marhula vhodna na susenie

M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

marhula vhodna na susenie

27 Nov 2023, 11:58

Jitka - pecky z VP mám teď v bedýnce venku v štěrkovým substrátu a stratifikují se. V předjaří některé pecky klíčí, ale většina těch nevyklíčených má uvnitř zhnité rozbředlé jádro, že zůstane po něm jen slupka. U pecek z broskví je o něco větší klíčivost.
Když jsem VP pecky dal sušit v létě do kartonové krabice v zahradním domku, není tam vysoká teplota, tedy optimální sušení, už po měsíci byly uvnitř všechny jádra vyschlé a scvrklé, že zůstala opět jen slupka.
Velmi mě zajímá co se skrývá uvnitř těch prodávných sušených meruněk s peckou - z toho českého odkazu https://www.zdravepotravinypribram.cz/p ... race/13559 ... koupit nejdou, je to jen nějaká reklama přesměrování na Grizly E-shop, kde mají jen bezpeckové.

Mato - meruňky mi odcházejí taky stejným stylem, někdy podnož obrazí znova, někdy je mrtvý i kořen. Můžu porovnat se zahradou u domu kde je kvalitní půda tam se to nestává. Je to zřejmě těžkou jílovitou nebo i mokrou půdou a silné zimní mrazy nebo i jarní mrazy po vyrašení ty stromy jakoby rychle vyčerpají zásoby ... prostě zmrznou při běžných mrazech. Nezkoušel jste někdy pokusně vylepšit výsadbovou jámu nebo okopávat kolem kmene, přihnojovat?

Jinak jsou rozdíly v odolnosti mezi odrůdami, maďarské typy odcházejí nejvíc, paradoxně taková low chill středomořská Tsunami na myrobalánu i v horší půdě zatím překvapivě roste i kvete hodně. :)
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

marhula vhodna na susenie

27 Nov 2023, 17:10

Můžete zkusit při stratifikaci pecek část z nich vylouskat nebo aspoň napilovat. Přinejmenším vyřadíte ty se scvrklým jádrem
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

marhula vhodna na susenie

28 Nov 2023, 09:25

Myslíte vylouskat před stratifikací nebo po stratifikaci po zimě?

Než pecky po létě založím do bedýnky, tak je nasypu do vody, ty které plavou hned odstraním, ty co klesnou ke dnu - to je většina - mají uvnitř vždy zdravé jádro.
Pecky by už v tuto dobu měly mít dostatek akumulovaného chladu. Naposled při teplých vichrech +15°C po vánocích a na nový rok 2023 pecky v bedýnce venku začaly klíčit, později jsem zjistil že i jadérka z jablek byly naklíčené, byl to problém protože na vysazení je na nový rok ještě brzo, dlouho ještě mrzlo. Pecky se otevřou samy, takže vlastně pak sadím už ty viditelně vyklíčené, hned vidím mezi něma ty bujně rostoucí perspektivní. Velmi brzo klíčí taky pecky myrobalánů, většinou po vánocích pokud se oteplí nebo někde na břehu nebo na svahu zasvítí slunko tak pustí kořen už v lednu. Jen pecky broskvoní klíčí později, potřebují delší dobu oteplení na probuzení.
mato

IP:  114.169

marhula vhodna na susenie

28 Nov 2023, 14:26

M.H napísal:
27 Nov 2023, 11:58
Mato - meruňky mi odcházejí taky stejným stylem, někdy podnož obrazí znova, někdy je mrtvý i kořen. Můžu porovnat se zahradou u domu kde je kvalitní půda tam se to nestává. Je to zřejmě těžkou jílovitou nebo i mokrou půdou a silné zimní mrazy nebo i jarní mrazy po vyrašení ty stromy jakoby rychle vyčerpají zásoby ... prostě zmrznou při běžných mrazech. Nezkoušel jste někdy pokusně vylepšit výsadbovou jámu nebo okopávat kolem kmene, přihnojovat?

Jinak jsou rozdíly v odolnosti mezi odrůdami, maďarské typy odcházejí nejvíc, paradoxně taková low chill středomořská Tsunami na myrobalánu i v horší půdě zatím překvapivě roste i kvete hodně. :)
kvalita pody na to velmi vplyv nemala. tie semenace som mal v hlinito-piesocnato-kompostovej pode v kvetinaci. ostatne sadenice len ticho zavideli. jedna odnoz myrobalanu je priamo v zahone, kde pestujem zeleninu a tam je zem kvalitna. step na nej paradoxne odisiel ako uplne prvy aj s odnozou. bola na priamom slnku.
s tou madarskou mate uplnu pravdu. jeden step vsak este zije na zahrade pri modrom kameni. ale tam mam pri marhuli velku kopu rezanych konarov.
cim viacej tiena, tym dlhsie stepy preziju. takze sa odteraz budem snazit co najviac oddialit prudenie miazgy.
mulcovanim, polohou, natieranim na bielo, .... idealne by bolo, keby navalalo aspon pol metra snehu. chcelo by to snezne delo.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

