Jaká podnož pod meruňku?

PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Jaká podnož pod meruňku?

05 Feb 2022, 22:32

Ivan Hlavatý napísal:
04 Feb 2022, 09:38
PeterS napísal:
03 Feb 2022, 22:11
Bergarouge má jedného z rodičov Bergeron (spomínal p. Hlavatý), druhým je Orangered.
Čo sa týka Bergarouge, informácie o rodičovských odrodách sa rôznia. Jednoznačne je jedným z rodičov Bergeron. Časť zdrojov udáva ako druhého rodiča Goldrich, druhá časť zasa Orangered. Ja sa prikláňam k Orangeredu (viď aj zdroj z Francúzska - foto). IH


Screenshot_20220204-093355_Chrome.jpg
Určite je druhým rodičom Orangered. Uvádza to v prospektoch aj sľachtiteľ.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jaká podnož pod meruňku?

07 Feb 2022, 17:55

Častý úhyn stromů meruněk je značný problém a na jeho příčinách se odborníci zatím ne vždy shodnou. V minulosti se to přičítalo moniliniovému úžehu, později kompexu různých chorob. / Mrtvice meruňky. / V poslední době se velmi často uvádí nevhodnost stanoviště ve středoevropských podmínkách. Ve středomoří prý takové problémy nemají. I na jižní Moravě si sadaři stěžují, že mají roční úhyny i 10 %. Na zahradách se mi to tak zlé nejeví. Pokud si pohlídám moniliniový úžeh, nějaké větší ztráty nepozoruji. Ovšem často vynechají v plodnosti.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jaká podnož pod meruňku?

07 Feb 2022, 18:32

Zažil som to - postihnutý bol mladý strom (viď foto v odkaze).
Ušľachtilá časť (Tiina) ešte v tej istej sezóne vyhnala jeden slabý výhon ale do zimy odumrel aj ten.
Podpník (Wangenheimova) prežil.

download/file.php?id=11511&mode=view
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jaká podnož pod meruňku?

07 Feb 2022, 22:38

přasličák napísal:
07 Feb 2022, 17:55
Častý úhyn stromů meruněk je značný problém a na jeho příčinách se odborníci zatím ne vždy shodnou. V minulosti se to přičítalo moniliniovému úžehu, později kompexu různých chorob. / Mrtvice meruňky. / V poslední době se velmi často uvádí nevhodnost stanoviště ve středoevropských podmínkách. Ve středomoří prý takové problémy nemají. I na jižní Moravě si sadaři stěžují, že mají roční úhyny i 10 %. Na zahradách se mi to tak zlé nejeví. Pokud si pohlídám moniliniový úžeh, nějaké větší ztráty nepozoruji. Ovšem často vynechají v plodnosti.
Roli bude hrát obojí. Moniliová spála, která v horších podmínkách napáchá větší škody a strom tam nedokáže tak dobře regenerovat. Při pečlivé ochraně se to udržet dá, ale ztráty jsou i tak. Navíc oproti teplým polohám se tady stromy meruněk dožívají kratšího věku.
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 09:01

Ja mam skusenost s marhulami v suchom svahu:
Tu Wavit velmi slabo rastie, ale aj Adesoto (je to vsak este v dosahu korenov mohutnej visne a zalievka len zriedkava). V minulosti sa dost propagoval Montclar, v svahu ale tiez slabo rastie. A uz sa od neho tusim ustupilo.
V takejto polohe sa mi najviac paci myrobalan, prave dobrym rastom. V Cechach sa pouziva aj zelena ringlota - ta sa mi tiez paci pri slivkach, rastie o cosi slabsie ako myrobalan (ale mam ju na rovine).
Na rovine a na mensej ploche by som uprednostnil St. Julian a Adesoto.
Tu by myrobalan bol velky strom.
St Julian je vynimocny, ze toleruje aj tazke, mokre, ilovite pody.
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 09:20

V chránění zahradě s průměrnou půdou meruňky na semenáčích rostou velice dobře. Loni je poprvé zničil moniliový úžeh po tom co celé období květu propršelo ledovým deštěm. Obrazily znovu a dnes není po úžehu ani památky (suché větve jsem odřezal.) Bohužel úroda byla naposled v 2018, buďto jsou jarní mrazy po odkvětu, nebo ještě horší varianta každodenní letní lijáky, kdy zbytek meruněk popraská, nebo jsou zdálky pěkné, ale nejedlé bez chuti.

