Meruňka do beskyd ?

Merunkař

IP:  60.7

Meruňka do beskyd ?

22 Nov 2022, 21:34

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zahradě mám místo k jabloním a švestkám pro stromek a napadlo mě zda nezkusit nějakou meruňku.

Je to reálné, nebo se na to radši vykašlat. Zahradu mám přímo u domu, takže nějakou péči ji mohu dát, místo je takový střed mezi Ostravou a horami, ve výšce kolem 350 m, jižní hodně slunečný svah, v zimě ale dost fouká od západu, půda těžká jíl a hutná zemina. Meruňka mě napadla i, že by mohla zpestřit vzhled zahrady.

Pokud to není úplně nereálné jakou odrudu volit ? Vyčetl jsem žeby byla vhodná Leskora či Harcot podnož Wagenheimova ?

Děkuji moc
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňka do beskyd ?

22 Nov 2022, 21:51

Leskora je výborná, ale cizosprašná. Tvarovat na vřeteno. Půda v jámě se musí vylehčit. Podnož dobrá. N. v. taky dobrá. Mám plodící Leskoru i v 530m., ale ne v jílu.
Merunkář

IP:  60.7

Meruňka do beskyd ?

22 Nov 2022, 22:19

Mimmo napísal:
22 Nov 2022, 21:51
Leskora je výborná, ale cizosprašná. Tvarovat na vřeteno. Půda v jámě se musí vylehčit. Podnož dobrá. N. v. taky dobrá. Mám plodící Leskoru i v 530m., ale ne v jílu.
Takže není to úplně, od věci to zkusit ? Mám místo pro jednu, takže by to chtělo jinou odrudu teda HARCOT. Mají u nás v nabídce dva typy Vřeteno - prostokořenné (Myrobalán) nebo Vřeteno - prostokořenné (Wavit).

Co se týče jílu, jámu beru, že ideálně udělat větší tzn, třeba 1 x 1 m a hloubky 0,5 m ? Pomůže to ?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňka do beskyd ?

23 Nov 2022, 10:22

Merunkář napísal:
22 Nov 2022, 22:19
Takže není to úplně, od věci to zkusit ? Mám místo pro jednu, takže by to chtělo jinou odrudu teda HARCOT. Mají u nás v nabídce dva typy Vřeteno - prostokořenné (Myrobalán) nebo Vřeteno - prostokořenné (Wavit).
Co se týče jílu, jámu beru, že ideálně udělat větší tzn, třeba 1 x 1 m a hloubky 0,5 m ? Pomůže to ?
Máte dobré podmínky, 350m na jižním svahu by vám mnoho meruňkářů závidělo. Navržená jáma je dobrá. V případě vlhčí lokality jsem ještě dělal uprostřed malou jímku do 70cm vysypanou štěrkem. Do ní by mohla stékat přebytečná voda. Harcot nemusí být řezán na vřeteno, ale může. Podnož Wavit by se mi líbila více (menší strom).
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Meruňka do beskyd ?

26 Nov 2022, 08:56

Merunkař napísal:
22 Nov 2022, 21:34
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zahradě mám místo k jabloním a švestkám pro stromek a napadlo mě zda nezkusit nějakou meruňku.

Je to reálné, nebo se na to radši vykašlat. Zahradu mám přímo u domu, takže nějakou péči ji mohu dát, místo je takový střed mezi Ostravou a horami, ve výšce kolem 350 m, jižní hodně slunečný svah, v zimě ale dost fouká od západu, půda těžká jíl a hutná zemina. Meruňka mě napadla i, že by mohla zpestřit vzhled zahrady.

Pokud to není úplně nereálné jakou odrudu volit ? Vyčetl jsem žeby byla vhodná Leskora či Harcot podnož Wagenheimova ?

Děkuji moc
Problém nejsou zimní, ale jarní mrazy. V době květu, když přijde ochlazení a teploty v Ostravě klesají k 0 až -2 st (a můžete je řešit Championem nebo ohýnky či teplometem), bývají pod Beskydami běžně mrazy kolem -4 až -6 a to už pupeny nebo květy nedají. Podnož bych dal myrobalán a pro meruňku hledal chráněnou polohu třeba krytou od severu domem. Na druhou stranu u jižní stěny stromy dříve nakvétají a jsou pak více ohrožené mrazem. Měl jsem meruňku v 520 m.n.m. a byla to poměrně marná snaha, velmi záhy odešla na mrtvici, ty podmínky opravdu byly za hranou, ale když bych neměl na výběr, proč to nezkusit.
Mevik

IP:  102.226

Meruňka do beskyd ?

26 Nov 2022, 23:22

Merunkař napísal:
22 Nov 2022, 21:34
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zahradě mám místo k jabloním a švestkám pro stromek a napadlo mě zda nezkusit nějakou meruňku.

Je to reálné, nebo se na to radši vykašlat. Zahradu mám přímo u domu, takže nějakou péči ji mohu dát, místo je takový střed mezi Ostravou a horami, ve výšce kolem 350 m, jižní hodně slunečný svah, v zimě ale dost fouká od západu, půda těžká jíl a hutná zemina. Meruňka mě napadla i, že by mohla zpestřit vzhled zahrady.

