Meruňky 2023

Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňky 2023

11 Jan 2023, 10:56

Venku si ještě meruňky dopřávají zasloužený odpočinek a čerpání studených hodin. Nedočkavci se však už těší na letošní plody. Chtěl jsem si proto vypěstovat předčasně pár meruněk v květináči. Vykopal jsem proto bujný roubovanec (roubovaný venku 15.12.2021) a dal jsem ho do tepla. Bohužel, ani jeden květ. :(
Uvažuji o pokusu, který jsme viděli na videu u moruší. Zkrátit, ostříhat všechny listy, nechat měsíc v chladu a nechat znovu vyrašit. Kdyby se to náhodou povedlo, zkusil bych to ve větším zopakovat v květnu na nějaké omrzlé meruňce. Každoročně mi něco zmrzne a užitek žádný...
Prílohy
Vyrašená meruňka
Vyrašená meruňka
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Meruňky 2023

11 Jan 2023, 11:01

Škoda, že to nevyšlo.
Bavia ma tieto vaše neortodoxné postupy a experimenty, je to zaujímavé.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Meruňky 2023

11 Jan 2023, 12:45

"Bohužel, ani jeden květ. :("
To nevadi, aj pohlad na taku sviezu zelen v zime potesi👍
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2023

11 Jan 2023, 17:04

Jak velký kořenový bal jste vykopal nebo jak velký květináč? Zkouším jednu meruňku v květináči něco přes 20l.
Když je to roubovanec na nové podnoži, tak málokdy má hned květy. Když je to roub v koruně stromu, kvete hned druhý rok.

Dnes jsem zjistil, že meruňky jsou narašené podle obrázku ve fázi A a některým už jdou vidět poupata - stav B, kritická teplota -4°C ;)
Prílohy
meruně.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňky 2023

11 Jan 2023, 17:54

M.H napísal:
11 Jan 2023, 17:04
Jak velký kořenový bal jste vykopal nebo jak velký květináč? Zkouším jednu meruňku v květináči něco přes 20l.
Když je to roubovanec na nové podnoži, tak málokdy má hned květy. Když je to roub v koruně stromu, kvete hned druhý rok.
Mám to v 10 litrovém květináči. Ještě mám několik menších v menších květináčích. Někdy mi roubovance kvetou hned, hlavně broskvoně.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2023

28 Jan 2023, 15:12

Jak máte narašené meruňky?

Tady nevíce narašené jsou Tsunami a ostatní hned v závěsu, prosvítají růžové poupata. Zítra další silný mráz a takových ještě bude. Odolnost v poupatech je nyní jen -4°C kdy dochází k částečnému zmrznutí. Takto to je narašené někdy od půlky ledna/januára, poslední dny je zima a žádné slunce tak se to zastavilo. :? Tsunami strom v zahradě je celý mrtvý, nedal silné podzimní mrazy (-11, -18st) kdy jbyl ještě v míze a olistěn. Ostatní olistěné stromy umrzlo listí ale žijou, včetně tsunami na Myrobalánu. Ta umrzlá Tsunami byla na podnoži st. Julien, už jak jsem ji sadil tak se mi ta podnož nelíbila, přírustky pěkné přes metr, ale teď se to projevilo. St. julien na meruňky nebrat, tenkrát jiná podnož v zahradnictví nebyla. :(
Prílohy
Tsunami
Tsunami
david

IP:  249.55

Meruňky 2023

28 Jan 2023, 17:14

U tsunami nic překvapivého:-) u nás to bude letos propad, a to není ani takhle vybalená... stačilo oteplení v lednu na 10-12°C a pak zima... letos tsunami nebude, páč předpovědi jsou na -9°C v noci, a to stačí. tahle odrůda je sice chutná, raná a vybarvená, ale to je tak vše.. podobně na tom máme Mediabel, a tuším zradu i u Sefory... prostě si dovolím říci, že po zkušenostech z minulých let (Pinkcot, Sylred, Sylvercot, Carmen Top atd.) sem středomoří prostě nepatří...
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2023

28 Jan 2023, 18:11

Kdyby teď nebyla zima a pokračoval ten vichr a teplejší vlna +12°C tak ta Tsunami včetně kontinetnální meruňky jako VP dnes už kvete. :shock:
Teoreticky by tak meruňky vykvetly koncem ledna, což je skoro o měsíc dřív než ve středomoří kde mají +12°C v lednu stabilně nebo ještě tepleji.

