Jaká podnož pod meruňku?

Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Jaká podnož pod meruňku?

08 Nov 2022, 18:55

GF677 je sice dobrou volbou do pody s vyssim obsahom CaCO3, problem vsak moze byt v afinite medzi GF677 a marhulou. Pred par rokmi som dostal info, ze jeden vyznamny slovensky producent ovocnych vypestkov mal mat pri kombinacii GF677 x marhula velke problemy s vylamovanim v mieste stepenia. Marhulovy semenac znesie aj zasaditejsiu podu. Ak ide o suchu podu, ja by som siel skor do toho marhuloveho semenaca. Pripadne mozno myrobalan, ak by poda mala extremne zlu strukturu.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jaká podnož pod meruňku?

08 Nov 2022, 20:02

Tiez mam dobre skuenosti s myrobalanom a GF677 v horsej ilovitej i kamenistej suchej pode.
Ale Gf677 som videl len pre borskyne, nie marhule
a myrobalan naopak pre marhule, nie broskyne
asi to ma svoje dovody.
Míra

IP:  80.20

Jaká podnož pod meruňku?

09 Nov 2022, 11:41

Děkuju za info. Jsou to věci které jsem před tím nevěděl.
To vylamování v místě štěpování je riziko, stejně tak ta horší afinita.
Budu se modlit, aby vše fungovalo :-)

Místo je dost utopené - na spodku svahu, chráněné od severu a od západu svahem, vyfukuje tam míň než na vrchu, tak snad to vydrží...
Místo štěpování je v korunce.

Chtěl jsem vyzkoušet novou odrůdu ULA, která má být hodně mrazuvzdorná a hodně odolná i monilii. Měli ji na zelené ryngli a na GF677.
Z.Ryngli jsem nechtěl, kvůli velkému suchu které tam je. Tak jsem vzal GF677 i kvůli vápenaté půdě.

Z jara jsem tam sadil meruňky na semenáči a jednu na myrobalánu. Sám jsem zvědavý jak si povedou. Jedna meruňka na semenáči mě už uschla,
ale to byla moje začátečnická chyba před sázením.
Prílohy
Místo štěpování v korunce
Místo štěpování v korunce
Míra

IP:  80.20

Jaká podnož pod meruňku?

09 Nov 2022, 12:14

Spíš jsem měl napsat "pod korunkou". Prostě je to vysoko.
Gabriela

IP:  5.97

Jaká podnož pod meruňku?

09 Nov 2022, 16:31

Míra napísal:
09 Nov 2022, 12:14
Spíš jsem měl napsat "pod korunkou". Prostě je to vysoko.
Ulu mám také, měla by být na myrobalanu s mezistepenim švestky. Když přišla, tak podnoz psaná St.Julien 🤷‍♀️ takže uplně nevím, jak to tedy je, ale štěpení je stejně vysoko jako u vás. A dole se zdálo, že je roub také
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jaká podnož pod meruňku?

10 Nov 2022, 08:00

Pokud je opravdu podnož Myrobalán a mezikmen St. Julian, chválím školkaře. Málo která školka si dá práci s mezištěpováním. Většinou je to rok navíc pro stromek ve školce, zvýšená pracnost i náklady. Bohatě se to však vrátí spotřebiteli v delší životnosti a zdravotním stavu stromu. / Nepočítám moniliniovou spálu /. Uvažuji nad důvodem. Myrobalán dobře kotví v půdě. Snese i horší půdy, horší podmínky a suché polohy. S některými odrůdami meruněk však nemusí mít dobrou afinitu. Proto snad mezikmen St. Julian. Ten by jako pravokořený moc dobře nerostl v suchých půdách. Nesetkal jsem se zatím s tím, že by měl s některou odrůdou meruňek špatnou afinitu. Navíc jako kmenotvorná odrůda má dobrou mrazuodolnost. Netvoří se na něm v horších polohách mrazové desky, jako to bývá časté na meruňkových kmenech. Největší mrazy bývají u země. Ve výši korunky už nejsou tak silné. Proto tedy "roubování v korunce". / Je to terminus technikus./ Samozřejmně rozvětvení korunky začíná nad místem roubování .
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jaká podnož pod meruňku?

11 Mar 2023, 12:47

Už to tu bylo, ale možná se bude někomu hodit - pan Kubáček ze Střílek nabízí několik odrůd meruněk i na Torinelu. Do mé velmi suché lokality se nejspíš nehodí. Chtěl jsem vyzkoušet Wavit, ale na něm jsem VP meruňky neviděl.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Jaká podnož pod meruňku?

11 Mar 2023, 14:36

Chcel by som vyskúšať semenáč oullinskej ringlóty ako podpník pre marhule. Myslíte, že afinita bude dobrá?
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jaká podnož pod meruňku?

12 Mar 2023, 07:48

Neznám afinitu meruňkových odrůd s Olulinskou renklódou. Zcela běžně se používá jako podnož i kmenotvorná odrůda Zelená renklóda. Hodí se i do těžkých půd, stromy jsou na ni vzrůstné, pokud je z ní i kmen, netrpí tolik mrazovými deskami, jako meruňkový semenáč. Ne všechnny prodejny však meruňky na této podoží nabízí.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Jaká podnož pod meruňku?

12 Mar 2023, 09:13

Podpník som si chcel dopestovať sám a navrúblovať si "nepredajné" odrody až vysoko v korune. Oullinskú som chcel použiť preto, že mám dostatok materiálu (zr mám iba pár kusov na jednom konári). Oullinská tvorí veľmi hrubé letorasty a teda pevný kmeň, má bujný rast a tak trochu budem dúfať, že rovnako dobrú afinitu ako zr. Niektoré z týchto vlastností by mohli zdediť jej semenáče.
Napísať odpoveď