Pokud to není úplně nereálné jakou odrudu volit ? Vyčetl jsem žeby byla vhodná Leskora či Harcot podnož Wagenheimova ?

Děkuji moc
Dvakrát jsem v podbeskydí zkoušel pěstovat meruňku a viděl jsem to vícekrát u sousedů a známých. Bohužel tato oblast má hodně špatné podmínky pro meruňky. Začíná to počasím, kdy v případě inverze v únoru či březnu bývá jižní a střední Morava pod mraky a klidně tam mrzne (Ostravská pánev na tom bývá obdobně), naopak v podbeskydí svítí celé dny sluníčko a teploty šplhají hodně nad 10 stupňů ve stínu. Tento meteorologický jev bývá celkem pravidelný. Výsledkem je skutečnost, že meruňky v podbeskydí kvetou často dříve než na jižní Moravě. Jednou mi takto meruňka vykvetla 13. března.
Bohužel se celkem pravidelně dostavují také jarní mrazy, takže z raně kvetoucích meruněk nezbude nic. Pamatuji si, že 13.3. kvetoucí meruńka měla 21.4. plody jako třešně, následující noc byl -1 stupeň a bylo po všem.
Dalším problémem jsou těžké půdy, které meruňky nesnášejí a trpí na nich mrtvicí. Ještě jsem v podbeskydí neviděl meruňku starší 10 let (čímž netvrdím, že neexistuje).
Závěrem konstatuji, že jsem pěstování meruněk v podbeskydí vzdal a doporučuji i ostatním neplýtvat v tomto směru silami, penězi i časem.
Naopak podbeskydské podmínky docela přejí broskvoním.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňka do beskyd ?

30 Nov 2022, 15:21

Mevik napísal:
26 Nov 2022, 23:22
...Závěrem konstatuji, že jsem pěstování meruněk v podbeskydí vzdal a doporučuji i ostatním neplýtvat v tomto směru silami, penězi i časem.
Naopak podbeskydské podmínky docela přejí broskvoním.
Možná to nebude až tak zlé. Meruňky mohou v kontinentálním klimatu zmrznout kdekoliv. Ještě před rokem jsem si říkal, (v 60 mnm), že by se mi hodila vysoká hora, která by chránila mou zahradu před ledovým severním větrem. Ale ani ten příliš teplý jižní vítr není nic dobrého. Řešil jsem to tím, že jsem měl 12 odrůd mladých meruněk a průměrně 8 z nich i tak každoročně zaplodilo. Poblíž domu bývá dobré mikroklima, které ty negativní tendence tlumí. Jižní nebo jihozápadní svah také pomáhá. Vyzkoušel jsem větší množství odrůd, lokalit a půdních typů, ale nejodolnější chutnou moravskou meruňkou je asi Leala. Nejpozději pak začíná kvést slovenská Veharda a Vesprima. V 530mnm v jižnější části Vysočiny mi letos zaplodila (menší množství) Leskora, Leala a Goldrich, u sousedů Pinkcot. Samozřejmě všechny stromy ošetřuji proti monilióze. Je na tazateli, zda v něm zůstala alespoň trocha odvahy a optimismu.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Meruňka do beskyd ?

04 Dec 2022, 21:47

...Závěrem konstatuji, že jsem pěstování meruněk v podbeskydí vzdal a doporučuji i ostatním neplýtvat v tomto směru silami, penězi i časem.
Naopak podbeskydské podmínky docela přejí broskvoním.

Já tomu rozumím a řekl bych pro svoji polohu to stejné. Ale jen v případě, že by mě mělo pěstování meruněk živit. Ale když se jedná o koníčka, pak dokáže radost z úrody nahradit i ty roky bez meruněk.
Bylo běžné, že meruňky mi zaplodily (přesněji nezmrzly na jaře) jednou za 2 až 3 roky. Výjimkou byly tři poslední sezóny, 2020, 21 i 22 byly meruňkové. Pravda, těm z Velkých Pavlovic a Znojma se nevyrovnají, ovšem tomu, co prodávají pod názvem meruňky Lídl a podobné řetězce, utíkají o mnoho délek.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Meruňka do beskyd ?

04 Dec 2022, 21:47

...Závěrem konstatuji, že jsem pěstování meruněk v podbeskydí vzdal a doporučuji i ostatním neplýtvat v tomto směru silami, penězi i časem.
Naopak podbeskydské podmínky docela přejí broskvoním.

Já tomu rozumím a řekl bych pro svoji polohu to stejné. Ale jen v případě, že by mě mělo pěstování meruněk živit. Ale když se jedná o koníčka, pak dokáže radost z úrody nahradit i ty roky bez meruněk.
Bylo běžné, že meruňky mi zaplodily (přesněji nezmrzly na jaře) jednou za 2 až 3 roky. Výjimkou byly tři poslední sezóny, 2020, 21 i 22 byly meruňkové. Pravda, těm z Velkých Pavlovic a Znojma se nevyrovnají, ovšem tomu, co prodávají pod názvem meruňky Lídl a podobné řetězce, utíkají o mnoho délek.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňka do beskyd ?

05 Dec 2022, 06:26

Pěkně řečeno :thumbup:
Napísať odpoveď