Vesna

andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Vesna

29 Máj 2022, 22:31

Aj u nás v Žilinskej kotline sme sa asi dobre modlili, napriek mrazivému aprílu bude nejaká ochutnávka marhuliek : )

Mladý stromček Vesna bude mať prvú úrodu (ak sa nič neočakávané nestane). Mám tušáka, že by to mohla byť vhodná odroda do tohto regiónu, tak som si ju z jarného strihania naštepil ešte na slivku. Obe slovenské marhuľky, čo mám (Vesna, Barbora), dúfam budú úspešné v okrajovej oblasti, s výdržou voči jarným prímrazkom to asi nebude také zlé. O chuťových kvalitách budem reportovať po prvej degustácii. Ale tu aj napriek globálnemu otepľovaniu je ešte stále každá vlastná marhuľka veľkým dôvodom na radosť.
Prílohy
IMG_20220529_182311361_HDR.jpg
IMG_20220529_182252046_HDR.jpg
Naposledy upravil/-a andrejZA v 29 Máj 2022, 22:37, upravené celkom 1 krát.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Vesna

29 Máj 2022, 22:34

Tu ešte prijatý tohoročný štep Vesny na slivke
Prílohy
IMG_20220529_182807104_HDR.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Vesna

30 Máj 2022, 09:14

andrejZA napísal:
29 Máj 2022, 22:31
...Obe slovenské marhuľky, čo mám (Vesna, Barbora), dúfam budú úspešné v okrajovej oblasti, s výdržou voči jarným prímrazkom to asi nebude také zlé...
Čo sa týka Barbory, v našej lokalite odolnosťou mrazom v kvete nevyniká, skôr naopak. V mojej 'adoptívnej' záhrade sú vedľa seba 2 asi 6-metrové stromy odrody Goldrich a Barbora. Oba boli rovnako obsypané kvetmi, keď prišli mrazy do -4°C. Goldrich to zvládol podstatne lepšie než Barbora - tá má násadu plodov iba vo výške nad 3 metre, a výrazne redšiu než Goldrich. Ale je to skúsenosť iba z jednej záhrady... IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Vesna

30 Máj 2022, 09:29

Ještě bych možná z odrůd slovenské provenience zkusil Veselku a Vehardu - na Veselce opakovaně a na přiroubované Vehardě se tady nějaké plody, na rozdíl od většiny odrůd, udržely.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Vesna

30 Máj 2022, 10:39

S Barborou veru aj ja trochu váham, z tejto odrody mám rovnako mladý stromček ako Vesnu a kvety jej po mrazoch opadli. Vlani som však z nej zaštepil do myrobalánu, stihla spraviť korunku, na ktorej sa niekoľko plodov udržalo. Rast má bujný, vyzerá, že v tejto fáze už plody udrží do zrelosti. Takže mi to trochu vychádza aj na individ. vitalitu stromu - má už asi silnejší základ než štvorročný stromček. V každom prípade to budem ďalšie roky sledovať a skúšať, čo ako pôjde v mojich pomeroch. Čítal som, že ani tá Maďarská nakoniec nie je taká citlivka na mráz, tak som ju tiež hodil do myrobalánu. Z hľadiska doby zrelosti bude zarovno Barborou, tak aspoň budem vidieť, ktorá sa viac osvedčí.
V každom prípade Vesna sa mi páči tým, že na skorú odrodu má pomerne neskoršie kvitnutie. Ešte tam skúsim spraviť Šittov rez a tiež by sa tým mohli niektoré vetvy oddialiť v kvitnutí. Tak by snáď mohla bývať úroda aj častejšie ako raz za pár rokov.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Vesna

30 Máj 2022, 11:17

Mikeš13 napísal:
30 Máj 2022, 09:29
Ještě bych možná z odrůd slovenské provenience zkusil Veselku a Vehardu - na Veselce opakovaně a na přiroubované Vehardě se tady nějaké plody, na rozdíl od většiny odrůd, udržely.
Vďaka za tip, skúsim pozisťovať nejaké informácie, aké sú to odrody, ak by sa mi tá Barbora neosvedčila. Ako sú na tom s dobou zrelosti? Môj zámer je mať aspoň niečo zo skorších, stredných aj neskorých - niečo pokiaľ možno spoľahlivé. Zatiaľ mám zo skorších Vesnu, stredných Barboru a Maďarskú a neskorší Bergeron. Dúfal som, že bude ešte skorá Carmela a stredne skorý Šalach, no nezadarilo sa. Niečo na doplnenie si chcem ešte pozháňať vo forme vrúbľov - asi najlepšie pred jarou. V začiatkoch pestovania som mal Auroru, ale tá zarodila a dostala porážku (v tej dobe som nemal skúsenosti, že marhule treba ošetrovať proti monilióze). Dodnes si však pamätám tú chuť, bola nezabudnuteľná.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Vesna

30 Máj 2022, 13:03

andrejZA napísal:
30 Máj 2022, 11:17
Ako sú na tom s dobou zrelosti?
Veselka je ranná, oproti Velboře tak možná o 14 dní; Velbora zraje cca s VP nebo Maďarskou.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Vesna

31 Máj 2022, 08:56

Mikeš13 napísal:
30 Máj 2022, 09:29
Ještě bych možná z odrůd slovenské provenience zkusil Veselku a Vehardu - na Veselce opakovaně a na přiroubované Vehardě se tady nějaké plody, na rozdíl od většiny odrůd, udržely.
Skúsil som niečo pozisťovať o týchto odrodách, o Veharde toho veľa nemám, ale v súvislosti s Veselkou som na zahrade.cz našiel celé strany skúseností pestovateľov a hodnotenie je tam dosť rozporuplné. Najskôr veľa chvály k chuťovým vlastnostiam, no postupne v priebehu rokov pribúdali problematické vlastnosti - hoci je odolnejšia mrazom v kvete, neskôr plody veľmi podliehajú moníliovej hnilobe. Ďalšie negatíva - marhule majú pomerne veľa kyselín, až kým nie sú úplne zrelé, vtedy však už majú kašovitú konzistenciu a vystihnúť dobu konzumnej zrelosti je problém. Vtedy nastupuje práve problém s hnitím plodov na strome. Tak som aspoň v krátkosti zhrnul pre mňa najzávažnejšie chyby Veselky, takže pre mňa z toho vychádza ako trochu potížista. Inak vraj chuťovo veľmi dobrá a aromatická, pravda, keď sa vydarí.
Takže zatiaľ asi ostanem pri Vesne, dúfam že uvedené nedostatky nebudú platiť rovnako aj pre ňu (ako príbuznú). Po prvej úrode dám vedieť. O rozšírení marhuľovej palety ešte uvažujem, ale skúsim pozháňať niečo s pevnejšou dužinou, a pokiaľ sa bude dať aj s trocha dlhšou výdržou na strome.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Vesna

31 Máj 2022, 14:18

andrejZA: Ano, tyto odrůdy jsem doporučil především z pohledu odolnosti vůči mrazu/nízkým teplotám.
Napísať odpoveď