Výber odrody

vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výber odrody

27 Nov 2022, 16:46

Ivan Hlavatý napísal:
27 Nov 2022, 16:27
Neregistrovaný napísal:
27 Nov 2022, 14:45
Zelené listy dlho na jeseň v prvom roku sú väčšinou z dôvodu silného zásobného hnojenia pred výsadbou. Zvlášť ak sa použije ako zásobné hnojenie pod stromček hnoj (jedno aký), stromček ťahá vegetáciu veľmi dlho. Jednoducho z dôvodu že si korene siahnu do "misy plnej živín". Druhým rokom ešte býva vegetácia jemne predĺžená, tretím rokom už to býva v normále. R.
No, neviem či je to 'železné pravidlo': stromky ktoré som sadil na jeseň 2021 (Meteor, Lobo, Sirius, Red Winter, Hardenpontova) a do výsadbovej jamy dostali vyzretý kravský hnoj, sú už takmer bez listov (niektoré úplne, niektoré takmer). Pravda, pri kôstkovinách to môže byť iné... IH
Obecně platí, že stromky přehnojené dusíkem špatně ukončují vegetaci. A bude asi jedno, jestli byl dusík dodán hnojem, ledkem či močovinou. Ale rozdíly budou i mezi jednotlivými odrůdami. Vidím to na stromcích s více odrůdami, kde jedna větev je opadaná, jiná olistěná.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Výber odrody

27 Nov 2022, 16:49

U peckovin třeba vloni u Tsunami nebyl problém a listy opadaly normálně, ale letos zůstala olistěná + nové přírustky až do těch mrazů -10°C před pár dny....

Možná se sešlo více faktorů odrůda + hnojení nebo spíše mokro vyplavilo po delší době znovu živiny a teplejší konec podzimu tak to rostlo.

Plně olistěné zůstaly i jádroviny tak 90% stromů, tam to na odrůdu nelze svádět, listy do mrazů byly i na obyčejných jaderničkách ( nehnojených) stejně tak Idaredech na chudé půdě. Japonské švestky 100% zelené listy, žádné hnojení, chudá zem. :?
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Výber odrody

27 Nov 2022, 21:05

Žiadne hnojivo nebolo a drevo je krásne vyzreté .
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výber odrody

28 Nov 2022, 18:59

Skutečnost, že letos na ovocných stromech abnormálně dlouho držel list a opad začal až po výrazném raním mrazu minulý týden, připisuji spíše abnormálně teplému podzimu bez silnějších mrazíků. Ve druhé polovině vegetace nikdy nehnojím dusíkem a list jsem měl dlouho zelený. Dokonce i na révě. Dřevo je však pěkně vyzralé.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výber odrody

28 Nov 2022, 19:12

Milan Fiala napísal:
27 Nov 2022, 09:00
...všetkym marhulkam už dávno listy opadali a tento stromček má stále krásne zelené listy.
přasličák napísal:
28 Nov 2022, 18:59
Skutečnost, že letos na ovocných stromech abnormálně dlouho držel list a opad začal až po výrazném raním mrazu minulý týden, připisuji spíše abnormálně teplému podzimu bez silnějších mrazíků. Ve druhé polovině vegetace nikdy nehnojím dusíkem a list jsem měl dlouho zelený. Dokonce i na révě. Dřevo je však pěkně vyzralé.

Isteže aj vplyv počasia môže byť výrazný, avšak autor iniciálneho príspevku (viď hore), o ktorom sa diskutovalo, píše, že "ostatným marhuliam listy už dávno opadali", a tiež že pri výsadbe nedával žiadne hnojivo.
Takže v tomto konkrétnom prípade tam zrejme bude aj ďalší faktor (odrodová vlastnosť, vek stromku a pod.).

