kupované myrobalány - školkařské selektované?
Na jaře píšete že vám meruňky už nevyraší, a co podnož - obrazí nebo je KO komplet i kořen? Kolik °C tam máte zimy?"

co neutecie, tak na to nastepim (aj kupovane, aj vymladky, aj semenace myrobalanove). na inej lokalite (modry kamen) problem nie je. ale tam nie je juzny svah.
tie zimy nie su extremne, broskyne (z kostky aj slachtene) tam bez problemov funguju. mlade kupovane slachtence su vsak zamulcovane.
aj tie marhule prve dva tri roky su bez problemov. potom pride tepla jar a nasledne neskore mrazy a je po nich.
podnoze vyrasia cez leto, kedy uz je step vyschnuty. a niekedy ani tie nie. pri semenacikoch marhule sa stromcek neprebral cely.
ako som uz pisal, jedna nastepena preziva uz 10 rokov, ale ta je cely cas zabudnuta v tieni.
tak som sa rozhodol, ze buducu jar vyskusam severnu stranu domu. v zime je tam tien a v lete tam uz slnko dociahne.
keby som mal severny svah, tak to sadim aj stepim tam. aj som to uz niekde zaregistroval, ze severne svahy marhuliam vyhovuju viac.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

marhula vhodna na susenie

27 Nov 2023, 08:58

S tou klíčivostí VP se mi to nezdá. Zapomenuté pecky neznámé odrůdy v mírné zimě 2008(?) vyklíčily téměř všechny, taky jsem selektovala na růst :D , zůstalo 6 a pak postupně zůstala ta plodící s dobrými plody. Ale to bylo to kouzlo nechtěného, vyhodila jsem je po výrobě marmelády a bez další péče jsem na jaře zjistila, že rostou.
Ten pán s peckami v autě je přírodní úkaz, už jen pecky ležící přes léto na parapetu při rozlousknutí mají místo jádra hnědou šlupku.

Malé opravdu chutné semenáče nám vozili v 80. letech na zavařování z Moravy. Jednak se lépe rovnaly do sklenic a také opravdu byly aromatičtější. Asi to měli v sadu jako opylovače.
Napísať odpoveď