Meruňky 2022

Jitka
Príspevky: 1173
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Meruňky 2022

03 Júl 2022, 22:58

;) Jestli to není ta metoda, proč bráchovi rodí ožraná a odrhnutá švestička (srny), Prostě bojuje o přežití.
Moje Leskora utrpěla pádem palety, takže se nejprve zarazila a teď, zahojený kmínek, se rozhodla, že přeroste ořešák. Co jsem obrala při květu už je zase narosté...
M.H
Príspevky: 1829
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2022

04 Júl 2022, 21:58

Leskory končí a začínají měknout Perle cot - už se do nich pustili mravenci.

K Perle cot stručně - výrazná zářivá barva, nepraskají po deštích, vůbec nevymrzly narozdíl od ,,našich" odrůd. Chuťově první plody zatím slabší, podobně jako Magic cot chybí meruňková chuť typu Leskory / VP. Méně sladké, ale jsou přeplozené a ještě pár dní potřebují do konce.
Prílohy
Big red
Big red
Aprisweet
Aprisweet
Vanilla cot
Vanilla cot
Perle cot
Perle cot
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Meruňky 2022

05 Júl 2022, 17:59

Dnes prvá ochutnávka odrody s názvom Vanilla cot. Plody sú skôr stredné a to aj napriek tomu, že stromček je výdatne zalievaný a má iba 4 plody (zvyšok zmrzol). Je to jediná odroda, ktorá po mrazoch ukázala aspoň pár plodov na ochutnávku. Do optimálnej zrelosti ešte pár dní potrebuje. Okolo jedného plodu bolo veľa mravcov, tak sme ho radšej odtrhli. Samozrejme bol aj s červíkom. Šupka krvavo červená, dužina takmer biela, dá sa povedať, že chrumkavá, šťavnatá. Chuť extra cukornatá, vynikajúca (určite jej prospeli pekelné teploty posledných dní), veľmi, veľmi odlišná od toho, čo zvykneme považovať za marhuľovú chuť. Exot v pravom zmysle. Veľká spokojnosť.
Dozrievajú tiež prvé plody ananásky. Na 33 ročnom strome sotva 2-3 kg marhúľ vďaka mrazom. Plody sú obrovské, do 150 g, šťavnaté,ale aj škaredé a chuť bezkonkurenčná, veľmi odlišná od klasickej marhuľovej. Najlepšia marhuľa akú som kedy jedol. Budúci rok mi snáď zarodí aj doma.
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Meruňky 2022

05 Júl 2022, 21:35

Já mám letos chudinku Leskoru v žalostném stavu. Loni jsem ji po sklizni hodně ořezala a jak byla letos kalamitně napadená mšicemi, tak nemá ani moc přírůstky. Navíc jsem ji nestihla protrhat a tak jsou plody miniaturní, mají velikost pingpongového míčku.
Prílohy
IMG_20220703_192350.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1829
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2022

05 Júl 2022, 22:03

peter_z_tt napísal:
05 Júl 2022, 17:59
Dnes prvá ochutnávka odrody s názvom Vanilla cot. Plody sú skôr stredné a to aj napriek tomu, že stromček je výdatne zalievaný a má iba 4 plody (zvyšok zmrzol). Je to jediná odroda, ktorá po mrazoch ukázala aspoň pár plodov na ochutnávku. Do optimálnej zrelosti ešte pár dní potrebuje. Okolo jedného plodu bolo veľa mravcov, tak sme ho radšej odtrhli. Samozrejme bol aj s červíkom. Šupka krvavo červená, dužina takmer biela, dá sa povedať, že chrumkavá, šťavnatá. Chuť extra cukornatá, vynikajúca (určite jej prospeli pekelné teploty posledných dní), veľmi, veľmi odlišná od toho, čo zvykneme považovať za marhuľovú chuť. Exot v pravom zmysle. Veľká spokojnosť.
Dozrievajú tiež prvé plody ananásky. Na 33 ročnom strome sotva 2-3 kg marhúľ vďaka mrazom. Plody sú obrovské, do 150 g, šťavnaté,ale aj škaredé a chuť bezkonkurenčná, veľmi odlišná od klasickej marhuľovej. Najlepšia marhuľa akú som kedy jedol. Budúci rok mi snáď zarodí aj doma.
Na vanilla cot jsem taky zvědav, i když počasí mi tu už nepřeje, aspoň se ukáže deklarovaná odolnost.
A ananasky jsou dnes v oběhu jak staré, tak údajně i nějaké nepravé polo - ananasky zaměněné s jinou odrůdou. Tak to máte dnes vzácnost. :thumbup:
M.H
Príspevky: 1829
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2022