Vyplouvá tak na povrch další faktor neustálého zmrzávání meruněk ve střední evropě - problém nejsou jen stále častější jarní mrazy ale i krátká vegetační doba na podzim, kdy meruňky u nás vstupují dříve do dormance tzv. podzim - listopad, zatímco ve středomoří vegetují a zimní klid něco jako u nás podzim opad listí nastává u nich až po vánocích. I kontinetnální meruňky jako Maďarská mají údajně původ na blízkém východě a tam je vegetace stejná jako ve středomoří, ,,podzim" a vstup do dormance jim přichází po vánocích, to u nás meruňky právě vystupují z dormance probouzejí se a začínají nalévat a výsledek je na foto výše.

Foto níže pokud se nepletu tak Tsunami vyšla z jižní francie, tam jsou nyní meruňky v dormanci a probíhá chilling. Že by záhada vymrzávání vyřešena? :)
Prílohy
Nimes - šlechtitelská stanice
Nimes - šlechtitelská stanice
david

IP:  249.55

Meruňky 2023

28 Jan 2023, 18:39

No, ve Francii možná nyní chilling, ale nutno si uvědomit, že chladové hodiny pro tyto odrůdy byly splněné již v prosinci-díky poklesům pod bod mrazu, u nás, takže teď jen čekají na start. chladové hodiny pro VP tuším jsou kolem 600 hodin, u středomořských 300-400 hod... takže máme důvod se bát. u nás je mediabel a podobné ve vybaleném obalu s růžovou špičkou, ale naše hybridy jsou úplně zabalené, jen mírně hnuté pupenové šupiny. takže se domnívám, že hodně jde o to, jaké podnebí odrůdu zformovalo, a kde vznikala i když geneticky jsou všechny meruňky adaptované na střední asii...jinými slovy- odrůdy vzniklé v čechách (Leala, Frostina,Ula atd.) ještě dávno spí, ale středomoří už je vzhůru...
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2023

28 Jan 2023, 19:20

A co ,,česko-americká" Leskora? taky u vás spí?
Tady Leskora tak rozbalená jako Tsunami na fotce ještě není, ale je to rozdíl pár dnů, nenarašené meruňky tu už nemám, i Bergeron je v ohrožení.

No právě. ;)
Ono v tom středomoří podobně jako v asii - sýrie, irán, pakistán .... teď probíhá zimní chilling (pod 7°C v noci) a současně denní teploty často odpovídají jarním teplotám a hřejivé slunce. = postupně se jim budou probouzet ty odrůdy které jsou Low chill (250chill units) jako Tsunami, Mayacot ... s odstupem se probudí ke kvetení i další odrůdy s požadavkem Medium chill hours (500chill units) jako Wondercot, Mediabel? a nakonec se probudí Maďarská (pokud mají :) ) a další odrůdy s High chill hours (nad 600) .... A v tom je ta finta, že podle tabulek tyto odrůdy skutečně kvetou i s měsíčním odstupem .... ale tam.

U nás chilling proběhne pro všechny odrůdy naráz už před vánocema a rozdíly v době kvetení jsou pak vlastnosti odrůdové, nikoliv definované tím jestli jde o Low nebo High chill odrůdu. Pak je jasné, že v nejteplejším středomoří jako stanice Murcia ESP se jim probují jen Low chill odrůdy, mají nedostatek chladu, vloni jen 100 hodin chladu, v jižní francii se probudí s odstupem i další odrůdy - mají delší chlad, a ve vnitrozemí a v asii pokvetou všechny odrůdy - měly by tam mít delší zimu než ve středomoří - nad 600 chill units. Tak nějak to do sebe zapadá a dává to logiku.
Napísať odpoveď