Mimo zahradu v težší zamokřenější půdě semenáče meruněk rostou značně pomaleji, a úhyny stromů jsou časté, možná ale ne kvůli půdě, ale silným mrazům - vymrzají kmeny. Loňských -22°C semenáče nepřežily. Myrobalánové kmeny zůstaly nepoškozené. Je taky možné, že ve špatné půdě je nízká mrazuodolnost a málo zásobních látek v kmenech.
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 09:40

Obdivuji s kolika podnožemi máte všichni zkušenosti. Já jsem zaznamenal velmi dobré výsledky s meruňkovými semenáči v propustné půdě a už jsem tam nic jiného nezkoušel. Fungují mi dobře v různé nadmořské výšce (60-520m) a pH 6-7,5 a měnit nic nebudu. V těžších půdách používám hlavně slivoně (ZR, švestka a balkánská džanka) a výsledky mi vyhovují. V těžkých půdách se nedaří ani mandlovým a BM podnožím. ZR má u mě mírnější růst než semenáč, takže ji nemusím tolik hlídat a tlumit. Pro meruňku je nejhorší vysoká spodní voda na těžké půdě. To vyřešit neumím žádnou podnoží.
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 10:12

Pro každý ovocný strom je špatně těžká jílovice a vysokou spodní vodou - tzv. oglejené půdy. Platí to ale všude ve světě? Nebo je to stále omílané pravidlo pro středoevropské klima? Co na jihu kde moc v zimě nemrzne, je tam dlouhá vegetační doba kompenzující pomalejší růst v těžké půdě.

Např: jižní turecko, sýrie, irán, španělsko atd.... velcí světoví producenti meruněk opravdu by jim stromy prosperovaly na půdách které my považujeme u nás za vhodné pro meruňky - písčité, lehké? Mají poloviční roční úhrny srážek, teploty celé léto kolem 40°C, bez mraků, nespadne ani kapka vody. Není u nich ta úrodná půda právě ta těžká s vysokou spodní vodou? Nebyl jsem tam, nemůžu soudit, ale logicky by to tak mělo být? Meruně rostou i v severní africe na okraji oáz, v těch oblastech prý platí pravidlo, že co má ,,nohy ve vodě a hlavu na slunci" to tam roste.
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 10:17

Pri odolnost marhule voci mrtvici je dolezita aj uslachtila nastepena odroda. Nemci pred par rokmi publikovali statisticke vysledky mrtvice v istych sadoch. Tam im najlepsie vychadzala odroda Harlayne. Podnoze mali Wavit. Tam tiez spominali poskodenie dreva moniliozou ako vyznamny faktor pri mrtvici. Mne sa Harlayne velmi paci aj bohatou chutou s kyselinkami. Zatial mi slabsie rodi (ma cca 5 rokov). Vlani 2 rocna Harlayne u znamych naopak mala obrovsku nasadu plodov.
Naopak podpriemernu odolnost monilioze ma Tsunami - inak velmi dobra odroda. Poskodenie dreva moniliou je vyznamne. My sme nezvykli striekat proti monili, vlani bola vynimka, ale len 1 krat po odkvete a to u Tsunami nestacilo.
Neregistrovaný

IP:  61.24

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 12:16

Ivan Hlavatý napísal:
03 Feb 2022, 14:02
Ja mám dobré skúsenosti s podpníkom St.Julien, naopak - zlú skúsenosť s podpníkom Rubira. Ak chcete menší strom, tak je vhodným podpníkom Wavit, alebo Torinel. Adesoto už rastie bujnejšie. Čo sa týka odrody, tak veľmi kvalitný je Bergeron - plody sú pekné aj chutné, odroda je dobre prispôsobivá rôznym podmienkam a patrí k tým mrazuodolnejším (samozrejme len do určitej miery resp. intenzity mrazov). IH
PeterS napísal:
03 Feb 2022, 22:11
Ja som pri marhuliach vsadil na Saint Julien A a Wavit pred pár rokmi tiež kvôli priestoru. S Wavitom som veľmi spokojný, dokonca aj na Spiši na nej stromy pekne rastú. Udržiavam v kruhu úhor a keď treba zalejem, ale oproti jabloniam na m26 znesú viac dní bez zrážok. Čo sa týka odrôd, tak som si zabezpečil niekoľko gat-ov a cot-ov. Na Spiš kvôli neskorému kvitnutiu išiel Anegat a Sefora (sefora kvitne stredne skoro, takže nie je to pravý neskorák, ale stačí aby unikla najhorším mrazom, rovnaký šľachtiteľ ako pri gat-och - CEP). Chcel som kvôli neskorému kvitnutiu Bergarouge, ale dozrievanie sa prekrýva s Anegat a to som nechcel, chcel som odrody zrejúce v rôzny čas. Bergarouge má jedného z rodičov Bergeron (spomínal p. Hlavatý), druhým je Orangered. Mala by to byť odolná a chuťovo vynikajúca marhuľa, navyše je to údajne "sharka resisent". Preto, ak máte malú záhradu a čas občas poliať stromček, môžete udržiavať úhor v okolí, tak by som volil Wavit a odroda je už na Vás.
Vďaka za cenné praktické rady. Vítaná a užitočná pomoc pre mňa, konečne sa môžem pohnúť ďalej. Ešte by som chcela poprosiť Dr. Hlavatého a PetraS o info, koľko úrody (orientačne) majú v priaznivých rokoch na St. Julien resp. Wavit, ak sa pri zbere marhúľ venujú aj takýmto detailom. JTM77
Napísať odpoveď