marhula vhodna na susenie

29 Nov 2023, 09:31

No u nás je sněhu přes 10 cm. Na listopad zcela neobvyklé. Větší starost mi dělá teplota, dnes ráno ve dvou metrech -16,3 stupně. Přitom listí na stromech. Letos zkouším pecky stratifikovat v nevyužívané lednici. Mám to ve vhkém písku v dózách s průhledným víkem, abych mohl kontrolovat klíčení. Osvědčilo se mi pecky namořit na 10 minut v 0,1 % roztoku přípravku Switsch. Po vysetí zaliji písek 0,1 % roztokem Previcuru. To poslední dělám i u výsevu zeleniny pro předpěstování. Už dávno není jistota, že výsevní substrát je prost plísní.
Prílohy
1. Zahrada 29.11.2023..JPG
2. Zahrada 29.11.2023..JPG
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

marhula vhodna na susenie

29 Nov 2023, 18:29

mato napísal:
28 Nov 2023, 14:26
M.H napísal:
27 Nov 2023, 11:58
Mato - meruňky mi odcházejí taky stejným stylem, někdy podnož obrazí znova, někdy je mrtvý i kořen. Můžu porovnat se zahradou u domu kde je kvalitní půda tam se to nestává. Je to zřejmě těžkou jílovitou nebo i mokrou půdou a silné zimní mrazy nebo i jarní mrazy po vyrašení ty stromy jakoby rychle vyčerpají zásoby ... prostě zmrznou při běžných mrazech. Nezkoušel jste někdy pokusně vylepšit výsadbovou jámu nebo okopávat kolem kmene, přihnojovat?

Jinak jsou rozdíly v odolnosti mezi odrůdami, maďarské typy odcházejí nejvíc, paradoxně taková low chill středomořská Tsunami na myrobalánu i v horší půdě zatím překvapivě roste i kvete hodně. :)
kvalita pody na to velmi vplyv nemala. tie semenace som mal v hlinito-piesocnato-kompostovej pode v kvetinaci. ostatne sadenice len ticho zavideli. jedna odnoz myrobalanu je priamo v zahone, kde pestujem zeleninu a tam je zem kvalitna. step na nej paradoxne odisiel ako uplne prvy aj s odnozou. bola na priamom slnku.
s tou madarskou mate uplnu pravdu. jeden step vsak este zije na zahrade pri modrom kameni. ale tam mam pri marhuli velku kopu rezanych konarov.
cim viacej tiena, tym dlhsie stepy preziju. takze sa odteraz budem snazit co najviac oddialit prudenie miazgy.
mulcovanim, polohou, natieranim na bielo, .... idealne by bolo, keby navalalo aspon pol metra snehu. chcelo by to snezne delo.
Je to možné jak píšete, zřejmě jste v dosti slunečné oblasti - už celkem na jihu, a jaké tam máte mrazy to by chtělo změřit. V nížinách je kolikrát na jaře větší mráz než ve vyšších polohách - to jsou ty teplotní inverze při vyjasnění oblohy a utišení větru - tzn. teploty podle nadmořské výšky jsou obráceně.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

marhula vhodna na susenie

29 Nov 2023, 18:34

přasličák napísal:
29 Nov 2023, 09:31
No u nás je sněhu přes 10 cm. Na listopad zcela neobvyklé. Větší starost mi dělá teplota, dnes ráno ve dvou metrech -16,3 stupně. Přitom listí na stromech. Letos zkouším pecky stratifikovat v nevyužívané lednici. Mám to ve vhkém písku v dózách s průhledným víkem, abych mohl kontrolovat klíčení. Osvědčilo se mi pecky namořit na 10 minut v 0,1 % roztoku přípravku Switsch. Po vysetí zaliji písek 0,1 % roztokem Previcuru. To poslední dělám i u výsevu zeleniny pro předpěstování. Už dávno není jistota, že výsevní substrát je prost plísní.
Letos mám pecky v říčním štěrku, uvidím jestli bude změna v klíčivosti, ale ničím je nemořím. Bedýnka už byla venku povrchově zmrzlá i pod deklem, tak jsem ji přestěhoval k domu, tím se teplota dostane nad 0°C a probíhá dál stratifikace. Jaké mrazy pecky vydrží přesně nevím, ale už jsem taky o všechny pecky přišel v nekryté bedýnce cca -15°C asi to bylo moc.
A s těmi mrazy v tuto dobu neskutečné, (dal jsem to do tématu ,,počasí").
Napísať odpoveď