Lepidlo sežralo meruňku

Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Lepidlo sežralo meruňku

01 Aug 2023, 00:21

Téma lepidla na kůru tady nikde nevidím, i když zmíněno to bylo už mnohokrát. Tak zakládám. Mám druhým rokem meruňku velkopavlovickou na myrobalánu. Teď jsem si všiml, že tam mám díry velké jak vrata. Protože mravenci mi to různé obcházeli po listech dotýkajících se tyčky apod., bylo to natřené na více místech. Celekm tři díry - jedna obří díra na začátku kosterní větve, druhá menší na druhé a třetí díra taky hodně velká přímo na kmenu. Protože tam bylo to lepidlo proti mravencům. Dával jsem ho tam loni na jaře. Letos už ne, protože jsem na netu četl na vícero místech, že to může poškodit kůru. Ale teprve teď jsem si všiml tohodle. Loni jsem to lepidlo použil poprvé a naposledy, mám přes 30 stromů a jen tento jeden je úplně sežraný. Tan chybí víc jak polovna kůry a v podstatě celá původní větvička je mrtvé dřevo a jen to obrostlo zboku z jedné strany. A je to tak hodně obrostlé, že možná to tak je už od loňska, jen jsem si toho nevšiml.

Otázka je jasná: Co s tím? Můžu u přidat fotky či video, ale je to fakt potřeba? Meruňka má na 3 místech holé dřevo.

a) Nechat tak. Meruňka se asi nezahojí nikdy, ale je teď hodně bujná a zavaluje to hezky. Jak rychle odejde celá? 2 roky? 10 let? 20 let?
b) Střihnout na ostro (na holý kolík), vyraší to, vyroste to samo znovu? Nebo vyraší jen myrobalán a odrůda odejde? Jabloni bych věřil, ale nevím jak na řez naostro reagují meruňky. A když už, měl bych to udělat hned, ať nepokračuje nekróza dřeva vnitřkem dál dolů a ještě letos tam může něco vyrašit, nebo ten řez nechat až na únor-březen?
c) Střihnout na ostro a naroubovat tam rovnou jeho vlastní větvičku za kůru? Chytne se takový letní roub ze stromu na strom na meruňce? (Nebo jinou metodou? Třeba roubování Forkertem modifikovaným pro širokou podnož?)
d) Máme půlku prázdnin, čas očkování. Naočkovat do kmene jeho vlastní očko? Šlo by to? Ten kmen je tam už pár let, má průměr 3-4 cm. Zbytek stromu by se hned ořezal, ať to tlačí mízu i do toho očka. (Ale mám strach při té bujnosti, že by to tlačilo až moc.)

Jinak celý stromek roste rychle jak z vody. Ty díry se neprojevily pomalejším růstem, naopak myrobalán to tlačí nahoru velmi rychle, přímo bych řekl teď asi nejrychleji rostoucí moje meruňka. Díry jsem očistil a zamáznul balzámem. (Vím, že jsou na to taky negativní názory, ale to třevo je fakt už černé, jak do toho neustále prší, holé to nechávat nechci. A ořezat úplně do zdravého to nemůžu, toho úplně zdraévho je tak málo, že by neudrželo tu větev.)
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Lepidlo sežralo meruňku

01 Aug 2023, 06:38

Aley napísal:
01 Aug 2023, 00:21
Téma lepidla na kůru tady nikde nevidím, i když zmíněno to bylo už mnohokrát. Tak zakládám....
Áno, táto téma tu bola spomínaná opakovane a ako výstraha boli dané aj fotografie, čo také lepidlo dokáže narobiť (napríklad vo vlákne 'Nemoc jabloně' na strane 8).
Nech je to aj v tomto vlákne - tak to sem pridávam.

(P.S.: radiť čo s tým Vám nebudem - našťastie takúto skúsenosť nemám, ak by ste pridali fotky, možno Vám niekto odovzdá vlastnú skúsenosť). H.


