Cebas red 🍑

andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Cebas red 🍑

10 Máj 2022, 12:02

Ďakujem. Pokiaľ je tak, oplatilo by sa ju vyskúšať. Už len preto, že by sa tým podstatne predĺžila marhuľková sezóna. Pri broskyniach sa to dá - vyskladať sortiment odrôd, aby dozrievali od leta až do jesene, no a s takýmito odrodami by sa to mohlo podariť aj pri marhuliach.
bezchemie
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 14 Júl 2022, 20:28

Cebas red 🍑

14 Júl 2022, 21:01

andrejZA napísal:
05 Máj 2022, 09:51
Mám dojem, že práve marhule sú ovocný druh, pri ktorom sa oplatí skúšať aj niečo iné, než sú staré odrody. Tie "osvedčené" klasiky môžu byť kvalitné, ale dopestovať ich v našich zemepisných šírkach je trochu problém. Tiež som za to, aby sa viac spropagovali také, ktoré sa šľachtia s tým zámerom, aby sa dali dopestovať v okrajových oblastiach. Čím viac osvety v tomto smere, tým lepšie. Ja skúšam napr. Šalach ananasnyj, ale už som sa dostal k informácii, že v mrazuvzdornosti ho predčia iné ruské či ukrajinské odrody, napr. Osoblivyj Denisjuka. Máte s takýmito špecialitkami niekto skúsenosť?
Ja som bol práve donútený skúšať niečo nové, nakoľko väčšiína starých klasických odrôd mi odchádzala na mŕtvicu. Vyskúšal som všetky ukrajinské odrody, ktoré boli v Limbachu dostupné. Z nich sa javí najmenej odolná voči chorobám, a cytospórovému odumieraniu aspoň v mojej trenčianskej lokalite práve odroda osoblivyj denisjuka, ktorú tento rok nahrádzam rumunskou odrodou Amiral, nakoľko sa pravdepodobne ani jesene nedožije. Stromček má štvrtý rok. Najviac odolná sa z ukrajinských javí odroda naslazdenie, ktorá mi tento rok prvý krát zarodila asi 15 ukážkových plodov, a napriek čiastočnému napadnutiu moníliovou spálou sa veľmi rýchlo spamätala aj bez akéhokoľvek chemického, zásahu. Z plodov bola viac ako polovica poškodená krúpami. Ale teraz začínajú dozrievať, a chuť je unikátna. Veľmi nám chutí. Rumunskú odrodu carmela mám druhý rok, zatiaľ nerodila, ale tento rok keď bol skutočne mimoriadne silný infekčný tlak moníliovej spály kôstkovín sa javí ako jasný víťaz, nakoľko rumunské odrody by mali byť aj ako jediné rezistentné voči cytospórovému odumieraniu, takže myslím, že majú budúcnosť. a carmela nebola ani minimálne poškodená, a to skutočne nepoužívam žiadnu postrekovú chémiu. Pestujem výhradne bio ovocie. A čo sa týka mrazuvzdornosti v kvete ukrajinských odrôd, tak informácie sú dosť za vádzajúce. Pri poklese teploty pod mínus dva stupne zmrzla taktiež väčšina kvetov ako na iných odrodách. Snáď veľkou výhodou je u odrody naslazdenie dlhé obdobie kvitnutia,k keď vždy nejaké kvety jarným mrazíkom uniknú. Prajem všetko dobré.
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Cebas red 🍑

15 Júl 2022, 05:42

Naslaždenie s touto odrodov som tiež veľmi spokojný, pestujem ju viac rokov , kúpená z Linbachu.
FB_IMG_1654707015193.jpg
Napísať odpoveď