Jaká podnož pod meruňku?

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 12:47

Neregistrovaný napísal:
08 Feb 2022, 12:16
Ešte by som chcela poprosiť Dr. Hlavatého a PetraS o info, koľko úrody (orientačne) majú v priaznivých rokoch na St. Julien resp. Wavit, ak sa pri zbere marhúľ venujú aj takýmto detailom. JTM77
Momentálne mám na St.Juliene len Bergarouge - mladý stromček, ešte nerodil. V 'adoptívnej' záhrade je niekoľko marhúľ, všetky na myrobalánoch. Pred pár rokmi som vykopal strom odrody Veľkopavlovická, ktorý bol na St.Juliene. Úrody sa v priaznivých rokoch blížili k 100kg, ale bol to dosť veľký strom (foto). Dôvodov vykopania bolo viac - príliš veľká úroda (problém čo s tým), zlomenie jedného kostrového konára pod ťarchou úrody a začínajúca šarka. IH

Screenshot_20220208-122346_Chrome.jpg
Screenshot_20220208-122447_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 15:03

rony napísal:
08 Feb 2022, 09:01
St Julian je vynimocny, ze toleruje aj tazke, mokre, ilovite pody.
Toleruje, proto jsem tuto podnož dříve používal, ale s příchodem suchých let od toho ustupuji. Bez vody příp. dodatečné zálivky neprosperuje, slabší kořenová soustava si na vodu nesáhne.
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 16:24

Ja som začal sadiť marhulky na podpníkoch Torinel,Adesoto,Weiwa som snimi spokojný nádherný zdraví rast stromov nemusím ich stále polievať.
Screenshot_20220207-142409_Gallery.jpg
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 21:24

Neregistrovaný napísal:
08 Feb 2022, 12:16
Vďaka za cenné praktické rady. Vítaná a užitočná pomoc pre mňa, konečne sa môžem pohnúť ďalej. Ešte by som chcela poprosiť Dr. Hlavatého a PetraS o info, koľko úrody (orientačne) majú v priaznivých rokoch na St. Julien resp. Wavit, ak sa pri zbere marhúľ venujú aj takýmto detailom. JTM77
Myslím si, že ostatní tiež veľmi dobre poradili. Záleží od podmienok a prostredia. Pre obec, v ktorej bývam boli vždy typické ovocné sady, hlavne slivky a marhule, takže tých stromov sme mali doma dosť. Pôda sa u nás akurát strieda, preto na jednej strane kopca, kde boli piesky bol tzv. barackoš, na druhej s ťažšími pseudoglejmi višňové a slivník. No domy sú postavené iba na tej strane svahu, kde sú pseudogleje a pôda je ťažia, preto na dedine mimo sadov, sa vždy štepili marhule do sliviek. Tí, čo skúšali iné podpníky, tak mali stromy s krátkym životom. Ja som napísal, že v dobrej pôde a malej záhrade, kde je priestor dôležitý, tak by som osobne volil Wavit. Rastie o niečo pomalšie ako St. Julien a ja som nebadal, že by bola plodnosť nižšia alebo plody menšie. Nikdy som to nevážil a stromy na wavite do plnej rodivosti potrebujú ešte cca 2 roky, ale od tretieho/štvrtého roka prinášajú úrodu a na svoju veľkosť vždy slušnú.
Mám na záhrade aj marhule štepené do bielej slivky a zelenej ringlóty, ale to rastie bujnejšie a pre malú záhradu už nevyhovujú, hoci podpníky sú to v mojich podmienkach bezproblémové.
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 21:29

Milan Fiala napísal:
08 Feb 2022, 16:24
Ja som začal sadiť marhulky na podpníkoch Torinel,Adesoto,Weiwa som snimi spokojný nádherný zdraví rast stromov nemusím ich stále polievať.
Screenshot_20220207-142409_Gallery.jpg
Presne o Adesote hľadám viac informácií, lebo čo som našiel na internete, tak raz sa píše, že rast je silnejší a stromy väčšie ako u myrobalánu, inde, že rastie stredne a vytvára menšie stromy. Podpník by to mal byť odolný aj do horších podmienok, no ten rast ma trápi kvôli sponu. Ako sa u Vás správa Adesoto?
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 22:04

