Jaká podnož pod meruňku?

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jaká podnož pod meruňku?

03 Máj 2020, 09:52

Po mnohaletých zkušenostech jsem poměrně skeptický, že by zvolená podnož nějak významně měnila nároky této choulostivé dřeviny. Pěstoval jsem roky meruňky v podstatě na dvou podnožích: na meruňkovém semenáči a na myrobalánu. Předpokládal bych, že na otužilém myrobalánu budou meruňky prospívat lépe - vždyť této křovině se u nás mimořádně daří, roste bujně v každé půdě, a to i tam, kde to nikdo nechce. Ale chyba lávky! Meruňkové stromy málokdy vydržely déle než 10 let (mráz, mrtvice, asfyxie, monilie, šarka, fytoplazmoza,...) a bylo úplně jedno, jestli na meruňce nebo myrobalánu. Se slaběrostoucími podnožemi moc zkušenosti nemám (jen jeden Bergeval na Wavitu), v lepší výsledky spíš nevěřím.
Když ale procházím zahradou, vidím, že v nejlepším zdravotním stavu (nejméně nuceně odřezávaných větviček kvůli úžehovému klejotoku) jsou dva meruňkové stromy. Jeden je naštěpovaný v korunce na pravokořeném odkopku Domácí švestky. Ten druhý má kořeny myrobalánu, kmínek původně zamýšlené Katinky a teprv korunka je meruňková. Jistě, ze dvou stromů nelze dělat závěry. Je to možná náhoda, nicméně se zdá, že nejen kořeny, ale i kmínek ze slivoně může mít nějaký vliv. Myrobalán nelze štěpovat v korunce, podrůstání vlků z kmínku je zničující, ale mezikmen švestky stojí za prozkoumání .
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jaká podnož pod meruňku?

03 Máj 2020, 10:33

Bez ohledu na nadmořskou výšku a zeměpisnou šířku se mi velmi dobře osvědčily jen tři podnože. V písčitém svahu (vespod jíl) mi dobře prosperují meruňkové podnože (hl. MVA-2), v těžké vlhčí půdě WAKO švestka a ve sprašové zemině nebo hlinitých půdách planá balkánská slivoň džanka. Štěpuji ji i v korunce a podrůstá trochu jen od země. Možná byste ji mohl také vyzkoušet. Nemá tak dokonalou (ale dobrou) afinitu jako meruňkové podnože, ale stromy dobře prospívají i v extrémním suchu, v období vlhka i v silných mrazech. Používám ji i na broskvoně, švestky a mandloně. Kde nepomáhá teorie, je třeba zkoušet.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jaká podnož pod meruňku?

03 Máj 2020, 13:07

Balkánská slivoň džanka u nás patrně neroste. Nechce se mi věřit, že kdyby měly tak dobré vlastnosti i v našich polohách, že by se nemnožila. Roste u nás St.Julien, zkoušel jsem její semenáče, ale klíčivost jader je mizerná a koupené stromky slivoní na St.J. rostou (oproti myrob.) špatně, snad s výjimkou Lipnické. Od Standy z H. mám několik sazenic Marunke, ta roste pěkně, ale na listech mají šarku (možná ji chytly až u mě), tak mám strach na ni netolerantní odrůdy štěpovat.
V minulosti jsem rouboval švestky na odkopky durancií a šly pěkně. Sám nevím, proč se už v praxi nepoužívají. Odnožují málo, afinita je dobrá oproti myrobalánům rostou trochu méně a plodnost nastupuje dřív.
Geronimo
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 11 Mar 2020, 13:06

Jaká podnož pod meruňku?

03 Máj 2020, 13:17

V posledních letech se na Moravě začíná prosazovat mer.semenáč Julsky.Milan mi poslal 25 kousků,bude to chtít pár let na vyzkoušení.Údajně snese horší půdy,je značně odolná suchu i mrazu a "rakušáci" jí skupují ve velkém.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jaká podnož pod meruňku?

04 Máj 2020, 07:52

Myslím, že slivoňové podnože nejsou ještě úplně prozkoumané. Semenáče nejrůznějších odrůd mohou dát zajímavý podnožový materiál. Vyzkoušena je Wangheimova, ale co třeba semenáče Presenty nebo Joja?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jaká podnož pod meruňku?

06 Máj 2020, 18:32

vysloužil napísal:
04 Máj 2020, 07:52
Myslím, že slivoňové podnože nejsou ještě úplně prozkoumané. Semenáče nejrůznějších odrůd mohou dát zajímavý podnožový materiál.
V případě, že byste chtěl v létě prozkoumat balkánské semenáče, ozvu se vám v červenci. Ty, co rozkvetly ještě před meruňkami, mají sice letos málo plodů. Ale celkově jich tu bývá spousta.
Prílohy
Zralé plody na stromě
Zralé plody na stromě
dzanky plody na strome.jpg (84.31 KiB) 6387 zobrazení
Opadané plody
Opadané plody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jaká podnož pod meruňku?

06 Máj 2020, 20:07

Nějaké pecičky bych uvítal. Dík.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jaká podnož pod meruňku?

07 Máj 2020, 20:24

Jak džanky chutnají, pane Mimmo? Je to podobné místním plodům myrobalánů? Jak ochotně klíčí?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jaká podnož pod meruňku?

07 Máj 2020, 21:00

Řekl bych, že jsou o něco chutnější než náš myrobalán. Pokud jsou však současně k dispozici meruňky, nikdo je moc nejí. Spíš se použijí jako doplněk do kvasu, když chybí např. 30 litrů do plného sudu meruněk. Existují i selekce velkoplodých s vyšším obsahem cukru (ty mají u sousedů). Sadaři mají pravděpodobně také svoje selekce, ale já v nich nevidím z pěstitelského hlediska rozdíly. Stejně jsou samovolně silně prokřížené. Barva plodů ani doba kvetení nejsou pro podnožové použití moc důležité. Samozřejmě, při pěstování na osivo bych v ČR volil raději později kvetoucí. Ty první letos rozkvétaly už koncem února s meruňkami Tsunami a hodně plodů zmrzlo. Klíčivost je vysoká. Plody i pecky zakopané do pískoviště v červenci asi 7 cm hluboko mi krásně na jaře vylezly (viz vlákno o podnožích).
Prílohy
Dzanky Varna.jpg
Dzanky Varna.jpg (168.43 KiB) 6325 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jaká podnož pod meruňku?

08 Máj 2020, 07:43

Děkuju za odpovědi. Ty semenáčky jako případné podnože by za vyzkoušení v našich podmínkách stály.
Napísať odpoveď