Meruňky 2023

david

IP:  249.55

Meruňky 2023

28 Jan 2023, 19:42

jojo...logiku to má. ale zase budeme odkázáni na vlastnosti odrůd, ač mají chilling hours splněné.... leskora zatím docela spící, usuzuju, že pokud semena byla vyseta v Lednici, (křížil prof. Hough v New Jersey), tak se kapku semenáč adaptoval na středoevropské klima a nevyšlo to tak zle...podboně i jiné hybridy. mimojaderná dědičnost je dost ovlivnitelná podmínkami prostředí a taky podnoží, pokud je semenáč neustálený.
takže zrovna lednické nevychází špatně, až na lenovu. prostě u nás ve středních čechách musím být na francouze, španěly a italy trochu pes...a zatím se to vyplatilo. jinak odrůdy s vyššími nároky na chilling hours jsou obecně u nás odolnější. měl jsem třeba středomořskou bílou Doru (typ Hamidi- s. Afrika) a to nepřežilo běžnou českou zimu nikdy...
M.H
Príspevky: 1756
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2023

28 Jan 2023, 20:00

Předvloni do Tsunami v zimě mráz -23°C, vydržela. Jinde ztráty byly, hlavně semenáčové kmeny nad zemí na špatné půdě KO. Jasně z toho nic neplyne. Máte tam ještě nějaké ty afriky? rád bych je otestoval :)
david

IP:  249.55

Meruňky 2023

28 Jan 2023, 21:06

z tvrdě středomořských si zkuste carmen top- raná, velikost bramboru a dost chutná. ale dost citlivá na mrazy. pokud chcete roub, není problém. mám radši ty bělomasky typu Jerevani, Dovrtělová, Armen ap. ty jde i usušit
M.H
Príspevky: 1756
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2023

28 Jan 2023, 21:21

Carmentop už se přijala (díky PzP) ani jsem netušil že je to středomořská. Yerevany no jestli to jsou něco jako vanilly - ty mi chutaly ani nehnily :thumbup: napsal bych vám zprávu sz, asi nejste přihlášen, když tak kontakt - xlvaradero(zaavinac)seznam.cz díky.
peter_z_tt
Príspevky: 1138
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Meruňky 2023

12 Feb 2023, 15:37

Po rekordnom januári sa tento týždeň ochladilo. Teplota každé ráno klesala k - 10 °C. Dnes sa prudko oteplilo a vyšlo slnko. Kontroval som marhule. Šalachu vypadali takmer všetky kvetové puky (cca 90%). V mojich podmienkach to bude asi nepestovateľná odroda. Budem sa viac sústrediť na odrody, ktoré sú schopné prežiť teplé zimy. Vanilla cot poškodenie cca 20%, ananáska (luizet?) a monastyrskij bez poškodenia. Zatiaľ... Čo nezničil zimný mráz môže dokončiť jarný mráz. Do úrody je ešte nekonečne dlho. :D
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Meruňky 2023

12 Feb 2023, 16:08

V Krnově jsou meruňky i broskvoně pořád ve vynucené dormanci. Měli jsme tu jedno ráno i -19 stupňů. Je zamrzlo. Byl i nějaký sníh, takže tráva je po roztátí zelená. A po dlouhé době je v zimě i u nás dostatek vláhy.
M.H
Príspevky: 1756
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2023

12 Feb 2023, 22:43

Tady ještě čekám kolik květních pupenů na čem zbyde, zatím tu takové oteplení nebylo aby se ukázalo definitivně, nesvítí slunko, přes den pořád deka mokro chlad, v noci pravidelně hvězdy a mrzne, ale v náznacích je poškození u meruněk 30-100% podle odrůdy, vanilla cot nevypadá špatně na to že už koukaly růžové poupata, u Big red je mrtvé všechno. A broskve budou na tom tradičně lépe, i když tam už začínají vypadávat květní pupeny taky. :? Bylo -13°C, ale narašené vše o měsíc dopředu.

Ten Šalak to mě překvapuje že nevydržel, měl by to být kontinentální typ držák z kavkazu.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Meruňky 2023

13 Feb 2023, 07:22

M.H napísal:
12 Feb 2023, 22:43
... nesvítí slunko, přes den pořád deka mokro chlad, v noci pravidelně hvězdy a mrzne, ...
Přesně toto píšete skoro každý den přes celé léto (jen místo mrazu pár stupňů nad nulou), teď zase ohromné mrazy, které meruňky nezvládnou, přesto vše narašené. Nějak tomu přestávám rozumět - kdyby u vás byla po celý rok deka, mokro, zima, tak vám nic nedozrává, neraší, a nepěstujete jižní druhy meruněk či broskvoní. Nebo je to kapku jinak? ;)
Co se týká mých meruněk, tak ačkoli jsem na "meruňkářském" brněnsku, tak vše hluboce spí a pupeny jsou ve stejném stavu jako na podzim. Leskora, Leala, Hargrand, Harlayne, Veecot, Bergeron, VP, Maďarská, Sirena, Orange Red, ... . A to je letos zima až netypicky teplá. A když srovnám průběh zimy na stanici Ostrava-Mošnov se stanicí Brno-Tuřany, nijak zásadně se neliší ... že by ten 1-2 °C udělaly jaro?

https://www.in-pocasi.cz/archiv/brno/?& ... thly_graph

https://www.in-pocasi.cz/archiv/ostrava ... thly_graph

Zima-Brno.png
Zima-Ostrava.png
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
M.H
Príspevky: 1756
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2023

13 Feb 2023, 08:47

Máte to zachyceno v tom grafu, v první polovině ledna vše narašilo převážně teplými silnými vichry, nikoli slunečným příjemným počasím. Stromům je to jedno, reagují jen na teplotu, po vánocích 3 týdny stačily.
Se sluncem je to mizérie i nyní, čekám až zasvítí aspoň na pár hodin, květní pupeny stromů se ohřejí a hned se pozná co žije, mám naklíčené papriky na oknech, nejdou, vytahují se, načasoval jsem to na slunečné období a nic, ale to je jiné téma. Jste v jiné lokalitě a ještě na kopci, nelze srovnávat z grafu. V lednu jsem tu dával narašení meruněk, u vás všechno spí jste vpohodě.
M.H
Príspevky: 1756
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2023

13 Feb 2023, 09:33

Aktuální stav narašení, který je více méně stejný od poloviny ledna, oteplení by mělo přijít nyní.
vybral jsem nejméně narašené odrůdy, které prošly -13°C.

Jestli to máte tedy srovnatelné, pošlete vaše foto.
Prílohy
Orangered
Orangered
Bergeron
Bergeron
Leskora
Leskora
Velkopavlovická
Velkopavlovická
Napísať odpoveď