Adesoto mam hlavne pri broskyniach. Z marhul mam na nom len jednu Bergeval.
Tato rastie tiez v suchom svahu v dosahu bujnej visne, cca v rovnakych podmienkach ako marhula Congat na Wavite. Obe marhule rastu prilis slabo, teda nevidim rozdiel v raste Adesoto a Wavit v suchych podmienkach. Pritom Bergeval na Adesoto zatial slabo rodila a naopak Congat na Wavite kazdorocne velmi bohato. Vo vlhkejsich podmienkach to moze byt inak. Ale jednoznacne si myslim, ze Adesoto je vyrazne slabsi podpnik ako myrobalan a tak som to nasiel kadysi aj v literature. Marhula na myrobalane v tom istom svahu (hoci vyrazne dalej od visne) prerastla 5-7 rocne marhule na Adesoto a Wavit uz cca v 3. roku.
Pri broskyniach je Adesoto zjavne slabsie rastuci ako GF677. A GF677 povazujem urcite za slabsie rastuci ako myrobalan.
Wavit ma udajne bohatsi a hlbsi korenovy system ako St. Julian.
Na rovine to moze byt dobra volba.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jaká podnož pod meruňku?

08 Feb 2022, 22:41

rony napísal:
08 Feb 2022, 22:04
Adesoto mam hlavne pri broskyniach. Z marhul mam na nom len jednu Bergeval.
Tato rastie tiez v suchom svahu v dosahu bujnej visne, cca v rovnakych podmienkach ako marhula Congat na Wavite. Obe marhule rastu prilis slabo, teda nevidim rozdiel v raste Adesoto a Wavit v suchych podmienkach. Pritom Bergeval na Adesoto zatial slabo rodila a naopak Congat na Wavite kazdorocne velmi bohato. Vo vlhkejsich podmienkach to moze byt inak. Ale jednoznacne si myslim, ze Adesoto je vyrazne slabsi podpnik ako myrobalan a tak som to nasiel kadysi aj v literature. Marhula na myrobalane v tom istom svahu (hoci vyrazne dalej od visne) prerastla 5-7 rocne marhule na Adesoto a Wavit uz cca v 3. roku.
Pri broskyniach je Adesoto zjavne slabsie rastuci ako GF677. A GF677 povazujem urcite za slabsie rastuci ako myrobalan.
Wavit ma udajne bohatsi a hlbsi korenovy system ako St. Julian.
Na rovine to moze byt dobra volba.
Myslím, že poradie v intenzite (bujnosti) rastu podpníkov pre marhule je (v poradí od najsilnejšieho po najslabší) nasledovné:
Myrobalán - Adesoto - St.Julien A - Torinel - Wavit. IH
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Jaká podnož pod meruňku?

19 Jún 2022, 09:32

Mimmo napísal:
28 Jún 2021, 18:37
Džanky už mi zase zrají. Mají velkou konkurenci v meruňkách, ale občas nějakou sním. Na semínka však beru jen ty, co samy spadnou na zem. U sousedů jedí plody velkoplodé selektované džanky. Je o něco chutnější, ale pořád je to ovoce druhé kategorie. Já na nich oceňuji hlavně tu odolnost (jako podnož) a dobrou afinitu k meruňkám, broskvoním a mandloním.
Včera som videl džanky v Sofii na trhu. Boli zelené, nevyzerali príliš lákavo. Chcel som si pár kúpiť a ochutnať, ale predávajúci boli dosť neochotní a nechceli predať menej než niekoľko kg.
Trh inak pekný, krajší ako v Trnave.
Prílohy
IMG_20220618_102341.jpg
IMG_20220618_101944.jpg
IMG_20220618_102158.jpg
Míra

IP:  80.147

Jaká podnož pod meruňku?

08 Nov 2022, 12:43

Zasadil jsem meruňku na GF677. Jak si povede v suchém tvrdém vápenatém svahu je otázkou.
Prílohy
Kořen GF 677
Kořen GF 677
Vápenatá vrstva v hloubce 80 cm
Vápenatá vrstva v hloubce 80 cm
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jaká podnož pod meruňku?

08 Nov 2022, 13:13

Míra napísal:
08 Nov 2022, 12:43
Zasadil jsem meruňku na GF677. Jak si povede v suchém tvrdém vápenatém svahu je otázkou.
To sa ukáže až časom.
Tento podpník je ale do danej pôdy dobrou voľbou. Ďalšou takou by mohol byť myrobalán. IH
Napísať odpoveď