05 Júl 2022, 22:07

Štěpánka.3 napísal:
05 Júl 2022, 21:35
Já mám letos chudinku Leskoru v žalostném stavu. Loni jsem ji po sklizni hodně ořezala a jak byla letos kalamitně napadená mšicemi, tak nemá ani moc přírůstky. Navíc jsem ji nestihla protrhat a tak jsou plody miniaturní, mají velikost pingpongového míčku.
Mrazy u vás teda moc nebyly a monilii jste podchytila taky slušně.Asi jsou i trochu opožděné, a chuťově vyhovují? U mě Leskory byly dobré, ale dost praskaly po deštích a extrémně hnily, prostě jen na rychlou spotřebu, část ještě je na stromě, ale dnešní deště jich definitivně roztrhaly všechny, úplně se rozmočily a hnijou, takže maximálně už jen na marmeládu.
Mimmo
Príspevky: 3128
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňky 2022

06 Júl 2022, 07:26

Leskory jsou sklizeny. Díky přijatelnému počasí nepraskaly a nehnily. Teď se mi vybarvuje Pinkcot. Je dost zastíněný a uvítal by oslunění místo deště. Snad mu to vyjde. Na Vysočině odmítám řeči o tom, že Pinkcot nebo Leala nemají ideální meruňkovou chuť. Jsem vděčný za každý jedlý plod.
Prílohy
Screenshot_20220706_071720.jpg
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Meruňky 2022

06 Júl 2022, 11:12

M.H napísal:
05 Júl 2022, 22:07
Mrazy u vás teda moc nebyly a monilii jste podchytila taky slušně.Asi jsou i trochu opožděné, a chuťově vyhovují? U mě Leskory byly dobré, ale dost praskaly po deštích a extrémně hnily, prostě jen na rychlou spotřebu, část ještě je na stromě, ale dnešní deště jich definitivně roztrhaly všechny, úplně se rozmočily a hnijou, takže maximálně už jen na marmeládu.
Už před časem jsem tu na fóru řešila, zda to mám opravdu Leskoru, protože mi dozrává o něco později než ostatním. Ale i jedna místní paní ji má ve stejné dozrávací fázi jako já a to jí kupovala určitě z jiného zdroje (já přes internet). Na jaře u nás bylo jen kolem mínus dvou, takže v květu toho nezmrzlo moc. Ztráty byly z konce zimy ve zmrznutí v pupenech u více narašených odrůd. Nejvíce odolala právě ta Leskora a Veecot. Oproti vám je u nás sucho, více pršelo jen od půlky května do půlky června, včera spadlo 10mm, což je úspěch. Z meruněk je u nás na jídlo nejoblíbenější místní odrůda (možná je to Velká raná). Těchto mám 14 stromků, není to ale moc výnosná odrůda vzhledem k velikosti stromů. A je citlivá na mráz a sucho (musí se zalévat, jinak shodí nasazené plody).
Prílohy
Jedna menší "Velká raná" co na kopci nezmrzla.
Jedna menší "Velká raná" co na kopci nezmrzla.
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1829
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Meruňky 2022

06 Júl 2022, 11:59

Hm, tak to katastrofální mokro je asi pořád jen tady. Včera tu pršelo až do večera a před chvílí ještě poprchalo a je zataženo, 16°C. Meruňky oschly až teď a na Leskoře úplná zkáza. Asi tak nějak to dopadlo i ranými třešněmi, takto se rozmočily a shnily (asi 200kg) a pozdnější Kaštánka to samé. Zatím žádné ovoce na stůl tady nedozrálo, jen takovéto přebírání zhnilotin. To jen kdyby někdo toužil po vodě ;)
Prílohy
Leskora po dalších 28mm srážek
Leskora po dalších 28mm srážek
Leskora po dalších 28mm srážek
Leskora po dalších 28mm srážek
ariadna30
Príspevky: 2887
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Meruňky 2022

06 Júl 2022, 12:25

"To jen kdyby někdo toužil po vodě ;) "
Super ze Vas neopusta zmysel pre humor ani v tazkych mokrych casoch😀😀👍👍
Trochu sucha by som mohla poslat v baliku len este som nezistila ako na to.
Jaaj uz viem. Musite si postavit pohorie, aby sa ten vietor dazd a mraky skrutili inym smerom.
Napísať odpoveď