Screenshot_20230801-062813_Chrome.jpg
Screenshot_20230801-062727_Chrome.jpg
Screenshot_20230801-062741_Chrome.jpg
Screenshot_20230801-062736_Chrome.jpg
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Lepidlo sežralo meruňku

01 Aug 2023, 21:38

Tak tyhle fotky to je drobnost, to mám na jabloních taky. Ale tady na meruňce mám víc jak půlku obvodu úplně holé dřevo.
20230731_202356.jpg
Príloha 20230731_202356.jpg už nie je dosupná
Prílohy
20230731_202331.jpg
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Lepidlo sežralo meruňku

01 Aug 2023, 21:47

Video jsem dal na youtube: https://youtu.be/ORgle0GzD-s
Hawkeye
Príspevky: 2412
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Lepidlo sežralo meruňku

01 Aug 2023, 22:16

Nevyzerá to dobre.
Možnosti b,c,d ktoré uvádzate, nepovažujem za vhodné, resp. zmysluplné. Aj keby to vyšlo (akože asi sotva), tak čo tým získate v porovnaní s kúpou a zasadením nového stromčeka ? V takomto prípade by som vyčkal, ako strom zareaguje. Mŕtve tkanivo ste odstránili, zatreli ste to - ostatné je v 'rukách' stromčeka a Matky Prírody. Rád by som bol zlým prorokom, ale takáto veľká rana na kmeni v prípade marhule bude s veľkou pravdepodobnosťou stále zdrojom problémov v zmysle glejotoku, sekundárnej infekcie, alebo dokonca zlomeniny, a prognózu stromčeka nevidím optimisticky. Kiež by som sa mýlil. H.
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Lepidlo sežralo meruňku

03 Aug 2023, 22:07

Hawkeye napísal:
01 Aug 2023, 22:16
Aj keby to vyšlo (akože asi sotva), tak čo tým získate v porovnaní s kúpou a zasadením nového stromčeka?
Určitě tím získám větší radost, když si to "zařídím" sám. :-) Pěstovat podnože, roubovat a tak, to si pro radost dělám běžně. Smysl to má jen v té radosti, samozřejmě souhalsím, že je výhodnější koupit hotový stromek, protože to vlastní pěstování trvá déle a člověk tou koupí ušetří několik let.

V tomto případě bych ale taky měl tyhle kořeny, které prostě budou vždycky o ty dva roky náskoku větší než u nově koupeného stromku.

A taky počítám takto: U staršího stromu se snažím ho udržet co nejdéle, dokud dobře plodí. Nesnažím se ho odstraňovat a sázet nový stejný stromek na stejné místo. Tady ale jde o meruňku zasazenou na podzim 2021, takže teď je to její druhá sezóna, čili ještě nezačala plodit a pokud srovnám možnost, že ji tam teď nechám a ona mi po pěti letech odejde a pak ji nahradím, oproti možnosti, že ji hned teď nahradím novou, tak prostá matematika říká, že nahradit ji hned je výhodnější, protože celkově bude méně let bez úrody. Prostě matematika je jasná: Staré plodící stromy nechat, ale poničený mladý stromek před začátkem plodnosti hned vyměnit. :-)

Stromek letos výborně přežil jarní mrazy, úplně bez suchých větviček, bez moniliózy, to holé dřevo není ani teď nějak viditelně napadné moniliózou, dokonce v nich ani není klejotok. Takže stále uvažuju nad možností hlídat to, čistit, ale nechat to dál růst. Navíc ta velká rána na kosterní větvi je hned na začátku, takže za pár let ji pohltí rozšiřující se kmen. Pokud to tedy do té doby přežije. :-)
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Lepidlo sežralo meruňku

03 Aug 2023, 22:39

Pokud ta meruňka bujně roste, má ta rána na kmeni velkou šanci na zahojení. Na té větvi to bude horší, poškození je velké a z vrchu, a tak na něj bude stále pršet a bude hrozit infekce. Asi bych ji zatím nechala kvůli symetrickému toku mízy a pak časem uřezala na větevní kroužek (podle toho, jak se to bude vyvíjet).
Prílohy
vloni
vloni
letos
letos
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Lepidlo sežralo meruňku

03 Aug 2023, 23:52

Štěpánka.3 napísal:
03 Aug 2023, 22:39
Na té větvi to bude horší, poškození je velké a z vrchu, a tak na něj bude stále pršet a bude hrozit infekce.
Stačí uřezat kousek PET lahve a občas kontrolovat úvazek, aby neškrtil.
Napísať odpoveď