Inak v mojich podmienkach nepozorujem výraznejší rozdiel v defoliácii stromov oproti minulým rokom. A to som listy neoberal...😀 IH
stapil
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 16 Jan 2023, 23:38
Bydlisko: Středočeský kraj, 495mnm

Výber odrody

16 Jan 2023, 23:59

Máte někdo pěstitelské zkušenosti s německou odrůdou Kuresia? Našel jsem jen vlákno na starém fóru, kde se něco málo píše.
Postupně obměňuji výsadbu na pozemku a přišla řada i na meruňky. Zatím mám Leskoru, Harlayne, Bergeron. Podnože něco ZR, něco StJulien. Tu renklodu možná ještě přehodnotím.. přeci jen bych chtěl mít čtvrtkem do výšky tak okolo 4m.
david

IP:  249.55

Výber odrody

18 Jan 2023, 18:10

Zdravím, není plodově špatná, je velká, pevná a má zajímavou chuť. Přednosti tímto spíš končí, jelikož se ukazuje, že je citlivá na bakteriozy a rychle odumírá, po vstupu do významnější plodnosti. Za sucha se projevuje nízká šťavnatost a sesychání plodů ( u jiných odrůd se nemusí projevit). Odolnost na mrazy v květu je dobrá, k šarce šlechtitel udává toleranci. Na zelené ryngli (12 let) mám např. goldrich, jež roste silněji než kuresia, a je cca 3 m vysoký a dál neroste, takže si myslím, že by byla ok.
stapil
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 16 Jan 2023, 23:38
Bydlisko: Středočeský kraj, 495mnm

Výber odrody

18 Jan 2023, 20:35

Super, díky za info!
První věta mě celkem navnadila, důležitější pro mě ale bude "uživatelská přívětivost" dané odrůdy.
V současné klimatické situaci, kdy bývá suchých dní mnoho a vzhledem k mikroklima mé polohy zkusím tedy něco jiného.
S tou ZR jste mě potěšil, neb meruňky sazené loňské jaro měly na této podnoži obrovské přírůstky...říkal jsem si, že pokud to tak půjde dál, budou mít v dospělosti tak 6 metrů.
david

IP:  249.55

Výber odrody

18 Jan 2023, 22:10

Výborně, tak je zkuste skoro neřezat- i když mají pruty (můžete sesadit do roviny cca o 1/3-1/4) , jen mírně, obrostou obrostem po celé délce, zaplodí a začnou se zastavovat v růstu, plody to dost zabrzdí. většinou to narůstá první 3 roky, pak se díky plodnosti brzdí a ve finále to není tak hrozné... šílené je, když to roste hodně a lidi vemou nůžky, zakrátí o polovinu nebo 2/3 a vše, takže to roste ještě víc.... stačí se trochu dívat. jinak na zr toho mám celkem dost, a i v suchu a horkých letech to drží.. ale na st julien už je to dost hrůza, ta sucho nesnáší a řekl bych, že je jen pro silně rostoucí odrůdy švestek.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výber odrody

19 Jan 2023, 17:12

Já mám naopak velmi dobré zkušenosti s podnoží St. Julien A. Ale mám těžší vododržné půdy a možnost zálivky. Upřednostňuji roubování v korunce. Kmen je pak hladký, netrpí mrazovými deskami a klejotokem. Pokud provádím ochranu proti moniliniovému úžehu, je strom dlouhověký. S tvrzením Davida, meruňku při bujném růstu neřezat, plně souhlasím. Člověk však musí být první roky dost otrlý. Moc to nevypadá. Po rozplození se dá dodatečně strom "učesat". K omezení bujného růstu pomáhá i posunutí řezu na dobu po odkvětu a uplaťňování řezu v letních termínech. Ale asi nejsem ten pravý na nějaké rady. Meruňky u mně v mrazové kotlině pravidelně mrznou v květech či malých plůdcích. Vliv dvou termínu kvetení na plodnost po Šítově řezu prakticky u mne není. Je jedno, zmrzne li mi násada v květu nebo v době po odkvětu.
Napísať odpoveď